En İyi Alternatif Sosyal Medya Platformları

En İyi Alternatif Sosyal Medya Platformları

Alternatif sosyal medya platformları nelerdir? Az bilinen, alternatif sosyal medya platformları nasıl kullanılır? Alternatif sosyal medya sitelerine dair önemli detaylara yer verdik.

Alternatif sosyal medya platformları oldukça öneli bir konuma geldi. YouTube ve Twitter gibi sosyal medya platformları büyüdükçe kalitelerini kaybetmeye başladılar. Birçok içerik üreticisi ve sosyal medya kullanıcısı alternatif sosyal medya platformlarına yöneldi.

Alternatif sosyal medya platformları birçok açıdan oldukça iyiler. Popüler sosyal medya platformlarının aksine alternatif sosyal medya platformları çok daha rahat olabiliyor.

Neden Alternatif Sosyal Medya Platformlarını Tercih Etmeliyiz?

Alternatif sosyal medya siteleri, daha az kısıtlama sundukları için içerik üreticileri daha özgür olabiliyor. YouTube ve Twitch gibi platformlar sansür ve monetizasyon konusunda oldukça sınırlayıcı olabiliyor. İçerik üreticileri alternatif sosyal medya platformlarına daha sıcak bakabiliyorlar.

Ana akım platformların eksik kaldığı alanlarda alternatif platformlar oldukça ileride olabiliyor. Alternatif sosyal medya platformları daha az kullanıcıya sahip olduğu için daha kolay kontrol altında tutulabiliyor. Nefret söylemi gibi eylemeler alternatif platformlarda daha az rastlanabiliyor.

En İyi 5 Alternatif Sosyal Medya Platformu

Büyük sosyal medya platformları kullanıcı kaybettikçe alternatif kaynaklar daha da ilgi görmeye başladı. Fakat tüm alternatif sosyal medya platformları iyi değil. Bu listemizde; alternatif olarak en çok tercih edilen sosyal medya platformlarını listeledik.

1. Rumble

Rumble Video
Rumble

Rumble, merkezi Toronto, Ontario’da bulunan bir alternatif sosyal medya platformudur. Rumble aynı YouTube gibi video ve canlı yayın formatında içerikler barındıran bir platform.

İlk olarak 2013 yılında kurulan Rumble, son yıllarda hızlıca büyüdü. Son verilere göre Rumble’ın toplam 78 milyon aktif kullanıcısı mevcut. Rumble ilerleyen yıllarda en iyi sosyal medya platformlarından biri olabilir.

Rumble en iyi alternatif sosyal medya platformları arasında. Günümüzde birçok YouTuber içeriklerini Rumble’a da yüklüyor. Rumble web sitesine girerek platforma bakabilirsiniz.

2. Locals

Locals Social
Locals

Locals, ünlü televizyon sunucusu Dave Rubin tarafından kurulmuş bir alternatif sosyal medya platformudur. Locals ilk olarak 2019 yılında açıldı ve oldukça popüler bir site haline geldi.

Locals, en fazla tercih edilen alternatif sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Ağırlıklı olarak sosyal medya ünlüleri tarafından kullanılsa da sıradan kullanıcılar da var.

Locals bir Facebook alternatifi olarak tanımlanıyor. Locals web sitesine girerek bir hesap oluşturabilir ve platformu daha yakından tanıyabilirsiniz.

3.BitChute

BitChute, video
BitChute

BitChute, 2017‘de açılmış bir video barındırma sitesidir. BitChute’da aynı Rumble gibi bir alternatif video platformu. BitChute daha çok siyasi içerikler için tercih ediliyor.

BitChute tam anlamıyla özgürlükçü bir platform. BitChute, alternatif sosyal medya sayfaları arasında en az düzenlemeye sahip olan olabilir. Daha az düzenleme birçok içerik üreticisi için iyi olsa da, sitede bolca nefret söylemiyle de karşılaşılabiliyor.  BitChute’a girerek ana akım platformlarda olmayan birçok video içeriğine ulaşabilirsiniz.

4. Parler

Parler, mikroblog
Parler

Parler 2018’de açılmış bir alternatif sosyal medya platformudur. Parler, mikroblog paylaşımların bulunduğu bir sosyal medya platformu. Parler başta sadece politik söylemler için kullanılsa da günümüzde herkes tarafından tercih ediliyor.

Aynı BitChute gibi Parler da ifade özgürlüğüne oldukça önem veriyor. Parler kısıtlamaların ve düzenlemelerin daha az olduğu sitelerden biri. Fakat Parler düşük kullanıcı sayısıyla diğer sosyal medya platformlarına kıyasla daha sakin kalıyor.

Parler’a girerek daha sakin ve daha basit politik içerikleri takip edebilirsiniz. Parler web sitesine girerek bir hesap açabilir ve siteye daha detaylı bakabilirsiniz.

4. Mastodon

Mastodon social
Mastodon

Mastodon, mikroblog formatında içerikler barındıran, alternatif sosyal medya platformu. Mastodon günümüzde en çok tercih edilen sosyal medya platformları arasına girmeyi başardı.

Mastodon, açık kaynak olan nadir sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Açık kaynak olması Mastodon’u birçok kullanıcı için daha tercih edilebilir yapıyor.

Eğer iyi bir Twitter alternatifi arıyorsanız Mastodon sizin siteniz. Mastodon web sitesine girerek platformu daha yakından inceleyebilirsiniz. Ayrıca “Mastodon Hesabı Nasıl Açılır? Detaylı Anlatım” adlı rehberimize bakmayı unutmayın!

5. Minds

Minds kripto
Minds

Minds, içerisinde kripto para kazanabileceğiniz sosyal medya platformlarından bir. Minds, aynı Mastodon gibi açık kaynak bir sosyal medya platformudur. Fakat Minds’ı diğer platformlardan ayıran, kripto para kazanabilme imkanı sunmasıdır.

Minds içerisinde mikroblog ve standart sosyal medya içerikleri barındıran bir platform. Birçok insan Minds’a kripto para için girmiş olsa da standart kullanıcılar da var. Minds web sitesine girerek platformu detaylıca inceleyebilirsiniz.

6. ArtStation

ArtStation showcase
ArtStation

ArtStation, görsellerinizi paylaşabileceğiniz bir alternatif sosyal medya platformu. ArtStation daha çok portföy amacıyla kullanılsa da alternatif bir sosyal medya platformu olarak da kullanılabilir.

ArtStation, dijital sanatçılar için oldukça iyi bir sosyal medya platformudur. ArtStation içerisinde sanat eserlerinizi sergileyebilir veya başkalarının dijital tasarımlarına bakabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler