Amazon, Parler Uygulamasını Web Barındırma Hizmetinden Kaldırıyor

Amazon, Parler uygulamasını şiddet ve nefreti meşrulaştırdığı gerekçesiyle Amazon Web Services(AWS) web barındırma hizmetinden kaldırıyor.

Amazon, Parler uygulamasını şiddet ve nefreti meşrulaştırdığı gerekçesiyle Amazon Web Services(AWS) web barındırma hizmetinden kaldırıyor.

Geçenlerde aşırı sağcı grupların Parlamento binasını bastığı göz önüne alınırsa Amerika Birleşik Devletleri bir iç savaşın eşiğine gelmiş gibi görünüyor. Devrik Başkan Trump’ın halkı alenen kin ve düşmanlığa teşvik ettiği sonucunda birçok sosyal medya platformu Trump ve yandaşlarının hesaplarını bir bir kapatırken sağcı cephe örgütlenmek için alternatif sosyal medya kanalları arıyor. Amazon‘un web barındırma hizmetini kullanan Parler adlı sosyal medya platformu ise bu günlerde sağcı gruplar tarafından mesken edildi. Son zamanlarda ölüm tehditleri, şiddeti meşrulaştırma ve 19 Ocak’ta Başkan seçilen Joe Biden’ın göreve başlamasından bir gün önce “Vatanseverleri” Washington DC’de silahlarla yürümeye teşvik eden yayınlarla dolup taştı. Bu olaylar sonucunda Amazon Web Services(AWS), Parler platformunun kendi altyapısını kullanmasından ötürü okları üzerine çekti. Birçok internet kullanıcısı tarafından eleştirilerin odağında yer alan Parler uygulamasının kapatılması için Change.org‘da binlerce imza toplandı.

Tepkiler sonucunda Amazon Güvenlik Ekibi, Parler’ın baş politika sorumlusu Amy Peikoff‘a yazdığı e-posta içeriği Buzzfeednews‘te yayınlandı. İşte Amazon’un Parler’a yazdığı e-posta:

Sevgili Amy,

Bugün erken saatlerde bizimle konuştuğunuz için teşekkür ederiz.

Dün ve bu sabah telefonda konuştuğumuz gibi, hizmet şartlarımızın tekrar tekrar ihlal edilmesinden rahatsız olmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Parler’a şiddeti açıkça teşvik eden ve kışkırtan 98 örnek gönderdik. Aşağıda, daha önce gönderdiklerimizden birkaç örnek verilmiştir

Son zamanlarda, web sitenizdeki bu şiddet içeriğinde sürekli bir artış gördük ve bunların tümü şartlarımızı ihlal ediyor. Parler’ın AWS hizmet şartlarına uymak için etkili bir sürece sahip olmadığı açıktır. Görünüşe göre Parler hala içerik denetleme konusundaki konumunu belirlemeye çalışıyor. Bizimle veya başkaları tarafından iletişime geçildiğinde bazı şiddet içeriklerini kaldırırsınız, ancak bu her zaman acil değildir. CEO’unuz kısa süre önce kamuoyuna “bunların hiçbirinden sorumlu olmadığını ve platformun da sorumlu olmadığını” söyledi. Bu sabah, şiddet içerikli içeriği daha proaktif olarak denetlemek için bir planınız olduğunu ancak bunu gönüllülerle manuel olarak yapmayı planladığınızı paylaştınız. Bizim görüşümüze göre, tehlikeli içeriği derhal belirlemek ve kaldırmak için gönüllüleri kullanmaya yönelik bu yeni plan, hızla artan şiddet içeren gönderilerin ışığında işe yaramayacak. Bu, size gönderdiğimiz içeriğin çoğunu hala kaldırmamış olmanız gerçeğiyle de kanıtlanmıştır. Geçtiğimiz hafta Washington, DC’de meydana gelen talihsiz olaylar göz önüne alındığında, bu tür içeriğin şiddeti daha da kışkırtması konusunda ciddi risk var.

AWS, politik yelpazedeki müşterilere teknoloji ve hizmetler sağlar ve Parler’in sitesinde hangi içeriğe izin vereceğini kendisi belirleme hakkına saygı duymaya devam ederiz. Ancak, başkalarına karşı şiddeti teşvik eden veya kışkırtan içeriği etkili bir şekilde belirleyemeyen ve kaldıramayan bir müşteriye hizmet sağlayamayız. Parler hizmet şartlarımıza uyamadığından ve kamu güvenliği açısından çok gerçek bir risk teşkil ettiğinden, Parler’in hesabını 10 Ocak Pazar, 23:59 PST itibarıyla askıya almayı planlıyoruz. Kendi sunucularınıza geçmeniz için tüm verilerinizin korunmasını sağlayacağız ve geçişinize yardımcı olmak için elimizden geldiğince sizinle birlikte çalışacağız.

Amazon Güvenlik Ekibi

Parler Ceo’su John Matze bu e-postanın yayınlanmasından sonra konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı. Ancak Parler sosyal ağı üzerinden bir gönderi paylaştı. Parler’ın web barındırma hizmetini bir süre askıya alacağını ve sonrasında sıfırdan bir sosyal medya platformu yapacaklarını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Apple Store ve Google Play‘den kaldırılan Parler uygulaması epey bir kullanıcısını kaybetmişti. Tepkiler sonucunda Apple Store ve Google Play’den kaldırılan Parler uygulaması Amazon’un katî suretteki politikalarını ihlal etmesinden dolayı 24 saat içerisinde AWS web barındırma hizmetinden kaldırılacak. Böylece Parler yeni bir web barındırma hizmetiyle anlaşmazsa Pazar gününden, itibaren çevrimdışı olacak.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler