Mastodon Hesabı Nasıl Açılır? Detaylı Anlatım

Elon Musk’ın Twitter draması her geçtiğimiz gün prestijini kaybetmekte ve kullanıcılar Twitter alternatifi sosyal medya platformlarına göç etmektedir. Bu göçün çoğunluğu ise Mastodon adlı merkeziyetsiz bir mikroblog sitesine doğrudur. Bu rehberimizde Twitter alternatifi Mastodon hesabı nasıl kurulur? detaylarıyla anlatıyoruz.

Kullanıcıların birbirleriyle sosyalleşmek için özel sunucular kurmasına izin veren merkezi olmayan, açık kaynaklı bir yazılım olan Mastodon, bir “Twitter alternatifi” olarak popülaritesini artırıyor!

Elon Musk Twitter sosyal medya platformunu satın aldıktan sonra binlerce çalışanı kovmuş ve sınırlamalar getirmişti. Ayrıca bot hesapların da başını çektiği sorunlar zincirine bir de Elon Musk’ın çalışanlarına ültimatom çekmesi mikroblog sitesi Twitter’ın prestijine zarar vermeye başladı. Bu sorunlara ek olarak çalışanların istifaları gündeme damga vurdu ve geçtiğimiz günlerde platformda RIP Twitter trendi ortaya çıktı.

RIP Twitter hashtag’i mikroblog web sitesinde trend olmaya başladığında, Elon Musk Cuma günü birkaç şifreli gönderi paylaşarak internet kullanıcıları arasında platformun geleceği hakkında ciddi soru işaretleri uyandırdı.

“Chief Twit” ilk önce kurukafa ve çapraz kemikler içeren siyah bir korsan bayrağı emojisi paylaştı. Bir takip gönderisinde, Twitter’ın görünüşe göre gömüldüğü bir cenaze sahnesini gösteren bir mem yayınladı.


İnternet kullanıcıları Musk’ın tweet’lerine hızlı tepki gösterdi. Bazıları komik memler paylaşırken, diğerleri sadece “Twitter ölü bir web sitesidir” yazdı.

Platformun gün geçtikçe daha da kötüleşmesi sosyal medya kullanıcılarını farklı Twitter alternatifi sosyal medya platformlarına yönlendirmeye başladı.

Peki Twitter alternatifi sosyal medya siteleri hangileridir? Ne var ki Twitter’a alternatif önerilebilecek sosyal medya platformları yok denecek kadar azdır. Yine de güçlü bir rakip önerisi yapmak icap ederse Mastodon, Twitter alternatifi bir platform olarak görülmektedir. Techcrunch’ın haberine göre Mastodon aylık 1 Milyon kullanıcı sayısına ulaşmış ve her geçen gün Twitter’dan ayrılan kullanıcılar Mastodon’a geçiş yapmaktadır.

Geleceğin Twitter’ı olarak görülen mikroblog sitesi Mastodon, merkeziyetsiz bir platform olması nedeniyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Öyleyse “Mastodon hesap nasıl açılır?” merak ediyorsanız tüm detaylarıyla ve adım adım “Mastodon hesabı nasıl açılır?” anlatıyoruz.

Twitter Alternatifi Mastodon Hesabı Nasıl Kurulur?

Adım 1: Uygulamayı başlattığınızda iki seçenek göreceksiniz: Kaydolun ve Giriş Yapın. Bu, Mastodon ile ilk deneyiminizse, Kaydol düğmesine dokunun.

Adım 2: Kaydol düğmesine bastıktan sonra, sunucu seçme seçeneklerini göreceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Burada açık sunucular, diğerlerinin yanı sıra müzik, bölge, teknoloji, oyunlar ve yemek gibi kategoriler arasında düzenlenir.

Adım 3: İlginizi çeken türlerin herhangi birinden bir sunucu seçin. İlginizi çekecek bir şey görmüyorsanız, Arama kutusunu kullanarak alakalı anahtar kelimelerle farklı sunucular keşfedin. İyi müzik için müzik bölümündeki “ravenation.club” sunucusuyla başlayalım. ravenation.club onay butonuna dokunun ve ardından alttaki İleri düğmesine basın.

Adım 4: Bir sonraki sayfada, anlaşılması kolay, sade bir dille yazılmış bir dizi kural göreceksiniz. Temel kuralları geçtikten sonra İleri düğmesine basın.

Adım 5: Şimdi, görünen adınızı ve kullanıcı adınızı seçeceğiniz kayıt sayfasına gideceksiniz. Hesabınızı bağlamak için bir e-posta adresi de sağlamanız gerekir, çünkü bu adres, hesaba erişiminizi kaybederseniz veya parolayı unutursanız kurtarma için kullanılacaktır.

Adım 6: Mastodon hesabınız için kullanıcı adını ve şifreyi aldıktan sonra, İleri düğmesine dokunun. Mastodon şimdi bir önceki adımda verdiğiniz e-posta adresine bir kimlik doğrulama mesajı gönderecek.

Adım 7: E-postaya gelen onay mesajınızdaki bildirimden hesap oluşturmayı onayladığınızda, Mastodon uygulamasına geri dönün ve otomatik olarak uygulamanın ana akışına yönlendirileceksiniz ve buradan tootlarınızı göndermeye başlayabilirsiniz. Evet, Mastodon’un tweet versiyonuna toot denir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler