En İyi 6 Found Footage Korku Filmi

En iyi found footage filmleri

Found Footage film veya buluntu film nedir ? En iyi found footage korku filmleri nelerdir. Found footage film türüne dair bilmeniz gereken önemli detaylar. En iyi found footage korku filmleri.

Found Footage Korku Filmi Nedir?

Found footage film aynı zamanda buluntu film olarak da bilinmektedir. Found footage filmlerinin tamamı veya büyük bir kısmı video kaydı gibi sunulur. Found footage türü filmler genelde gerçekçi yapıları sebebiyle sevilir.

Found footage filmleri, birinci şahıs filmler olarak da tanımlanabilir. Found footage filmlerinde ana karakter kamerayı tutan ve kaydı alan kişidir, ve filmde fazla gözükmez. Found footage filmlerde gerçekçilik katmak için oyuncular daha doğal davranır ve doğallık katmak için titrek kamera kullanılır. Found footage korku filmleri düşük bütçeli oldukları için çoğu amatör yönetmenin ilk tercihi olurlar.

Found footage filmleri, veya buluntu filmleri genelde korku türünde olsa da aksiyon ve birçok başka türde olabilir. Chronicle veya Project X gibi korku türü dışında found footage filmler de vardır.

Found Footage Korku Filmi Önerileri

Found footage filmleri türün başlangıcından bu yana korku sinemasının temelini oluşturuyor. Titreyen kamera hareketleri ve grenli, düşük kaliteli görseller kullanan kurbanlarımız korkunç hikaye anlatıcılığında izleyiciyi kasvetli ve ürpertici bir atmosfere sürüklüyor. Peki, en iyi Found Footage korku filmler nelerdir? İşte tüm zamanların en iyi Found Footage korku filmi önerileri:

1. Blair Witch Project (1999)

Blair Witch Project, Daniel Myrick ve Eduardo Sanchez tarafından yazılan, yönetilen ve kurgulanan 1999 yapımı bir Amerikan doğaüstü korku filmidir. Film found footage türünün yayılmasında büyük rol oynamıştır.

Blair Witch Project, üç öğrenci film yapımcısının ormanda yaşadıkları garip olayları anlatıyor. Blair Witch Project, en iyi found footage filmler arasında anılıyor. Blair Witch Project’i ünlü yapansa bu uzun bir süre filmin gerçek sanılması.

2. Paranormal Activity (2007)

Paranormal Activity, Oren Peli‘nin ve Tod Williams‘ın yönetmenliğini yaptığı paranormal, gerilim ve korku filmi. Paranormal Activity, found footage türüne yeni bir perspektif katarak türü daha da ileri taşımıştır.

Paranormal Activity, en çok bilinen found footage film olabilir. Diğer found footage filmlerin aksine Paranormal Activity sabit bir kamera açısını daha çok kullanıyor. Paranormal Activity sadece 15,000 dolarlık bir bütçeye sahip olmasına rağmen tam 193,355,800 dolarlık bir hasılat yapmayı başarıyor.

3. Creep (2015)

Creep, Patrick Brice tarafından yönetilen 2014 yapımı bir Amerikan yapımı psikolojik korku filmidir. Genelde paranormal korku türünde kullanılan found footage tekniği Creep ile birlikte psikolojik korku türünde de kullanılmıştır.

Creep, en çok sevilen modern found footage filmleri arasında yer almakta. Creep, klasik korku öğelerindense ağır bir gerilim havasına sahip. Creep ilk olarak 2014 yılında çıktı ve oldukça başarılı oldu. İlk filmin başarısının ardından Creep 2 2017‘de vizyona girdi.

4. Frankenstein’s Army (2013)

Frankenstein’s Army, 2. Dünya Savaşı sırasında geçen, found footage türünde bir korku filmi. Bir grup Sovyet askerini takip ettiğimiz Frankenstein’s Army’de savaşın çok daha korkunç yanlarını görüyoruz. Frankenstein’s Army found footage filmleri arasında gerçekçiliği en çok bozan filmlerden olsa da oldukça iyi bir film.

Frankenstein’s Army, 2. Dünya Savaşı temasına sahip nadir found footage filmleri arasında. Frankenstein’s Army oldukça iyi bir film olsa da gişelerde çok da başarılı olmuş değil.

5. As Above, So Below (2014)

As Above, So Below, John Erick Dowdle‘ın yazıp yönettiği ve kardeşi Drew’un ortak yazdığı 2014 yapımı bir Amerikan found footage korku filmi. As Above, So Below oldukça başarılı bir film olsa da korku severler tarafından pek de bilinmiyor.

As Above, So Below’da ana karakterimiz Scarlett Marlowe, Felsefe Taşı’nı bulmak için Paris‘in derinliklerine iniyor. As Above, So Below, dar alanlarda geçtiği için en iyi found footage filmlerinden biri oluyor.

6. Grave Encounters (2011)

Grave Encounters, Vicious Brothers tarafından yazılan, yönetilen ve kurgulanan 2011 Kanadalı bir doğaüstü found footage korku filmi. Grave Encounters, 2011 yılında viral olan fragmanıyla büyük bir ün yakaladı ve çıktğı yıl büyük ilgi gördü. Ardından gelen Grave Encounters 2’de benzer bir başarı elde etti.

Grave Encounters, bir belgesel ekibinin akıl hastanesine girmesiyle başlıyor. Başta her şey normal gözükse de işler yavaş yavaş tuhaflaşmaya başlıyor. Grave Encounters, kesinlikle izlemeniz gereken found footage filmleri arasında.

Daha fazla korku filmi önerisi almak için “Az Bilinen En İyi 5 Korku Filmi” adlı listemize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler