En İyi 15 Disney Plus Animasyon Filmi

İnternet yayıncılığının Türkiye’deki yeni adresi Disney Plus’ın en iyi animasyonlarını incelediğimiz bu yazımızda, siz değerli okuyucularımızı çocukluğuna götürecek 15 Disney Plus animasyon filmini inceledik.

İnternet yayıncılığına talebin artması, sektördeki çeşitlenmeye yol açtı. Netflix, Amazon, Hulu ve Disney Plus bunlardan sadece birkaçı. Disney Plus, orijinal filmlerin bulunduğu zengin bir arşivi olan dijital içerik platformlarından biri.

Disney+ En İyi Animasyon Filmleri

2019 yılında hizmet vermeye başlayan Disney Plus, Türkiye’de 14 Haziran 2022 tarihinden beri yayın yapıyor. Bu yazımızda Disney Plus platformu üzerinden izleyebileceğiniz en iyi 15 animasyon filmini derledik.

1. Toy Story

Toy Story
Toy Story

Tom Hanks, Tim Allen ve Don Rickles gibi oyuncuların seslendirdiği Oyuncak Hikayesi filmi, 2005 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik” olarak önemli filmler arasında seçildi ve ABD Ulusal Film Arşivi’nde saklanmasına karar verildi.

Oyuncak Hikayesi filminde, oyuncak koleksiyonu yapmayı çok seven Andy adında bir çocuğun oyuncaklarına verdiği değer ve oyuncaklarıyla yaşadıkları anlatılır. Andy oyuncaklarını sadece oyuncak olarak düşünür. Fakat oyuncaklar Andy’nin yokluğunda kovboy Woody önderliğinde canlanır.

Bütün bunlardan habersiz olan Andy’e bir gün son model bir oyuncak olan Buzz Lightyear hediye edilir. Bu üstün hediye diğer oyuncaklarda rekabete neden olur.

Gösterime girdiği sene animasyon teknolojisini zirvelere taşıyan Pixar’ın, rakibinin az olduğu piyasadaki yerini iyiden iyiye sağlamlaştıran bir yapımdı. Oyuncak hikayesi yayınlandığı dönemin çocuklarını derinden etkileyen bir animasyondu.

2. The Simpsons

The Simpsons
The Simpsons

1989 yılında yayınlanmaya başlayan ve halen günümüzde de yayınlanmaya devam eden The Simpsons, zamanla popüler kültürün en önemli unsurlarından biri haline geldi.

Amerika’nın Springfield kasabasında yaşayan Simpson ailesi, Amerikan ailelerinin oldukça esnek ve renkli karakterleriyle işler.

Lobide beklerken ortaya çıkan The Simpson fikrinin popülerliğinin bu denli yüksek olması kurumları, aileleri ve yaşanan trajik olayların dahi alaycı tavırla ele almasından.

Eleştirmenler The Simpsons’ın animasyonlarının ustaca yapıldığından ve senaryolarının da üstün bir yaratıcılık ürünü olduğunu dile getiriyor.

3. Monsters At Work

Monsters At Work
Monsters At Work

John Goodman ve Billy Crystal tarafından orijinal Sevimli Canavarlar’dan yirmi yıl sonra, çocukların korkularından ziyade kahkahalarına dayanan bir Canavarlar Şehri inşa edilir. Bu animasyonda Sulley ve Mike geri döner.

Geri dönmeleri Canavarlar Üniversitesi’ni sınıfının birincisi olarak bitiren, Monsters Incorporated elektrik santralinde iş bulana kadar korkutucu olmayı hayal eden Tylor Tuskmon için tam bir hayal kırıklığıdır.

Bu üçlünün yaşadıklarını izlemek nostalji seven veya çocukluğuna dönmek isteyen yetişkinler için birebir.

4. The Three Caballeros

The Three Caballeros
The Three Caballeros

Erken Disney’in yüksek popülerliği olan yapımlarından biri olmasa da The Three Caballeros şirket tarihinde büyüleyici dipnot özelliği taşır.

Çünkü The Three Caballeros Donald Duck’ın 10. yıldönümünü anmak için tasarlanan bir eserdi.

Kısa filmlerin etrafında şekillenen bu film, büyük emek harcanarak elle çizilen görüntüleri, canlı aksiyon sahneleri ve canlı söylenen şarkılarıyla en eski animasyon örneklerinden biri.

1944 yapımı film geleneksel animasyonu canlı aksiyon oyuncularıyla birleştiren ilk uzun metrajlı filmlerden biri olmasıyla da günümüzde de adından söz ettiriyor.

5. Cars 3

Cars 3
Cars 3

Pixar’ın en sevilen serilerinden biri olan Arabalar’ın 3. devam filminde de yönetmen koltuğunda tekrardan Brian Fee bulunuyor. Pek de iç açıcı olmayan ilk filminden sonra Arabalar serisinin “popülerliği düştü” olarak düşünülmüştü. Fakat 3. filminin serinin en iyi filmi olduğu iddia edildi.

Şimşek McQueen’in yeni maceralarını konu alan bu filmde, kendisinden daha genç ve daha hızlı arabalar tarafından bozguna uğratılıyor.

Yarış kariyerinin sonlarına geldiği anlayan Şimşek McQueen pistlere geri dönmeyi hayal ederken ölümlülüğünü de kabul etmek zorunda kalır.

6. The Lion King

The Lion King
The Lion King

Çıktığı dönemin gişe rekortmenlerinden olan The Lion King her yaştan seyirciye hitap etmesiyle de dikkat çekiyor. Filmin asıl hikayesi William Shakespeare’in Hamlet oyunundan esinlenerek yazıldı. Döneminde en iyi film yapımı dalından Altın Küre Ödülü’ne layık görüldü.

Filmin hikayesi, Simba’nın yaşadığı bir olaydan sonra hükmettiği sürüden kaçıp ormanda Timon ve Pumbaa ile yaşamasını konu alır.

Bu üçlünün yaşadığı eğlenceli zamanlar, duygusal diyaloglar aralarındaki bağı daha da güçlendirir.

Simba, Timon ve Pumbaa’dan hakuna matata felsefesini öğrenir. Bu felsefeyi benimser ve orman hayatına iyiden iyiye uyum sağlamaya başlar.

Her şey tam da istedikleri gibi giderken Simba, eski arkadaşı Nala ile karşılaşır. Nala, Simba’ya sorumluluklarını hatırlatır ve durum hükmettiği sürü hakkında karar vermeye kadar gider.

The Lion King animasyon filmi gerek senaryosu gerekse teknik üstünlüğü sayesinde yetişkinleri dahi kendine hayran bırakan bir animasyon filmi oldu.

7. Luca

Luca
Luca

Disney ve Pixar’ın uzun metrajlı bu orijinal filmi 94. Akademi Ödüllerinde “En İyi Animasyon Filmi” dalında Oscar’a aday gösterildi fakat Enkanto: Sihirli Dünya filmine yenik düştü.

Bir çocuğun deniz canavarı ve insan olma arasındaki geçişlerini konu alan film, İtalyan Rivierası’ndaki güzel bir sahil kasabasında geçer. Luca denizin altında deniz canavarıyken, denizin üzerindeyken insan görünümüne bürünür.

Bir gün Alberto’yla tanışan Luca, denizin üzerinde farklı bir dünya olduğunu görür ve merak etmeye başlar. Böylelikle Alberto ve Luca’nın macerası başlamış olur.

8. Encanto: A Magical World

Encanto: Sihirli Dünya
Encanto: Sihirli Dünya

Kolombiya dağlarındaki saklı bir kasabada geçen film sihirli bir evde yaşayan olağanüstü güçlere sahip ailenin hikayesidir. Encanto adı verilen sihirli yerde Madrigal ailesi yaşar. Ailedeki herkes sihirli güçlerle kutsanmıştır. Sadece Mirabel hariç…

Bir gün Encanto bölgesini çevreleyen sihir gücü tehlikeye girer. Sihirli güçlere sahip olmayan tek kişi olarak olaya müdahale etmesi gerektiğine inanır.

Alışılmış Disney prenseslerinin tersi bir Disney kız karakteridir Mirabel. Sıradan olmanın doğallığını seyirciye aktararak prenses olmadan da cesaretli davranılabileceğini kanıtlar nitelikte.

9. Coco

Coco
Coco

Film,12 yaşındaki bir çocuğun Ölüler Diyarındaki yaşadığı maceraları konu alır. Evet sadece 12 yaşındadır Miguel adındaki kahramanımız. Miguel, efsaneler efsanesi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’a hayrandır.

Miguel’in en büyük hayali Cruz’la tanışmaktır fakat ünlü gitarist hayatını kaybeder. Her gün Cruz’un şarkılarını dinler ve onunla tanıştığını düşünürdü.

Miguel bir gün ünlü gitaristin gitarını bulur. Miguel’in gitarı çalması onu Ölüler Diyarına götürecektir. Kaçış yolları aramaya başlayan Miguel, Hector’la tanışır ve macera böylelikle başlamış olur.

Filmin yönetmen koltuğunda Lee Unkrich oturuyor. Unkrich aynı zamanda Oyuncak Hikayesi 3’ün de yönetmenidir. Coco filmi, Disney Plus’ın arşivinde bulunan ve her yaşa hitap eden en keyifli animasyonlardan biridir.

10. Wall-E

Wall-E
Wall-E

Disney Plus arşivinde Oscar ödüllü ve bilimkurgu dalında konusu itibarıyla en önemli animasyonlardan biridir. Teknolojinin en üst düzeyde işlendiği distopik bir gelecekte geçen filmin yönetmen koltuğunda en iyi animasyonların yönetmenliğini yapan Andrew Stanton oturuyor.

Wall-E, insanoğlunun yıllarca çevreyi tahrip etmesi, aşırı kirlenmesine sebebiyet vermesine duyduğu üzüntüyle dünyayı terk eder ve başka bir gezegende yaşamasını konu alır.

Filmde, çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi robotlarındır. Sempatik robot Wall-E’nin de görevi budur.

Çöplerle bir başına yaşayan Wall-E, yine kendisi gibi robot olan Eve’ın gelmesiyle ona karşı derin duygular beslemeye başlar. Ve birbirine zıt olan iki robotun yaşadıkları anlatılır.

Wall-E animasyon filmi yıllarca konuşulacak bir başyapıt niteliğinde. Tüketim çılgınlığından insanların doğal çevreye verdiği zararlara karşı çok önemi mesajlar verir.

11. Ratatouille

Ratatouille
Ratatouille

Oscar ödüllü filmin kahramanı olan Remy, yemek yemeğe çok düşkün ve bir o kadar da sevimli bir faredir. Çok ünlü bir Fransız aşçı hayali kuran Remy’nin, hayallerinin peşinden koşarken yaşadıkları işleniyor.

Remy tesadüfen şehrin en iyi restoranının kanalizasyonuna düşer. Restoranın temizlik görevlisiyle anlaşma yapar ve tüm yeteneklerini sergileyebileceği mutfağa kavuşur.

Remy bir gün Fransız yemeği olan Ratatouille’yi yapar. Yemek çok beğenilir ve Remy’nin mutfak macerası böylelikle başlamış oluyor.

12. Frozen

Frozen
Frozen

Snow Queen’in laneti sonrasında sonsuza dek kış mevsimi yaşamaya mahkum bırakılmış krallığın hikayesini konu edinir Frozen. Dondurulmuş krallığın sevimli sakinlerinden olan Anna, bütün yaşananlara son vermek ister. Mutlu bir ülkede yaşamanın herkesin hakkı olduğuna inanır.

Masalsı yolculukta Anna’nın yol arkadaşı dağcı Kristoff’tur. Acaba her şey masalsı mı devam edecek? Yolda karşılaşılan onca zorluk iki arkadaşı hedefinden uzaklaştıracak mı? Disney’in en iyi animasyonlarından olan Frozen hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden en güzel yapımlardan biridir.

13. One Hundred And One Dalmatians

One Hundred And One Dalmatians
One Hundred And One Dalmatians

Film, Britanyalı yazar Dodie Smith’in romanından uyarlanan bir animasyon filmdir. Walt Disney tarafından üretilen film 1961 yapımıdır. Disney klasiklerinin 17. filmidir.

Filmin hikayesinde iki dalmaçyalı olan Porgo ve Perdita’nın başlarından geçen maceraları konu alıyor. Eğlenceli bir çocuk filmi olan 101 Dalmaçyalı Mutlaka izlenmesi gereken Disney klasiklerinden biridir.

14. The Incredibles

The Incredibles
The Incredibles

Film, eskiden çok ünlü bir süper kahraman olan Bob’un görevi bıraktıktan 15 yıl sonra gelen gizli görevle başlar. İşler yolunda gitmeyince Bob’un ailesi de işin içine girmek zorunda kalır. Gizli güçleri olan ve saklamak zorunda kalan süper kahramanlar ailesinin yaşadıkları, girdikleri tehlikeler tek nefeste izlenecek cinsten.

The Simpsons’ın eski yönetmeni Brad Bird tarafından senaryosu yazılan ve yönetilen bir film. Disney Plus kalitesiyle izlenmesi gereken filmlerin başında gelir.

15. Soul

Soul
Soul

Soul, Afrikalı ve Amerikalı kahramanların yer aldığı Pixar filmi. Filmin hikayesi, caz müzisyeni olarak ünlenmek üzereyken, yanlışlıkla bedeniyle ruhunun birbirinden ayrılan ve tekrar birleştirmek için çaba harcayan Joe Gardner adlı bir ortaokul müzik öğretmenin başından geçenleri eğlenceli bir dille anlatıyor.

En İyi 15 Disney Plus Animasyon Filmini incelediğimiz yazımız hem çocukların hem de yetişkinlerin izleyebileceği filmlerle dolu.

Eğer bu tarz içerikler dikkatinizi çekiyorsa sitemizde yer alan “Apple TV+’da İzleyebileceğiniz En İyi 10 Dizi” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler