The Simpsons En İyi 11 Parodi Bölümü

Popülerliğinin zirvesinde olan ve Emmy ödüllü karikatürist Matt Groening imzalı durum komedisi The Simpsons’ın sinema tarihinde kültleşmiş dizi ve filmlere yaptığı efsane göndermeleriyle bilinen en iyi 11 The Simpsons parodi bölümünü derledik.

The Simpsons bilindiği üzere Matt Groening tarafından Fox için yaratılan bir animasyon dizisidir.

The Simpsons, 17 Aralık 1983’den günümüze değin yayınladığı 33 sezon ve 713 bölüm ile televizyon tarihinin en uzun soluklu animasyon dizisi seçilmiştir. 31 kez Primetime Emmy ödülü kazanan dizi ayrıca 30 kez Annie ödülü ve bir de Peabody ödülü kazandı.

The Simpsons Animasyon Dizisi Konusu

The Simpsons, orta sınıf bir Amerikan ailesinin Springfield adlı kurgusal bir şehirde geçen öyküsüne odaklanıyor. Orta sınıf bir aile olan Homer, Marge, Lisa, Bart ve Maggie’nin yaşadıklarını konu edinen The Simpsons, Amerikan kültürünü, toplumsal yapısını ve farklı yaşam koşullarını hicvetmektedir.

The Simpsons En İyi 11 Parodi Bölümü

33’ün üzerinde sezonu geride bırakan The Simpsons, yüzlerce tv programı, filmler, diziler ve romanlar hakkında birbirinden eğlenceli parodi bölümleri yaptı ve her seferinde harika bir iş çıkardı. Dolayısıyla aklımıza takılan en önemli soru: “Peki, The Simpsons’ın En iyi parodi bölümleri hangileri?” Böyle bir kıyaslama yapmak elbette çok zor. Ancak en iyinin de en iyisi mümkün…

Müzikalden gerilime Hitchcock’dan Disney’e; İşte karşınızda en iyi 11 The Simpsons bölümü:

1. A Streetcar Named Marge (4. sezon 2. bölüm)

A Streetcar Named Marge
A Streetcar Named Marge

Elia Kazan’ın yönetmenliğini yaptığı ve Tennessee Williams’ın aynı adlı oyunundan uyarlanmış Pulitzer ödüllü, 1951 yapımı A Streetcar Named Desire adlı kült filmine gönderme yapan A Streetcar Named Marge bölümünde Marge, Tennessee Williams’ın A Streetcar Named Desire adlı bir topluluk tiyatrosunun müzikal versiyonunda Blanche DuBois rolünü kazanıyor.

Homer ise eşini desteklemek yerine kayıtsız bir davranış sergiliyor. Bölüm ayrıca Maggie’nin yeni bakıcısı ile ters düştüğü özel bir hikaye içeriyor. The Simpsons’ın en ilginç bölümlerinden biri olan A Streetcar Named Marge en iyinin de en iyisi olmaya aday!

2. Marge On The Lam (5. sezon 6. bölüm)

Marge On The Lam
Marge On The Lam

Thelma ve Louise filminden bir parodi bölümü olan Marge on the Lam, The Simpsons en iyi 11 parodi bölümü listemizde ikinci sırada. Homer, elim bir kaza sonucunda kollarını otomat makinesine sıkıştırır. Marge ise gizemli komşuları Ruth Powers ile vakit geçirir.

Ancak Ruth hiç de düşündüğü gibi bir kadın değildir. Homer ve polis şefi Wiggum, Marge ve Ruth’un peşine düşer. Thelma & Louise tadında bir maceraya tanık olmak isteyenler için harika bir The Simpsons parodi bölümü.

3. Simpsoncalifragilisticexpiala Annoyed Gruntcious (8. sezon 13. Bölüm)

Simpsoncalifragilisticexpiala Annoyed Gruntcious
Simpsoncalifragilisticexpiala Annoyed Gruntcious

Aynı zamanda Simpsoncalifragilisticexpialad’ohcious olarak bilinen The Simpsons 8.sezon 13. bölümde P. L. Travers’ın en popüler çocuk kitabı kahramanı Mary Poppins’in yer aldığı bir parodi yer alıyor. Marge son zamanlarda yoğun ev işleri, çocuk bakımı ve geçim derdi ile uğraşırken saçları dökülmeye başlar. Durumdan rahatsız olan Marge, Dr. Hilbert’a gider. Dr. Hilbert, saç dökülmesinin stresten kaynaklı olabileceğinden bahseder.

Bunun üzerine Marge, ev işleri ve çocukların bakımı için bir dadı tutmayı düşünür. Ardından Bart ve Lisa ideal bir dadının nasıl olması gerektiğiyle ilgili bir şarkı söylemeye başlar. Gökyüzünden sihirli şemsiyesiyle Shary Bobbins iner. Shary, Simpsonların sempatisini kazanır ve işe alınır.

Bir süre Simpsonlara yardım eden dadı Marge’ın saçlarının eski hacmini geri kazanmasıyla ve aile içi sorunların çözülmesiyle artık burada işinin bittiğini ilan eder ve ayrılmaya karar verir. Ancak Marge dadının kalmasında ısrar eder. Shary, zoraki bir şekilde evde kalmasına rağmen yaşam zevkini kaybetmeye başlar.

Depresyona giren Shary’e acıyan Marge ailesinin sefilliğini kabul ederek ona isterse gitmekte özgür olduğunu söyler. Shary giderken bir jet motorunun pervanesine takılarak oracıkta ölür.

4. Two Dozen and One Greyhounds (6. sezon 20. bölüm)

Two Dozen and One Greyhounds
Two Dozen and One Greyhounds

1961 yapımı One Hundred and One Dalmatians (101 Dalmaçyalı) filminden esinlenilen Two Dozen and One Greyhounds bölümü Nielsen reytinglerinden aldığı 7.3 puan ile The Simpsons animasyon dizisinin en iyi bölümleri arasında yerini almıştır. Simpsonların köpeği Noel Baba’nın Küçük Yardımcısı, tazı yarışlarında karşılaştığı dişi bir tazıya aşık olur. Köpeğin sahibi Rich Texan bu durumu öğrenip dişi tazıyı Simpsonlara belirli bir ücret karşılığında satar.

Bir süre sonra dişi tazı 25 yavru doğurur. Bay Burns bu haberi alır almaz yavruları ele geçirip onların postlarından smokin yapmaya karar verir. Şeytani planlarını gerçekleştirmek için Bay Burns Simpsonlara tüm yavruları almak için teklifte bulunur.

Ancak Lisa, Bay Burns’ün niyetinin iyi olmadığını sezinler ve bu teklife karşı çıkar. Yine de Burns ve Smithers yavruları almakta kararlıdır. Neticesinde yavruları çalarlar. Bart ve Lisa yavruları kurtarmak için Burns’ün malikanesinde bir maceraya atılırlar.

5. Bart Of Darkness (6. sezon 1. bölüm)

Bart Of Darkness
Bart Of Darkness

The Simpsons animasyon dizisinin 6. sezonunun ilk bölümü olan Bart of Darkness, ilk olarak 5.sezonun final bölümü olarak düşünülmüş ancak gelecek sezonun ilk bölümü olarak kararlaştırılmış olan belki de The Simpsons’ın gizem ve gerilim unsurlarını ustaca kullanan en iyi parodi bölümlerinden bir tanesidir.

Cornell Woolrich’in 1942 yılında yazdığı “It Had To Be Murder” adlı kısa öyküsüne dayanan ve Alfred Hitchcock’un 1954 yapımı Rare Window’un parodisi olarak lanse edilen bölüm The Simpsons hayranları için harika bir yapım.

Bart of Darkness’ın konusu; Aşırı sıcakların hüküm sürdüğü bir yaz tatilinin başlangıcında Simpsonlar sıcağı yenmek için çeşitli girişimlerde bulunmaktadır. İlk olarak çareyi buzdolabının açık kapısına kamp kurarak arayan Homer ve Bart diğer aile üyelerinin de katılımıyla buzdolabının uzun süre açık kalan kapısının arıza vermesiyle çareyi vantilatörlerde arıyor.

Yine de serinleme amaçlarına ulaşamayan ailemiz Bart ve Lisa’nın isteğiyle havuz almaya karar veriyor. Havuzun Springfield’ın çocuklarında yankı uyandırması, Lisa ve Bart’ın yerel bir şöhret kazanmasını sağlıyor. Neticede bütün çocuklar Simpsonların havuzuna akın ediyor. Bart, bu şöhretin dozajını kaçırınca ağaçtan düşüyor ve sol bacağını kırıyor. Bunun üzerine yaz hayalleri erken biten Bart, odasına kapalı izole bir yaşam sürüyor.

Herkes dışarıda havuz partisindeyken Bart depresyon ve bunalımın eşiğinde odasında vakit geçiriyor. Lisa durumu fark edip Bart’ın daha iyi vakit geçirmesini sağlamak için ona bir teleskop hediye ediyor. Başlangıçta bu hediyeyi pek beğenmeyen Bart, Flandersların evinde garip olayların geliştiğini görünce kendini gerilim dolu bir atmosfere bırakıyor.

6. 22 Short Films About Springfield (7. sezon 21. bölüm)

22 Short Films About Springfield
22 Short Films About Springfield

Springfield hakkında 22 kısa film konusunu işleyen 22 Short Films About Springfield,  7.sezonun 21.bölümüdür. Bu bölüm The Simpsons dizisinde ana karakterler dışında yer alan yardımcı karakterlerin daha önce anlatılmamış hikayelerine odaklanıyor.

Çeşitli kısa filmlerle desteklenen hikayeler; Apu’nun Hikayesi, Lisa’nın İlk Hikayesi, Waylon Smithers Jr.’ın Hikayesi,  Dr. Nick’in Hikayesi, Moe’nun Hikayesi, Skinner’ın Hikayesi, Homeros’un Hikayesi, Şef Wiggum’un Hikayesi, Yılan ve Wiggum’un Hikayesi, Muhterem Lovejoy’un Hikayesi, Lisa’nın İkinci Hikayesi, Cletus’un Hikayesi, Milhouse’un Hikayesi, Kirk Van Houten’in Hikayesi, Lisa’nın Üçüncü Hikayesi, Nelson’ın Hikayesi olarak bölümlere ayrılıyor.

The Simpsons’ın karakter gelişimini en üst düzeye çıkardığı bölüm, dizinin şimdiye kadar yapılmış en uzun soluklu hikayelerinden birine sahip.

7. Rosebud (5. sezon 4. bölüm)

Rosebud
Rosebud

Entertainment Weekly tarafından The Simpsons tarihindeki en iyi ikinci bölüm olarak seçilen Rosebud, animasyon dizisinin 5.sezonunun 4.bölümüdür. Rosebud konusu; Bay Burns bir gece rüyasında çocukken terkettiği peluş ayısı Bobo’yu görür. Peluş ayısını özlediğini keşfeden Burns huzursuz  ve mutsuz bir duygu durumuna kapılır.

Patronunun durumunu gören Smithers onu neşelendirmek için çeşitli organizasyonlar düzenlese de Burns’ün doğum gününde perdeye yansıtılan Montgomery Burns’ün çocukluk fotoğrafında Bobo adlı bir ayı olduğunu görür. Burns bunun üzerine Bobo’yu geri ister. Smithers’a durumu anlatır ve peluş ayı için bir seferberlik başlatır. Bu arada oyuncak ayı Bobo ilk olarak Montgomery Burns’ün evlat edindiği zaman ortadan kaybolmuştur.

Daha sonra atlas okyanusunu geçen ünlü, ilk pilot Charles Lindbergh‘ün eline geçer. Paris’e uçan Lindbergh Ayıyı onu izleyen seyircilere atar. Ayıyı yakalayan ise Adolf Hitler’dir. Uzun yıllar sonra Hitler Berlin’deki sığınağında savaşı kaybetmesinin nedenini Bobo’ya bağlar ve onu atar.

Ardından 1957’de Nautilus denizaltısının periskopuna takılmış şekilde ortaya çıkar ve en son 1993 yılında buz kırıcıları Bobo’yu bir buz küpünde Springfield’a gönderir. Apu’nun marketinde satılmayı bekleyen Bobo’lu buz küpü Bart’ın markete gelip buz almak istemesiyle Simpsonların eline geçer. Bart Bobo’yu buzdan çıkarıp hastalıklı ve pis olduğu düşüncesiyle Maggie’ye verir.

8. Treehouse Of Horror (Tüm bölümler)

Treehouse Of Horror
Treehouse Of Horror

The Simpsons’ın Halloween özel bölümlerini kapsayan Treehouse of Horror bölümleri, Simpsonları korku, bilimkurgu ve doğaüstü olayların vukuu bulduğu bir olay örgüsüne sürükler.

Genellikle canavarlar, uzaylılar ve kara mizah ögelerinin yer aldığı Treehouse of Horror bölümleri dizinin ana hikayesinden bağımsız parodi bölümlerini içerir. Bu bölümler 18 yaş altı izleyicilerin izlememesi gereken sahneler içerdiğinden genellikle her Treehouse of Horror bölümünün başında izleme yaş sınırı uyarısı yapılmaktadır.

9. Cape Feare (5. sezon 2. bölüm)

Cape Feare
Cape Feare

Bart ve Figüran Bob’un aralarındaki husumetlerin çözümlendiği yegane The Simpsons bölümüdür. İlk olarak 4. sezonun final bölümü olarak tanıtılmak istenen bölüm Fox kanalının yayın politikası nedeniyle 5.sezonun ikinci bölümü olarak ortaya çıkmıştır. Bart eski düşmanı Sideshow Bob’dan kanla yazılmış tehdit mektupları aldığını sanar. Ancak bu mektubu yazan Homer’dır. Bu arada Figüran Bob avukatıyla şartlı tahliye denemesinde bulunur.

Bob kendini hakimi, işlediği suçlardan pişman olduğuna ve artık daha iyi bir insan olacağı konusunda ikna eder. Hakim, Figüran Bob’a inanır ve onu şartlı tahliye eder. Ardından Simpson ailesi sinemaya gider. Filmi izledikleri esnada tam önlerine puro içen kaba bir adam oturur.

Bu adamdam rahatsız olan Homer adamı uyarır. Arkasını dönen kişi Sideshow Bob’tan başkası değildir. Şok anı yaşayan Bart ve Lisa anne ve babasını durumdan haberdar eder. Bunun üzerine Simpsonlar tanık değiştirme programına dahil olarak Springfield’dan Terror Lake kasabasına taşınır. Tabii intikam yemini etmiş olan Sideshow Bob Bart’ı öldürmek için çeşitli planlar kurar.

10.You Only Move Twice (8. sezon 2. bölüm)

You Only Move Twice
You Only Move Twice

Simpson ailesinin Globex adlı gizemli bir nükleer teknoloji şirketinin teklifiyle Springfield’dan Cypress Creek adlı bir yerleşim yerine taşınmasını konu alan You Only Move Twice, Homer’ın Globex’teki yeni işinin tehlikeli nitelikleriyle ilgili harika bir parodi bölümü!

Homer her zamanki gibi vurdumduymaz tavrıyla çevresinde olup biten global tehditleri ve bir suç şebekesinin içinde geçen iş hayatını görmezden geliyor. Lakin Marge, Lisa ve Bart bu yeni hayatlarından pek memnun değiller.

11. The Springfield Files (8. sezon 10. Bölüm)

The Springfield Files
The Springfield Files

Kültleşmiş bilim kurgu ve fantastik temalı dizilerin başında gelen The X Files’ın parodisi olan The Springfield Files adlı bölümde Homer’ın bir gece Springfield ormanında parlayan bir uzaylı görmesiyle başlayan olaylar zinciri işleniyor.

Homer’ın bu üçüncü türden etkileşimi Springfield’da tez yayılır. Bunun üzerine FBI, olayı araştırması için Gizli Dosyalar departmanından Dana Scully ve Fox Mulder’ı gönderir. Homer üzerinde birtakım deneyler yapan özel ajanlar, Homer’ın testlerinden elle tutulur bir sonuç alamaz. Lakin olayların yaşandığı bölgeyi araştırmaya giden ekibimiz uzaylı öyküsünün bambaşka bir olay olduğunu öğrenirler.

Gillian Anderson ve David Duchovny’nin seslendirmesiyle harika bir The Simpsons parodi bölümü izleyeceğiniz The Springfield Files, hem The X Files hem de The Simpsons hayranları için mutlaka izlemeniz gereken paha biçilemez bir bölüm. Aynı zamanda The X Files’ın en iyi bölümlerini derlediğimiz The X Files dizisinin en iyi 25 bölümü adlı listemizi inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler