DOI Nedir, Nasıl Kullanılır, DOI Adresi ile Alıntı Nasıl Yapılır?

Akademik literatürde makale, tez, ödev, bilimsel araştırma gibi bilimsel nitelik taşıyan dijital içeriklere atanan DOI nedir, nasıl kullanılır ve DOI adresi hakkında bilinmesi gereken her şeyi inceledik!

Dijital Nesne Tanımlayıcı olarak bilinen DOI adresi makalelere, kitaplara, dergilere, özetlere, konferans bildirilerine atanabilen benzersiz bir seri numarasıdır. Akademik ve bilimsel içerikler için önemli bir yeri olan DOI nasıl üretilir, DOI metin biçimlendirme stillerinde ve kaynakçada nasıl kullanılır. DOI veren siteler hakkında daha fazla bilgi verdiğimiz içerikte tüm detaylarıyla DOI Nedir, Nasıl Kullanılır, DOI Adresi ile Alıntı Nasıl Yapılır? İnceleme yazımızda…

DOI Nedir?

DOI (Digital Object Identifiers), Dijital Nesne Tanımlayıcı olarak bilinen ve akademik literatürde makale, tez, ödev, bilimsel araştırma gibi bilimsel nitelik taşıyan dijital içeriklerin alfanümerik bir karakter dizisi ile tanımlanarak web üzerindeki konumunun sabitlenmesine denir. Bir nevi seri numarasıdır. İçeriğin ilk olarak yayınlandığı web sitesi kapanmış olsa dahi DOI adresi tanımlanmış içerik internette sabit bir https linkinde yer almaya devam eder.

DOI Adresi Nasıl Alınır?

Peki akademik değer taşıyan dijital içeriklere DOI adresi nasıl alınır? İvedi bir şekilde bunun cevabını verelim:

Araştırma içeriklerinize DOI adresi almak için dikkat edilmesi gereken iki kriter var.

  • İlgili içerik bir dergide veyahut konferansta yayınlanmış.
  • İlgili içerik henüz bir akademik yayın veya kurumda yayınlanmamış.

Eğer içerik ikinci kriterdeki gibi bir durumda ise DOI adresi almak ilk seçeneğe kıyasla daha hezimetlidir. Ancak Research Gate adlı akademik içerik platformu üzerinden yüklediğiniz içeriklere otomatik olarak DOI adresi tanımlanır. Daha detaylı bilgi için DOI Nasıl Üretilir? adlı Research Gate makalesine göz atabilirsiniz.

İlk seçenek için DOI adresi almak akademik bir referansınız olduğu müddetçe daha kolaydır. İster şahsen DOI için ilgili kuruluşlara başvuru yaparak makaleniz için benzersiz bir DOI adresi alabilir isterseniz de DOI için aracı ajanslardan hizmet satın alabilirsiniz.

Şahsen başvuru yapmanız durumunda DOI veren siteler aşağıda listelenmiştir:

DOI Nasıl Kullanılır?

DOI adresi olan bir dergi makalesi vb. akademik çalışmalardan nasıl alıntı yapılacağını APA 7 ve MLA 8 yazı formatları ile yazılmış örnekler üzerinden inceleyelim:

Apa 7 Formatı:

Acar Mert, (2021, 29 Mart). DOI Nedir? DOI Adresi İle Alıntı Yapma. Thinpo, 03, 26. https://doi.org/10.0000/0000

MLA 8 Formatı:

Acar, Mert H. “DOI İle Alıntı Yapma Ve Kaynakça Hazırlama Kılavuzu”, cilt. 15, no. 1, 2020, s. 23-27.. Crossref, doi: 10.0000/000000000.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler