Doğum Haritası Nasıl Yorumlanır? Özellikleri ve Örnekleri

Doğum Haritası Nasıl Yorumlanır?

Yıldız haritası ve Horoskop da denilen doğum haritası nedir? Doğum haritasındaki evlerin konuları, doğum haritasındaki burçların özellikleri hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara değindik.

İnsanlar yapısı gereği her zaman varoluşa karşı soru işaretlerine sahiptir. Hayata ne amaçla geldiğini, hangi yeteneklere sahip olduğunu, nelerle karşı karşıya kalacağını merak eder.

Astrolojinin yardımıyla bu soruların cevabını bulabiliyor, kendinizi daha iyi tanıyabiliyor ve olası durumlara karşı hazırlıklı olabiliyorsunuz.

Doğum haritanızı yorumlayarak hayatınızın herhangi bir alanında, ne gibi potansiyeller taşıdığınızı ve nasıl geliştireceğinizi öğrenmek istiyorsanız gelin içeriğimizi inceleyelim:

Doğum Haritası Nedir?

Doğum haritası; doğum günü, saati ve yer bilgilerinize göre hesaplanan kişiye özel bir yol haritasıdır. Yıldız haritası veya Horoskop olarak da adlandırılır.

Doğduğunuz anda gökyüzündeki konumlar sizin haritanızı oluşturur. Her insanın kendine özel parmak izi olması gibi, kendine ait bir haritası vardır.

Doğum haritası nedir?
Doğum haritası nedir?

Kişisel haritanızı yorumlayarak kendinizi daha iyi tanıyabilir, yapacağınız öngörülerle hayatınızda yaşadığınız veya yaşayacağınız olay ve durumlara ışık tutabilirsiniz. Doğum haritanızı yorumlayarak:

 • Sahip olduğunuz karakter özelliklerinizi,
 • Dışarıya karşı nasıl bir profil çizdiğinizi,
 • Duygusal dünyanızı,
 • Yeteneklerinizi,
 • Geliştirmeniz gereken alanlarınızı,
 • Önemli kararlarınız için doğru zamanlamayı ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruları cevaplandırabilirsiniz.

Doğum haritası yorumlanırken; haritada yer alan 12 eve, yerleştiği burçlara, gezegenlerin konumlarına ve yaptığı açılara bakılır. Haritayı analiz edebilmek için bu konular hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Doğum Haritasındaki Evlerin Konuları

Astrolojide yer alan 12 burç gibi 12 tane ev vardır ve her evin yönetici bir burcu ve gezegeni bulunur. Yöneticilerin kendi evinde konumlanması ile o evin enerjilerini yüceltir.

Doğum haritasında evler
Doğum haritasında evler

Evin bulunduğu burcun özellikleri doğrultusunda, sahip olduğu gezegen ve yaptığı açılara bakarak, o evin konusunun özelinde temel bir yorumlama yapabilirsiniz.

 • 1. Ev: Yükselen burcunuzu temsil eden bu ev, dışarıya karşı nasıl bir profile sahip olduğunuzu anlatır. Aynı zamanda kendinizi keşfetmenizi sağlar. Yönetici burcu Koç, gezegeni ise Mars’tır.
 • 2. Ev: Maddi ve manevi değer sisteminizi konu alan evdir. Kişisel kaynaklarınızı, değer ve yeteneklerinizi bu evi yorumlayarak keşfedebilirsiniz. Yönetici burcu Boğa, gezegeni Venüs’tür.
 • 3. Ev: Nasıl iletişim kurduğunuzu, kardeşlerinizle olan iletişiminizi ve öğrenme yetilerinizi ele alır. Yönetici burcu İkizler, gezegeni Merkür’dür.
 • 4. Ev: Aile evinizi, yurdunuzu, evinize olan aidiyetinizi ve içsel güvenliğinizi bu evden yorumlayabilirsiniz. Yönetici burcu Yengeç, gezegeni Ay’dır.
 • 5. Ev: Yaşam sahnenizi, keyif aldığınız alanları, çocuklarınızı ve aşk/flört hayatınızı temsil eden evdir. Yönetici burcu Aslan, gezegeni Güneş’tir.
 • 6. Ev: Günlük rutin hayatınızı, iş hayatınızı ve potansiyel sağlık açısından hassas alanlarınızı gösteren evdir. Yönetici burcu Başak, gezegeni Merkür’dür.
 • 7. Ev: Uzun vadeli ilişkilerinizi veya evliliğinizi, ortaklıklarınızı ve onlara olan farkındalığınıza dair konuların yorumlandığı evdir. Yönetici burcu Terazi, gezegeni Venüs’tür.
 • 8. Ev: Ortaklık veya evlilikle meydana gelen ortak maddiyatınızı, paylaşımları, cinselliği, miras durumunuzu ve hukuki konuları ele alan evdir. Aynı zamanda yönetici burcu sebebiyle hayatınızdaki krizleri de yorumlayabilirsiniz. Yönetici burcu Akrep, gezegeni Plüton ve Mars’tır.
 • 9. Ev: Yüksek öğrenim hayatınızı, yurt dışı bağlantılarınızı, din ve felsefeye olan bakış açınızı bu evden yorumlayabilirsiniz. Yönetici burcu Yay, gezegeni Jüpiter’dir.
 • 10. Ev: Kariyer yolculuğunuzu, hedeflerinizi, toplumsal statünüzü, otoriteyle olan ilişkinizi bu evden yorumlayabilirsiniz. Yönetici burcu Oğlak, gezegeni Satürn’dür. Bu ev aynı zamanda Midheaven burcu olarak da bilinir.
 • 11. Ev: Arkadaşlıklarınızı, bağlantılarınızı, vizyonunuzu temsil eden evdir. Yönetici burcu Kova, gezegeni Uranüs ve Satürn’dür.
 • 12. Ev: Bilinçaltınızı, sezgi ve spiritüel tarafınızı, kendi başınıza olma halinizi ele alan evdir. Yönetici burcu Balık, gezegeni Neptün ve Jüpiter’dir.

Doğum Haritasındaki Burçların Özellikleri

Zodyak’ta yer alan her burç birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu da burçlar kuşağına çeşitlilik katar. Kestiği eve veya konumlandığı gezegene de kendi yapısını aktarır. Haritanızı yorumlarken bu özelliklerden faydalanabilirsiniz:

Doğum Haritasında Burçlar
Doğum Haritasında Burçlar
 • Koç: Lider vasıflı, öncülük yapan, enerjik, benmerkezci, risk alan ve hemen harekete geçen bir yapısı vardır. Yönetici gezegeni Mars’tır.
 • Boğa: Sabreden, sabit,  koşullara karşı dayanıklı, ağırkanlı, sahiplenici, konfor alanına düşkün bir yapısı vardır. Yönetici gezegeni Venüs’tür.
 • İkizler: İletişim yetenekleri kuvvetli, değişken, birçok alanla ilgilenen, meraklı, esnek bir yapısı vardır. Yönetici gezegeni Merkür’dür.
 • Yengeç: Duygusal, sezgileri kuvvetli, öncü, hafızası güçlü, geçmişle bağlantılı, aileye bağlı, hassas, ruh hali değişken bir yapısı vardır. Yönetici gezegeni Ay’dır.
 • Aslan: Cömert, istemsiz dikkat çeken, gösterişli, sabit, gururlu, hakimiyet altına alan ve sıcak kanlı bir yapısı vardır. Yönetici gezegeni Güneş’tir.
 • Başak: Analitik zekası kuvvetli, iletişimi kuvvetli, eleştirel, değişken, çalışkan ve verimli, mükemmeliyetçi, detaycı bir yapısı vardır. Yönetici gezegeni Merkür’dür.
 • Terazi: Diplomatik, öncü, karar vermekte zorlanan, sanatsal yönü kuvvetli, dengeyi arayan, romantik ve sosyal bir yapısı vardır. Yönetici gezegeni Venüs’tür.
 • Akrep: Keskin, ketum, sabit, sahiplenen ve kıskanan, karizmatik, cinsellikle alakalı, ölüm ve yeniden doğuşu temsil eden bir yapısı vardır. Yönetici gezegeni Mars ve Plüton’dur.
 • Yay: İyimser, değişken, samimi, macera sever, seyahati seven, felsefeye eğilimli, gerçeği arayan sorgulayıcı bir yapısı vardır. Yönetici gezegeni Jüpiter’dir.
 • Oğlak: İdareci, öncü, hedeflerine bağlı, istikrarlı, sorumluluk sahibi, organizasyon yeteneği gelişmiş bir yapısı vardır. Yönetici gezegeni Satürn’dür.
 • Kova: Özgürlüğüne düşkün, objektif, toplumu gözeten, hümanist, dahi, zeki ve sıradışı bir yapısı vardır. Yönetici gezegeni Satürn ve Uranüs’tür.
 • Balık: Hayal gücü gelişmiş, kurban psikolojisine sahip, aldatan veya aldatılan, aşırı duyarlı, merhametli bir yapısı vardır. Yönetici gezegeni Jüpiter ve Neptün’dür.

Doğum Haritasında Gezegenlerin Konuları

Güneş sisteminde yer alan her gezegen bir konuyu simgeler. Bulunduğu burç ve konumlandığı evin ışığında yaptığı açılar, haritanızı yorumlarken büyük önem arz etmektedir.

Doğum haritasında gezegenler
Doğum haritasında gezegenler
 • Güneş: “Ben” olgusunu temsil eder. Sahip olduğunuz yaşam enerjisini, kaynağınızı ve hayattaki amacınızı temsil eder.
 • Ay: Duygu dünyanızı, ihtiyaçlarınızı, geçmişle ilişkinizi, eviniz ile ilişkinizi temsil eder.
 • Venüs: İlişkilerinizi, sahip olduğunuz zevk ve ilgi alanlarınızı, sevgi dilinizi ve estetik anlayışınızı temsil eder.
 • Mars: Enerji kaynağınızı, hayatınızda efor sarf ettiğiniz alanları, mücadele gücünüzü, öfke ve şiddet gibi duygularınızın eğilimini temsil eder.
 • Merkür: İletişim yeteneklerinizi, zihninizin çalışma şeklini, öğrenme yapınızı temsil eder.
 • Jüpiter: Hangi alanda gelişme göstereceğinizi, hayatınızdaki şanslı alanlarınızı, pozitif tarafınızı temsil eder.
 • Satürn: Öğretmen gezegen olarak adlandırılır, ektiğinizi biçmenizi sağlar. Hayatınızda bazı zorluklarla karşı karşıya bırakarak size bir ders verir. Disiplinli bir yapı kazandırır.
 • Uranüs: Hayatınızdaki beklenmedik, aniden gelişen durumları temsil eder. Özgür, bağımsız, orijinal ve alışılmadık olarak nitelendirilir. Yaşamınızdaki hangi alanlarda bu yapınızı ortaya koyacağınızı anlatır.
 • Neptün: Yaşamınızda fedakarlık yaptığınız, duyarlılık geliştirdiğiniz alanları anlatır. Biraz yanıltıcı etkileri bulunur, sizi yanıltabilir ya da başkalarını yanıltmanıza yol açabilir. Hangi alanlarda kafa karışıklığı ve belirsizlik yaşadığınızı temsil eder.
 • Plüton: Yıkıcı bir etkisi bulunur. Yıktığı yerden yeniden inşa eder ve yeni bir dönem başlar. Bu sayede hangi alanlarda güçlü olacağınızı anlatır.

Harita Yorumlama Örneği

Haritayı yorumlarken yükselen, Güneş ve Ay konumlarından başlayabilirsiniz çünkü bizi tanımlayan en önemli üç unsurdur. Ardından sırayla evleri yorumlayabilirsiniz.

Doğum haritası örneği
Doğum haritası örneği

Örnek bir haritadan inceleyecek olursak; Yükselen burcunun başak olması ile birlikte mükemmeliyetçi, detaylara inen, analiz yeteneği gelişmiş, mesafeli bir profil çiziyor olabilir.

Yönetici gezegeni Merkür’ün 10. Evde bulunması ile kariyer ve statüye önem veren bir yapı kazandırabilir. Aynı zamanda kariyerinde iletişim alanında ilerleme olasılığı yüksektir. 10. Evi kesen burcun İkizler olması ile de bu ihtimal artıyor diyebiliriz.

Güneş’in de bu evde olması ile hayattaki amacının kariyer yolculuğu olduğu ihtimali güçleniyor. Yengeç burcunda konumlanması ile daha duygusal ve sezgileriyle hareket eden bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Mars’ın konumu ile de kariyer ve statü alanında efor sarf edeceğini, mücadele vereceğini gösteriyor olabilir.

Ay’ın 4. Evde yani yönetici evinde olması ile ailesine, yurduna düşkün, evinde huzuru gözeten, evcimen bir yapı kazandırabilir. Oğlak burcunda olması ile evde kuralları olan, korumacı özellikler katabilir.

7.Evin balık burcunda olması ile aşk evliliği yapmak istediği kanısına varılabilir. Eşi için fedakar, onunla ilgilenen bir yapısı olabilir.

Diğer tüm evleri de burçlara ve gezegen konumlarına göre temel bir yorumlama yapabilirsiniz. Fakat tek bir konum ile bir kanıya varılamaz, doğum haritası bir bütündür.

Doğum haritanızı hesaplamak için doğum haritası hesaplama programlarına başvurabilirsiniz. Daha detaylı bir analiz için uzman bir astrologdan danışmanlık alabilirsiniz.

Astroloji ile ilgili farklı yazılar incelemek istiyorsanız “Doğum Haritası Element Dağılımı Nedir? Nasıl Hesaplanır?” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler