Doğum Haritası Element Dağılımı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Doğum Haritamızdaki Element Dağılımının Önemi

Doğum haritası element dağılımı nedir? Nasıl hesaplanır? Doğum haritanızdaki gezegenlerin konumlandığı burçlara göre, haritanızdaki baskın element hangisi ve size kattığı özellikler nelerdir? İçeriğimizde elementler ve dağılımı hakkındaki öğrenmek istediğiniz tüm detaylara yer verdik.

Doğanın temel bileşenleri olan dört element, doğum haritamızdaki dağılımı ile de karakterimize adeta şekil veriyor. Sahip olduğumuz özelliklerimiz, mizacımız, güçlü ve zayıf yanlarımız nedir sorusuna ışık tutuyor.

Sizin doğum haritanızdaki gezegenlerin konumlandığı burçlar ile element dağılımınız, hakkınızda neler söylüyor? Gelin içeriğimizde detaylıca bakalım:

Doğum Haritasında Element Dağılımı Nedir?

Doğduğunuz andaki gökyüzünün konumu sizin doğum haritanızı oluşturmaktadır. Bu durum, tam doğduğunuz saniyede gökyüzünün fotoğrafını çekmek gibidir.

Doğum haritasında yer alan yükselen, güneş ve diğer gezegenlerin konumlandıkları burç ve evlere göre analiziniz yapılmaktadır.

“Ben” faktörünü ifade eden Güneş, bulunduğu burç ile bize karakterimiz hakkında bilgi veren en önemli faktörlerden biridir. Bunun yanında doğum haritasındaki konumu ve diğer gezegenlerle yaptığı açılar da analiz yapılırken büyük ölçüde önem kazanmaktadır.

Doğadaki 4 Element
Doğadaki 4 Element

Karakter özelliklerimiz için bu önemli faktör dışında doğum haritamızdaki element dağılımı da önem arz etmektedir çünkü doğum haritası bir bütündür.

Haritadaki gezegenlerin konumlandığı burçlar, mensubu olduğu elemente göre hesaplanmaktadır. Burçlar doğada yer alan ateş, toprak, hava ve su elementlerine ayrılmaktadır. Elementler, insanların sahip olduğu enerji ve bilinç türünü temsil etmektedir.

Her insanda dört element bulunmaktadır fakat herkesin bilinci diğerlerinden farklı biçimde ayarlanmıştır. Gelin bu elementlerin özelliklerine yakından bakalım:

Elementlerin Özellikleri

Doğum haritanızdaki gök cisimlerinin konumlandığı burçların, ait olduğu elementlere göre ayrımı ile birlikte baskın veya eksik olan elementinizi keşfedebilirsiniz.

Bunun üzerine sizi güçlü ve avantajlı kılan taraflarınızı veya geliştirmeniz gereken zayıf yanlarınızı analiz edebilirsiniz. Öncelikle içeriğimizde elementlerin kişiye kattığı özellikleri inceleyelim:

Ateş Elementi

Ateş Elementi
Ateş Elementi

Koç, Aslan ve Yay burçları ateş elementi mensubudur. Oldukça sosyal bir karakter ortaya koymaları, ateşin verdiği enerji ile girişken olmalarından kaynaklanmaktadır.

Benlik bilinci oldukça gelişmiş olan ateş elementi burçları, özgüvenli bir yapıya sahiptir ve kolaylıkla iddiaya girebilirler. Genelde kendi başlarına hareket etmek istemeleri liderlik vasfına sahip olmalarından kaynaklanır.

Durumlara karşı hemen heyecanlanan, heveslenen bir yapıları vardır ve sabırsızdılar. Bu sayede idealleri uğruna risk almaktan korkmadan atılabilirler.

Çoğu zaman neşeli, coşkulu ve içten yapıları ile dikkat çekerler. Kendine olan güvenleri ile insanlara karşı hep dürüsttürler. İnsanlara karşı kötü niyetle bir hata yapmazlar, heyecanlı ve fazla atılgan yapısı sebebiyle duyarlı olmakta zorlanırlar.

Toprak Elementi

Toprak Elementi
Toprak Elementi

Toprak elementi olan burçlar ise Boğa, Başak ve Oğlaktır. Kalıcı, zor şartlarla başa çıkabilen yapısı, mensubu olduğu topraktan gelmektedir.

Kendi duyularına ve mantıklarına güvenerek hareket ederler. Oldukça gelişmiş analiz yetenekleri vardır. Temkinli, ince hesaplar ve planlar yaparlar. Bu sayede kendilerini güven altına alırlar. Bunun yanında değer verdikleri tehlikeye girdiğinde de direkt savunmaya geçerler.

Ateş burçlarının aksine sakin, adım adım ilerleyen bir yapıya sahiptirler. Toprak elementlerinin sahip olduğu maddi dünyaya bağlılık, onların hayal gücünü ve üretkenliğini kısıtlayabilir.

Hava Elementi

Hava Elementi
Hava Elementi

İkizler, Terazi ve Kova hava elementi burçlarıdır. Konuşkan yapıları sayesinde sosyal ortamların aranan isimleri olan hava elementi burçları, farklı düşünce yapıları ve ilgi alanlarıyla dikkat çekerler. İletişim yetenekleri oldukça gelişmiştir.

Araştırmacı ve entelektüel bir yapıya sahip olan bu burçlar, kendilerini geliştirmeye özen gösterirler. Henüz var olmayan belirli düşünceler üzerine odaklanırlar ve gerçekleşmesini sağlarlar.

Fikir alışverişine açık olan ve iş birliğine eğilimli olmaları ile takım çalışmalarına oldukça yatkındırlar. Kendilerini belli bir mesafede tutmaları ve nesnel bakış açısına sahip olmaları da bu durumu pekiştirir. Soyut düşünceleriyle oluşturdukları dünyaları aşırıya kaçtığında fanatik ve eksantrik bir yapı gözlemlenebilir.

Su Elementi

Su Elementi
Su Elementi

Bu elementin mensupları ise Yengeç, Akrep ve Balık burçlarıdır. Duygularını derin yaşayan su elementi burçların empati yetenekleri de oldukça gelişmiştir.

Bu duygusal yapıları sebebiyle kolaylıkla da incinebilirler. Sahip oldukları incinen yapıları hafife alınmamalıdır çünkü uzun vadede güçlü hale gelip yıkıcı bir özellik gösterebilirler.

Suyun verdiği yapı ile birlikte belli bir kalıpları yoktur, değişken ruh hallerine sahiptirler. Sakin bir profil çiziyor olsalar bile ansızın öfkelerini gösterebilirler. Mantıklarından çok, oldukça gelişmiş sezgileriyle hareket ederler.

Etrafındaki insanlara karşı besleyici ve koruyucu yapıları vardır. Duygu ve sezgileriyle hareket eden bu burçlar aşırıya kaçtığında maddi dünyada zorluklara karşılaşabilirler.

Doğum Haritasındaki Element Dağılımı Nasıl Hesaplanır?

Burçların hangi elemente mensup olduklarını ve sahip oldukları özelliklerini inceledik. Peki haritamızdaki bu elementlerin dağılımını ve etkilerini nasıl hesaplayacağız? Tracy Marks’ın 14 puanlı ölçeğini kullanarak hesaplayabilirsiniz.

Bu ölçekte Güneş ve Ay’ın bulundukları burçların elementlerine 2; diğer gezegenlerin, ASC’de (yükselen burcunuz) ve MC’de (10. Ev çizginiz) bulunan burçların elementlerine 1 puan vererek hesaplanmaktadır. Gelin bir örnekle inceleyelim:

Doğum Haritasında Gezegen Konumları

Görmüş olduğunuz bu haritada, gezegenlerin konumlandığı burçlara bakıyoruz:

  • Güneş, Yengeç burcunda olduğu için 2 puan; Merkür, Yengeç burcunda olduğu için 1 puan; Mars, Yengeç burcunda olduğu için 1 puan; toplamda su elementi 4 puan oluyor.
  • Ay, Oğlak burcunda olduğu için 2 puan; Satürn, Boğa burcunda olduğu için 1 puan; ASC, Başak burcunda olduğu için 1 puan; toplamda toprak elementi 4 puan oluyor.
  • Venüs, Aslan burcunda olduğu için 1 puan; Plüton, Yay burcunda olduğu için 1 puan; toplamda ateş elementi 2 puan oluyor.
  • Jüpiter, İkizler burcunda olduğu için 1 puan; Uranüs, Kova burcunda olduğu için 1 puan; Neptün, Kova burcunda olduğu için 1 puan; MC, İkizler burcunda olduğu için 1 puan; toplamda hava elementi 4 puan oluyor.

Sonuca baktığımızda ateş elementi 2 puan, toprak elementi 4 puan, hava elementi 4 puan ve su elementi 4 puan oluyor. Bu haritada toprak, hava ve su elementinin dengeli olduğu ve bu elementlerin özelliklerinin baskın olduğu yorumunu yapabiliriz.

Bununla birlikte ateş elementinin 2 puan ile eksik olması durumuna, bu elementin kazandırdığı özelliklerin eksik veya pasif olduğu yorumunu yapabiliriz.

Bu doğum haritasına sahip olan kişide risk almaktan korkan bir yapı ile birlikte girişim yapmaktan çekinen bir karakter gözlemleyebiliriz. Öz güven konusunda problem yaşayan, fikirlerini açıkça ifade etmekten geri duran bir yapıya sahip olduğu ön görüsünü yapabiliriz.

Doğum Haritası Element Dağılımı
Doğum Haritası Element Dağılımı

Bu ön görüler ışığında kişi, güçlü yanlarının farkına varıp gerek sosyal hayatında gerek ise profesyonel hayatında bu alanlarda kendini gösterebilir ya da eksik taraflarını keşfederek bu alanların üstüne gidebilir ve gelişimini sağlayabilir.

Sizler de haritanızdaki element dağılımı hesabını yaparak, haritanızdaki eksik olan elementini keşfedebilir ve bu özelliklerinizi geliştirebilirsiniz veya güçlü yanlarınızı görerek üstüne gidebilirsiniz.

Ayrıca astroloji ile ilgileniyorsanız “Astrolojide Midheaven Nedir? MC Burcu Nasıl Hesaplanır?” adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler