Astrolojide Midheaven Nedir? MC Burcu Nasıl Hesaplanır?

Midheaven nedir, nasıl hesaplanır

Astrolojide Midheaven nedir? MC burcu nasıl hesaplanır? Doğum haritanızda belirtilen 10.ev burcu, Cennetin Tepe Noktası; kısaca MC özellikleri nelerdir? Midheaven hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara yer verdik.

Güneş, ay ve yükselen burcunuzun sunduğu kozmik bilgilerin ötesine gitmek ve doğum haritanız hakkında daha fazla şey öğrenmek istediğinizde astroloji hakkında öğrenecek daha pek çok şeyin var olduğunu keşfedeceksiniz.

Özellikle kozmik yolculuğunuz hakkında kendinizle ilgili daha derin iç görülere ihtiyacınız varsa; örneğin: doğum haritanız, kariyeriniz ve sosyal hayatınız hakkında…

Öyleyse Cennetin Tepe Noktası, Midheaven, kısaca MC olarak adlandırılan burcunuzu öğrenmenizin vakti gelmiş, demektir.

Astrolojik hesaplamalarda bu burç bazen yükselen burcunuza dahil edilir ama temelde ikisi de birbirinden farklıdır. Hatta Midheaven burcu, doğum haritasındaki 12 Ev’den biri olan 10. evdir, diyebiliriz.

Medium Coeli olarak da adlandırılan Cennetin Tepe Noktası burcu ile ilgili bilmeniz gerekenlere bu rehberimizde detaylı olarak yer verdik. Artık sizde “Midheaven burcum ne?” sorusunun cevabını öğrenebileceksiniz.

Peki, bir kişinin doğum haritasındaki 10. evin tepe noktasını temsil eden Midheaven Nedir, detaylarıyla açıklayalım:

Midheaven (MC) Ne Demek?

Astrolojide Midheaven, bir kişinin doğum haritasındaki onuncu evin tepe noktasını ifade eder ve genellikle MC veya Medium Coeli terimleri ile de anılır. Bu nokta, haritanın en üst noktasında bulunur ve bu nedenle kişinin toplumda en yükseğe çıkma potansiyelini simgeler.

Midheaven, kişinin kariyer hedefleri, yaşam amaçları ve toplumdaki genel duruşu ile ilişkilidir. Kariyerle bağlantısı nedeniyle, bir kişinin hangi mesleklerde başarılı olabileceğini ve hangi alanda kendini en çok ifade edebileceğini gösterir.

Aynı zamanda, kişinin toplum önünde nasıl göründüğünü ve genel olarak hangi statüye ulaşmayı arzuladığını da gösterir.

Midheaven burcu
Midheaven burcu

Midheaven’in bulunduğu burç ve bu burçtaki gezegenler, bu konular hakkında daha fazla bilgi verebilir.

Örneğin, Midheaven’i Koç burcunda olan bir kişi, liderlik pozisyonlarına çekilebilir. Hatta hırslı, rekabetçi ve cesur olabilir.

Midheaven’i Balık burcunda olan bir kişi ise, spiritüel, sanatsal veya yardımsever mesleklerde başarılı olabilir ve genellikle empatik, duyarlı ve sezgisel olabilir.

Midheaven aynı zamanda, bir kişinin yaşamında hedeflediği veya ulaşmayı arzuladığı “en yüksek” noktayı da temsil eder. Bu, sadece kariyer başarısı veya toplumdaki statü anlamına gelmez.

Kişisel gelişim, ruhani hedefler veya kişinin iç dünyasındaki diğer önemli hedefler de burada ifade bulabilir. Midheaven, bir kişinin hayatının bu yönlerini nasıl şekillendirebileceğine dair ipuçları verir.

Midheaven Burç Özellikleri Nelerdir?

Kendi Midheaven burcunu merak edenler; 12 zodyak burcunun Midheaven özelliklerini aşağıdaki listeden inceleyebilir.

 • Koç Midheaven: Bu kişiler genellikle öncü ve cesurdurlar. Yaratıcı ve enerjik olabilirler. Kariyerlerinde liderlik rollerini üstlenmeyi severler ve genellikle cesur ve yenilikçi fikirleri olan girişimcilerdir. Potansiyel kariyer yolları arasında spor, askeriye, mühendislik veya öncü bir rol oynayan herhangi bir iş yer alabilir.
 • Boğa Midheaven: Bu kişiler genellikle sabırlı, kararlı ve güvenilirdir. İyi bir iş etiği ve pratik bir zekaya sahip olabilirler. Potansiyel kariyer yolları arasında mali işler, gayrimenkul, tarım, müzik veya sanat bulunabilir.
 • İkizler Midheaven: Bu kişiler genellikle meraklı, iletişime açık ve esnektirler. İyi bir sözcü olabilirler ve farklı konulara ilgi duyarlar. Potansiyel kariyer yolları arasında gazetecilik, pazarlama, eğitim, yazarlık veya danışmanlık yer alabilir.
 • Yengeç Midheaven: Bu kişiler genellikle şefkatli, koruyucu ve sezgiseldirler. İnsanlarla bağlantı kurma ve başkalarına yardım etme yetenekleri olabilir. Potansiyel kariyer yolları arasında sosyal hizmetler, eğitim, sağlık hizmetleri veya mutfak yer alabilir.
 • Aslan Midheaven: Bu kişiler genellikle yaratıcı, tutkulu ve cömerttirler. Özgüvenleri ve liderlik yetenekleri olabilir. Potansiyel kariyer yolları arasında eğlence sektörü, politika, yönetim veya yaratıcı sanatlar bulunabilir.
 • Başak Midheaven: Bu kişiler genellikle pratik, analitik ve çalışkandır. Detaylara dikkat ederler ve mükemmeliyetçi olabilirler. Potansiyel kariyer yolları arasında sağlık hizmetleri, düzenleme veya analiz, bilim veya teknoloji yer alabilir.
 • Terazi Midheaven: Bu kişiler genellikle diplomatik, adil ve sosyaldir. İyi bir estetik anlayışları olabilir ve başkalarıyla iyi geçinirler. Potansiyel kariyer yolları arasında hukuk, danışmanlık, sanat veya moda yer alabilir.
 • Akrep Midheaven: Bu kişiler genellikle tutkulu, kararlı ve sezgiseldirler. Gizemleri çözme yetenekleri ve derinlemesine analiz yetenekleri olabilir. Potansiyel kariyer yolları arasında psikoloji, araştırma, finans veya gizli hizmetler yer alabilir.
 • Yay Midheaven: Bu kişiler genellikle iyimser, maceracı ve özgür ruhludur. Yüksek hedefleri ve geniş görüş açıları olabilir. Potansiyel kariyer yolları arasında seyahat, eğitim, yayıncılık veya dini hizmetler bulunabilir.
 • Oğlak Midheaven: Bu kişiler genellikle disiplinli, sorumlu ve hırslıdır. İyi bir iş etiği ve örgütsel yetenekleri olabilir. Potansiyel kariyer yolları arasında iş yönetimi, politika, mühendislik veya düzenleyici roller yer alabilir.
 • Kova Midheaven: Bu kişiler genellikle bağımsız, orijinal ve yenilikçidir. Toplumda reform yapma arzuları olabilir. Potansiyel kariyer yolları arasında bilim, teknoloji, sosyal hizmetler veya aktivizm bulunabilir.
 • Balık Midheaven: Bu kişiler genellikle empatik, duyarlı ve spiritüeldirler. Başkalarının duygularını anlama yetenekleri olabilir. Potansiyel kariyer yolları arasında sanat, müzik, psikoloji veya spiritüel hizmetler bulunabilir.

Midheaven Burcu Nasıl Öğrenilir?

Midheaven burcu öğrenme için genellikle doğum haritasına ihtiyacınız vardır. Doğum haritası, bir kişinin doğduğu zaman ve yerdeki gökyüzünün bir haritasıdır.

Bu harita, gezegenlerin ve diğer önemli noktaların (Midheaven dahil) hangi burçlarda ve evlerde olduğunu gösterir.

Midheaven (MC), doğum haritasındaki onuncu evin tepe noktasıdır ve genellikle haritanın en üst noktasında bulunur. MC’nin üzerinde bulunan burç, Midheaven burcunuzu belirler.

Doğum haritanızı çıkarmak için genellikle doğum tarihiniz, doğum saatiniz ve doğum yeriniz gereklidir.

Doğru doğum saati, MC’nin yanı sıra Yükselen burç (veya Ascendant) gibi hassas noktaların doğru belirlenmesi için özellikle önemlidir. Çünkü bu noktalar, saate ve hatta dakikalara göre değişebilir.

Zodyak burçları
Zodyak burçları

Örneğin, 25 Aralık 1985 tarihinde, saat 12:30’da İstanbul’da doğan bir kişi için doğum haritası çıkarıldığında, Astrology Birth Chart haritasındaki en tepedeki burç Midheaven burcu olarak belirlenir. Diyelim ki bu burç Terazi.

Bu durumda, bu kişinin Midheaven burcu Terazi olacaktır. Bu, kişinin kariyer hedeflerinde, toplumdaki statüsünde ve yaşam hedeflerinde Terazi özelliklerini yansıtma olasılığını gösterir.

Terazi, genellikle diplomasi, adalet, denge ve ilişkilerle ilişkilendirilir. Bu nedenle, bu kişi muhtemelen iş hayatında uyumu, işbirliğini ve adil olmayı tercih eder ve belki de hukuk, diplomatik ilişkiler, sanat veya danışmanlık gibi alanlarda başarılı olabilir.

Midheaven Hesaplama Nasıl Yapılır?

Midheaven burcunuzu öğrenmek için öncelikle doğum haritanızı öğrenmeniz gerekiyor. Doğum haritanızı öğrenmek için de doğum haritası hesaplama programları kullanılabilir.

Doğum haritası örneği
Doğum haritası örneği

Doğum haritası hesaplama için doğum tarihinizi gün/ay/yıl olarak bilmeniz gerekiyor. Ayrıca doğum saatiniz, ve doğum yeriniz de doğum haritanızın belirlenmesinde gerekli verilerdir.

Midheaven hesaplama için doğum haritanızdaki 10. Ev’e bakın. Grafikteki 10. ev dilimi Midheaven burcunuzu gösterir.

Bir astroloji web sitesinde genellikle doğum bilgilerinizi kullanarak bir doğum haritası çıkartabilirsiniz ve bu doğum haritasında Midheaven (MC) konumu belirtilmiş olacaktır. Ayrıca, bir astroloji uygulaması veya profesyonel bir astrolog da bu bilgileri size sağlayabilir.

Ayrıca astrolojiye ilgi duyuyorsanız, sitemizde yer alan “Çin Astrolojisinde Karmik İlişkiler” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gamze
Gamze
8 ay önce

Güzel bir yazı olmuş 😊

Mert Acar
Mert Acar
8 ay önce
Yanıtla  Gamze

Teşekkürler 🙏🏼

İlgili İçerikler