Dans ve Müziğin Buluştuğu En İyi 20 Müzikal Film

Müziğin coşkusu ve yüksek enerjili dansın ritmine kapılacağınız beyazperdenin en iyi müzikal filmlerine yer veriyoruz.

Müzikal filmler anlattığı hikayeyi müziğin ve dansın enerjisiyle harmanladığı için birçok izleyici tarafından sevilir. Hatta bu yönüyle de izleyenlerde keyif ve heyecan yaratır.

En iyi müzikal filmler, oyuncuların teatral yeteneklerini sergilediği muhteşem yapıtlardır. Nitekim yüksek enerjili atmosferin hakkını vermeleri gerekir.

Ayrıca izleyici nezdinde bir gösterinin parçasıdırlar. Ve bu gösteri temelde izleyiciyi etkilemek mecburiyetindedir.

Bu nedenle kaliteli müzikal filmler her daim etkileyicidir.

Dramadan, komediye, fanteziden, gerilime kadar neredeyse her türde müzikal film mevcuttur.

Yine de müzikal filmler arasında öyleleri vardır ki iyi bir deneyimin yanı sıra, izleyici üzerinde muhteşem bir etki bırakır.

Bu listemizde sinema tarihinde ustalıkla çekilmiş iyi bir koreografiye sahip en iyi müzikal filmleri listeliyoruz.

Hatta bununla da yetinmeyip bu filmlerin ne kadar iyi olduğunu IMDb reyting puanlarıyla, her bir müzikal filmi ayrı ayrı inceliyoruz.

Eğer kaliteli müzikal film önerisi almak istiyorsanız listemizi incelemeye devam edin.

Çünkü her zevke uygun müzikal filmlere listemizden ulaşabilir, bu vesileyle müzikal film deneyiminizi farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz.

En İyi Müzikal Film Önerileri

Klasik müzikallerden değeri bilinmemiş şarkılı filmlere kadar bu listede müzikal film hayranları için hemen hemen her şey var.

İşte karşınızda destansı düetler, etkileyici koreografiler, caz esintileri ve ikonik dans sahnelerinin yer aldığı birbirinden harika müzikal film önerileri:

1. The Sound of Music (1965) – (IMDb: 8.1)

The Sound of Music (Neşeli Günler)
The Sound of Music (Neşeli Günler)

Maria Augusta von Trapp’ın “Trapp Ailesi Şarkıcılarının Hikayesi” adlı anı kitabına dayanan The Sound of Music (Neşeli Günler) adlı film, tüm zamanların en iyi müzikal filmlerinden biridir.

Müziği Richard Rodgers’a, sözleri Oscar Hammerstein II’ye ait olan müzikalin başrolünde şarkıcı ve oyuncu Julie Andrews yer almaktadır.

Filmin yönetmenliğini ise aynı zamanda listemizde yer alan başka bir müzikal olan West Side Story filminin yönetmeni Robert Wise üstlenmiştir.

Filmin konusu; 1938’de Anschluss’un arifesinde Avusturya’da geçen müzikal, rahibe olmaya karar verirken büyük bir aileye mürebbiyelik yapan Maria’nın hikayesini anlatıyor.

2. Rocketman (2019) – (IMDb: 7.3)

Rocketman
Rocketman

İngiliz müzisyen Elton John’un hayatını ve kariyerini anlatan biyografik drama filmi Rocketman, en iyi müzikal filmler arasındadır.

Dexter Fletcher tarafından yönetilen ve Lee Hall tarafından yazılan filmin başrolünde Taron Egerton, Jamie Bell ve Bryce Dallas Howard gibi usta oyuncular yer almaktadır.

Filmde Elton John’un müzik kariyerinin detayları ve bir müzik dehası olduğu kariyerinin öyküsü işleniyor.

Aynı zamanda Filmin adı John’un 1972 yılında çıkardığı teklisi “Rocket Man”den esinlenilmiştir.

Rocket Man çeşitli dallarda Oscar, Bafta ve Altın Küre ödüllerinin sahibi olmuştur.

3. Ma Rainey’s Black Bottom (2020) – (IMDb: 6.9)

Ma Rainey’s Black Bottom

August Wilson’ın 1982 tarihli aynı adlı oyununa dayanan Ma Rainey’s Black Bottom (Ma Rainey: Blues’un Annesi) filmi Blues müziğinin en güzel anlatılarından biridir.

Yönetmenliğini George C. Wolfe’un üstlendiği ve senaryosunu Ruben Santiago-Hudson’ın yazdığı filmin oyuncu kadrosunda Viola Davis, Denzel Washington, George C. Wolfe ve Chadwick Boseman yer alıyor.

Filmin konusu ise son derece saygın, güçlü iradeli bir blues şarkıcısı Ma Rainey’nin yaşamına ve kariyerine odaklanıyor.

Amerika’da yaşayan siyahilerin ırkçılığa uğradığı müzik sektörünü en ince ayrıntılarıyla gözler önüne seren film, vizyona girdiği yılda birçok ödülün sahibi olmuştur.

4. Les Misérables (2012) – (IMDb: 7.5)

Les Misérables
Les Misérables

Victor Hugo’nun Sefiller adlı tarihi romanından esinlenilerek yaratılan Les Misérables (Sefiller) filmi en ikonik müzikal filmlerden biridir.

Yüksek enerjili bir atmosfere sahip olsa da film drama odaklıdır. Kölelik, aşk, umut, toplumsal uyanış, devrimcilik gibi insanlığın en önemli sorunlarını irdeler.

Tom Hooper tarafından yönetilen filmin senaryosunu William Nicholson yazmıştır.

Oyuncu kadrosunda ise Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway ve Amanda Seyfried yer almıştır.

3 saat ve 20 dakika kadar süren Les Misérables filmi muhteşem sahneleriyle durdurak bilmeyen bir hikayeye odaklanır.

Şarkıların duygusallığı ve müziğin tüyler ürperten tınısı izleyiciyi Fransız devriminin o çalkantılı dönemine sürükler.

Eğer kaliteli bir müzikal film izlemek istiyorsanız Les Misérables filmi, bir müzikalde olması gereken her şeye sahiptir.

5. Grease (1978) – (IMDb: 7.2)

Grease
Grease

Jim Jacobs ve Warren Casey’nin 1971 tarihli aynı adlı müzikalinden uyarlanan1978 yapımı Grease filmi, müzikal filmler arasındaki en popüler filmdir.

Romantik-komedi tarzında olan filmin yönetmenliğini The Blue Lagoon filminin de yönetmenliğini üstlenmiş olan Randal Kleiser üstleniyor.

Filmin başrollerinde ünlü aktör John Travolta ve Olivia Newton-John yer alıyor.

Gres filmi yağcı Danny Zuko ve Avustralyalı transfer öğrenci Sandy Olsson’ın aşkına odaklanıyor.

6. Sing Street (2016) – (IMDb: 7.9)

Sing Street
Sing Street

John Carney tarafından yazılıp yönetilen 2016 yapımı müzikal film Sing Street (Şarkı Sokağı), bir grup gencin İngiliz post-punk müzik gruplarından ilham alarak kurdukları “Sing Street” adlı müzik grubunun maceralarını konu alıyor.

İlk etapta sadece bir kızı etkilemek için kurulan grup daha sonra şöhret kazanarak başarı merdivenlerini tırmanıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Ferdia Walsh-Peelo , Lucy Boynton , Maria Doyle Kennedy , Aidan Gillen , Jack Reynor ve Kelly Thornton yer alıyor.

7. Cry-Baby (1990) – (IMDb: 6.4)

Cry Baby
Cry Baby

John Waters tarafından yazılan ve yönetilen 90 yapımı gençlik filmi Cry-Baby (Sulu Göz) klasik müzikal filmler arasındadır. Filmde 12 adet şarkılı sahne bulunur.

Oyuncu kadrosunda Johnny Depp, Amy Locane , Polly Bergen , Susan Tyrrell , Iggy Pop , Ricki Lake ve Traci Lords yer almaktadır.

Filmin hikayesi Baltimore , Maryland’de geçmektedir. Cry-Baby lakaplı Wade Walker “Drapes” adlı yerel bir çeteyi yönetmektedir. Ancak bir gün Allison Vernon-Williams adlı bir kızla yakınlaşır ve ona aşık olur.

İkili ayrı dünyaların insanı olsalar da ilişkilerini yürütmeye kararlıdır. Ancak hesaba katmadıkları şey her ikisinin de daha önceki ilişkileridir. Birçok olayın yanı sıra Allison’ın kıskanç eski erkek arkadaşı ve Wade’in gevşek sevgilisi bu ilişkiye engel olmaya çalışır.

8. Moulin Rouge! (2001) – (IMDb: 7.6)

Moulin Rouge!
Moulin Rouge!

Romeo + Juliet’i yazıp yöneten usta yönetmen Baz Luhrmann’ın yönettiği ve ortak yapımcılığını üstlendiği 2001 yapımı Moulin Rouge! (Kırmızı Değirmen) romantik, Jukebox Musical tarzı bir filmdir. Jukebox Musical, film özelinde bestelenmiş şarkıların aksine genellikle popüler bilindik şarkılardan oluşan müzikli ve şarkılı sahnelerden meydana gelir.

Ayrıca filmden esinlenilmiş bir de Broadway müzikali mevcuttur.

Müzikal kült filmler arasında yer alan filmin oyuncu kadrosunda Nicole Kidman ve Ewan McGregor yer alıyor.

1900’lü yılların Paris’inde geçen film, fakir ve genç bir bohem şairi olan Christian’ın yaşamına odaklanıyor. Bir yıl önce Paris’e yerleşen Christian ölen aşkı dolayısıyla kendini hikayeler yazmaya adar. Bir süre yerel tiyatrolar için oyunlar yazan yazar, Moulin Rouge kabaresinde tanıştığı Satine adlı bir kadına aşık olur.

Ancak aşklarını sadece bir oyun ile sürdürebileceklerini anlayan ikili Moulin Rouge adlı bir müzikalde bir araya gelir.

9. Once (2007) – (IMDb: 7.8)

Once
Once

Müzikal filmlerin usta yönetmeni John Carney’den iki müzisyenin yaşamına odaklanan romantik drama filmi Once (Bir Kez) düşük bütçeyle yapılan ancak vizyona girdiği tarihte önemli bir ticari başarı elde etmiştir.

Filmin oyuncu kadrosunda Glen Hansard, Markéta Irglová, Hugh Walsh yer almaktadır. Ayrıca Hansard ve Irglova The Swell Season adlı bir müzik grubuna sahiptir. Filmin müziklerini de kendileri bestelemiştir.

Film 2007’de Independent Spirit ödülü de dahil olmak üzere 4 ödülün sahibi olmuştur. Ayrıca Hansard ve Irglova’nın film için bestelediği Falling Slowly adlı şarkısı Grammy ödülü kazanmışır.

Filmin hikayesi Guy adlı bir sokak çalgıcısı ve Çek bir çiçekçi kızın dostluk ve ardından gelişen aşk ilişkilerini konu alıyor.

10. The Jazz Singer (1927) – (IMDb: 6.4)

The Jazz Singer
The Jazz Singer

Müzikal film tavsiyesi verirken tarihteki ilk müzikal film olan The Jazz Singer (Caz Muganisi) adlı klasik filmi unutmamak gerekir. Zira vizyona girdiği senenin Ekim ayının 6. gününde, TIME’ın “Dünyayı Değiştiren 80 Gün” listesine girdi.

Peki bu filmi bu kadar özel kılan neydi? Nitekim bu özelliği sessiz filmlerden sesli filmlere geçişi temsil etmesiyle kazanmıştı.

Hollywood’un diyaloglu ilk filmi olan The Jazz Singer, Alan CROSLAND tarafından yönetilmiştir. Oyuncu kadrosunda Al Jolson, Warner Oland, Eugenie Besserer ve May McAvoy yer almaktadır.

Filmin hikayesi Jack Robin adı altında sahne alan bir caz şarkıcısının Broadway serüvenini anlatıyor.

11. Chicago (2002) – (IMDb: 7.2)

Chicago
Chicago

Chicago aynı adlı 1927 yapımı filme ve 1975 yapımı sahne müzikaline dayanan Amerikan kara komedi, suç filmidir. Yönetmenliğini Rob Marshall’ın üstlendiği filmin senaryosunu Bill Condon yazmıştır.

Oyuncu kadrosunda Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones ve Richard Gere yer almaktadır.

Chicago, 2003’te en iyi film de dahil olmak üzere altı Oscar’ın sahibi olmuştur. Ayrıca 1968 yapımı Oliver adlı müzikal filmden bu yana en iyi film ödülünü alan ilk müzikaldir.

Filmin hikayesi Chicago’daki The Onyx tiyatrosunda koro kızı olarak çalışan ve ünlü olma hayalleri kuran Roxie Hart’ın engebeli yaşamına odaklanıyor.

12. Little Shop of Horrors (1986) – (IMDb: 7.1)

Little Shop of Horrors
Little Shop of Horrors

Amerikalı yönetmen Frank Oz tarafından yönetilen Little Shop of Horrors (Küçük Korku Dükkanı) adlı film klasik korku-komedi türünde bir müzikaldir.

Filmin oyuncu kadrosunda Rick Moranis , Ellen Greene , Vincent Gardenia , Steve Martin ve Levi Stubbs yer almaktadır.

Filmde ayrıca Jim Belushi , John Candy , Christopher Guest ve Bill Murray gibi isimler de yer alıyor.

Filmin hikayesi Bay Mushnik’in kar edemediği için kapatmak istediği çiçekçisinde çalışan Seymour Krelborn ve Audrey’e odaklanıyor. İkili, çiçekçinin kapanmaması için mücadele ederken Seymour’un tuhaf bir çiçek büyütmesiyle işler bir an da acayipleşiyor.

Seymour çiçek sayesinde dükkanın yeniden eski günlerine dönebileceğine inanıyor. Ancak çiçek kazara Seymour’un kanıyla beslenince büyümeye başlıyor. Bunun farkına varan Seymour çiçeği kanla besliyor. Ancak yaptığı hata çiçeğin dev ve etçil bir bitkiye dönüşmesine neden oluyor.

Gittikçe tehlikeli bir görünüme bürünen çiçek, ekibimizin başına birçok bela açıyor.

13. Singin’ in the Rain (1952) – (IMDb: 8.3)

Singin’ in the Rain
Singin’ in the Rain

Gene Kelly ve Stanley Donen tarafından yönetilen ve koreografisi yapılan Amerikan müzikal komedi filmi Singin’ in the Rain (Yağmur Altında) en popüler müzikal filmlerden biridir. Ayrıca film IMDb top 250 listesinde yer almaktadır.

Filmin oyuncu kadrosunda Gene Kelly, Donald O’Connor ve Debbie Reynolds yer almaktadır.

Son derece enerjik dansların yer aldığı Singin’ in the Rain izleyicileri 1920’lerin Hollywood’unda eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor.

Sessiz filmlerin sesli filmlere dönüştüğü Hollywood’un çalkantılı bir dönemine ışık tutan film oldukça komik ve koreografik dans sahneleriyle size harika bir müzikal deneyim yaşatacak.

14. Annette (2021) – (IMDb: 6.3)

Annette
Annette

Fransız yönetmen Leos Carax’ın İngilizce dilindeki ilk müzikal romantik drama filmi olan Annette, rock operası türündeki eşsiz bir müzikaldir.

Vizyona girdiği günden beri ödüle doymayan film, uluslararası ticari bir başarı yakaladıktan sonra eleştirmenler tarafından birçok övgü almıştır.

Filmin oyuncu kadrosunda akademi ödüllü aktör Adam Driver ve yine akademi ödüllü Marion Cotillard yer almaktadır.

Filmin konusu kışkırtıcı stand-up komedyeni Henry McHenry ve dünyaca ünlü opera sanatçısı Ann Desfranoux’un birlikteliklerine, ardından kızları doğduktan sonraki yaşamlarındaki değişikliklere odaklanıyor.

15. West Side Story (1961) – (IMDb: 7.6)

West Side Story
West Side Story

Arthur Laurents’in aynı adlı kitabından uyarlanan West Side Story (Batı Yakasının Hiikayesi) Robert Wise tarafında yönetilen kült müzikal filmdir.

William Shakespeare’in Romeo ve Juliet ‘inin güncel bir uyarlaması olan film, gösterildiği dönemde büyük yankı uyandırmış, daha sonra defalarca müzikal gösteri olarak sergilenmiştir.

Filmin oyuncu kadrosunda Natalie Wood, Richard Beymer, Russ Tamblyn yer almaktadır.

Filmin konusu Manhattan’da iki farklı sokak çetesinin, etnik ayrılıklar nedeniyle çekişmelerine değinmektedir.

Film birçok ödülün yanı sıra Amerika’da kültürel miras olarak sınıflandırılmıştır. Filmin ayrıca Steven Spielberg tarafından 2020 yılında çekilen bir yeniden uyarlaması bulunmaktadır.

16. Victor/Victoria (1982) – (IMDb: 7.6)

Victor/Victoria
Victor/Victoria

Blake Edwards’ın yönettiği ve bir Broadway müzikalinden uyarlanan klasik müzikal film Victor/Victoria kaliteli müzikal film izlemek isteyenler için harika bir seçenek olacak.

Müzikal yapımların vazgeçilmez ismi usta oyuncu Julie Andrews’in başrolünde yer aldığı film de ayrıca James Garner, Robert Preston, Lesley Ann Warren, Alex Karras ve John Rhys-Davies rol alıyor.

Baştan sona komedinin dozunu artırdığı Victor/Victoria filmi, sanki teatral bir tarzın müzikle renklendirilmiş hali gibi. Mutlaka izlemeniz gereken film 7 akademi ödülüne aday gösterilmiş ve en iyi orijinal müzik dalında akademi ödülü kazanmıştır.

17. La La Land (2016) – (IMDb: 8.0)

la La Land
la La Land

Whiplash’ın yönetmeni Damien Chazelle tarafından yazılan ve yönetilen Amerikan romantik müzikal komedi-drama filmi La La Land (Aşıklar Şehri) listemizin yüksek puanlı müzikal filmlerinden biridir.

Romantik-komedi türünde müzikal filmler seven izleyiciler için harika bir tercih olan La La Land günümüzün en popüler müzikal filmleri arasında yer almaktadır.

Filmin oyuncu kadrosunda Ryan Gosling ve Emma Stone yer almaktadır.

Filmin konusu oyunculuğa hevesli Mia ile caz piyanisti Sebastian’ın ilişkisini konu edinmektedir.

18. Hairspray (2007) – (IMDb: 6.7)

Hairspray
Hairspray

Adam Shankman tarafından yazılıp yönetilen Amerikan komedi müzikal filmi Hairspray (Saç Spreyi), 2002 tarihli 8 Tony ödüllü Broadway müzikalinden uyarlanmıştır. Ayrıca müzikal de john Waters’ın 1988 tarihli aynı adlı filminden uyarlanmıştır.

Filmin oyuncu kadrosunda John Travolta, Queen Latifah, Nikki Blonsky, Christopher Walken ve Michelle Pfeiffer yer almaktadır.

John Travolta’nın kadın rolünde yer aldığı film oldukça espritüel sahnelere sahiptir.

Film 1962 yılında ABD’nin Baltimore kentinde geçer. En büyük tutkusu dans etmek olan Tracy Turnblad’ın hikâyesi anlatılır.

19. Mamma Mia! (2008) – (IMDb: 6.4)

Mamma Mia!
Mamma Mia!

Phyllida Lloyd’un yönettiği romantik komedi filmi Mamma Mia! en popüler müzikal filmlerden biridir. Filmin en önemli özelliği filmde yer alan şarkıların tümünün ABBA müzik grubuna ait olmasıdır. Eğer bir ABBA hayranıysanız bu filmi kaçırmak istemeyeceksiniz!

Filmin oyuncu kadrosunda Meryl Streep, Pierce Brosnan, Amanda Seyfried, Dominic Cooper ve Stellan Skarsgård yer almaktadır.

Filmin yapımcı kadrosunda Tom Hanks yer almaktadır. Ayrıca filmin hikayesi Yunanistan’ın Skopelos kentinde geçmektedir.

Filmde Sophie Sheridan annesi Donna ve nişanlısı Sky ile Yunanistan’da Villa Donna Otelini işleten bir Amerikan ailesidir. Sophie yakın zamanda evlenecektir. Ancak babasını hiç tanımamıştır. Annesi de bu konuda ser verip sır vermemektedir.

Sophie ise annesinin günlüğünden edindiği bilgilerle babasını gizlice düğününe davet etmek için muhtemel baba adaylarına düğün davetiyesi gönderir.

20. The Greatest Showman (2017) – (IMDb: 7.5)

The Greatest Showman
The Greatest Showman

The Greatest Showman (Muhteşem Showman), Michael Gracey’in yönettiği, Jenny Bicks ve Bill Condon’ın senaryosunu yazdığı 2017 yapımı biyografi türündeki Amerikan müzikal drama filmidir.

Filmi oyuncu kadrosunda Hugh Jackman, Michelle Williams, Zac Efron ve Zendaya yer almaktadır.

Filmin konusu dünya çapında bir sansasyon haline gelen özel bir gösteri yaratmak için sıfırdan yükselen bir vizyoner olan PT Barnum’a odaklanıyor.

PT Barnum iflas etmiş bir sirk organizatörüdür. Kaybettiklerini geri almak ve ailesini geçindirmek için  işleri tersine çevirecek ilginç bir fikir bulur.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler