Sing Street Film İncelemesi

John Carney’nin yönetmenliğini yaptığı müzik, eğlence, dram ve aşk dolu 2016 İrlanda yapımı müzikal gençlik filmi Sing Street’in konusuna, yorumuna ve fragmanına yer verdik.

Sing Street Filminin Konusu

1985 Dublin’de, 15 yaşındaki Conor, (Ferdia Walsh-Peelo) anlamsız kurallar ve zorbalarla dolu ürkütücü bir yer olan yeni bir okula başlar. Ailesinin sorunlarıyla boğuşmanın yanı sıra yeni yaşam tarzına alışmaya çalışırken güzel bir kız olan Raphina (Lucy Boynton) ile tanışır ve ona aşık olur.

Onu görmek için sahip olduğu müzik grubunun yeni müzik videoları için modele ihtiyacı olduğunu söyler. Bu teklif, uzun zamandır bir modellik hayali olan Raphina’nın ilgisini çeker ve teklifi kabul eder. Ama ortada müzik videosu bir yana daha bir grup bile yoktur. Conor, aceleyle bir grup oluşturmaya başlar.

Sing Street grubunun ilk şarkı denemeleri

Grup, The Cure, Joy Division, Duran Duran ve Depeche Mode gibi dönemin popüler İngiliz post-punk gruplarından ilham alarak hızlıca tarzına karar verir. Kendilerini “Sing Street” olarak adlandırarak sınıf arkadaşları Ngig (Percy Chamburuka), Larry (Conor Hamilton) ve Garry’yi (Karl Rice) listeye eklerler ve Conor’ın plak koleksiyonuna sahip ve müzikle çok yakından iç içe olan abisi Brendan’ın (Jack Raynor) da yardımıyla kayda başlarlar.

İlk zamanlarda son derece amatör olan Conor ve grup arkadaşları, giderek daha iyi işler yapmaya başladıkça Conor ile Raphina da birbirlerine yakınlaşmaya başlar. Grup daha sonra yeni şarkıları “Drive It Like You Stole It” için bir “Geleceğe Dönüş” filmi çekmeye hazırlanır ancak Raphina’nın ortalıklarda olmaması Conor’ın hevesini kırar.

Raphina, Londra’ya gitmeyi planladığını söylediğinde Conor ve Raphina ayrılır. Biraz zaman sonra Raphina, konserde grup şarkısını bitirmeden önce gelir ve barışırlar. Ardından anne ve babasına gizlice veda eden Conor, Raphina ile beraber İngiltere’ye doğru yeni bir hayata yelken açar.

Sing Street Film İncelemesi

Yönetmenliğini, 2007’de Sundance İzleyici Ödülü’nü kazanan “Once” ve 2013’te En İyi Orijinal Şarkı Akademi Ödülü’nü kazanan, başrollerini Keira Knightley, Mark Ruffalo gibi isimlerin paylaştığı Begin Again gibi filmlerle tanınan İrlandalı yönetmen John Carney’nin yaptığı, Imdb puanı 7.9 puanı olan 2016 yapımı bağımsız film “Sing Street”, 1980’lerde Dublin, İrlanda’da genç bir çocuk olan Conor Lawlor’ın aşk, müzik ve arkadaşlık dolu hikayesini en sıcak haliyle anlatıyor. Ayrıca bu filmin neredeyse otobiyografik olduğunu söyleyebiliriz çünkü John Carney, zamanında film ve televizyon kariyerine devam etmek için gruptan ayrılmadan önce The Frames grubu ile bas çalıyordu ve işin tam içinden, kendi yaşadıklarını da harmanlayarak Sing Street’i bu keyifli hale getirmiş.

Belki de bu yüzden filmin en artı yönü ve aslında aynı zamanda filmdeki en önemli şey olan müzikler. “Sing Street” grubunun orijinal müziklerinin çoğu, 80’lerin ünlü bestecisi Gary Clark ve yönetmen John Carney tarafından bestelenmiş ve özellikle Drive It Like You Stole It şarkısı favorim oldu. Filmi izlerken sizi saran müzik asla bırakmıyor ve keyfinize keyif katıyor.

John Carney, Sing Street filminin “Karakterin yaşındayken isteyip de yapamadığı her şeyin yerine getirilmesi” olduğunu söylüyor. Kendi ergenliğinin kurgulanmış bir versiyonunu canlandırmak için Carney’in önceki filmlerinde de aşina olduğumuz gibi popüler oyunculardan çok tanınmamış yüzlere yer verilmiş ve oyuncular bunun üstesinden gelerek doğallığı da çok iyi şekilde hissettirmişler.

Hem eğlenceli hem duygusal hem de ilham verici olan bu filmde bir grup gencin amatörce başlayıp çabalarla güzel bir müzik çıkardıklarına inanıyorsunuz. Elbette belki biraz daha gerçeklik katmak için her yeni müzisyenin başından geçen berbat birkaç deneme duymuş olsak daha iyi olabilirdi ama yine de sıkıntı görmüyorum. Ayrıca klip çekimlerini izlerken saç, makyaj ve kostümleri de hoş bir görsellik sunuyor.

Klip çekimlerinden Sing Street grubu

Filmin aslında çok da orijinal olmayan klişe bir hikayesi var fakat işleniş bakımından oldukça akıcı ve eğlenceli olması, ayrıca bir gençlik filmi olduğundan, daha köklü bir hikayenin eksikliğini yaşatmıyor. Karakter derinliği olarak baktığımızda bu yönü biraz zayıf kalsa da Conor ve Brendan’ın özel kardeşlik bağı bu konuda sorumluluğu üstleniyor. Bu tatlı, saf ve destekleyici ilişki yüreğinizi ısıtıyor.

Lawlor ve Raphina yola çıktıklarında, filmin sonuçsuz bir şekilde sona ermesi de seyircinin hayal gücüne kaldığı için güzel bir son olmuş. Gittikleri yerde birlikte çok güzel işler mi yapacaklar yoksa beş parasız çıktıkları bu yolda pişmanlıkla mı yüzleşecekler, bu karar sizin.

Yazımı, filmdeki güzel diyaloglardan biriyle bitiriyorum:

– Bir gün bana mutlu bir şarkı yazar mısın? Gülmeye ihtiyacım var.
+ Ya mutlu hissetmiyorsam?
– Senin sorunun üzgün olmaktan memnun olmayışın. Ama aşk böyle bir şey Cosmo. Mutlu bir üzgün olmak.

Bu yazımızda 2016 yapımı müzikal gençlik filmi Sing Street’i filmini yorumladık.. İlginizi çektiyse yine sitemizde yer alan Bad Boy Bubby Film İncelemesi adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sing Street Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler