Amazon Kindle Manga Nasıl Yüklenir?

Kindle'a Manga Nasıl Yüklenir

E-kitap okuyucu denildiğinde akla gelen ilk isim olan Kindle cihazları e-kitap ve makalelerden fazlası için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Kindle sayesinde favori manga serilerinizi okumak da oldukça pratik ve keyifli bir hale geliyor. Bu yazımızda, Kindle’da manga okumak için yapmanız gerekenleri tüm detaylarıyla ele aldık! 

Kindle cihazların popülerliği, taşıma kolaylığı, göz yormayan ekran, okunmak istenen eserin hızlıca edinilebilmesi ve cihazların sahip olduğu depolama alanı sayesinde okuyuculara dijital bir kütüphane oluşturma şansı sunması gibi avantajlar dolayısıyla her geçen gün artıyor.

Sunduğu avantajlarla keyifli bir kitap okuma deneyimi sunan Kindle, manga okumak için de oldukça pratik ve keyifli bir deneyim sunuyor.

Yazımızda, bu keyifli deneyimin bir parçası olabilmek için gerekli olan HakuNeko Desktop ile manga indirmeyi, Kindle Comic Converter kullanarak indirilen dosyaları Kindle tarafından desteklenen bir formata dönüştürmeyi ve son olarak Kindle’a dosya aktarmayı oldukça pratikleştiren Calibre programını kullanarak dosyaları Kindle’a yüklemeyi sırasıyla adım adım açıklıyoruz.

Manga Nasıl İndirilir?

Manga indirmek için öncelikle yapmanız gereken HakuNeko Desktop web sitesine girerek HakuNeko Desktop indirmektir. Programın kurulumunu yaptıktan sonra favori mangalarınızı indirmeye ve okumaya başlamadan önce yapmanız gereken birkaç basit ayar bulunuyor.

HakuNeko Desktop Ayarlar
HakuNeko Desktop Ayarlar

HakuNeko’yu bilgisayarınıza kurduktan sonra, programın sol üst köşesinde bulunan üç çizgiye tıklayarak ayarlar sekmesini açabilirsiniz. Burada kendi tercihlerinize göre değiştirebileceğiniz birçok ayar bulunuyor fakat bizi asıl ilgilendiren kısım, görselde görebileceğiniz ayarlar.

Öncelikle mangaların indiği klasör olan Manga Directory kısmına tıklayarak mangaları indirmek istediğiniz klasörü seçin. Yer işaretlerinin kaydedildiği yer olan Bookmarks Directory kısmını ise ister değiştirebilir, isterseniz olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Ayarlar kısmındaki en önemli kısım ise Chapter File Format ve De-Scrambling Format ayarları. Burada, yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi Chapter File Format ayarını Comic Book Archive yani cbz ve De-Scrambling Format ayarını JPEG yani jpg olarak ayarlamak hem dosya formatı değiştirirken hem de dosyaları depolarken kolaylık sağladığından bana göre tercih edilmesi en mantıklı ayarlar.

Elbette, siz diğer formatları da deneyebilir, deneme-yanılma yoluyla kendiniz bir sonuca varabilirsiniz. Ayarları doğru bir şekilde düzenledikten sonra sırada favori mangalarınızı indirmek geliyor.

HakuNeko Desktop Manga İndirme
HakuNeko Desktop Manga İndirme

HakuNeko’yla manga indirmek için öncelikle “Bookmarks” yazan kısma tıklayarak manga indirmek istediğiniz siteyi seçmeniz gerekiyor. İnternette yapacağınız kısa bir araştırmayla indirmek istediğiniz manganın hangi sitelerde yer aldığını bulabilirsiniz.

Siteyi belirleyip HakuNeko üzerinden seçtikten sonraysa yapmanız gereken sitede bulunan mangaların sıralandığı kısımdan indirmek istediğiniz mangayı seçmek. Daha sonra, sağ taraftan bölümleri görüntüleyebilir, ortada bulunan resim işaretine tıklayarak bölümleri ön izleyebilir ve solda bulunan bulut simgesine tıklayarak indirebilirsiniz.

Manga Kindle Dosya Formatına Nasıl Dönüştürülür?

HakuNeko kullanarak indirdiğimiz manga dosyalarını Kindle’da okunabilir bir formata dönüştürmek için Kindle Comic Converter indirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla, Kindle Comic Converter web sitesine girerek programın kullandığınız işletim sistemine (Windows, Linux ya da macOS) uyumlu olan versiyonunu indirin.

Programın kurulumunu oldukça kolay bir şekilde tamamladıktan sonra Kindle Comic Converter kullanabilmek için tamamlamamız gereken bir adım daha bulunuyor.

Kindle Comic Converter KindleGen Bulunamıyor Hatası
Kindle Comic Converter KindleGen Bulunamıyor Hatası

Programı ilk açtığımızda bir hata ile karşılaşıyoruz. Karşımıza çıkan bu KindleGen bulunamıyor hatası çözümü ise oldukça kolay. Bunun için, Amazon tarafından sağlanan KindleGen dosyalarını indirip Kindle Comic Converter’ın kurulu olduğu klasöre atmamız gerekiyor.

KindleGen dosyaları geçmişte Amazon’un web sitesine girerek indirmek mümkündü fakat artık KindleGen bu şekilde indirilemiyor. Günümüzde KindleGen indirmek için iki farklı yöntem bulunuyor.

Bu yöntemlerden ilki, geçmişte internette bulunan fakat artık erişilemeyen sitelere ulaşmayı sağlayan Internet Archive web sitesindeki KindleGen Windows ya da Linux kullanıcısıysanız KindleGen Linux adreslerinden KindleGen indirmektir. Eğer, Internet Archive kullanarak bir dosya indirmek istemiyorsanız ya da macOS işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız biraz daha karışık olan ikinci adımı takip etmelisiniz.

Belirttiğim gibi, ikinci yöntem ilk yönteme kıyasla biraz daha karışık. KindleGen şu anda Amazon’un kendi sitesinden indirilebilen Kindle Previewer isimli bir uygulamanın içine gömülü olduğundan, Kindle Previewer indirebilir ve programın kurulu olduğu yerdeki bir klasörden KindleGen dosyalarını kopyalayıp Kindle Comic Converter’ın içerisine atabilirsiniz.

Windows için  sırasıyla %LOCALAPPDATA%\Amazon\Kindle Previewer 3\lib\fc\bin\kindlegen.exe klasörlerini takip ederek KindleGen dosyalarına ulaşabilirsiniz.

macOS kullanıcılarıysa sırasıyla /Applications/Kindle Previewer 3.app/Contents/lib/fc/bin/kindlegen klasörlerini takip ederek KindleGen dosyalarını edinebilirler.

Daha sonra KindleGen dosyalarını Kindle Comic Converter’ın kurulu olduğu klasörün içerisine atarak Kindle Comic Converter kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kindle Comic Converter
Kindle Comic Converter

Kindle Comic Converter kurulumunu tamamladıktan ve içerisine KindleGen dosyalarını attıktan sonra, artık dosya dönüştürme işlemine başlamak için hazırsınız.

Uygulamada Manga Mode ve Stretch/Upscale kısımlarının tikli olduğundan emin olun. Ayrıca, görselde Kindle PW 3/4 olarak belirtilen kısmı kendi kullandığınız Kindle modeline göre ayarlayın ve dosyanın çıkış formatını MOBI/AZW3 olarak bırakın. Daha sonra, “Add file” yazısına tıklayarak dilerseniz tek tek veya CTRL + A kombinasyonunu kullanarak birden fazla dosya seçebilir, daha sonra “convert” yazısına basarak dönüştürme işlemini başlatabilirsiniz.

Ayrıca, eğer dönüştürmek istediğiniz dosya, yazımızda kullandığımız gibi CBZ veya CBR, CB7 ve PDF formatlarından biri değilse dönüştürme işlemini gerçekleştirmek için “add directory” seçeneğini kullanmanız gerekiyor.

Kindle’a Manga Nasıl Atılır?

Buraya kadar tüm adımları doğru bir şekilde uyguladıysanız okumak istediğiniz manga serisinin Kindle’ınıza atılmak üzere hazır olması gerekiyor. Peki, indirdiğimiz ve Kindle’a uyumlu bir formata dönüştürdüğümüz manga Kindle’a nasıl yüklenir?

Kindle cihazlara manga veya herhangi başka bir eser aktarmanın en pratik yollarından biri Calibre kullanmaktır. Calibre sayesinde Kindle’a atacağımız dosyanın ismini, açıklamalarını, formatını değiştirmek ve anında bir veya birden fazla dosyayı yalnızca birkaç tıkla cihazımıza aktarmak mümkün.

Calibre indirmek için programın kendi web sitesine girerek Calibre’yi indirebilirsiniz.

Calibre Kitap Ekleme
Calibre Kitap Ekleme

Calibre’yi bilgisayarınıza kolayca kurduktan sonra, sol üst köşede bulunan “Add books” yazısına tıklayarak ya da dosyaya basılı tutup Calibre’ye sürükleyerek Calibre kütüphanenize dilediğiniz eseri ekleyebilirsiniz. Böylelikle okumak istediğiniz eser hakkında çeşitli bilgilere kolaylıkla erişebilir, dosya üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Calibre Metadata Düzenleme
Calibre Metadata Düzenleme

Mangayı Kindle’a aktarmadan önce son olarak, manga metadata nasıl düzenlenir konusuna değinmek istiyorum. Calibre’ye eklemiş olduğunuz bir dosyanın metadata yani eseri tanımlayan üst verileri düzenlemek için seçili dosyaya sağ tıklayarak, “edit metadata” kısmından “edit meta data individually” yazısına tıklayalım. Açılan pencerede eserin başlığını, yazarını, kapak fotoğrafını düzenleyebilir, eseri Kindle’ınızda nasıl görmek istiyorsanız o hâle getirebilirsiniz.

Manga ile ilgili dilediğiniz düzenlemeleri yaptıktan sonra, Kindle cihazınız bilgisayara bağlıyken Kindle’a atmak istediğiniz manga veya mangaları Calibre üzerinden seçerek yukarıda bulunan “Send to device” yazısına tıklayıp Kindle’ınıza aktarabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz, yine sitemizde yer alan “En İyi, Ücretsiz E-Kitap Okuma Programları” adlı listemize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler