3D Yazıcıyla Üretilen Dünyanın İlk Havasız Basketbol Topu

Wilson Havasız (Airless) Basketbol Topu

Wilson markasının 3D yazıcı ile ürettiği Havasız (Airless) Top nedir? Havasız Toplar basketbol tarihinin değiştirebilir mi? Şu anda kullanılan toplardan ne gibi farkları var? Fiyatı ne kadar? ve NBA maçlarında kullanılacak mı? Bütün sorularınızın cevabı yazımızda.

Gelişen 3D yazıcı teknolojisi her sektörü değiştirdiği gibi spor alanında değişimin habercisi olabilir.

Sporda top en önemli unsurlardan birisidir. Topun en önemli olduğu sporlardan bir tanesi de Basketbol. Bu yüzden spor malzemeleri üreticileri olabildiğince kaliteli ve tutarlı toplar yapmak için uzun çalışmalar yapmaktadır.

Peki klasik toplardan farklı fakat aynı ağırlık ve yakın hisse sahip bir top hayal edin. Bu top basketbol tarihini değiştirebilir mi?

Wilson Havasız (Airless) Basketbol Topu Nedir?

İlk olarak NBA’ın smaç yarışmasında tanıtılan bu havasız basketbol topu, tasarımı ve farklı görünüşü nedeniyle pek çok basketbol severin dikkatini çekti.

Wilson Havasız Topları 3D yazıcılar ile üretiliyor ve içinde hava olmayan, sadece plastik bir malzemeden oluşan bir top.

Bu Havasız Topun deliklerden oluşması, topun daha az hava direnciyle karşılaşmasını sağlıyor. Bu sayede de oyuncuların daha isabetli atışlar yapabileceği öne sürülüyor.

Havasız Top
Havasız Top

Topun havasız olmasından dolayı doğal olarak havasının inmesi veya topun patlaması gibi sorunlarının olmaması da büyük avantajlarından. Bu nedenle sokak basketbolunda kullanılabilirliği göze çarpıyor.

Şu anda henüz prototip aşamasında olan bu topun ilerleyen yıllarda NBA’de kullanılabileceği konuşuluyor.

Havasız Top Basketbol Oyununu Değiştirebilir mi?

Basket topu ilk halinden bugün ki haline gelene kadar pek çok kez değişti fakat bu kadar farklı bir değişim hiç yaşanmadı.

Eğer havasız top maçlarda kullanılmaya başlanırsa basketbol tarihinde büyük bir devrim yaratacağı kesin.

Profesyonel oyuncular markadan markaya bile topun farklı davrandığını söylerken komple topun değişmesi büyük olasılıkla basketbol sporunu da değiştirecektir.

Havasız topun şu anda kullanılan toplara göre aerodinamik açıdan farklı olacağı kesin. Bu yüzden yeni atış teknikleri ortaya çıkabilir ve oyuncuların bu atış tekniklerine alışması uzun sürebilir.

basket topunun evrimi
basket topunun evrimi

Bu sebeple belki de bazı iyi oyuncuların bu topla iyi oynayamadığına bazı oyuncuların da daha iyi performans sergilediğine şahit olabiliriz.

Bu top sokak basketbolunu da değiştirebilir. Dışarıda oynanan maçlarda rüzgar büyük bir etken, havasız topun deliklerden oluşması rüzgarın da içinden geçmesini sağlıyor ve normal toplara göre daha az rüzgardan etkileniyor. Bu delikler rüzgarlı havalarda bile oyuncuların daha isabetli atışlar yapmasını sağlayacaktır.

Havasız basketbol topunun daha az ter tutması ve bu sayede oyuncuların daha az hata yapması da beklenen etkilerdendir.

Wilson’un ürettiği bu top oyuncular için pek çok faydası var gibi gözüküyor fakat izleyenler için büyük bir sıkıntı var. Topun deliklerden oluşması ve arkasının gözükmesi nedeniyle izlerken belirgin olmaması bir sorun.  Bu durum seyir zevkini azaltabilecek bir durum.

Ekstra olarak havasız topla dışarda oynanırken içine küçük taşların girmesi de bir diğer problem olarak gözüküyor.

Topun henüz prototip aşamasında olmasından dolayı bu gibi sorunlar ilerleyen yıllarda çözülmesi bekleniyor.

Havasız Top NBA Maçlarında Kullanılabilir mi?

NBA dünyadaki izlemesi en zevkli basket ligi olarak herkes tarafından kabul ediliyor. Havasız topun bu ligde kullanılması pek çok ligi de etkileyecektir.

İlerleyen yıllarda havasız topları maçlarda görebiliriz. Bunun en önemli nedeni topun tasarımına NBA’in de katkıda bulunmasıdır.

Wilson mühendisleriyle NBA’in beraber çalışarak bu topu üretmeleri ileriki yıllarda maçlarda görme ihtimalini artırıyor.

Wilson Havasız Basket Topunun Fiyatı Ne Kadar?

Havasız Basket Topu henüz satılmasa da fiyatı 180$-250$ arasında olacağı tahmin ediliyor.

Fiyatın bu kadar yüksek olması ve neredeyse orijinal NBA toplarından pahalı olması şimdilik normal olarak karşılanabilir.

Bu teknolojinin yeni olması ve havasız basket topunu üreten firmanın sadece Wilson olması fiyatı tabii ki de etkiliyor. İlerleyen yıllarda bu teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla topun fiyatının düşmesi bekleniyor.

Bu tarz havasız toplar ileri ki yıllarda diğer sporlarda da kullanılacak gibi gözüküyor. Prototip hali başarıyla tamamlanırsa ve yukarıda bahsettiğimiz sorunlar çözülürse bazı sporları değiştirecek gibi gözüküyor. Siz bu toplar hakkında ne düşünüyorsunuz yorumlara yazmayı unutmayın.

Aşağıdaki videodan Havasız Basketbol topunun tanıtımını izleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler