YouTube Video Görüntüleme Başına Ne Kadar Kazandırıyor?

YouTube video görüntüleme başına ne kadar kazandırıyor? YouTube videolarına nasıl reklam verilir? Youtube’dan gelir elde etmek için ne yapmalı, Youtube izlenme sayısına göre kaç para veriyor? Youtube’dan en çok kazanan içerik üreticileri ve bilmeniz gereken tüm Youtube para kazanma detaylarına yer verdik.

YouTube’da video çekerek para kazanmak artık oldukça popüler. Ayrıca video çekmek için şaşaalı, bol animasyonlu ve göz kamaştıran videolarda oluşturmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre organik videolar oluşturmak ve YouTube’da yayınlamak..

YouTube’da video yayınlayarak para kazanmanın ne kadar kolay olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki tam olarak ne kadar kazanç sağlayabilirsiniz?

YouTube reklamları

Youtuber’ların video yayınlayarak ne kadar para kazandığı değişkenlik gösterebilir. Çoğu Youtuber genellikle sponsorluklardan ve reklamlardan para kazanmaktadır. Ancak YouTube’da videoların izlenme başına kazandığı para da yadsınamayacak derecede fazladır.

YouTube Videoları İzlenme Başına Ne Kadar Kazandırıyor?

Ortalama bir YouTube kanalı, doğrudan bir faktör olarak tekil kullanıcı başına çok fazla para kazandırmaz. Yine de günlük kazanç istatistiklerinin iyileştirilmesi ve dolaylı olarak Google İş Ortakları üzerinden yüksek gelir elde edilmesi için oldukça faydalıdır. Bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda video görüntüleme sayısı YouTube kanalının büyümesine doğru orantıda etki eder.

Video Görüntüleme Başına YouTube Hangi Şartlarda Ödeme Yapar?

YouTube videolarının hangi şartlar sağlandığında görüntüleme başına kazanç elde ettiği aşağıda maddeler halinde listelenmiştir:

 1. YouTube, Google iş ortağıdır. Yani Google’a aittir. Dolayısıyla Google Ads reklamları doğrudan YouTube videoları üzerinde gösterilebilir. Bu reklamlardan gelir elde etmek isteyen Youtuber, kanalını Google Adsense ile entegre etmelidir. Adsense entegrasyonu ise Youtube iş ortağı programı dahilinde ilgili kanalın Adsense minimum uygunluk koşullarını yerine getirdiğinde onaylanır.
 2. YouTube doğrudan video görüntüleme sayısını baz alarak kanal sahibine ödeme yapmaz. Reklam görüntülemeleri için ödeme yapar. Hatta kullanıcı “Reklamı Geç” butonuna tıklasa bile ödeme yapar.
 3. BGBM reklamları ve TBM reklamları gibi tıklama dönüşümüne bağlı olarak Adsense daha çok para öder. Bir önceki maddeye binaen TBM reklamını geçen kullanıcı, dönüşüm elde edilmediği için potansiyel olarak daha az para kazandırır.

Kısacası pratikte atlanabilir video reklamları her hâlükârda kanalınızın gelirini artıracak, YouTube’un görüntülemelere bağlı olarak daha çok ödeme yapmasını sağlayacaktır.

YouTube Reklam Başına Ne Kadar Para Kazandırır?

YouTube, videolarda gösterilen reklamların görüntüleme başına 0,10 ile 0,30 USD arasında ödeme yapar.

Bu ücretlerin ortalamasını alırsak, reklam görüntüleme ücretinin 0,18 USD olduğunu görürüz. Dolayısıyla ortalama bir YouTube kanalı, reklam görüntüleme başına 0,18 USD kazanır.

Ancak bu noktada bilinmesi gereken en önemli şey reklam görüntüleme ücretlerinin video görüntüleme sayısına eşit olmadığıdır. Daha öncede belirttiğimiz gibi YouTube tekil kullanıcı başına çok fazla para kazandırmaz. Kabaca hesaplamak gerekirse; her bir video görüntülemesi için ortalama 1000 görüntüleme 3 ile 5 USD arasında bir gelir sağlar.

YouTube’dan para kazanma

Tabii bu hesaplama kanalın yeni bir YouTube kanalı mı yoksa birçok başarıya imza atmış popüler bir kanal mı olduğuna göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla YouTube videosunun SEO nitelikleri bu geliri doğru orantıda etkilemektedir.

YouTube 1 Milyon Görüntüleme İçin Ne Kadar Öder?

Daha önce de belirttiğimiz gibi reklam görüntüleme ücreti 0,18 USD’dir. Ayrıca tüm kullanıcıların reklam izlemediğini varsayarsak (Ad Blocker kullanan kullanıcılar, reklamları geçenler, botlar vb.) 1000 görüntülemenin 3 ile 5 USD olduğunun garantisini veremeyiz. Ancak varsayımlar üzerine konuştuğumuz için üç aşağı beş yukarı 1 Milyon reklam görüntülemesi 5000 USD civarında olacaktır.

Yine de YouTube’da otoriter bir kanal 1 Milyon görüntülemeye 7000 USD kazanırken ortalama bir YouTube kanalı 1 Milyon görüntüleme için 3000 USD kazanır.

YouTube Abone Sayısına Göre Ne Kadar Para Kazandırır?

Daha fazla aboneye sahip olmak YouTube gelirini doğrudan etkilemez. Daha önce de belirttiğimiz gibi YouTube, videoların görüntüleme ve gösterimlerine bağlı olarak ödeme yapar.

Ancak YouTube aboneleri oldukça değerlidir. Aboneler bir YouTube kanalının büyümesine ve düzenli gelir elde etmesine yardımcı olur. Etkileşimi artırarak videoların viral olmasını sağlayabilir. Aboneler aynı zamanda markanızın hedef kitlesini oluşturur. İstatistiklere bağlı olarak kanalın geleceğe yönelik doğru adımlar atmasını sağlar.

YouTube abone sayısı

Ünlü Youtuber’lar güçlü bir topluluğa ve ve abone sayısına sahip oldukları için video görüntüleme kazançlarını önemli ölçüde artırmışlardır.

Benzer şekilde kanal abonelerinin rastgele izleyenlerden daha çok potansiyel görüntüleme yapma olasılığı vardır. Bu da bir içerik oluşturucunun başarılı bir Youtuber olmasındaki en büyük etkendir.

YouTube Kanalının Para Kazanması İçin Kaç İzlenme Gerekiyor?

YouTube kanalının para kazanması için üç temel gereksinim vardır:

 • En az 1000 aboneye sahip olmak.
 • Geçen yıl 4000 izlenme süresi elde etmiş olmak.
 • Bir videoda en az 1000 görüntülemeye sahip olmak.
 • Videolarda telif hakkı ihlali yapmamış olmak.

“1000” sayısı YouTube için oldukça önemli bir sayıdır. Nitekim platform, kazancınızı her 1000 görüntülemeyi esas alarak hesaplar. Bu nedenle bu sayıdan daha az görüntüleme, izlenme ve abone sayısına sahipseniz YouTube’dan para kazanamazsınız.

2022’de YouTube’dan En Çok Para Kazanan Youtuber’lar Kimlerdir?

Bu listeye geçmeden önce yüksek hacimli bu YouTube kanallarının sponsorluklar ve Influencer işbirlikleri dışında Google iş ortaklarından da yüksek miktarda gelir elde ettiğini belirtmekte fayda var.

En çok para kazanan Youtuber’lar

Bu nedenle YouTube kazançları söz konusu olduğunda en çok konuşulan ve kazançları merak edilen Youtuber’lar aşağıda listelenmiştir.

 1. Mr. Beast – Geçtiğimiz yıl YouTube’dan 34 milyon doların üzerinde reklam geliri elde ederek en yüksek bütçeli YouTube içerik oluşturucusu olmuştur.
 2. Jake Paul – 2021’de 45 milyon dolarlık video kazancı elde etmiştir.
 3. Markiplier – YouTube’dan 38 milyon dolar kazanç elde etmiştir.
 4. Rhett & Link – 2021 yılında YouTube reklam görüntülemelerinden 30 milyon dolar kazanç elde etmiştir.
 5. Unspeakable – 28,5 milyon dolar kazanç elde etmiştir.
 6. Like Nastya – 28 milyon Kazanç ve 93,5 Milyon abone
 7. Dude Perfect – 20 milyon dolar gelir ve toplamda 3 milyardan fazla görüntüleme almıştır.
 8. Logan Paul – 2021 yılında 18 milyon dolar kazanç elde etmiştir.

YouTube’da videolarınızı izleyen insanlardan para kazanmak için mükemmel bir fırsat var ve bu ilk etapta kolay olmayacak olsa da YouTube’dan iyi bir gelir elde etmek mümkün.

Bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlamanın Önemi” adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler