Ücretsiz En İyi Dijital Çizim Programları

Ücretsiz ve ücretli seçenekleriyle profesyonel sanatçılar ve yeni başlayanlar için en iyi çizim programlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden profesyonel 8 çizim programını inceledik!
Dijital çizim programları

Dijital çizim programları arıyorsanız çizime yeni başlayanlar için harika önerilerimiz var. İşte tamamen ücretsiz kullanabileceğiniz bedava çizim programı önerileri.

Dijital çizim dünyasına yeni adım atanlar için, çeşitli ihtiyaçlara ve bütçelere uygun en iyi çizim programlarından bir seçki hazırladık. Hem ücretsiz hem de uygun fiyatlı seçenekler sunan bu liste, Windows, Mac ve mobil cihaz işletim sistemleri için uygun programları içeriyor.

Her programın güncel fiyatı, önemli özellikleri ve uyumlu olduğu işletim sistemleri belirtilmiştir. Dijital sanatın temellerinden, resim sanatına kadar geniş bir yelpazede kullanım imkanı sunan bu programlar, sanat ve tasarım dünyasında yerinizi almanızı kolaylaştıracak.

Deneme sürümleriyle programları test etmenizi, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmenizi öneririz. Bu şekilde, gereksiz yere ödeme yapmaktan kaçınmış olursunuz.

Clip Studio Paint

Clip Studio Paint
Clip Studio Paint

Daha önce Manga Studio olarak bilinen Clip Studio Paint Grafik tasarım programları kategorisinde en çok tercih edilen 3D tasarım programlarından biridir. Clip Studio Paint çok uygun bir fiyatının olmasının yanı sıra neredeyse çoğu işletim sisteminde çalışıyor.

Grafik çizim tableti programı olarak da kullanılan Clip Studio Paint’te çizime yeni başlayan kişiler ile illüstratörler ve profesyonel tasarımcılar için her seviyede özellik var.

Yeni başlayanlar için en iyi çizim programlarından biri olan Clip Studio Paint detaylı ve düzenli bir ara yüze sahip. Konsept sanat araçlarından tutun da çizgi roman, 3D animasyon ve modellemelerine kadar birçok özelliği sunuyor.

Clip Studio Paint Özellikleri

 • Grafik çizim tabletleriyle uyumlu çalışan bir fırça motoruna sahiptir.
 • Karakter modelleme, konsept sanatı, çizgi roman, animasyon tasarımı ve 3d mimari çizim programı özelliklerini kısmen taşıyan Clip Studio Paint çizim profesyonelleri için biçilmiş kaftan!
 • Clip Studio Paint’e her ay binlerce özel fırça seçeneğinin yanı sıra birçok çizim aracı ekleniyor.
 • Profesyonel animasyonlar oluşturarak bunları video veya Gif olarak dışarı aktarabilirsiniz.
 • Tasarımcılar için profesyonel çizim programları kategorisinde en fazla özelliğe ve detaya sahip olan Clip Studio Paint diğer resim çizim programları arasında en ucuzu.

ProCreate

ProCreate
ProCreate

Çizim programları İOS işletim sisteminin üstün performansıyla epey bir yol kat etmiş gibi görünüyor. Çizime başlangıç programı olarak tercih edebileceğiniz Procreate kullanıcı dostu ara yüzü ile iPad üzerinde kusursuz bir performansta çalışıyor.

Yeni başlayanlar için en iyi çizim programı olan bir iPad çizim programı arıyorsanız mutlaka denemeniz gereken Procrate en iyi Apple tablet çizim programıdır.

Procrate hem çizime yeni başlayan illüstratörler hem de profesyonel tasarımcılar için ideal bir çizim programıdır. Apple Pencil ile uyumlu çizim kombinasyonlarından veya dokunma hassasiyeti desteğinden yararlanarak çizim yapabilirsiniz.

ProCreate Özellikleri

 • Procreate, en iyi Apple tablet çizim programını öğrenmesi oldukça kolaydır. Grafik tasarıma yeni başlayanlar için çizim programları arasındaki en iyi tercihtir.
 • iPad ve Apple Pencil ile uyumluluğunun yanı sıra parmaklarınızla da çizim yapabileceğiniz dokunma hareketlerini destekler.
 • Profesyonel çizimler oluşturmanız için üçüncü taraf uygulamalardan fırça, doku ve desenleri içe aktarmanıza izin verir.
 • Procreate aynı zamanda çizimlerinizden animasyonlar oluşturmanıza da olanak tanır.

Krita

Krita
Krita

Krita, grafikerler ve tasarımcılar arasında oldukça popüler bir çizim programıdır. Çünkü kullanımı ve özellikleri bakımından ücretsiz olarak dağıtılan açık kaynak kodlu çizim programıdır. Krita çağdaşı bir çok çizim programının özelliklerini barındırır.

Aldığı düzenli güncellemeler ile piyasada mevcut olan en iyi çizim programıdır. Ancak Clip Studio Paint ve ProCreate gibi detaylı özellikler barındırmaz. Bu da Krita’yı orta segment bir çizim programı yapar.

Dijital çizime yeni başlayanlar için tercih edilebilir, ücretsiz çizim programı olan Krita profesyonel bir çizim uygulamasında görmeyi beklediğiniz tüm çizim araçlarına sahip dört dörtlük bir dijital çizim yazılımıdır.

Krita Özellikleri

 • Krita’ya yeni başlayanlar için çizim becerilerini geliştirmek ve grafik çizim programlarını tanımak maksatlı kullanılabilir. Ayrıca organize bir arayüze sahip olan Krita detaylara takılmadan çizim yapabileceğiniz harika bir çizim programı.
 • Titrek çizgileri yumuşatmak için bir çok fırça içerir.
 • Vektör araçları ve vektör kütüphaneleri ile çizgi roman ve manga çizimlerinde destekleyicidir.
 • Yüksek kaliteli animasyonlar oluşturabilmeniz için çeşitli çizim araçlarıyla birlikte gelir.

Rebelle

Rebelle çizim programı arayüzü
Rebelle çizim programı arayüzü

Rebelle tasarımcılar ve çizime yeni başlayanlar için akrilik boya, yağlı boya ve sulu boya gibi konularda uzmanlaşmış ve fizik kurallarına göre tasarlanmış bir grafik tasarım çizim programıdır. Rebelle çizim programı yağlı boya ve ıslak boya çizimleriniz için özel fırça koleksiyonuyla birlikte gelir. Dinamik boyama tekniği, palet bıçağı, şeffaf sulu boya karışımı gibi inovatif özelliklere sahiptir.

Rebelle Özellikleri

 • Rebelle, yağlı boya ve sulu boya özellikleri taşıyan en yenilikçi grafik tasarım çizim programlarından biridir.
 • DropEngine özelliği ile gerçekçi görünen, canlı resimler oluşturmanıza olanak sağlar.
 • Yeni başlayanların dahi kolayca öğrenebileceği basit bir ara yüze sahiptir.

Adobe Fresco

Adobe Fresco
Adobe Fresco

Stylus, dokunmatik cihazlar ve grafik çizim tabletleri için geliştirilmiş Adobe Fresco kusursuz bir boyama deneyimi sunmak için dünyanın en zengin içerikli fırça ve Raster koleksiyonunu ve devrim niteliğindeki Canlı fırçalar özelliğini bir araya getiriyor.

Adobe Fresco; grafik tasarımcılar, animatörler, illüstratörler, tasarımcılar ve çizime yeni başlayanlar için basit çizim programları arayan herkes için harika bir seçenek.

Ayrıca 30 günlük deneme süresinden yararlanabilir hem Windows hem de iPad cihazınızdan Adobe Fresco çizim programı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Eğer daha önceden Creative Cloud aboneliğiniz varsa ücretsiz Adobe Photoshop programları ile bir çok Adobe ürününü Adobe Fresco dahil rahatlıkla erişebilirsiniz.

Adobe Fresco Özellikleri

 • Tıpkı fiziksel bir fırça ile boyama yapıyormuşçasına bir his veren Canlı Fırçalar özelliğiyle 3D efektler oluşturabileceğiniz mükemmel özellikler içieriyor.
 • Çapraz platform özelliğine sahip Adobe Fresco’da iPad ve İPhone üzerinden başladığınız çalışmaya masaüstünden devam edebilir, uyumlu cihazlarla her an her yerde kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca Creative Cloud bulut hafızaya erişerek adobe Fresco’da işlediğiniz belgelerinizi ve dosyalarınızı barındırabilirsiniz.
 • Adobe Fonts ve metin katmanı desteğiyle çalışmalarınızla bir adım önde olun.

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop
Adobe Photoshop

Fotoğraf manipülasyonundan tutun da dijital boyama, illüstrasyon ve grafik tasarıma kadar her türlü resim ihtiyacınızı karşılayacak dünyanın en popüler bilgisayar destekli çizim programları arasında lider olan Adobe Photoshop, tasarımcılar için kullanımı en kolay dijital çizim ve fotoğraf rötuşlama programıdır.

Göz alıcı canlı renkler ve yapay zeka hassasiyetiyle projelerinizin favorisi olacak bu Adobe programı Creative Cloud aboneliğiyle Photoshop dahil bir çok aboneliğe erişme imkanınız oluyor. Ayrıca Photoshop ücretsiz indirip 30 gün hiçbir ücret ödemeden kullanabilir bu programın güçlü özelliklerini tecrübe edinebilirsiniz.

Adobe Photoshop Özellikleri

 • Yıllardır geliştirilen Photoshop programının tüm fırça, desen, mock up vb. araç kütüphanelerine sınırsız erişim.
 • Yapay Zeka kullanarak kompozisyon tasarlama becerisi.
 • Grafik çizim tabletlerine uyumlu basınç kombinasyonları.

Affinity Designer

Affinity Designer
Affinity Designer

Affinity Designer Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator grafik tasarım çizim programlarına alternatif olarak kullanılabilecek uygun fiyatlı bir çizim programıdır. En önemli özelliği ise tek seferlik bir ücret alır ve gelecekteki tüm güncellemeleri ücretsiz olarak indirmenize olanak sağlar.

Bununla beraber vektör çizimleri ile raster çizimleri arasında pratik geçişler yapmanıza olanak sağlar. En güzel yanı da dijital sanat tasarımcıları için sınırsız bir çizim araç koleksiyonu sunması.

Affinity Designer Özellikleri

 • Özgün illüstrasyonlar ve kompozisyonlar oluşturmak için vektör ve raster arasında geçiş yapmanıza olanak sağlar.
 • Renk kontrolleri, sınırsız çalışma alanları, fırçalar, vektör araçları, daha fazla zoom seçeneği için gelişmiş araçlar koleksiyonu sunar.
 • Render işlemleriniz ne kadar büyük olursa olsun kasmadan aktarım işlemleri yapılır. Affinity Designer bu ilkelere göre optimize edilmiştir.
 • Hem sanatçılar hem de tasarımcılar için uygun fiyatlı grafik tasarımcılar için profesyonel çizim programıdır.

Autodesk SketchBook

Autodesk SketchBook
Autodesk SketchBook

Autodesk SketchBook, ücretsiz illüstrasyon programlarının başında gelen basit bir ara yüze sahip, uyumlu olduğu cihazlarda yüksek performans gösteren grafik tasarım çizim programıdır. Ayrıca ücretsiz çizim programı Autodesk Sketchbook; hareket halindeyken, evde, okulda, işte ve her an her yerde çizim yapmanıza olanak sağlayan çapraz platform desteğiyle geliyor.

Autodesk Sketchbook profesyonel kalitede sanatsal çizimler yapmak için şüphesiz en iyi ücretsiz çizim programı iken fırçalardaki yetersizliğiyle sınıfta kalıyor. Ancak pratik kullanıcı ara yüzü ve yeni başlayanlar için en iyi çizim programları arasında olması Sketchbook’u alternatiflerine göre daha ayrıcalıklı bir konuma getiriyor.

Autodesk SketchBook Özellikleri

 • Pratik ve sezgisel ara yüzü sayesinde dijital çizime yeni başlayanlar için en iyi çizim programları arasında yer alır.
 • 190 adet artistik fırçaya sahip.
 • El çizimlerini doğrudan program üzerinden tarayabilme özelliği
 • Çapraz platform desteğiyle ücretsiz özellikleri denemeye değer bir program olduğunun kanıtı.

Ayrıca bu tarz çizim yazılımları ilginizi çekiyorsa, sitemizde yer alan “En İyi Yapay Zeka Resim Çizim Yazılımları” adlı listemize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler