Roald Dahl Hikayelerinden Uyarlanmış En İyi 13 Film

Her ne kadar çocuk kitapları ile ün yapmış olsa da yetişinler için de önemli bir yazar Dahl. Öyle ki, her yıl 13 Eylül’de “Roald Dalh Günü” kutlanıyor. Dalh’un sıradışı dünyasına bu kez sinemada konuk oluyoruz. Birçok kitabı beyaz perdeye uyarlanan Roald Dahl’un kitaplarından uyarlanan filmlere bu yazımızda ayrıntılı olarak yer veriyoruz.

1.The BFG (1989 /2016)

The BFG

The BFG, Sophie ismindeki kız çocuğunun BFG (Big Friendly Giant) adını verdiği tatlı, mütevazi ve arkadaş canlısı olan bir dev ile karşılaşmasını; sihir, merak ve beklenmedik dostluklarla dolu bir maceraya atılması konu alınıyor. İlk olarak, Cosgrove Hall Films tarafından uyarlanan ve ITV’de yayınlanan The BFG, Komedyen David Jason tarafından seslendirilmiştir. 2016 yılında yayımlanan ikinci uyarlama da ise, Walt Disney Pictures ve Steven Spielberg in imzası var. Bu kez BFG’ye Mark Rylance etkili performansı ile hayat veriyor.

2.Fantastic Mr. Fox (2009)

Fantastic Mr. Fox

Bay ve Bayan Fox, oğulları Ash ve yeğenleri Kristopherson ile mutlu bir  hayat yaşamaktadır. Ta ki Bay Fox, sinsi ve eski yöntemlerine dönüp hayvanlar aleminin gördüğü en büyük tavuk soygununu organize edene kadar. Wes Anderson‘ın stop-motion tekniği ile yönetmenliğini üstlendiği filmde, Bay Fox George Clooney tarafından seslendirilir. Seslendirme kadrosu sadece bununla kalmaz Meryl Streep, Bill Murray, Jason Schwartzman, Willem Dafoe, Owen Wilson gibi isimler de karaktelere hayat vermektedir.

3.The Witches (1990/2020)

The Witches

Luke isimli çocuğu büyükannesi, İngiltere’de bir otele konaklamak için götürür. Luke, otelde kaldığı süreçte uğursuz birçok planı olan bir cadılar meclisini keşfeder. Meclisin planı, bütün çocukları fareye dönüştürmektir! 1990 yapımı ilk uyarlama, Jim Henson Studios tarafından yapılan bazı usta kuklalarla birlikte, birtakım ürpertici görüntüler ve tehlikeli anların yanı sıra bolca mizahi öge de içermektedir. Adams Ailesi’nde tanıdığımız Anjelica Huston bu yapımda Büyük Cadı rolündedir. 2020 yapımı Robert Zemeckis uyarlaması Cadılar filminde Büyük Cadı’ya muhteşem kostümleri ile Anne Hathaway hayat vermiştir.

4.James and the Giant Peach (1996)

James and Grand Peach

James, kendisine kötü davranan ve hayatını perişan eden acımasız teyzeleriyle birlikte yaşamaktadır. Bir gün büyülü bir şey olur ve James kendini bir dizi yeni arkadaşla inanılmaz bir yolculukta bulur. Tim Burton’un yapımıcısı olduğu, Henry Selick tarafından yönetilen Disney Pictures filmin de stop-motion tekniği kullanılmıştır. James ve Dev Şeftali, Dahl’ın en tuhaf ve en ürkütücü hikayelerinden birisidir ve bu film tuhaf atmosferi mükemmele yakın bir şekilde seyirciye sunmaktadır.

5.Matilda(1996/2022)

Matilda

İlkokul öğrencisi Matilda (Mara Wilson) bir dahidir, ancak ebeveynleri onun zekasını kabul etmeyi reddetmektedir. Nazik öğretmeni Bayan Honey, Matilda’nın potansiyelinin farkındadır ancak o ve okulun geri kalanı, zalim müdire Bayan Trunchbull’dan kormaktadır. Baskıcı okuldan sıkılan Matilda,  beyin gücünü telekinezi olarak gösterebileceğini keşfeder ve yeni keşfettiği güçlerini uygulamaya koyar. Yönetmen koltuğundaki Danny De Vito aynı zamanda Matilda’nın babasına hayat verirken; Rhea Perlman anne rolündedir. 2022 yılında Tony ödüllü bir müzikalden uyarlanan Roald Dahl’s Matilda The Musical Netflix platformunda seyirciye sunulmuştur.

6.Willy Wonka The Chocolate Factory(1971)/ Charlie And The Chocolate Factory (2005)

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie’nin Çikolata Fabrikası, sihirli bir şeker fabrikasındaki açgözlü çocuklar hakkında çocuklar kadar yetişkinlerin de sevdiği bir hikayedir. Kitap muhteşem mizahi ve eğlenceli ve iki filme ilham kaynağı olmuştur. Gene Wilder’ın başrolünde olduğu Willy Wonka ve Çikolata Fabrikası‘nın klasik 1971 filmi, birçok kişi için özel bir yere sahiptir ancak Tim Burton‘ın Charlie ve Çikolata Fabrikası uyarlaması bir baş yapıt niteliğindedir.

Bu hikayeye ait, Tom and Jerry: Willy Wonka and the Chocolate Factory isminde 2017 yılında Warner Bros. Animation tarafından üretilen bir Tom ve Jerry filmi de bulunmaktadır.

Son olarak “Wonka” ya da değinmeden geçmek olmaz. Call Me By Your Name’den tanıdığımız Timothée Chalamet bu kez, Willy Wonka‘ya hayat veriyor.  Simon Farnaby ve Paul King tarafından yazılan, Paul King tarafından yönetilen yeni müzikal fantezi filminde; Rowan Atkinson, Sally Hawkins, Keegan-Michael Key, Jim Carter ve Olivia Colman gibi isimler yer alırken, Warner Bros. Picturesa it filmin 15 Aralık 2023‘te  vizyona girmesi planlanıyor.

7.Four Rooms (1995)

Four Rooms

Allison Anders, Alexandre Rockwell, Robert Rodriguez ve Quentin Tarantino tarafından ortaklaşa yazılan ve yönetilen, Roald Dahl’ın yetişkinlere yönelik kısa kurgusal hikayelerine dayanan bir kara komedi filmidir.  Yeni Yıl Arifesinde Los Angeles’taki kurgusal Hotel Mon Signor’da geçen Dört Oda filmi, Tim Roth‘un hayat verdiği Ted’in işteki ilk gecesinde çeşitli konuklarla dört farklı karşılaşması üzerine kurulu filmin kadrosunda; Tim Roth’un yanı sıra Antonio Banderas ve Madonna gibi isimlerde bulunuyor.

8.Breaking Point (1989)

Breaking Point banner

Dahl’ın “Beware of the Dog” (Dikkat Köpek Var), bir çarpışma sonrasında kendini yatalak bulan, genç bir pilot hakkında kısa bir hikayeden uyarlanan Kırılma Noktası filmi, Peter Markle tarafından yönetilirken ve Corbin Bernsen, Joanna Pacuła ve John Glover’ın başrolleri paylaştığı 1989 yapımı bir II. Dünya Savaşı Amerikan gerilim filmidir.

9.Danny, The Champion of The World (1989)

Danny, Champion Of The World

Başrolünde Jeremy Irons‘ın oğlu Samuel ile birlikte oynadığı Dünya Şampiyonu Danny 1989 yapımı İngiliz drama filmidir. Roald Dahl’ın 1975 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan film; yerel bir işadamının topraklarını satın alma planlarını engellemek için komplo kuran bir baba ve oğul hikayesi üzerine kuruludur.

10. 36 Hours (1964)

36 Hours

Unutulan Yıllar olarak Türkçeye çevrilen , Roald Dahl’ın 1944 tarihli “Beware of the Dog” adlı kısa öyküsünden yola çıkan Alman-Amerikan savaş gerilim filmidir. 1944 yılında bir Alman ordusu doktoru, bir Amerikan askeri istihbarat subayını yılın 1950 olduğuna, II. Dünya Savaşı’nın çoktan bittiğine ikna ederek, savaş hakkında hayati bilgiler almaya çalışmasını konu alan filmin; başrollerini James Garner, Eva Marie Saint ve Rod Taylor’ın paylaştığı filmin yönetmenliğini George Seaton üstlenmiştir.

11.Roald Dahl’s Esio Trot (2015)

Roald Dalh’s Esio Trot

Farklı büyüklükteki kaplumbağaların yardımıyla alt kattaki komşusunu etkilemek için bir plan yapan yaşlı bir beyefendiye odaklanan film ilk kez BBC One’ın 2015 Noel programının bir parçası olarak yayınlanan bir komedi filmidir. Roald Dahl’ın 1990 tarihli çocuk romanı Esio Trot‘tan uyarlana filmde, Dustin Hoffman ve Judi Dench yer almaktadır.

12.Revolting Rhymes (2016)

Revolting Rhymes

Roald Dahl tarafından yazılan ve Quentin Blake tarafından çizilen 1982 tarihli aynı adlı kitaptan uyarlanan 2016 İngiliz-Alman animasyon BBC televizyon filmidir. En İyi Kısa Animasyon Film dalında Oscar‘a aday gösterilen Revolting Rhymes; Kötü Kraliçe ve bir kurt sürüsü ile uğraşmak zorunda kalan Pamuk Prenses ve Kırmızı Başlıklı Kız’ın karışımı ve Jack ve Fasulye Sırığı ve Külkedisi’nin karışımı iki bölümden oluşur.

13.The Wonderful Story of Henry Sugar (2023)

Henry Sugar

Henry Sugar’ın Harika Hikayesi, Wes Anderson tarafından yazılıp yönetilen komedi filmidir. Roald Dahl’ın The Wonderful Story of Henry Sugar and Six More adlı kısa öykü koleksiyonundan aynı adlı kısa öyküye dayanan filmin başrolde Ralph Fiennes, Dev Patel, Ben Kingsley, Rupert Friend ve Richard Ayoade ile birlikte baş karakter olarak Benedict Cumberbatch yer alıyor. Filmin 2023’te Netflix‘te yayınlanması planlanıyor.

Bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa; sitemizde yer alan “Dans ve Müziğin Buluştuğu En İyi 20 Müzikal Film” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler