While We’re Young Film İncelemesi

Yönetmenliğini Noah Baumbach’ın yaptığı 2014 yılında vizyona girmiş olan While We’re Young film konusu ve incelemesine yer verdiğimiz bu yazıda, X ve Y kuşağı arasındaki farkların nelere yol açtığına değiniyoruz.

While We’re Young Filminin Konusu Nedir?

Josh (Ben Stiller), belgeseller çeken ancak istediği başarıyı mükemmeliyetçi ve kibirli kişiliği yüzünden bir türlü yakalayamayan 40’lı yaşlarında bir adamdır. Eşi Cornelia (Naomi Watts) ise babasının hazırladığı belgesel filmlerinin yapımcılığını yapan 40’lı yaşlarında bir kadındır.

Josh, Cornelia ile babasının yanında staj yaparken tanışmıştır. Josh ve Cornelia’nın hayatı oldukça sıradanlaşmış bir duruma gelmiştir. En yakın arkadaşları olan Fletcher (Adam Horovitz) ve Marina’nın (Maria Dizzia) çocukları olduktan sonra Josh ve Cornelia içinde bir çocuk yapmalarını isteseler bile Cornelia daha önce başına gelen birkaç düşük yüzünden çocuk yapmak istememektedir.

Josh ve Cornelia
Josh ve Cornelia

Hayatlarının sıradanlığı devam ederken bir gün Josh verdiği bir ders sırasında ona hayranlık duyduklarını söyleyen, genç bir çift olan Jamie (Adam Driver) ve Darby (Amanda Seyfried) ile tanışmıştır. Jamie ve Darby 20’li yaşlarında evli bir çifttir. Josh ve Cornelia’nın aksine onlar rengarenk ve heyecan dolu bir hayat yaşamaktadır. Jamie aynı Josh gibi belgesel filmleri çeken bir gençtir, Darby ise kendi ürettiği dondurmaları satan genç bir kadındır.

Jamie, Josh’a olan hayranlığını dile getirdikten sonra bu iki çift bir şekilde birlikte akşam yemeği yerler. Akşam yemeğinden sonra Josh ve Cornelia, gençliklerin baharını yaşayan bu çifte karşı hayranlık duymaya ve sempati beslemeye başlarlar.

O günden sonra sık sık bir araya gelmeye ve birlikte bir şeyler paylaşmaya başlarlar. Jamie ve Darby, Josh ve Cornelia’nın hayatına birçok yenilik katar. Hem Josh hem de Cornelia birbirlerine daha çok bağlanmakla kalmayıp, kendilerini tekrardan genç hissetmeye başlarlar. Jamie, Josh’a çekeceği bir belgesel filminden bahseder, hatta onunla çalışması için bile teklif sunar ancak Josh bunu kabul etmez.

Jamie ve Darby
Jamie ve Darby

Bir süre sonra Josh, Jamie’nin gözüktüğü kadar dürüst biri olmadığını fark eder. Josh, Jamie’nin onun hiçbir zaman hayranı olmadığını aksine Cornelia’nın babasına ulaşmak için Josh’u kullandığını fark eder. Üstelik Jamie’nin hayatıyla ilgili anlattığı hikayelerin onun değil de, eşi Darby’nin başından geçen hikayeler olduğunu anlar.

Jamie’nin bu yalancılığını fark eden Josh, onun gerçek yüzünü ortaya çıkartmaya çalışır fakat kibri yüzünden eşi Cornelia’yı bile kendinden uzaklaştırmıştır. Jamie’nin gerçek yüzünü ortaya çıkartmak için Cornelia’nın babası için hazırlanan bir törende Jamie ile yüzleşir ve ona gerçekleri herkese anlatması gerektiğini söyler.

Jamie gerçekleri söylemiştir ancak kimse Jamie’nin suçunun çok büyük olduğunu düşünmez. Filmin sonunda Josh ne kadar mükemmeliyetçi ve kibirli olduğunu fark eder. Eşi Cornelia ile arasını düzeltir ve yaşlılığını kabul eder. Jamie’nin ise kötü biri olmadığını sadece çok genç olduğunu düşünür. Eşi Cornelia ile birlikte hayatlarına tertemiz bir sayfa açarlar.

While We’re Young Film İncelemesi

Komedi ve drama türündeki While We’re Young filmi yazarlığını ve yönetmenliğini Noah Baumbah üstlenmiştir. Başrollerini Ben Stiller, Adam Driver ve Naomi Watts gibi yetenekli oyuncular paylaşmaktadır.

Oyunculukların oldukça başarılı olduğu bu film 2014 yılında vizyona girmiştir. Film akıcılığını korumuş ancak konunun işlenişi biçiminden yüzeysel kalan bir film olmuştur.

Josh, Cornelia, Jamie ve Darby
Josh, Cornelia, Jamie ve Darby

Film X ve Y kuşağı arasındaki farkı açık bir şekilde gözler önüne sermiştir. Filmde X kuşağını temsil eden çift Josh ve Cornelia olmuştur. Josh ve Cornelia tıpkı  X kuşağı gibi sadık, otoriter, kurallara uyan bir çift olmuştur. Y kuşağını temsil eden çift ise Jamie ve Darby olmuştur. Jamie ve Darby ise tam olarak Y kuşağı gibi komik, eğlenceye düşkün ve vurdumduymaz bir çifttir.

Bu iki kuşağın birbirleri arasındaki zıtlaşmayı seyirciye konu bakımından çok güzel bir şekilde örneklenmiştir. Film bir diğer noktada Josh ve Cornelia’nın yaşlandıklarını kabul edememelerini, Jamie ve Darby gibi genç ve zinde hissetmek istediklerini ancak ne yaparlarsa yapsınlar bir daha asla 20’li yaşlarında oldukları gibi hissedemeyeceklerini izleyiciye sunmuştur.

Orta yaş sendromu yaşayan Josh ve Cornelia için yaşlandıklarını kabul etmek ne kadar zor olsa da, yaşlanmanın kötü bir şey olmadığını anlamaları çok uzun sürmemiştir.

While We’re Young filmi izleyiciye birçok öğretide bulunur. Bunlardan ilki Josh karakterinde gördüğümüz mükemmeliyetçi, kibirli ve takıntılı olmanın insanın hayatına ne kadar çok zarar verdiğine şahit olunmasıdır. Filmin izleyiciye fark ettirdiği bir diğer durum ise Jamie karakterinde gördüğümüz dürüst olmamanın ne kadar yanlış olduğudur.

Başkalarının hayat hikayelerini kendi hikayesi gibi paylaşan Jamie, izleyici tarafından pek beğenilmese ve etik görülmese bile aslında tam olarak yaşının ve kuşağının davranışlarını sergilemiştir. Bu durumdan dolayı Josh Jamie’ye karşı affedici olmuştur.

While We’re Young filmi izleyici için öğreticidir. Film aynı zamanda kimi zaman güldüren kimi zaman ise düşündüren bir film olmuştur.

Bu yazımızda 2014 yapımlı While We’re Young filmini inceledik. Ayrıca inceleme yazımızı İlginizi çektiyse yine sitemizde yer alan “Sing Street Film İncelemesi” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

While We’re Young Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler