Warhammer 40,0000 Rogue Trader İncelemesi

Warhammer 40,0000 Rogue Trader İncelemesi

Warhammer 40,000 Rogue Trader sonunda çıktı. Pathfinder oyunlarının yapımcısı Owlcat Games’in yeni RYO oyunu Rogue Trader en sevilen Warhammer oyunlarından biri olacak gibi duruyor. Oyunun detaylı incelemesi şimdi Thinpo’da!

Rogue Trader ilk olarak duyurulduğunda büyük tepki toplamıştı. Daha öncesinde Pathfinder: Kingmaker ve Pathfinder: Wrath of the Righteous oyunlarıyla oyuncuları etkileyen Owlcat’in bir Warhammer oyunu yapacağını duyan oyuncular Rogue Trader için oldukça umutluydu.

Warhammer oyunları genelde masaüstü oyununda olduğu gibi strateji türünde oluyor. Darktide ve Space Marine oyunları haricinde büyük Warhammer oyunlarının neredeyse hepsi strateji türünde. Zengin bir hikayeye sahip olsa da Warhammer oyunları ağırlıklı olarak strateji yönüne ağırlık veriyor.

Warhammer 40,000 Rogue Trader ile birlikte zengin Warhammer evrenini çok daha detaylı bir şekilde deneyim edebiliyoruz. Rogue Trader hem hikaye hem de oynanış anlamında oldukça zengin. Kısacası Owlcat, Rogue Trader ile çıtayı yüksek tutmayı başarmış.

Rogue Trader Ünvanı Nedir?

Rogue Trader
Rogue Trader

Warhammer 40,000 evreninde bir Rogue Trader olmak oldukça önemli bir görev. Rogue Trader’lar Warhammer 40k evreninde keşif ve ticaret ile görevlendirilmiş soylulara verilen isimdir. Sahip oldukları Warrant of Trade ile evrene Imperium’un ışığını taşırlar.

Rogue Trader’lar hanedanlıklar olarak ayrılırlar ve Rogue Trader ünvanı soydan soya geçen bir ünvandır. Bir Rogue Trader hanedanının genelde en yaşlı üyesi bu ünvana sahiptir, öldüğünde ise bir sonraki varise geçer.

Rogue Trader hanedanlıkları saray gibi gemilerinde, kendi orduları ve tebaalarıyla galaksinin ücra köşelerine doğru yolculuk ederler. Bir Rogue Trader isterse savaşlara katılabilir, Imperium’un sorunlarını çözebilir ve hatta Xenos (uzaylı ırklar) ırklarla ticaret bile yapabilirler. Rogue Trader, çok seçkin ve özel bir ünvandır.

Rogue Trader İnceleme

Warhammer 40,000 Rogue Trader, bir CRPG oyunu. Sıra tabanlı bir sisteme sahip olan Rogue Trader son zamanlarda çıkmış en iyi rol yapma oyunlarından biri. Rogue Trader’ın mekanikleri dışında dünyası, hikayesi ve karakterleri de oldukça iyi. Owlcat’in bir önceki oyunları gibi Rogue Trader da RYO severlerin oynaması gereken oyunlardan.

Warhammer 40k evreninin zengin dünyası Rogue Trader’da oldukça başarılı bir şekilde yansıtılmış. Rogue Trader’da girdiğimiz her oda, konuştuğumuz her karakter ve her çatışma Warhammer evrenine yakışır bir şekilde tasarlanmış. Warhammer evrenine giriş yapmak istiyorsanız Rogue Trader tam sizin için.

Rogue Trader Karakter Oluşturma

Rogue Trader, Karakter Oluşturma
Rogue Trader, Karakter Oluşturma

Rogue Trader’a kendi karakterimizi oluşturarak başlıyoruz. Karakterimizin görünüşünü, özelliklerini ve geçmişini istediğimiz gibi seçebiliyoruz. Seçebildiğimiz karakter sınıfları arasında Commisar, Ministorum Priest, Sanctioned Psyker, Astra Militarum Commander, Crime Lord, Noble ve Navy Officer gibi önemli Warhammer sınıflar var.

Karakter sınıfımızı seçtiken sonra oyunun önemli mekaniklerinden biri olan Archetype mekaniğine geçiyoruz. Rogue Trader’da Archetype mekaniği bir alt sınıf olarak iş görüyor. Archetype sınıfları arasında Warrior, Officer, Operative ve Soldier bulunuyor. Seçtiğimiz karakter sınıfına göre oyun bize Archetype sınıflarından birkaçını veriyor.

Rogue Trader Hikayesi

Karakterimizi oluşturduktan sonra Rogue Trader macerasına başlıyoruz. Önemli Rogue Trader hanedanlıklarından biri olan Von Valancius ailesinin bir parçası olarak hikayemize başlıyoruz. Karakterimizin adı ne olursa olsun adımızın sonunda hanedan adımız olan von Valancius bulunuyor.

Von Valancius gemisine, hanedanlığın başı Theodora von Valancius‘ın yeni varisi olarak gidiyoruz. Theodora von Valancius yeni varisini seçmek için aileye bağlı herkesi gemisine topluyor. Bu sırada Kundrad Voigtvir adında gizemli bir adam bizi karşılıyor.

Kundrad Voigtvir, veya diğer adıyla Master of Whispers, bize Theodora von Valancius hakkında bilgiler veriyor. Ardından gemi içerisindeki bir grup Servitor bir anda mürettebata saldırıyor. Burada işlerin kötüye gittiğini yavaşça anlıyoruz.

Saldırı sonrasında Theodora von Valancius ile görüşmeye gidiyoruz. Bu sırada Kundrad Voigtvir’in de von Valancius ailesinin bir üyesi olduğunu fakat aileye olan bağını kopardığını öğreniyoruz.

Theodora von Valancius ile yaptığımız konuşma sırasında gemimize bir gru Heretic saldırıyor ve sonucunda Theodora von Valancius hayatını kaybediyor. Saldırının arkasındakinin Kundrad Voigtvir olduğunu öğreniyoruz.

Hikayemizin Prologue kısmı bittiğindeyse Kundrad’ı aramak için yola çıkıyoruz. Çıktığımız bu yolculukta Imperium’un farklı birliklerinden karakterler ile hem Chaos’a hem de Kundrad’a karşı mücadele veriyoruz.

Rogue Trader Oynanışı

Rogue Trader standart bir sıra tabanlı rol yapma oyunu. Toplamda 6 karakterlik ekibimizle girdiğimiz her çatışmada akıllı stratejiler kullanarak mücadele vermemiz gerekiyor. Rogue Trader diğer RYO’lara göre çok daha detaylı, çatışmaların tamamında oyunun alt mekaniklerini düşünerek mücadele vermemiz gerekiyor.

Owlcat diğer oyunlarında olduğu gibi Rogue Trader’da da ince detaylara önem vermiş. Karakter sınıfımıza veya Archetype sınıfımıza göre sahip olabildiğimiz beceriler değişiyor. Owlcat formülüne aşina olmayan oyuncular için bu sistemler kafa karıştırıcı olabilir.

Rogue Trader Karakterleri

Rogue Trader oyunu Warhammer evreninin zenginliğini çok güzel yansıtıyor. Her bir karakter Warhammer evreninin detaylı dünyasını oyunculara gösteriyor. Fakat Warhammer evrenine pek hakim değilseniz karakterlerin ufak detaylarını kaçırabilirsiniz.

Abelard Werserian

Abelard Werserian
Abelard Werserian

Abelard Werseiran, Rogue Trader’daki en önemli karakterlerden biri. Von Valancius ailesinin Senechal’i olan Abelard hem oynanışta hem de hikayede büyük yer kaplıyor.

Cassia Orsellio

Cassia Orsellio

Cassia Orsellio, Orsellio hanedanlığının Navigator’ü olarak oyunda karşımıza çıkıyor. Fakat Orsellio hanedanlığı ile yaşadığı bir sorundan sonra von Valancius’un bir parçası oluyor.

Argenta

Argenta

Adepta Sororitas, veya diğer adıyla Sisters Of Battle‘ın üyelerinden biri olan Argenta Rogue Trader’daki en güçlü karakterlerden biri.

Ulfar

Ulfar
Ulfar

Space Wolves birliğine bağlu olan Ulfar, Rogue Trader’daki nadir Astartes karakterlerden biri. Ulfar ile oyun tam zorlaşmaya başladığı zaman karşılaşıyoruz. Rogue Trader’da bir Space Marine görmek oldukça güzel.

Pasqal Haneumann

Pasqal
Pasqal

Pasqal oyundaki nadir Tech-Priest’lerden biri. Adeptus Mechanicus’un bir üyesi olan Pasqal oldukça güçlü bir karakter. Mechanicus adlı oyunu oynayanlar bu karaktere hızlıca alışacaktır.

Heinrix van Calox

Heinrix
Heinrix

Inquisition‘a bağlı olan Heinrix oyundaki nadir Psyker karakterlerinden biri. Heinrix ekibimize oyunun başlarında katılıyor. Kimi zaman görevi için ekibimizden ayrılsa da sonrasında tekrardan aramıza katılıyor.

Yrliet Lanavyss

Yrliet Lanavyss
Yrliet Lanavyss

Yrliet Lanavyss ekibimizdeki tek insan olmayan karakter. Warhammer 40k evreninde insan olmayan canlıların insanlar tarafından sevilmediği bir gerçek. Fakat bir Rogue Trader kendi çıkarları için Xenos ile işbirliği yapabilir.

Idira Tlass

Idira Tsall
Idira Tsall

Idira Tlass oyunun başından beri yanımızda olan Psyker karakter. Ekibimizin girdiği her çatışmada bizlere destek olan Idira Tlass tam bir support karakteri.

Rogue Trader Sistem Gereksinimleri

Rogue Trader günümüzde çıkan oyunların aksine çoğu sistemde çalışabilecek bir oyun. Birçok oyuncu Rogue Trader’ı performans sorunu yaşamadan oynayabilir.

Minimum Sistem Gereksinimleri

  • Intel(R) Core(TM) i5-4590T CPU @ 2.00GHz
  • 8 GB RAM
  • MD Radeon RX Vega 6 / Intel HD Graphics 630
  • DirectX: Sürüm 11
  • 40 GB kullanılabilir alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • Intel(R) Core(TM) i5-6400 CPU @ 2.70GHz
  • 16 GB RAM
  • AMD Radeon RX 570 / NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
  • DirectX: Sürüm 11
  • 40 GB kullanılabilir alan

Warhammer evreninde geçen farklı oyunlar arıyorsanız “Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Warhammer Oyunu” adlı içeriğimize bakabilirsiniz.

Warhammer 40,000 Rogue Trader Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler