Warhammer 40000 Darktide Oyun İncelemesi

Warhammer 40K Darktide oyun incelemesi

Warhammer 40,000 Darktide ertelenmelerin ardından 30 Kasım 2022’de çıkışını gerçekleştirdi. İsveçli oyun stüdyosu FatShark tarafından geliştirilen ve dağıtılan Darktide kısa sürede oyuncuların ilgisini çekti. Steam ve Xbox platformlarına çıka Darktide son zamanların en iyi aksiyon oyunlarından.

Warhammer oyunları Grim Dark türünün en önemli temsilcilerinden biri. Darktide oyunu Warhammer 40,000 evreninin tüm karanlığını bizlere gösteriyor. 4 kişi Co-op oynanabilen Darktide PC ve Xbox Series X/S platformlarında oynanabiliyor. Oyun içerisinde kendi yarattığımız karakterimizle üzerimize akın eden düşmanlara karşı mücadele ediyoruz. Darktide bizlere farklı görev tipleri ve haritalarla zengin bir oynanış sunuyor.

FatShark’ın bir önceki Warhammer oyunu Vermintide 2 ile kıyaslamak gerekirse oyun hem görsel hem de oynanış olarak çok daha üstün. Tasarlanan tüm bölümler, çevreler ve karakterler özenle hazırlanmış. En düşük grafik ayarlarında bile oyun mükemmel duruyor. Oyunlarda performansı oldukça arttıran NVDIA’nın, DLSS, Ray-Tracing ve Reflex özelliklerini kullanan Darktide yeni nesil bir oyun olmuş.

Darktide

Darktide oynanış olarak Vermintide’a benzese de farklılıklar mevcut. Warhammer Fantasy evreninde geçen Vermintide’da ağırlıklı olarak yakın dövüş silahları kullanıyorduk. Darktide ise daha çok menzilli çatışmalara önem vermiş. Yüksek menzilli ve ağır ateş gücüne sahip silahlarla düşmanlara sağlam saldırılar yapıyoruz, ama yakın dövüş seçenekleri de mevcut. Darktide Steam üzerinden veya Xbox üzerinden oyunu alabilirsiniz.

Darktide Nasıl Oynanır?

Darktide tek veya 4 kişi çevrimiçi Co-op olarak oynanabilen birinci şahıs aksiyon oyunu. Görünüşüne, ismine ve sınıfına  karar verdiğimiz karakterimizle farklı silahlarla karşımıza çıkan düşmanlara karşı mücadele veriyoruz. Girdiğimiz bölümlerde verilen objektifleri yerine getirerek puan kazanıyor ve seviye atlıyoruz. Kazandığımız para ve malzemelerle ekipmanımızı geliştirebiliyoruz. Ayrıca farklı kozmetiklerle karakterimizi istediğimiz gibi giydirebiliyoruz.

Darktide’da silahlar Melee ve Ranged olarak ikiye ayrılıyor. Melee silahlar kılıç, balta veya herkesin çok sevdiği Chainsword olabiliyor. Ranged silahlar ise, Lasgun, Autogun veya sadece Ogryn sınıfının kullanabildiği Ripper Gun veya Grenadier Gauntlet olabiliyor. Farklı ekipmanlar ve becerilerle kendimize has bir oynanış sergileyebiliyoruz.

Darktide’da Oynanabilir Sınıflar

1. Vetaran Sharpshooter

Veteran Sharpshooter

Warhammer 40,000 evreninin en önemli birimlerinden olan Imperial Guard sınıfına giren Veteran bizlere standart bir oynanış sunuyor. Ağırlıklı olarak uzun menzilli silahlar kullanabilen Veteran herkesin rahatça oynayabileceği bir sınıf. Lasgun ve Autogun silahlarını efektif kullanan Veteran uzakta duran düşmanları avlamak için birebir. Yakın dövüşte pek başarılı olmasa da Veteran menzilli çatışmada oldukça başarılı.

Veteran Volley Fire yeteneği sayesinde Special ve Elite düşmanları otomatik olarak işaretleyebiliyor ve ekstra %50 menzilli hasar puanı alıyor.

2. Psyker

Psyker
Psyker

Warhammer evreninde psişik güçlere sahip Psyker bu oyunda oynanabilir sınıflardan biri. Psyker özellikle büyü seven oyuncular için birebir. Kalabalık düşman gruplarına karşı efektif olan Psyker diğer oyunculara büyük kolaylık sağlıyor. Psyker için oyunda bir mana veya enerji sistemi yok, bunun yerine Overcharge mekaniği var. Psişik güçlerini fazla kullanan Psyker karakterlerin Overcharge’ı 100’e ulaştığında karakterler ağır hasar alıyor. Psyker büyü ve durağın oynanış seven oyuncular için tercih edilebilir.

Psyker Psykinetic’s Wrath ile kalabalık düşman gruplarını sersemleten bir büyü dalgası atıyor. Crowd Control veya AOE hasarı için uygun bir özel yetenektir.

3. Ogryn

Ogryn
Ogryn

Warhammer 40,000 evreninin dev insanları olan Ogryn bu oyunun en güçlü sınıflarından biri. İri cüssesi ve ağır silahları ile Tank olarak oynanabiliyor. Kullandığı ağır ve yavaş silahları ve iri cüssesiyle Ogryn kalabalık grupları dağıtmak için birebir. Hasar verme konusunda pek başarılı olamasa da dikkat dağıtma ve diğer oyuncuları koruma konusunda gayet başarılı.

Ogryn Bull Rush yeteneğiyle düşmana doğru hızlı bir hücum yapıyor ve ardından saldırı ve hareket hızı artıyor. Kalabalık grupları dağıtma konusunda etkili bir yetenek.

4. Zealot

Zealot
Zealot

Warhammer dünyasının tutkulu fanatikliğini bize gösteren Zealot oynaması en eğlenceli sınıf olabilir. Yakın dövüş ve hızlı hareketleri yapabilen Zealot, Crowd Control için oldukça efektif. Etkisiz hale getirdiği her düşmanda can puanı kazanan Zealot ile yakın dövüş daha hareketli oluyor. Ayrıca canı azaldıkça çeşitli bonuslar alan Zeolot ile düşmanların içine atlamak en mantıklı taktik oluyor.

Chastise the Wicked yeteneği ile Zealot düşmanların üzerine doğru seri bir atlayış yapıyor ve fazladan %25 yakın dövüş hasarı alıyor.

Darktide Oyununun Hikayesi Nedir?

Warhammer 40,000 evreninde geçen Darktide’ın hikayesi ünlü yazar Dan Abnett tarafından yazıldı. Dan Abnett, Horus Rising ve Eisenhorn gibi başarılı Warhammer kitaplarından sonra bir oyunda yer alması hayranları şaşırttı. Özellikle insan odaklı hikayelerde başarılı olan Dan Abnett oyuna ayrı bir hava katmış. Warhammer video oyunları genelde zayıf hikayeleri ve anlatımlarıyla bilinse de Dan Abnett sayesinde Darktide en iyi Warhammer hikayelerinden birine sahip.

Darktide oyunu Atoma Prime gezegeninin Tertium şehrinde geçiyor. Oyunda birlikte çalıştığımız Inquisition için büyük önem taşıyan Tertium Kaos canavarlarının saldırısı altında. Kaos tanrılarından Nurgle’a tapan askerler tarafından istila edilmiş Tertium’u kurtarmak bizim görevimiz. Inquisition ile aramız başta kötü olsa da görevleri tamamladıkça ve seviye atladıkça aramızı düzeltiyoruz. Cezalandırılmış bir asker olarak oynadığımız Darktide’da sicilimizi temizlemek için Inquisition adına zorlu görevler yapıyoruz. Atladığımız her seviyede Inquisition  ile aramız düzelse de bize asla sicili temiz bir asker gibi davranmıyorlar.

İnfaz için yola çıktığımız gemimizin saldırıya uğraması sonucunda hücremizden bir şekilde kurtuluyoruz. Inquisition ve Imperium’a sadık bir asker olarak isyana katılmaktansa bizi esir tutan askerlere yardım ediyor ve infazdan kurtuluyoruz. Sicilimizi temize çıkarmak ve Imperium’a yardım etmeye devam etmek için Nurgle canavarlarına karşı mücadele ediyoruz.

Ayrıca Darktide ilginizi çekiyorsa “Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Warhammer Oyunu” adlı yazıya bakmak isteyebilirsiniz.

Darktide Oynanış Videosu

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler