Vitray Nedir? En Büyüleyici 5 Vitray Tasarımı

Vitray Nedir? En Büyüleyici 5 Vitray Tasarımı

Vitray nedir? Geçmişten günümüze Vitray’ın tarihi ve kendine hayranlık uyandıran 5 Vitray tasarımına yer verdik. Vitray sanatı hakkında merak ettiğiniz her şey.

Tarihi yapılarda rastladığımız görkemli renkli camların sanatı olan Vitray, gerek motifleriyle gerekse şeffaf yapısı sayesinde yansıttığı ışık hüzmesiyle bizleri kendine hayran bırakıyor.

Günümüzde çoğu iç mekan dekorasyonunda tercih edilmesiyle de dikkat çekmeye devam ediyor. İlk ortaya çıkış zamanlarında insanların ışık kaynağı için açtıkları delikleri kapatmak amacıyla kullandıkları bu tekniğin sanata dönüşümü olan Vitray’ı gelin yazımızda inceleyelim:

Vitray Sanatı Nedir?

Vitray sanatı, oluşturulan bir desen çerçevesinde renkli camların dizayn edilmesidir. Cam süsleme sanatı olarak da nitelendirilir. Fransızca renkli camlarla yapılan sanat eseri anlamına gelen vitrail kelimesinde gelmektedir.

Latince vitrum “çivit otu, cam” sözcüğünden alıntı yapılmıştır. Işığın, renkli camların içinden süzülmesi ile birlikte oldukça büyüleyici bir manzara ortaya çıkar. Vitray’ı diğer sanatlardan ayıran tarafı da budur, doğal ışığın değişimiyle farklı boyutlar kazanabilmesi onu özgün kılar.

Vitray ve Işık
Vitray ve Işık

Vitray sanatında kullanılan camlar esnek, şekil verilebilir bir formdadır. Eritildiği esnada metalik tuzlar eklenerek farklı renkler kazandırılır. Renklendirilen bu camlar eskizi planlanmış tasarımlara uygun şekilde küçük parçalar halinde kesilir ve tasarımı oluşturacak şekilde düzenlenir.

Düzenlenen cam parçaları kurşun veya bakır dolgu malzemesiyle birleştirilerek lehimlenir. Camın esnek, yumuşak ve şeffaf bir malzeme olması da birçok tekniğin kullanılmasının önünü açmaktadır.

Vitray yüzyıllardır cami, kilise, saray, köşk, gibi görkemli binaların pencerelerinde kullanılır. Fakat günümüzde yaygınlaşmasıyla ev ve iş yerlerinde de tercih edilen bir sanat formudur.

Vitray Sanatı Tarihi

Vitray sanatı oldukça eskiye dayanmaktadır. Ana malzemesi olan camın keşfedilmesi ile birlikte hayatımıza girmiştir. Rastlanan en eski kanıtı, renkli camlardan oluşan nesnelerin üretildiği Roma İmparatorluğu dönemindedir. Aynı zamanda ışık kaynağı elde etmek için açtıkları delikleri kapatmak için de kullandıklarına rastlanmıştır.

Vitray sanatının tam anlamıyla kendini bulduğu dönem ise Orta Çağ dönemidir. Bu dönemin kilise ve katedral yapılarında vitray kullanımına rastlanmaktadır.

Pencerelerde kullanılan vitray, genel olarak İncil’de yer alan hikayeleri tasvir etmek amacıyla kullanılmıştır. Yapıların iç mekanlarını ışık ve renkle dolduracak güzel desen ve tasarımlar oluşturmak için vitray tercih edilmiştir.

Notre Dam Katedrali
Notre Dam Katedrali

Vitray sanatı, 12. Yüzyıldan 15. Yüzyıla kadar Gotik dönemde zirveye ulaşmıştır. Bu süre zarfında, Vitray pencereler giderek daha da karmaşık ve ayrıntılı hale gelmiştir. Bu dönemde de dini sahneleri tasvir ederken daha ayrıntılı bir şekilde kullanmışlardır.

Rönesans Dönemi’nden sonra Vitraylar’ın popülaritesinin bir miktar azaldığı gözlemlenmiştir. Ancak başta Almanya ve İngiltere olmak üzere Avrupa’nın bazı bölgelerinde önemli bir sanat formu olarak kalmıştır. 19. Yüzyılda vitraylara olan ilgi yeniden canlanmış ve bu dönemde birçok yeni pencere tasarlanmıştır.

Tiffany'nin Vitray Çalışması
Tiffany’nin Vitray Çalışması

Bu dönemde ünlü tasarımcı Louis C. Tiffany farklı bir teknik geliştirerek kurşun çubuklar yerine bakır folyo şerifler kullanmaya başlamıştır. Ayrıca opal, renkli opal ve sedefli camlar gibi farklı cam türleri geliştirmiştir.

Tamamen saf yapıda olmayan camları çalışmalarına katan Tiffany, cam üreticilerini bu duruma ikna edemeyince kendi camlarını üretmeye başlamıştır. Vitray sanatına getirdiği yeni soluk ile sadece dini yapılarda kullanma kalıbından çıkarıp ev dekorasyonlarına dahil etmiştir.

Günümüzde de hala popüler bir sanat formudur. Kilise, katedral ve cami gibi dini mekanların yanı sıra ev ve işletme gibi alanları dekore ederken de tercih edilmektedir. Güzel ve eşsiz sanat eserleri yaratan birçok yetenekli vitray sanatçısı bulunmaktadır.

En Büyüleyici 5 Vitray Tasarımı

1. Chartres Katedrali

Chartres Katedrali

Fransız Gotik mimarisinin en iyi temsili olarak nitelendirilen Chasrtres Katedrali UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine eklenmiştir. 13. Yüzyılda inşa edilmiş olan bu hayranlık uyandıran yapı, daha öncesinde yanmış olan katedralin yerine yapılmıştır.

Yenilenme sırasında 150’den fazla birbirinden farklı ve özgün süslemelerden oluşan nefes kesici vitraylar eklenmiştir.

2. Sainte-Chapelle

Sainte Chapelle

Gotik dönemin mimari yapısını yansıtan en güzel örneklerden biri olan Sainte-Chapelle, 13. Yüzyılda dönemin kralı IX. Louis tarafından inşa edilmiştir. Kutsal eserlerin yer aldığı bu şapelde, 15 tane olmak üzere 15 metrelik devasa pencere yer almaktadır. Pencerelerin her biri göz kamaştıran renkler ve motiflerle dizayn edilmiştir.

3. York Minster

York Minster

MS 627’ye kadar en eski kilise olarak belgelenen York Minster, 13. Yüzyılda tekrar inşa edilmiştir. 12. Yüzyıla kadar dayanan vitray koleksiyonuna sahip olan bu yapının en ilgi çekici tarafı Büyük Doğu Penceresi olarak adlandırılan penceredir.

John Thornton’ın tasarladığı bu büyüleyici pencere, İncil’de geçen olayları tasvir etmektedir.

4. Nasir Al-Mulk Camii

Nasir Al-Mulk Camii

İran’ın Şiraz kentinde bulunan bu camii, renkli fayansları ile Pembe Camii olarak da bilinmektedir. İslam mimarisinin hayran bırakan özelliklerini taşıyan Nasir Al-Mulk Camii, sahip olduğu vitray pencerelerden yansıyan güneş ışıklarıyla ziyaretçilerine harika bir deneyim sunmaktadır.

5. Palau de la Musica Catalana

Palau de la Musica Catalana

Müzik Sarayı olarak inşa edilen bu yapı, mimar Lluis Domeneceh Montaner tarafından tasarlanmıştır. 1908’de inşaatı tamamlanan bu yapı, 1997 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine kabul edilmiştir.

Tavanında yer alan büyüleyici vitray tasarımı ile güneşli bir gökyüzünün altında müzik dinliyormuş gibi bir atmosfer sunmaktadır. Yarı saydam vitray tasarımlarıyla dizayn edilen Katalan Müzik Sarayı, sabah saatlerinde yalnızca doğal ışıkla aydınlatılmaktadır.

Bu içeriğimizde büyüleyici ışık yansımalarıyla bizleri hayran bırakan Vitray sanatına ve 5 nefes kesen tasarıma yer verdik. Farklı sanatlara ilgi duyuyorsanız “Ukrayna Geleneksel Kağıt Oyna Sanatı Vitinanka Nedir?” adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler