Mutlaka İzlemeniz Gereken Uzay Konulu 5 Belgesel

Uzay konulu belgeseller

Film kadar belgeselleri de ilgi çeken uzay belgeselleri arasında mutlaka izlemeniz gereken 5 belgesele değindik.

Geçmişten bugüne hep merak konusu olan uzay ve bilinmeyenleri, film ve dizi sektörüne de birer kaynak haline gelmektedir.

İzleyenlerin beğenisini toplayan ve oldukça başarılı olan bu belgeseller, evrenin her ayrıntısına değinmekte ve bizlere farklı dünyaların kapısını aralamakla iyi birer yapım olmaktadır.

Cosmos: A Spacetime Odyssey (Bir Uzay Zaman Serüveni)

Cosmos: A Spacetime Odyssey
Cosmos: A Spacetime Odyssey

Cosmos: A Spacetime Odyssey belgeseli, 2014 yılında yayınlanmış bir Amerikan belgesel dizisi olup Carl Sagan‘ın  orijinal ”Cosmos” serisinin devamı niteliğindedir.

Belgesel, 13 bölümden oluşmakta ve evrenin görkemini, gezegenlerdeki potansiyel yaşamı, insanlığın kozmosa dair ilginç bilgilerini profesyonel şekilde ele almaktadır. Ayrıca 16. yüzyıl keşisi Giordano Bruno‘nun önemli anlarını, bilimsel hikaye anlatımıyla izleyiciye sunuyor.

9,3 IMDb puanına sahip bu belgesel, ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson’ın keyifli anlatımıyla izleyiciye evrenin büyüsünü keşfetme fırsatı sunar.

Journey to the Edge of the Universe (Evrenin Ucuna Yolculuk)

Journey to the Edge of the Universe
Journey to the Edge of the Universe

Journey to the Edge of the Universe belgeseli, yönetmenliğini Yavar Abbas, senaryosunu Nigel Henbest‘ın yazdığı ve National Geographic’de 2008 tarihinde yayınlanan belgesel filmdir.

8,4 IMDb puanına sahip belgesel, evrenin en derin noktalarına yapılan yolculuğu konu almakta ve etkileyici görsel efektleri, akıcı anlatımıyla keyifli bir keşif deneyimi sunar.

Dünyamız sıcak, rahat, tanıdık bir yer. Ama dünyamızdan uzaklaşıp, yukarı baktığımızda düşüncelerimiz, kısa zamanda bizleri terk ediyor. Bizler yalnızca değersiz zerrecikler miyiz? Evren misafirperver mi yoksa düşman mı? Burada sonsuza kadar durup merak edebiliriz. Ya da sırtımızı bir sahile dönüp dünyamızdan ayrılabilir, evreni en uç noktasına kadar görebiliriz. Harikalarını keşfedebilir, dehşetiyle yüzleşebiliriz. Güzel yeni dünyalar, kötü, karanlık güçler… Zamanın başlangıcı… Dünyanın sonu… Ötesini görmeye cesaretimiz var mı? Yoksa koşarak eve geri mi dönelim? Bunu öğrenmenin bir tek yolu var.

Through the Wormhole (Solucan Deliği)

Through the Wormhole
Through the Wormhole

Through the Wormhole belgeseli, 2010 yılında Discovery Science’ta yayınlanan ve Morgan Freeman‘ın sunuculuğunu üstlendiği belgesel filmdir.

Belgesel, gezegenin önde gelen bilim adamları ve Morgan Freeman‘ın anlatımıyla insanlığın varoluşunu, evrenin en derin gizemlerini ve bilimle çözülemeyen soruları keşfeder.

8,6 IMDb puanına sahip bu belgesel, özellikle zaman yolcuğuna değinirken evrenin sırlarına dair ilginç bilgileri ile izleyicisine düşündürüp ve sorgulatan bir yapım sunmaktadır.

The Universe (Evren)

The Universe
The Universe

The Universe belgeseli, 2007 – 2015 yılları arasında yayınlanan ve evrenin milyarlarca yıllık olağanüstü hikayesini kapsamlı anlatan bir belgesel dizisidir.

Belgesel, Büyük Patlama’dan başlayarak yıldızların doğuşu, galaksilerin oluşumu ve uzaydaki gizemli olayların Dünya ile olan karmaşık bağlantısını keşfederken izleyiciyi düşündürmeye sevk etmektedir.

8,6 IMDb puanına sahip belgesel, akıcı anlatımı, zengin görselliği ile her bölümde astronomik konuları işleyen eğitici bir belgesel niteliğindedir.

The Farthest (En Uzak)

The Farthest
The Farthest

The Farthest belgeseli, Voyager misyonunu konu alan 2017 yapımı bir belgesel filmdir. Belgesel, insanlık tarihindeki en önemli başarılardan biri olan Voyager Uzay Sondaları sayesinde evren hakkında ulaşılan inanılmaz bilgileri ele almaktadır.

8,1 IMDb puanına sahip belgesel, 1977’de fırlatılan ve halen günümüzde yolculuklarına devam eden uzay sondalarına değinmekte ve izleyiciyi Voyager’in hikayesine konuk etmektedir.

Eğer bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa sitemizde bulunan ”En İyi 10 Netflix Belgeseli” adlı film listemize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler