2023 Yılında Türkiye’de En Çok Satılan 23 Kitap

Türkiye'de en çok satan kitaplar

2023 yılının son ayına girmişken yavaş yavaş yıl içerisinde okunan kitaplar hakkında merak duyulmaya başlandı. İşte birçok farklı satış kanalını inceleyerek hazırladığımız 2023 yılında en çok satılmış 23 kitap!

Bu listemizde, 2023 yılında okuyucuların raflarından eksik olmayan ve en çok satılan kitapları mercek altına alacağız. Edebiyatın çeşitli dallarından gelen bu eserler, yıl boyunca okuyucuların ilgisini çekmeyi başardı. Hem klasik hem de çağdaş yazarların kaleminden çıkan bu başyapıtlar, dünya çapında ses getirdi.

Sadece popülerlikleriyle değil, aynı zamanda eleştirmenlerden aldıkları övgülerle de dikkat çeken bu kitaplar, 2023’ün kültürel manzarasını şekillendiren önemli unsurlardan biri oldu. Şimdi, bu yılın en gözde kitaplarının neler olduğuna ve onları bu kadar özel kılan özelliklere yakından bakalım.

1. Osamu Dazai – İnsanlığımı Yitirirken

Osamu Dazai, İnsanlığımı Yitirirken
Osamu Dazai, İnsanlığımı Yitirirken

Japon edebiyatının önde gelen yazarlarından olan Osamu Dazai’nin intiharından hemen önce tamamlamış olduğu romanı İnsanlığımı Yitirirken, kendini çocukluğundan bu yana toplumda öteki görmüş Oba Yozo’nun hem evde hem de okulda ‘soytarı’ rolüyle hayatını geçirmeye çalışmasını konu alıyor.

Artık ne mutlu ne de mutsuzum. Her şey geçip gidiyor. Bu zamana kadar yaşadığım, soğuk bir cehennemi andıran sözde “insan” dünyasında tek gerçek şey bu. Her şey geçip gidiyor. Bu yıl yirmi yedi yaşına gireceğim. Saçlarım beyazladı diye insanlar genelde kırkmı geçtiğimi sanıyor.

2. Matt Haig – Gece Yarısı Kütüphanesi

Matt Haig, Gece Yarısı Kütüphanesi
Matt Haig, Gece Yarısı Kütüphanesi

İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden Matt Haig; Gece Yarısı Kütüphanesi’nde Nora Seed’in art arda almış olduğu kötü kararların sonucunda kendini bir kütüphanede bulmasını konu alıyor. İçerisinde bulunduğu kütüphanedeki her bir kitap Nora’nın farklı seçimler yapsaydı nasıl bir hayatı olacağıyla ilgili.

Mutluluk sadece önemli sandığımız seçimlerde mi gizli? Yanlış giden her detayın sorumlusu gerçekten biz miyiz? Hayatı yaşanılır kılan ne? Yanlış bir karar insanın tüm hayatına mal olabilir mi?

İnsanlar şehir gibiydi. Bazı kötü yönleri var diye bütün şehirden nefret etmezdiniz. Sevmediğiniz yanları, birkaç tane tehlikeli ara sokağı ve mahallesi olabilirdi ama bir şehir yaşanır kılan şey iyi yönleriydi.

3. James Clear – Atomik Alışkanlıklar

James Clear, Atomik Alışkanlıklar
James Clear, Atomik Alışkanlıklar

Karmaşık konuları kolay uygulanabilecek basit davranışlara indirme konusunda başarılı isim James Clear, Atomik Alışkanlıklar kitabında iyi alışkanlıkları kaçınılmaz, kötü alışkanlıkları ise imkânsız hale getirmek için kolay anlaşılır bir kılavuz yaratmak amacıyla biyoloji, psikoloji ve nörobilim alanlarında doğruluğu kanıtlanmış fikirlerden faydalanıyor.

Zaman, başarı ve başarısızlık arasındaki boşluğu büyütür. Zamanı neyle beslerseniz zaman onu katlar. İyi alışkanlıklar zamanı müttefikinize dönüştürür. Kötü alışkanlıklar ise düşmana.

4. İlber Ortaylı – Cumhuriyet’in Doğuşu

İlber Ortaylı, Cumhuriyetin Doğuşu
İlber Ortaylı, Cumhuriyetin Doğuşu

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bu yılda İlber Ortaylı Cumhuriyet’in Doğuşu’nda;

“Cumhuriyetin en başarılı ve başarısız dönemleri hangileriydi? Demokrasi serüvenimiz nasıl ilerledi? Milli Mücadele’nin mirasına ne kadar sahip çıkıldı? Eğitim ve sağlık meselelerimize dair geleceğe umutla bakabiliyor muyuz? Halifelik, harf devrimi, On İki Ada, İkinci Dünya Savaşı’ndaki tarafsızlığımız gibi konuları nasıl yorumlamalıyız?” gibi soruların cevaplarını veriyor.  Cumhuriyetimizin 100. ve gelecek tüm yıllarında her türk gencinin okuması gereken kitaplardan sadece biri.

2023 yılı itibariyle Cumhuriyetin yüzüncü yılındayız. Bu, Atatürk’ün hayal ettiği gibi bir yüzüncü yıl mı?

5. Yu Hua – Yaşamak

Yu Hua, Yaşamak
Yu Hua, Yaşamak

Ünlü yazar Yu Hua Yaşamak adlı eserinde Çin’de yaşanan Kültür Devrimi’nin getirdiği toplumsal değişimleri konu ediniyor.

Eser 1993 yılında Çin’de yayınlanıp hemen ardından Çin Kültür Devrimi’nin yarattığı derin toplumsal kırılmaları ve yoksulluğu eleştirel biçimde anlattığı için yasaklanmış olsa da günümüzde birçok okura ulaşarak adeta modern klasik olma yolunda ilerlemiştir.

Mutlu olduğun sürece fakir olmak utanılacak bir şey değildir.

6. Ayfer Tunç – Kuru Kız

Ayfer Tunç, Kuru Kız
Ayfer Tunç, Kuru Kız

Ayfer Tunç Kuru Kız adlı romanında romanın da ismini aldığı Kuru Kız’ın küçük bir anadolu kasabasından dünyanın sonundaki şehre, Ushuaia’ya gidişini anlatıyor. Kuru Kızı dünyanın sonuna kaçmasına sebep olan şeyler nelerdir? İşte Ayfer Tunç bu soruyu romanında işliyor.

O ölümsüz olmak istemiyordu, yaşadığının tersi bir hayatı yaşamak istiyordu sadece.

7. Alex Michaelides – Sessiz Hasta

Alex Michaelides, Sessiz Hasta
Alex Michaelides, Sessiz Hasta

Alex Michaelides Sessiz Hasta’da başarılı ressam Alicia Berenson’un, kocasını suratına beş kez ateş ederek öldürmesini ve sonrasında sessizliğe gömülmesini konu alıyor. Adli psikoterapist Theo Faber, yıllardır kimsenin başaramadığını başarıp Alicia’yı konuşturabileceğinden emin bir şekilde yola koyuluyor. Ama olur da başarırsa, gerçeği duymak isteyecek mi?

Son derece güvenli, sağlam görünen bu hayat birkaç saniye içerisinde dağılmıştı. Rüzgarda dağılan iskambil kağıtlarından yapılmış evler gibi.

8. Doğan Cüceloğlu – Var Mısın?

Doğan Cüceloğlu, Var Mısın?
Doğan Cüceloğlu, Var Mısın?

Psikoloji kariyerinin yanında insan hayatına da dokunmayı iyi bilen Doğan Cüceloğlu Var Mısın? eserinde Deniz Bayramoğlu ile sohbeti sırasında hayat denilen bu yürüdüğümüz yolda bize oldukça kapsamlı bir rehber sunuyor. Bize şu soruyu soruyor: “Zorluklarla başa çıkmaya, içindeki gücü keşfetmeye VAR MISIN?

İnsan hayatının anlamını refahta, sosyal kimlikte bulamaz. Ancak içindeki niyetin saflığında bulabilir.

9. Ahmet Ümit – Bir Aşk Masalı

Ahmet Ümit, Bir Aşk Masalı
Ahmet Ümit, Bir Aşk Masalı

Polisiye türünün önemli isimlerinden olan Ahmet Ümit, Bir Aşk Masalı’nda büyükler için bir masal anlatıyor. Kaf Dağı’nda beş prensin çıktıkları bu yolda Ahmet Ümit okurlarına büyülü bir hayal perdesi sunuyor.

Aşk, hayatı anlamlı kılar ama inan bana önünde sonunda geçer. Geçtiğinde ise geride bir enkaz bırakır.

10. Jack London – Martin Eden

Jack London, Martin Eden
Jack London, Martin Eden

Ünlü yazar Jack London kendi yaşamından da izler bıraktığı Martin Eden’de denizci bir gencin kişiliğinden ödün vermeden sınıf atlama çabalarını anlatıyor. Zengin bir ailenin kızına aşık olan Martin, ona ulaşabilmek adına kendini yazar olma yoluna sokar ve bu saplantılı bir hal alır. London başyapıtı sayılan bu eserde Martin’in girdiği dalgalı yola adeta okurlarını da sokuyor.

Bir kadının yüzüne bakıp sarhoş olacağımı hiç sanmazdım.

11. Engin Geçtan – İnsan Olmak

Engin Gençtan, İnsan Olmak
Engin Gençtan, İnsan Olmak

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli düşünürlerden ve psikiyatristlerden olan Engin Geçtan, 1983 yılında kaleme aldığı İnsan Olmak kitabında insan olmanın ikilemini konu alıyor. İnsanları kirpilere benzeten Geçtan, kirpilerin zamanla dikenlerini birbirlerine batırmadan ısınabildiklerini bu anlamda İnsan Olmak’ın önemini vurguluyor.

Bir insanı sevmek, onun gerçeklerini anlamaya çalışmayı da içerir.

12. Hanya Yanagihara – Değersiz Bir Hayat

Hanya Yanagihara, Değersiz Bir Hayat
Hanya Yanagihara, Değersiz Bir Hayat

Üniversitede tanışan dört erkek arkadaşı konu alan Değersiz Bir Hayat’ın merkezinde avukat Jude yer alıyor. Jude’un çocukluk tramvalarının üstesinden gelen bu arkadaş grubu Hanya Yanagihara’nın kaleminden dostluk, aşk, kalp kırıklıkları ve daha fazlasını bize sunuyor.

Birtakım şeyler kırılır, bazen kırılanlar onarılır, fakat çoğu durumda fark edersin ki kırılan ne olursa olsun hayat o kaybı telafi etmek için yeniden şekillenir, bazen de muhteşem olur bu şekilleniş.

13. Vasconcelos – Şeker Portakalı

Vasconcelos, Şeker Portakalı
Vasconcelos, Şeker Portakalı

Brezilya’lı yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un kendi çocukluğundan izler taşıyan kitabı Şeker Portakalı dram ve çocukluk romanı olarak Dünya Edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Şeker Portakalı Zeze’nin başından geçenleri konu edinmektedir. Bu yıl 40. yılına girmiş olan Şeker Portakalı için özel baskısı kitapseverlerin dikkatini çekmeye yetmiştir.

Ağlarsam ayıp olur mu?

Ağlamak asla ayıp değildir, sersem.

14. Sally Rooney – Normal İnsanlar

Sally Rodney, Normal İnsanlar
Sally Rodney, Normal İnsanlar

Sally Rooney’nin kaleme aldığı Normal İnsanlar lisede tanışıp aşık olan bir çifti konu alıyor. Marriane içe dönük bir karakterken Connel oldukça dışa dönük ve sosyal bir karakter. Connel diğer insanlara kıyasla Marriane’e iyi davranmasıyla aralarındaki arkadaşlık başlamış oluyor.

Niçin normal insanlar gibi olamıyorum, bilmiyorum.

15. Emrah Safa Gürkan – Ezbere Yaşayanlar

Emrah Safa Gürkan, Ezbere Yaşayanlar
Emrah Safa Gürkan, Ezbere Yaşayanlar

Emrah Safa Gürkan’ın kaleminden Ezbere Yaşayanlar, geçmişten geleceğe gelen birçok tarihi olayın arka planını anlatıyor. Gürkan kuvvetli tarihi diliyle insanların bir türlü vazgeçemedikleri davranışları üzerinde duruyor.

Modern birey kabul edemiyor ama insan özünde dışlayıcı bir varlık. Kendi gibi olmayana tahammülü az.

16. Stefan Zweig – Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Stefan Zweig, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
Stefan Zweig, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Ünlü yazar Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu’nda bir kadının mektubunu konu alıyor. Zweig’in eşsiz kaleminden çıkan kısa öykü yıllar geçmesine rağmen hala sevilerek okunmaya devam ediyor.

Ölmem sana acı verecek olsaydı eğer, o zaman ölemezdim.

17. Viktor E. Frankl – İnsanın Anlam Arayışı

Victor E. Frankl, İnsanın Anlam Araışı
Victor E. Frankl, İnsanın Anlam Araışı

20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından Viktor Frankl, bütün dünyada 12 milyondan fazla satan İnsanın Anlam Arayışı’nda, kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatmaktadır.  Frankl romanında “İnsanı insan yapan nedir?” sorusuna da yanıt vermeye çalışıyor.

Sevgi bir insanı kişiliğinin en derinlerine kadar kavramanın tek yoludur. Kimse başka bir insanın derinliklerini onu sevmediği sürece kavrayamaz.

18. İlber Ortaylı – Dakikalar İçinde Atatürk ve Dünyası

İlber Ortaylı, Dakikalar İçinde Atatürk ve Dünyası
İlber Ortaylı, Dakikalar İçinde Atatürk ve Dünyası

İlber Ortaylı Dakikalar İçinde Atatürk ve Dünyası’nda Cumhuriyetimizin kurusucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumundan Cumhuriyetin kuruluşuna Atatürk’ün sevdiği şeylere ve ölümüne kadar birçok şeyi içerisinde barındırıyor. Aynı zamanda içerisindeki resimlerle de okurlara görsellik sağlıyor.

Cumhuriyet devamlılıktır. Osmanlı, Türklerin imparatorluğuydu, bu da Türklerin cumhuriyetidir.

19. Stefan Zweig – Olağanüstü Bir Gece

Stefan Zweig, Olağanüstü Bir Gece
Stefan Zweig, Olağanüstü Bir Gece

Ünlü yazar Stefan Zweig Olağanüstü Bir Gece’de 1914 yılında Rava-Ruska’da şehit düşen Baron Fredrich M. von R.’nin yazı masasında bulunan notlardan yararlanarak o olağanüstü geceyi yazıya dökmüştür. Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesini bize sunuyor.

Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.

20. Nazım Hikmet Ran – Henüz Vakit Varken Gülüm

Nazım Hikmet Ran, Henüz Vakit Varken Gülüm
Nazım Hikmet Ran, Henüz Vakit Varken Gülüm

Nazım Hikmet Ran’ın şiirlerinden oluşan Henüz Vakit Varken Gülüm’de birçok şiiri yer almakta. Halka yapılan zulümleri bizzat yaşamış biri olan Nazım Hikmet şiirlerinde bunu gözler önüne sererken şiirseverlerin de kitaplıklarında yeri olduğu kuşkusuz.

Henüz vakit varken, gülüm,
Paris yanıp yıkılmadan,
henüz vakit varken, gülüm,
yüreğim dalındayken henüz,
ben bir gece, şu Mayıs gecelerinden biri
Volter Rıhtımı’nda dayayıp seni duvara
öpmeliyim ağzından
sonra dönüp yüzümüzü Notrdam’a
çiçeğini seyretmeliyiz onun,
birden bana sarılmalısın, gülüm,
korkudan, hayretten, sevinçten
ve de sessiz sessiz ağlamalısın,
yıldızlar da çiselemeli
incecikten bir yağmurla karışarak.

21. Mark Wolynn – Seninle Başlamadı

Mark Wolynn, Seninle Başlamadı
Mark Wolynn, Seninle Başlamadı

Mark Wolynn Seninle Başlamadı kitabında kalıtsal aile travmalarının nesilden nesile nasıl aktarıldığını, insan üzerinde yarattığı olumsuz etkilerini ve bu sorunlarla nasıl baş edileceğini anlatıyor. Psikoloji temelleri üzerine kurulu bu kişisel gelişim kitabında insanın kendine dair farkındalık kazanması mümkün.

Travmatik olayın parçası olan kelimeler, görüntüler ve dürtüler içimizde taşıdığımız acılarımızın gizli dilini oluşturmak üzere yeniden ortaya çıkarlar.

22. Ferenc Molnár – Pal Sokağı Çocukları

Ferenc Molnár, Pal Sokağı Çocukları
Ferenc Molnár, Pal Sokağı Çocukları

Macar yazar Ferenc Molnar Pal Sokağı Çocukları romanında Budapeşte’de oyun sahalarını zengin çocuklardan korumaya çalışan yoksul bir grup çocuğun mücadelesini anlatmaktadır. Kitap ne kadar bir çocuk kitabı da olsa büyükler için de içerisinde birçok unsur barındırmaktadır.

İnsanların birbirinden farklı olduğunu, bu farklılıkların nedenlerini kavramak için acı çekmemiz gerektiğini henüz öğrenmemişti.

23. Susanna Tamaro – Kitaplardan Korkan Çocuk

Susanna Tamaro, Kitaplardan Korkan Çocuk
Susanna Tamaro, Kitaplardan Korkan Çocuk

Susanna Tamaro Kitaplardan Korkan Çocuk’ta sekiz yaşında kitaplardan korkan bir çocuğu konu almaktadır. Her yıl doğum gününde olduğu gibi bu heyecanla beklediği doğum gününde de ailesinden kitap hediyesi alan Leopold ağlamaya başlar. Sonunda ailesi tarafından doktora götürülen Leopold çareyi evden kaçmakta bulur ve hikayemiz böyle şekillenir.

Gerçekte benim de bir pişmanlığım var, bu nedir biliyor musun? Sevdiğim bir kitabı okuyup bitirememiş olmamdır.

Eğer yazımız dikkatinizi çektiyse sitemizde bulunan “Türk Edebiyatının Okunması Gereken En Akıcı 5 Seri Kitabı” adlı listemize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler