Tunguska Olayı Nedir? Patlamanın Etkisi ve Komplo Teorileri

Tunguska Olayı Nedir? Patlamanın Etkisi ve Komplo Teorileri
Tunguska Olayı

30 Haziran 1908, Dünya Asteroid günü ilan edilecek kadar önemli bir patlama.  Tunguska Olayı, patlamanın etkileri, olayı bilim insanlarının incelemesi ve Nikola Tesla’ya kadar uzanan komplo teorilerini yazımızda derledik…

Tunguska Olayı Nedir?

Tunguska patlaması, 30 Haziran 1908 tarihinde Sibirya’nın orta kesimlerindeki Podkamennaya Tunguska Irmağı’nın yakınında, sabah saatlerinde meydana gelmiştir. Üzerinden yüz yılı aşkın bir süre  geçmesine rağmen gizemi çözülemeyen ve şiddeti bin kilometre uzaklıktan hissedilen bir patlamadır. Patlama yaklaşık 80 milyon ağacı tahrip etmiştir. Tunguska Patlaması günümüzde bir şehir merkezinde meydana gelecek olsaydı, düzeltilmesi yüzyılları bulacak ve milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olacak bir felaket yaşanacaktı.

Tunguska Patlamasının Etkileri

Ormanlık alanda gerçekleşen bu patlama 40 kilometrelik alandaki tüm canlı ve bitki örtüsünü yok etmişti. Bu alanın çevresindeki ağaçların yatay bir biçimde devrildiği ve dış kabuklarının yandığı kayıt altına alınmıştır.  Bu ağaçları gören bilim insanları, atom bombası patlama alanına benzetmiştir. Ama bu patlamanın Hiroşima’ya atılan atom bombasının bin katı gücünde olduğunu aktarmışlardı.  Patlamanın etkileri patlama sonrası da devam etmiştir. Avrupa’da gece saatlerinde bile herhangi bir ışığa gerek olmadan gazete okunabilecek bir ışık kaynağının gökyüzünü aydınlatmaya devam ettiği şeklinde  etkisi tasvir edilmiştir.

Tunguska Patlaması, yatay biçimde devrilen ağaçlar
Tunguska Patlaması, yatay biçimde devrilen ağaçlar

Tunguska Patlaması İnceleme Çalışmaları

Patlamanın ardından ilk inceleme çalışmaları, dönemin devrim olayları yüzünden, aradan 19 yıl geçtikten sonra 1927 ‘de yapılmıştır. Rus bilim insanı Leonis Alekseyevich Kulik ve ekibi bölgede incelemelerde bulundu. Patlamaya tanık olan yerli halk ile konuşulduğunda,gökyüzünün sanki ateşle kaplandığını, bölgedeki sismograf cihazlarının uzun bir süre kullanılmadığını ve deprem şiddetinde sarsıntı yaşadıklarını aktarmışlardır.

Bir köylünün anlattığına göre,” patlama anında yaşanan basınç dalgasıyla bulunduğu yerden uzağa savrulmuş ve sayısı 400’ü bulan ren geyiği sürüsü patlamada telef olmuştu.

Olayla İlgili Bilim İnsanlarının Görüşleri

Patlamadan sonra bilim insanları arasında birçok farklı görüş ortaya çıktı. Birbirini destekleyen görüşler olduğu gibi ters düşen görüşler de vardı. Patlamanın nedeninin bir göktaşı olduğunu ileri süren bir grup bilim adamının görüşü, eğer bir göktaşı olsaydı patlamanın meydana geldiği yerde krater oluşması gerektiğini söyleyen bilim adamlarının görüşü ile ters düşüyordu. Bununla birlikte yapılan araştırmalarda  göktaşına rastlanamadı.

Buz Kütlesi Görüşü

Çalışmaların devam ettiği yıllarda enkazdan alınan örnekler incelenmeye devam etmiştir. Kopenhag Bilim Araştırmaları Kurulu’na göre, Tunguska olayına bir buz kütlesi neden olmuştu. Kuyruklu yıldızdan kopan buz kütlesi, ormanın üzerinde patlamıştı. Yani patlama, gökyüzünde meydana gelmişti. Yeryüzünde krater bu yüzden oluşmamıştı. Bunun sebebi ise buz kütlesinin atmosferden girdiği an itibariyle karşılaştığı basınç, olarak açıklamışlardı. Patlamanın nedeninin kuyruklu yıldızdan kopan bir buz parçası olduğunu düşünen bilim adamlarına göre, Tunguska olayının aydınlatılması oldukça zorlaşmıştı.

Tunguska Olayı, komplo teorileri
Tunguska Olayı, komplo teorileri

Tunguska Olayı İle İlgili Komplo Teorileri

1. Dünyayı Korumak İsteyen Varlıklar (UFO)

Bazı komplo teorisyenlerine göre buz parçasının, toz taneleri boyutunda parçalanması mümkün değildi. Onlara göre de patlamaya neden olan göktaşıydı ve bu göktaşı yeryüzüne Tunguska Olayından çok daha büyük zararlar verecekti. Ama dünyaya çarpmak üzereyken bir uzay aracıyla çarpışarak durdurulduğu için toz tanelerine ayrılmıştı.

Dünya dışı varlıklar dünyayı mı korumak istemişti?

Dünyaya gelen göktaşı ile istemeyerek mi çarpışmıştı?

Devam eden araştırmalarda bölgede, dünyaya ait olmayan dört madde bulundu. Bu da komplo teorisyenlerinin bu maddelerin çarpışan UFO’ya ait olduğu düşüncelerini güçlendirdi.

Madem bir UFO bir göktaşını durdurmuştu neden bu kadar büyük etkiye sahip patlama meydana gelmişti?”

Buna cevap olarak da UFO’ların nükleer yakıt kullandıklarını ileri sürmüşlerdir.

2. Nikola Tesla

Bu olayı Nikola Tesla ile de bağlantılı bulan bir gruba göre, Tesla’nın kablosuz elektriği kullanabilmek için yaptığı sayısız deneylerin birinde bir aksilik sonucu Tunguska bölgesindeki bu felakete neden olduğunu ileri sürmüşlerdir.

3. Olağanüstü Bir Volkanik Patlama

Tunguska’da büyük bir krater ya da hiçbir göktaşı parçası yok. Buna dayanarak patlamanın olağanüstü bir şekilde dünyanın içinden gelebileceğini bunun olağandışı bir volkanik patlamaya neden olduğunu söylemektedir. Fakat bunun olması için de bir oyuk veya derin bir deformasyon aranmış, bulunamamıştır.

Tunguska olayının günümüz teknolojisinde bile çözülememesinin başlıca nedeni o dönem Rusya’daki devrim ve içerisinde bulunduğu kargaşada birçok belge, bilgi, döküm, delilin kaybolması ve çalınması karşımıza çıkmaktadır. Hala bir sır olan Tunguska Patlaması ile ilgili araştırmalar sürmekte ve her yeni araştırma bir öncekini eleştirmektedir. Zaman geçtikçe Tunguska civarında olayın delilleri kaybolmaya hızla devam etmekte ve patlamanın sırrı daha da artmaktadır.

Dünyada bu tür sırrı çözülmemiş olaylar sadece bilim insanlarının değil herkesin dikkatini çekiyor. Özellikle de bunun uzay ile bir ilgisi varsa. Bu yazımızın içinde sırrı çözülmemiş bir olay, uzay ile ilişkilendiriliyor. Her ne kadar komplo teorisi dense de uzay büyük bir bilinmezlik. Bu yazı dikkatinizi çektiyse En Sıra Dışı 5 Uzaylı Komplo Teorisi adlı yazıya göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler