The Sims’e Rakip Geliyor: inZOI Oyun İncelemesi

inZOI oyun incelemesi

The Sims serisine rakip olacağı öngörülen ve bir yaşam simülatörü olan inZOI nedir? inZOI oyun incelemesi, oyun içi mekanikler, oyunun çıkış tarihi ve detaylar hakkında bilmeniz gereken her şey. 

PUBG’nin yapımcısı KRAFTON, yaşam simülatörü olan inZOI isimli projesini G-STAR 2023’te açıkladı. Bir yıldan fazla süredir geliştirme aşamasında olan ve Unreal Engine 5 ile yapılan bu oyun, oyunculara tıpkı The Sims serisinde olduğu gibi karakterlerini yapma ve kontrol imkanı tanıyor.

Yaşam simülatörü dünyasını ve oyuncularını kasıp kavuran geleceği parlak inZOI’ye bu içeriğimizde beraber bir göz atıyoruz!

inZOI Nedir?

inZOI
inZOI

Tür olarak baktığımız zaman inZOI bir yaşam simülatörü oyunudur. Halen geliştirilme aşamasında olsa da EA’in The Sims serisine rakip olduğuna dair söylentiler yaymayı başarabilmiştir. Demo sürümü gönderilen oyucular inZOI oyun incelemesi videolarında oyunun henüz sadece bir yıldır geliştiriliyor olmasına rağmen çok umut verici olduğunu söylüyorlar.

Oyuncular bir “zoi,” yani kendi karakterlerini yaratarak, ev inşa ederek, zoi’lerin yeteneklerini geliştirerek ve aile kurmalarını sağlayarak oyun içindeki çoğu şeyi kontrol edebiliyorlar. Yani, oyuncular sadece oyuna dahil olmakla kalmıyor ve oyunun gidişatını istedikleri yöne çekebilecek güce sahip oluyorlar.

Zoi Yaratmak

Zoi Yaratma Ekranı
Zoi Yaratma Ekranı

Bir zoi yaratmak için öncelikle “trait,” yani özellik seçmeniz gerekmekte. Bunlar zoi’nizin belirli olaylara verdikleri tepkileri, isteklerini ve kim olduklarını etkileyecek özelliklerdir. Bu özellikler arasından utangaç, hassas, realistik, duygusal ve yaratıcı özellikleri örnek verilebilir.

Beş özellik seçtikten sonra zoi’nizin nasıl göründüğünü ya “preset,” yani önceden hazırlanmış yüzleri seçerek, ya da kendiniz detaylı bir şekilde yaparak belirleyebiliyorsunuz. Zoi’nizi şekillendirmesi tıpkı The Sims’te olduğu gibi detaylı: Gözlerini, burunlarını, yanaklarını ve hatta vücut şekillerini bile istediğiniz şekle getirebiliyorsunuz.

Kıyafet seçim ekranına girdiğiniz zaman kıyafetlerin ne kadar detaylı olduğunu görmemeniz pek de mümkün olmuyor. Dikişler ve kırışıklıklar oyuna gerçeklik katmak için eklenmiş. Renk tekerleği sayesinde kıyafetleri ve saçları istediğiniz renge getirebiliyorsunuz ve oyun içinde bulunan AI sistemi ile kıyafetlerinize ekleyebileceğiniz çok sayıda desen seçeneğine sahip oluyorsunuz, bunun için bir anahtar kelime girmeniz yeterli oluyor. Aynı zamanda kıyafetlerinizin yakasını, kollarını ve hatta boyunu bile ayrı ayrı değiştirebiliyor ve kombininizi özgürce yapabiliyorsunuz.

inZOI'de Kıyafetler
inZOI’de Kıyafetler

Oyun içerisinde bir yüz tanıma sistemi de mevcut. Dilerseniz “Linkface” isimli uygulamayı iOS sistemli telefonunuza indirebiliyor ve oyunun size verdiği QR kodunu okutabiliyorsunuz. Daha sonrasında zoi’niz sizin yaptığınız yüz hareketlerini yapıyor ve siz konuştuğunuz zaman ağzını oynatabiliyor.

Şehirler ve Zoi’yi Yerleştirmek

inZOI'de Yerleşme
inZOI’de Yerleşme

Oyun henüz geliştirilme aşamasında olduğu için demo versiyonunda sadece “Dowon” adı verilen ve Seoul’den esinlenilmiş bir şehire taşınabiliyorsunuz. Yapımcılar “Blissbay” adındaki Los Angeles’tan esinlenilmiş bir şehir üzerinde de çalışmakta. Oyunun geliştirilmesi tamamlandığı zaman ise dünyayı döndürüp istediğiniz yere taşınabileceksiniz!

Evi isterseniz sıfırdan inşa edebiliyorsunuz ancak önceden hazırlanmış olan yerler de mevcut. Tıpkı kıyafetlerde seçebildiğiniz gibi eşyaların farklı parçalarını değiştirebiliyor, AI sistemi ile desen seçebiliyor ve renk ayarlayabiliyorsunuz.

Bir apartmana yerleşirseniz yapabileceğiniz değişiklikler sadece apartmanınızla sınırlı kalıyor. Umumi yerler ise henüz değiştirilemiyor ancak şehrin kendisini az da olsa modifiye edebiliyorsunuz (reklam tabelalarını ve ağaçları değiştirmek gibi).

inZOI Ev Yerleştirme
inZOI Ev Yerleştirme

Şehir içerisinde zoi’lerinizin gidebileceği birkaç alan bulunmakta. Bunlar arasında iş yerleri, parklar, internet kafeler, resim galerileri, marketler, lobiler ve karaoke mekanları yer almakta. Zoi’leriniz şehir içinde ulaşımını metro sistemi ile gerçekleştirebiliyorlar.

inZOI aynı zamanda oyuncularına şehirde bulunabilecek kedi sayısını, kalabalık yoğunluğunu ve şehrin stabilitesini belirlemek gibi seçenekler de sunmuş. Sokakta gördüğünüz kedileri beslemek gibi tatlı bir detay bile eklenmiş.

inZOI’de Mevsimler

inZOI'de Yağmur
inZOI’de Yağmur

inZOI’ye The Sims serisinde olduğu gibi mevsimler bir ek paket ile gelmiyor. Oyun içinde dört çeşit hava durumu mevcut: Güneşli, bulutlu, yağmurlu ve karlı. Yağmurlu havalarda zoi’niz dışarıya çıkarsa kıyafetleri ıslanıyor, ancak hava durumlarının yarattığı herhangi bir başka etki henüz eklenmemiş. Dilediğiniz zaman hava durumlarını da değiştirebiliyorsunuz.

inZOI Nasıl Oynanır?

Zoi’nizi yaratmak, bir şehire yerleştirmek, ev inşa etmek, evi döşemek ve yetenek geliştirmek oyunun sadece küçük bir kısmını oluşturmakta. Geri kalan kısımlar arasında meslekler, romantizm ve evlilik, zoi’lerin evlerindeki eşyalar ve kıyafetleri zamanla kirlendiği için temizlik yapmak ve arabalar gibi küçük detaylar yer alıyor. Peki, inZOI nasıl oynanır?

inZOI’de Hangi Meslekler Var?

inZOI'de meslekler
inZOI’de meslekler

Oyun henüz geliştirilme aşamasında olduğu için şu anda üç meslek bulunuyor: K-Pop idolü adayı, itfaiyeci ve kasiyer. Her meslek zoi’nizin çalışırken tamamlamasını gerektiren yapılacaklar listesi barındırıyor.

Zoi’niz mevcut işlere telefonlarından başvuruyorlar ve bu işler yarı zamanlı ve tam zamanlı olarak ayrılıyor. Kasiyerlik yarı zamanlıyken k-pop idolü adaylığı ve itfaiyecilik tam zamanlı işler olarak geçiyor.

K-pop idolü adayı olan simler iş sırasında bir şirkette oluyorlar ve hareketleri de o bina içerisinde sınırlı olarak kalıyor. Yine de oyuncular iş sırasında zoi’lerini dans ettirebiliyor ve k-pop idolü olmaları için onları eğitebiliyor.

İtfaiyeci olan zoi’ler daha dinamik bir iş ortamına sahip oluyorlar. Ateşleri söndürmek, spor salonunda egzersiz yapmak, toplantılara katılmak ve itfaiyeci elbiselerini giymek gibi çeşitli aktivitelerde yer alabiliyorlar.

Kasiyer zoi’ler de çalıştıkları mekanın yerlerini silmek, tezgaha bakmak, çöpü çıkarmak ve rafları tekrar dizmek gibi görevlere sahip oluyorlar.

Bütün meslekler zoi’lerin belirli yeteneklerini geliştirmesini ister, bu şekilde terfi alma şansları da artıyor.

inZOI’de Nasıl Evlenilir?

inZOI'de evlilik
inZOI’de evlilik

inZOI nasıl oynanır diye sorduğumuz zaman aklımıza gelen bir başka soru da evlilik ve ilişkilerin nasıl olduğu ile ilgilidir. inZOI’de tıpkı The Sims serisi gibi bir dizi sevgi gösteren interaksiyon içeriyor. Zoi’nizin başka bir zoi ile olan romantik ilişkisini ilişki panelinde küçük pembe bir kalp ile belirtildiğinden kolayca görebiliyorsunuz.

Romantik ilişkiler belirli bir yol izler: Karşılıklı hoşlantı (mutual crush), sevgili (honey), gerçek aşk (true love) ve hayat arkadaşı (significant other).

Nişanlanma ve evlenme oyun içerisinde ara sahneye sahip olan önemli olaylardan sadece ikisidir, The Sims serisinde ara sahneleri en son The Sims 2’de görmüştük.

inZOI’de Hayat Evreleri

inZOI'de çocuklar
inZOI’de çocuklar

Hayat evreleri, yani “life stages,” The Sims serisinin aksine henüz zoi’lerin kaç gün içerisinde sonraki hayat evresine geçeceğine dair bir göstergeye sahip değil.

Oyun geliştiricilerine göre bir zoi’nin hayat evresinin ilerleyişi şu şekilde:
Bebekten yeni yürümeye başlayan çocuğa (toddler) 1 günde,
Yeni yürümeye başlayan çocuktan çocuğa (child) 3 günde,
Çocuktan adolesana 7 günde,
Adolesandan ergene 5 günde,
Ergenden genç yetişkine (young adult) 4 günde,
Genç yetişkinden yetişkine 20 günde,
Yetişkinden yaşlıya ise 26 günde geçiliyor.

Çocuklar ve ergenler okula gidebiliyorlar, dışarıda gezerken sırt çantalarını takmaları da bir başka detay olarak eklenmiş. Zoi’lerinizi okuldalarken oynatamıyorsunuz. Ayrıca ergen zoi’ler de yetişkinler gibi k-pop idolü adayı olabiliyorlar.

inZOI’de Ölüm

Zoi’lerin ölebileceği birçok olay bulunuyor. Zoi’ler açlıktan, uykusuzluktan, hastalıktan, kirlilikten ve karşıdan karşıya geçerken araba çarpmasından kaynaklı ölebiliyorlar. Oyun henüz geliştirilme aşamasında olduğu için zoi’niz öldükten sonra diğer aile üyelerinin üzerinde hiçbir etki bırakmıyor ve aile üyeleriniz hiçbir şey olmamış gibi yaşamlarına devam edebiliyorlar. Zaman ilerledikçe geliştiricilerin zoi’lerinizin verdiği tepkileri geliştireceği ve oyuna daha gerçekçi bir hava katacakları kesin.

inZOI Ne Zaman Çıkacak?

Oyunun geliştiricileri henüz inZOI ne zaman çıkacak sorusuna kesin bir tarih söylememiş olsalar da G-Star 2023’te inZOI’nin 2024 yılının ikinci yarısında çıkacağını duyurdular.

inZOI geliştiricileri oyunun demo versiyonunu The Sims yayıncılarına göndererek büyük bir hamle yaptı ve oyunlarını yaşam simülatörü dünyasına iddialı bir şekilde duyurdu. Gerek grafikleri gerek oyun içindeki küçük detaylar ile olsun inZOI, oyuncularına gerçekçi bir deneyim sunacağının sözünü veriyor. inZOI oyun incelemesi yapan yayıncılardan gelen geri dönütler de oyunun geleceğinin parlak olacağını haber veriyor.

Önümüzdeki yıllarda çıkacak olan oyunlar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz “GTA 6 Oyun İncelemesi ve Fragman Hakkındaki Tüm Detaylar” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

inZOI Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler