The X Files Dizisinin En İyi 25 Bölümü

Tüm zamanların başarılı kült bilim-kurgu dizisi The X Files’ın derlenmiş en iyi bölümleri!
The X Files dizisinin en iyi bölümleri

The X Files en iyi bölümleri özellikle diziyi yeniden izlemek isteyenler için harika bir fırsat sunuyor. Gizli Dosyalar dizisinin ödüllü ve bölümleri ile en eğlenceli hikayelerini detaylı olarak listeledik.

The X Files 1993 yılında Chris Carter tarafından yaratılmış Amerikan bilim kurgu serisidir. Orijinal bölümler 10 Eylül 1993 – 19 Mayıs 2002 yılları arasında 9 sezon olarak yayınlanmıştır. Uzun bir aradan sonra 2016 yılında 10.sezonun yayınlanmasıyla başarıyı yakalamasının ardından 11.sezonuyla final yapmıştır.

Başrollerinde David Duchovny(Fox Mulder), Gillian Anderson(Dana Scully), Mitch Pileggi(Walter Skinner), William B. Davis(Smoking Man), Robert Patrick(John Doggett), Annabeth Gish(Monica Reyes) gibi oyuncular yer alıyor. Dizinin iki devam filmi de bulunmaktadır. Bunlar dışında The Lone Gunmen adında tek sezonluk 13 bölümden oluşan bir spinoff dizisi vardır.

The X Files genel hatlarıyla incelendiğinde ikonik bilim kurgu draması olarak göze çarpabilir. Ancak birkaç sezondan sonra popülerliğinde getirdiği reytingler sayesinde epey bir gelişim gösterdi.

Örneğin kahramanlarımız Fox Mulder ve Dana Scully bazı bölümlerde gizli bir hükümet komplosunu çökertirken bazı bölümlerde ücra kasabalarda canavar kovalayıp uzaylı avlıyorlar. Bir süre sonra bu bölümler bir gelenek halini alarak komplo bölümlerinden farklı bir çerçevede Monster Of The Week etiketiyle gösterilmeye başlandı.

Ancak bazı bölümler bu iki kategori arasında bir geçişi temsil ediyor. The X Files hikayesinin çabucak bitmemesi için çabalayan bu bölümler genelde paranormal olaylar ve doğaüstü yaratıkları konu alıyor. Her konuda bir The X Files bölümü bulabileceğiniz dizi, film ve dizi dünyasının ilham kaynağını oluşturuyor.

Ve son olarak The X Files dizisini tekrar tekrar izlemek isteyen ancak nereden başlayacağını bilmeyen hayranlar için hazırlamış olduğumuz liste Emmy ödüllü ve hak ettiği değeri görmeyen The X Files’ın en iyi 25 bölümünü içeriyor.

1. I Wish (7. Sezon 21. Bölüm)

Mulder ve Scully
Mulder ve Scully

Vince Gilligan’ın yönettiği “I Wish” insanlığın varoluş amacını sorgulayan ve açgözlülüğüne dem vuran harika bir bölüm. Anson Stokes adlı bir depo görevlisinin uzun zamandır kullanılmayan bir eşya deposunda antik bir kilime sarılı halde bulduğu genç bir kadının orta doğu halk hikayelerinde iblis ya da ruh olarak geçen dişi bir cin olduğunu öğrenir.

Anson, halıya sarılı olan cini serbest bıraktığında 3 dilek dileme hakkına sahip olduğunu keşfeder, fakat dilekleri hiçte hayal ettiği gibi gerçekleşmeyecektir. İlk dileğini patronu Jay Gilmore üzerinde bilinçsizce kullanan Anson bunun üzerine iş yerini terk ederek kardeşi Leslie Stokes’un evine saklanır.

Patronu Jay Gilmore’un Anson’ın dilediği dilek yüzünden ağzı yok olmuştur.  Bunun üzerine zorlu bir cerrahi ameliyat geçirdikten sonra Jay FBI’a giderek Gizli Dosyalar departmanına Anson hakkında şikayette bulunur.

Fox Mulder ve Dana Scully bu olayı araştırmak üzere Olivette Missouri’de ki Mark Twain Karavan Parkı’na gider. Doğaüstü bir gücün etkilerine tanık olan Mulder veScully başta inandırıcı gelmese de bu olayın 500 yıldır yaşayan bir cin tarafından gerçekleştirildiğini çözerler.

2. Irresistible (2. Sezon 13. Bölüm)

Donnie Pfaster
Donnie Pfaster

Gündelik hayattan ürpertici bir hikaye! FBI ajanı Fox Mulder ve Dana Scully bu sefer korkunç saplantıları olan bir ölüm fetişistinin peşinde. Donnie Pfaster kurbanlarını öldürmeden önce saçlarını yıkamasını isteyen bir seri katil.

Dana Scully’nin kaçırılma travması daha üzerinden gitmemişken böyle bir olay da yer alması onun için oldukça yıkıcı bir etkiye sahip. Donnie Pfaster ile yollarının kesişmesi ise oldukça talihsiz bir durum.

3. The Lost Art of Forehead Sweat (11. Sezon 4. Bölüm)

Fox Mulder, Dana Scully ve Reggie
Fox Mulder, Dana Scully ve Reggie

The X Files’ın modern dönem mitoloji bölümlerinin başarısız olmasındaki asıl sebebin izleyicinin beklentisini karşılamamış olması. Fakat bunda The X Files’in bir suçu yok. Günümüz popüler kültürünün izleyicisi her türlü senaryoyu iyi, kötü görüp geçirdiği için devlet komploları ve uzaylı-canavar konularıyla haşır neşir değil.

Çünkü günlük hayatın stresi bile yeterli bir sebep iken pandemi, doğal afetler, kötü ekonomi, savaş ve sosyal medya çılgınlığı benzeri birçok unsur izleyiciyi her şeye hazırlıklı hale getirdi.

Artık yeni nesil bir izleyici kitlesine sahibiz ve bu kitle klasik ve ruhu olan her şeye burun kıvırıyor ya da unutuyor. The X Files ise bir nevi Mandela Etkisi yaşayacağınız parodi bir bölümle tüm sezonlar ile çelişiyor.

Reggie adında gizemli bir adam bir akşam Mulder’ın penceresine gizli randevu işareti koymasıyla Mulder’ı buluşmaya ikna ediyor. Mulder ise bu çağrıya uyarak buluşma noktasına vardığında Reggie ile karşılaşıyor. Aslında Reggie en başından beri Fox Mulder ve Dana Scully ile Gizli Dosyalar’da çalışan bir ajanmış! Fakat bunu kimse bilmiyor.

4. The Unnatural (6. Sezon 19. Bölüm)

Arthur Dales
Arthur Dales

Bu bölüm David Duchovny’nin ilk yazarlık ve yönetmenlik denemesi olduğundan The X Files hayranları tarafından özel bir yere sahip. Alien Bounty Hunter’ın gerçek uzaylı yüzünü gösterdiği tek bölüm. Ayrıca Negro League Takımının adı olan “Roswell Greys” bir kelime oyunudur. İnsanların gördüklerini iddia ettiği genelde gri ten rengine sahip uzaylı ırkı olan “Griler” kastediliyor.

Bölümde Baseball tutkunu bir uzaylının kendi ırkından uzaklaşıp insanlar arasında siyahi bir insan kılığında yaşaması anlatılıyor. Fox Mulder FBI referans kitabını araştırırken bir fotoğraf bulur.

Alien Bounty Hunter’ın Arthur Dales ile çekilmiş fotoğrafını keşfeden Mulder fotoğrafı sormak için Arthur Dales’in evine gider. Fakat Arthur Dales yerine aynı isme sahip kardeşiyle karşılaşan Mulder fotoğrafı sorduğunda Arthur ona bu fotoğrafla ilgili hikayeyi anlatır.

5. Beyond the Sea (1.Sezon 13.Bölüm)

Dana Scully ve Luther Lee Boggs
Dana Scully ve Luther Lee Boggs

İlk sezonun 13.bölümü olan Beyond The Sea Fox Mulder ve Dana Scully’nin Hannibal Lecter vari bir suçlu ile mücadelesini konu alıyor. Glen Morgan ve James Wong tarafından yazılan ve yönetilen bölüm bağımsız bir MonsterWeek bölümüdür.

Dana Scully bir akşam üstü babasının hayaletini görür. Babası ona bir şeyler anlatır. Bir saat sonra Scully’nin annesi telefon eder ve babasının öldüğünü söyler. Bu olaydan bir süre sonra idam mahkumu seri katil Luther Lee Boggs’un davasını araştıran Fox Mulder ve Dana Scully psişik güçleri olduğunu iddia eden Luther’ın Scully’nin babasıyla ilgili söylediği gizli bir bilgi Scully’nin şüpheci davranışlarını ortaya çıkaracaktır.

6. Jose Chung’s From Outer Space (3.Sezon 20.Bölüm)

Dana Scully Jose Chung'un From Outer Space kitabını okuyor
Dana Scully Jose Chung’un From Outer Space kitabını okuyor

Dizinin tüm mizahını alıp tek bölümde sunan bağımsız bir The X Files bölümü; hiç beklenmedik ve tuhaf. Reyting rekoru kıran bir bölüm!

Fox Mulder ve Dana Scully uzaylılar tarafından kaçırılmış iki gencin hikayesini araştırır. Gençlerin her biri farklı ifadeleriyle yaşadıkları kaçırılma anlarını yorumlarlar. Bir süre sonra Washington, Klass County’de Harold ve Chrissy adlı iki sevgili aynı uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını iddia ederler.

Mulder ve Scully bu olayı da inceler fakat bir sonuca ulaşamaz. Olayları çözmeye çabalayan FBI ajanları Jose Chung adında bir yazar ile tanışırlar, olaylar esnasında Jose Chung yeni yazacağı kitabı için röportaj topluyordur. Mulder ve Scully’i de isimlerini değiştirerek kitabında anlatmak ister.

7. Field Trip (6.Sezon 21.Bölüm)

Ajan Mulder ve Scully halüsinojen mantarın içinden çıkıyor
Ajan Mulder ve Scully halüsinojen mantarın içinden çıkıyor

Frank Spotnitz’in bir hikayesinden John Shiban ve Vince Gilligan tarafından uyarlanan ve The X Files’ın ana hikayesiyle bağlantılı olmayan bir MonsterWeek bölümüdür. Kuzey Caroline’da Angela ve Wallace Schiff evlerinde sarı akışkan bir maddeyle karşılaşırlar.

Fakat bu madde halusinasyon görmelerini sağlayan ve sporla üreyen dünyadışı bir varlıktır. Birkaç gün sonra aynı bölgedeki bir tarlada birbirine kenetlenmiş halde iki insan iskeleti bulunur. İhbar üzerine FBI ajanları Fox Mulder ve Dana Scully olay yerine intikal eder.

İskeletlerle ilgili araştırmalarını yaparlarken tarlada sarı renkli sıvı bir maddeyle karşılaşan Mulder ve Scully sıvıyı incelemek üzere laboratuvara götürdüklerinde bir tür mantar olduğunu keşfederler.

Tarlada araştırmalarına devam eden Mulder sarı renkli sıvının kaynağı olan bir mantarın üzerinden geçtiğinde halüsinasyon görmeye başlar. Wallace ve Angela’yı yakınlardaki bir mağaraya giderken gören Mulder peşlerinden gider. Fakat burada dünyadışı bir canlının tuzağına düştüğünden habersizdir.

8. The Post-Modern Prometheus (5.Sezon 5.Bölüm)

Mulder ve Scully İndiana, Albion'da
Mulder ve Scully İndiana, Albion’da

Farklı görüneni ötekileştirenlerin önyargılarına balyoz gibi inen bir bölüm! Frankestein’ın modern gerçeküstücü siyah beyaz bir yorumu. İndiana, Albion’da yaşayan bir kadın FBI ajanı Fox Mulder’a bir mektup gönderir.

Mektupta 18 yıl önce bilinmeyen bir varlık tarafından hipnoza uğrayarak hamile bırakıldığını yazan kadın aynı olayların kasabada yaşayan diğer kadınlarında başına gelmeye başladığından bahseder. Olayı incelemek için Mulder ve Scully İndiana kırsalına doğru yola çıkar.

9. Quagmire (3.Sezon 22.Bölüm)

Mulder, Scully ve Queequeg
Mulder, Scully ve Queequeg

Glen Morgan tarafından yazılan ve Moby Dick’e atıfta bulunan bir MonsterWeek bölümü daha! Georgia, Fannin Country’deki bir gölde canavar saldırısına uğrayarak kaybolan insanların akıbetini araştırmak üzere yola çıkan Mulder, Scully ve Queequeg, kasabada yıllardan beri anlatılagelen bir canavar efsanesine tanık olur.

10. Paper Hearts (4.Sezon 10.Bölüm)

Fox Mulder
Fox Mulder

Fox Mulder rüyalarında uzun zaman önce öldürülmüş küçük bir kızın cesedini görür. Bu rüyalardan edindiği ipuçlarını takip ederek kızın gömüldüğü yeri keşfeder. Cinayetin işleniş tarzından hareketle bir zamanlar John Lee Roche adında bir seri katilin işlediği bir seri cinayetle örtüştüğünü çözmesiyle şu an da mahkum olan Roche’un daha başka cinayetlerde işlemiş olabileceğine kanaat getirir.

Rüyalarında 8-10 yaşlarında birçok kızı ve kendi öz kız kardeşini de görmeye başlayan Mulder her birinin gizlenmiş cesedini bularak ruhlarını huzura kavuşturmaya kararlıdır.

11. Humbug (2.Sezon 20.Bölüm)

Mulder ve Scully sirkte
Mulder ve Scully sirkte

Darin Morgan’ın yazıp yönettiği bölümde Florida’da bir sirk kasabasında gerçekleşen bir takım cinayetleri konu alıyor. Normal kavramını sorgulayacağınız, sirk ucubeleriyle dolu insanı hayrete düşüren hikayede Mulder ve Scully’nin ters köşe olduğuna tanık olacaksınız. Aynı zamanda komedinin vukuu bulduğu bölümde geleneksel film normlarına karşı bir isyanda mevcut.

12. Drive (6. Sezon 2. Bölüm)

Patrick Crump ve Mulder
Patrick Crump ve Mulder

Vince Gilligan’ın yazdığı ve Rob Bowman’ın yönettiği bölüm gerilim ve aksiyon dolu bir içeriğe sahip olmasının yanı sıra Bryan Cranston’ın Breaking Bad’de rol kapmasını sağlamıştır. Vince Gilligan’ın dizideki rolünü başarılı bir şekilde sergileyen Bryan Cranston’a tam puan vermiş olması ve Bryan’ın Walter White olarak Breaking Bad rolü için AMC’yi ikna etmesi bu bölümü özel kılıyor.

Drive bölümünde Fox Mulder Nevada çölünde gerçekleşen yüksek hızlı bir kovalamaca sonucunda bir kadının polisler tarafından durdurulmuş aracının arka koltuğunda durduk yere kafasının patlaması olayını paranormal bir durum olarak görerek olay yerine intikal etmesiyle başlıyor.

Patrick Crump aynı aracın şoförü ve kafası patlayan kadının eşidir. Polisler tarafından yakalanarak yaralı bir şekilde ambulansa bindirilince en yakın hastaneye doğru yola çıkarlar. O sırada Mulder’ın ambulansı takip edip önünü kesmesiyle Crump’ın ambulansı terk edip Mulder’ı rehin alması bir anda gerçekleşir.

Başta Crump saldırganca tavırlarıyla Mulder’ı korkutmaya çalışır. Fakat Mulder’ın insancıl davranışları onu yumuşatır. Bir hastalıktan muzdarip olduğunu söyler. Aracın yavaşlaması sonucunda Crump’ın semptomlarının başlamasına neden olduğundan kafası patlayan eşi ile aynı sonu paylaşacağını düşünür.

Arabayla Batıya doğru yol alan ikili  bir çözüm yolu bulmak ve amansız bir hükümet komplosuna karşı mücadele vermek zorundadır.

13. Pilot (1.Sezon 1.Bölüm)

The X Files’ın ilk bölümü olan “Pilot” ikonik bir tanışmanın ve Fox Mulder ile Dana Scully’nin karakter gelişiminin temelini yansıtan en güzel bölümlerden biridir. İkili hakkında çok fazla detaya girmese dahi 90’lı yılların ruhunu yansıtan bölüm Chris Carter tarafından yazıldı ve Robert Mandel tarafından yönetildi.

Dizinin ana hikayesini tanıtan bölümde Kuzeybatı Oregon’da uzaylılar tarafından kaçırılma hikayesi vukuu buluyor. Olay yerine intikal eden deneyimli ajan Fox Mulder ve yeni ortağı Dana Scully ilk gizli dosyalar macerasına atılıyorlar.

14. Memento Mori (4.Sezon 14.Bölüm)

Dana Scully ve Mulder
Dana Scully ve Mulder

Memento Mori Scully’nin kanser hikayesini yıkıcı bir duygusallıkla başlatıyor! Chris Carter, Vince Gilligan, John Shiban ve Frank Spotnitz tarafından yazılıp yönetilen bölüm melodramatik patlama anlarıyla kuşanmış özel bir bölüm.

Dana Scully kanser olduğunu keşfeder. Beyninde şeffaf bir cismin olduğunu sadece Skinner ile paylaşır. Aynı zamanda Skinner’dan izin alan Scully hastalığını araştırmaya başlar. Mulder daha önce benzer vakalarla karşılaştığını söyler.

Bunun üzerine Scully’nin beynindeki implantın aslında daha önceden uzaylılar tarafından kaçırılmış kişilere yerleştirilmiş vericilere benzediğini de söyleyen Mulder bir grup kaçırılma öyküsü olan kadınla tanıştığını ve onlarla tekrar görüşerek bu hastalığın çaresi için tedavi aramaya başlamaları gerektiğini önerir.

15. Tithonus (6. Sezon 10. Bölüm)

Arthur Fellig
Arthur Fellig

Arthur Fellig adlı gizemli bir fotoğrafçı insanların ölüm anlarında ortaya çıkarak fotoğraflarını çekmektedir. Bu durum FBI’ın dikkatini çeker ve bir dizi cinayetin sorumlusu olarak Arthur’u suçlar.

Dana Scully ve Fox Mulder Gizli Dosyalar departmanının kapatılmasının ardından monoton işlerle meşgul olmaktadır. FBI müdür yardımcısı Alvin Kersh, Mulder ve Scully’i ayırmak için Scully’i Arthur Fellig davasına atar.

16. Never Again (4. Sezon 13. Bölüm)

Dana Scully dövme yaptırıyor
Dana Scully dövme yaptırıyor

Başta bölümü Quentin Tarantino’nun yöneteceği planlanmış olsa da Tarantino’nun Amerikan Yönetmenler Birliği ile olan anlaşmazlığından dolayı Rob Bowman tarafından yönetilen bölüm özel ajan Dana Scully’e odaklanıyor.

Fox Mulder ile Dana Scully’nin tartışarak anlaşmazlığa uğradığı ilk bölümlerden biridir. Mulder Graceland’e gitmek üzere tatil hazırlıklarına başlarken Scully’den Pudovkin davasıyla ilgilenmesinde ısrar etmesinin üzerine Scully’nin Pudovkin davasına güvenilir olmadığı için davayı takip etmek istememesi Mulder ile muhabbeti kesmesine sebep olmuştur.

Bir süre kendi özel hayatıyla ilgilenmek isteyen Scully bir barda hayatının ve kariyerinin kötü gidişatını düşünürken karısından boşanmış sarhoş bir adam olan Ed Jerse ile tanışır.

17. Triangle (6. Sezon 3. Bölüm)

Scully ve Mulder hayalet gemide
Scully ve Mulder hayalet gemide

Chris Carter’ın yazıp yönettiği bölüm çekim teknikleri ve bütçesi bakımından önemli bir yere sahip. Fox Mulder Bermuda Şeytan Üçgeni’nde kaybolmuştur. Dana Scully ise eline geçirebildiği her ipucuyla Mulder’ın yerini tespit etmeye çalışır.

Dizinin teması bakımından daha derin kozmik bir anlatıma sahip olan bölüm zaman yolculuğu yapan Queen Anne adlı hayalet bir gemide geçiyor. Mulder ve Scully’nin de dahil olduğu profesyonel rollerin çevrildiği bölüm The X files serisinin en muazzam yapımlarından birisi.

Scully’nin Mulder’a olan derin sadakatinin en katıksız anlatımı. Dizinin genel temasına nazaran daha duygusal bir yapım olması da dramayı zirveye taşıyor.

18. Duane Barry/ Ascension (2.Sezon 5. ve 6.Bölüm)

Mulder ve Duane Barry
Mulder ve Duane Barry

The X Files’ın yapabileceklerinin kapasitesini açığa çıkaran bölüm Uzaylı kaçırmaları, rehine operasyonu ve hükümet komploları içeriyor. Duane Barry adlı eski bir FBI ajanının uzaylılar tarafından kaçırıldığını iddia etmesi üzerine psikiyatristini ve bir kaç sivili rehin alarak yaşadıklarının gerçek olduğunu inandırmaya çalışması konu alınıyor.

Duane Barry’nin durumundan haberdar olan Fox Mulder operasyonda arabulucu olarak görev alıyor. Zamanla Duane Barry’nin uzaylılar tarafından kaçırıldığına değil de psikoz yaşadığını öğrenen Mulder, Duane Barry’nin vurularak etkisiz hale getirilmesinde etkin rol oynuyor. Ancak olaylar silsilesi burada bitmiyor ve Dana Scully’nin kaybolmasına sebep oluyor.

19. One Breath (2.Sezon 8.Bölüm)

Scully yoğun bakımda
Scully yoğun bakımda

Dana Scully’e odaklanan bölümde Scully’nin ortadan kaybolmasının ardından Fox Mulder, bu kaçırma olayında Sigara İçen Adam’ın sorumlu olduğunu düşünür ve Müdür Yardımcısı Skinner’dan onun adresini ister. Skinner adresi vermek istemez ancak dolaylı yoldan Mulder’a bu adresi verir. Mulder Sigara İçen Adam’ın evini basar ve Scully’nin nerede olduğunu sorar.

20. Home (4.Sezon 2.Bölüm)

Mulder ve Scully
Mulder ve Scully

The X Files’ın görsel şiddet ve hassas içeriğe sahip olduğu dolayısıyla uyarı alan ve bu durumdan etkilenen ilk bölüm ünvanına erişen Glen Morgan ve James Wong’un en şok edici yapımlarından biri. 2003 yapımı Wrong Turn ve 2006 yapımı The Hills Have Eyes alternatifi olan bölüm olay örgüsünün rahatsız edici doğası nedeniyle birçok eleştirmen tarafından tartışıldı.

“Home” adlı bölüm o kadar rahatsız ediciydi ki Fox kanalı bölümü bir daha asla yayınlamayacağına söz verdi. Ancak hikaye aslında Charlie Chaplin’in otobiyografisinden uyarlanmış gerçek hayat hikayesine dayanıyordu.

Home adlı bir kasabada geçen hikayede deforme vücuda sahip Peacocks ailesinin işlediği bir cinayet sonucu Fox Mulder ve Dana Scully’nin harekete geçerek bu aile hakkında geçmişte yaşanmış sırrı ortaya çıkarması konu alınıyor.

21. How the Ghosts Stole Christmas (6.sezon 6.Bölüm)

Mulder ve Scully hayaletli evde mahsur kalıyor
Mulder ve Scully hayaletli evde mahsur kalıyor

The X Files’ın perili ev konulu muhteşem bir noel bölümü! Maryland’deki perili olduğu düşünülen bir evden gelen ihbar üzerine Fox Mulder ve Dana Scully eve gider. Evin hayaletler tarafından ele geçirildiğine tanık olan ajanlar, hayaletler ile uzlaşmak zorundadır. Dizinin düşük bütçeyle hazırlanmış en iyi bölümü olma özelliği taşıyor.

22. Ice (1.Sezon 8.Bölüm)

Mulder ve Scully Antartika'da
Mulder ve Scully Antartika’da

The X Files’ın ilk sezonunun 8.bölümü olan “İce” özel bir övgüyü hak ediyor. John Carpenter’ın “The Thing” filminden uyarlanan bölümün senaryosunu Glen Morgan ve James Wong yazarken yönetmenliğini David Nutter üstlenmiştir. Fox Mulder ve Dana Scully’nin stresli bir bağlamda kişilik farklılıklarını en uç noktada görebileceğimiz bölüm ikilinin birbirlerine olan güvenini test ediyor.

Kuzey Kutup Dairesi’nin 250 mil kuzeyindeki Arktik Buz Çekirdeği Projesi’nin laboratuvarından bir dizi intiharı da içeren bir yardım videosunun yayınlanmasıyla FBI özel ajanları Fox Mulder ve Dana Scully olayı araştırmak için Nome, Alaska’daki bir havaalanından, bir araştırma ekibiyle laboratuvara seyahat ederler.

Laboratuvardaki araştırmaları sonucu bir tür enfeksiyonun varlığına işaret ederler fakat çeyrek milyon yıldır buzulda yaşayan uzaylı bir parazitin insanlara bulaşarak kontrollerini ele geçirdiğini öğrendiklerinde paranoya zemini oluşmuş herkes birbirinden şüphe eder olmuştur.

23. “Bad Blood” (5.Sezon, 12.Bölüm)

Ronnie, Mulder ve Scully
Ronnie, Mulder ve Scully

Senaryosunu Vince Gilligan’ın yazdığı ve yönetmenliğini Cliff Bole’un üstlendiği bölümde Luke Wilson ve Patrick Renna konuk oyuncu olarak yer alıyor. Bir gece Texas’ta izini sürdükleri katil zanlısını kovalayan Mulder, ormanda kıskıvrak yakaladığı ve vampir olarak gördüğü Ronnie Strickland’in kalbine kazık saplayarak öldürür.

Ancak bir vampir kanıtı olarak gördüğü sivri ve uzun dişlerin protez olduğunu anlayan Mulder ve Scully masum birini öldürmüş olabileceklerini düşünürler. Çok geçmeden morgdan kaçan Ronnie, Mulder ve Scully’i teorilerinde yanıltmamıştır.

Bad Blood, Mulder ve Scully’nin kişilik özelliklerini ve ilişkilerindeki farklı bakış açılarına göre olayları yorumlama biçimlerine odaklanan bir hikayeye sahip. Texas’ta yaşadıkları durum üzerine tartışırlarken her birinin Skinner’a vereceği raporun nasıl olacağı yönünde beyin fırtınasına girerken kendi bakış açılarına göre anlattıkları hikayeye flashback’ler şeklinde tanık oluyoruz.

Mizah ve korku unsurlarının bir arada olduğu bu bölümde cinsiyetlere göre birbirinin aksi bakış açılarının bir analizi bir temsili anlatılıyor.

24. Pusher (3.Sezon 17.Bölüm)

Robert Patrick Modell
Robert Patrick Modell

Vince Gilligan’nın yazdığı bölüm insanlara her istediğini yaptırabilen bir psişik yeteneğe sahip olan Robert Patrick Modell’in işlediği bir dizi cinayeti konu alıyor.

Fox Mulder ve Dana Scully ile irtibata geçen ajan Burst iki yıldır Modell’i takip ettiğini ve işlediği cinayetlerden yakayı hep kurtardığını anlatır. Gizli Dosyalar’dan yardım isteyen Burst, Mulder ve Scully ile zorlu bir kovalamacaya girişir.

25. Clyde Bruckman’s Final Repose (3.Sezon 4.Bölüm)

Clyde Bruckman
Clyde Bruckman

The X Files’ın karanlık bir komedi hikayesine sahip en başarılı sinematografik bölümlerinden biridir. İki Emmy ödülü kazanan The X Files bölümüdür. İnsanların nasıl öleceğini bilen ve geleceği görebilen psişik bir yeteneğe sahip Clyde Bruckman adlı bir sigortacının Mulder ve Scully’nin falcıları öldüren bir katili araştırmasına yardımcı olması konu alınıyor.

Ölüm hakkında tatlı bir felsefi hikaye sunan bölüm belki de gelmiş geçmiş en iyi The X Files bölümüdür.

Ayrıca uzaylı film ve dizileri ilginizi çekiyorsa, yine sitemizde yer alan “Tüm Zamanların En İyi Uzaylı Filmleri” adlı listemize göz atabilirsiniz.

The X Files Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler