The Minimalists: Less Is Now Belgesel İncelemesi

The Minimalists: Less Is Now Belgesel İncelemesi

Hayatın özünün ‘Minimalizm’ olarak ifade eden iki arkadaş Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus’un konuk olduğu ”The Minimalists: Less Is Now” Belgesel filminin konusu, yorum ve incelemesi ayrıca Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus’un kimdir? konularına değindik.

2021 Netflix yapımı ”The Minimalists: Less Is Now” adlı belgesel, Matt D’Avella’nın yönettiği Amerikan belgesel film türündeki yapımdır. Netflix Minimalizm belgeseli, Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus adlı iki yakın arkadaşın minimalizm yolculuğunu kendi yaşamlarından örneklerle izleyiciye aktarmaktadır.

The Minimalists Belgeselin Konusu

”The Minimalists: Less Is Now” belgeselin konusu nedir? Belgesel, minimalizm akımının öncülerinden olan iki yakın arkadaş olan Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus’un minimalist bir yaşam tarzı benimsemeleri ve bu felsefenin hayatlarını nasıl değiştirdiklerini anlatmaktadır.

The Minimalists belgeselin konusu, aynı zamanda minimalizmin temel ilkelerini ele alarak günümüz tüketim çılgınlığı ile nasıl baş edilmesi gerektiğini ve yaşamımızda yer edinen gereksiz fazlalıklardan kurtulmanın sağlıklı yollarına değinmektedir.

Gereksiz fazla eşyanın insan üzerindeki olumsuz etkisi
Gereksiz fazla eşyanın insan üzerindeki olumsuz etkisi

Belgesel, teknoloji çağının söz konusu insanlar üstündeki etkisinin baş gösterdiği; tüketici tercihlerin çoğalması, istifçilik kavramına, kapitalizmin etkisine ve beraberinde getirdiği pek çok sorunu ele alıyor.

Herkesin çekmecesinde gerçek bir amaca hizmet etmeyen ama asla çöp kutusunda bulunmayan bir eşya vardır. Birçoğu için bu sadece bir öge değil. İster inanın ister inanmayın çoğumuz bir dereceye kadar istifçiyiz.

Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus Kimdir?

Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus, minimalist bir yaşam tarzını benimseyip destekleyen Amerikalı yazar, podcast yayıncıları, film yapımcıları ve konuşmacı olan iki yakın arkadaştırlar.

Joshua Fields Millburn kimdir?, Ryan Nicodemus kimdir? Her ikisi de Ohio, Dayton yakınlarında büyümüş okul arkadaşıdırlar. Her ikisi de yakın çevrede büyümüş ve benzer yaşam deneyimi paylaşan iki arkadaştır.

Hem Millburn hem de Nicodemus, çocukluk evlerinde alkol ve uyuşturucu kullanımı yaşamış ve ailelerinin mali sıkıntılarıyla mücadele etmişlerdir.

Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus

Geçmişte yaşadıkları mali sıkıntılarının farkında olduklarını ve bu durumun onları kurumsal kariyer ve parasal başarı peşinde koşmaya yönlendirdiklerini belirten Millburn ve Nicodemus, 28 yaşına geldiklerinde bölgesel bir telekomünikasyon şirketinde yönetici pozisyonlarında çalışmaya başlamışlardır.

Millburn ve Nicodemus, daha sonra kurumsal hayatın onlara göre olmadığına karar vermiş ve kendilerini gerçekleştirme yolunda ilerlemek için istifa etmişlerdir.

Bu işe ise her ikisinin de tüm eşyalarından kurtulmasıyla başlarlar. Hayatlarındaki tüm gereksiz fazlalıklarından kurtulmak onlara yeni bir bakış açısıyla devam etme olanağı sunmuştur.

Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus

Millburn ve Nicodemus şimdilerde ise Los Angeles‘ta yaşamakta ve minimalizm kavramı üzerinde çalışıp birçok projeye adım atmaktadırlar. Kendi kurdukları minimalist ofislerde çalışmakta ve blog yazıları, podcast’ler yayınlamaktadırlar. Ayrıca The Minimalists adlı Youtube hesaplarından minimalizm ve yaşam tarzları hakkında faydalı bilgiler sunuyorlar.

Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus, minimalizm yolculukları hakkında birden çok kitap yayınlamışlardır. Bunlardan ilki, Minimalizm-Anlamlı Bir Yaşam adlı kitabıdır.

Daha sonra, Geriye Kalan Her Şey: Minimalistlerden Bir Anı, ve İnsanları Sev, Eşyaları Kullan gibi dünya çapında ilgi gören kitaplar yazmışlardır.

The Minimalists Belgesel Yorumu

”The Minimalists: Less Is Now” belgeseli, bir saatten kısa bir sürede tüketici tercihleri, istifçilik, kapitalizmin etkisi ve daha fazlasıyla ilgili sorunları ele alıyor.

Belgesel, toplumun minimalizm öğretilerini öğrenip nasıl uygulayabileceklerini anlamalarına yardımcı olmak ve az olanla yetinmenin faydalarına değiniyor.

Ayrıca minimalizmi benimseyen ve yaşamlarında değişikliğe ihtiyacı olan insanlar için ilham verici bir hikaye sunmaktadır.

''Lest Is Now ( şimdi daha azının zamanı)''
”Lest Is Now ( şimdi daha azının zamanı)”

Belgesel, minimalist bir yaşamın getirdiği birikimler sayesinde daha az olanla da mutlu ve rahat bir yaşam sürmeyi savunmaktadır. ”The Minimalists: Less Is Now” belgeseli, minimalizm yaşam tarzına ilgi duyanlar ve hayatındaki fazlalıklardan kurtulmak isteyenler için dikkat çekici bir minimalizm belgesel önerisi olup kaynak niteliğindedir.

Eğer sizler de minimalist yaşamak istiyorsanız, her gün 1 eşyanızdan vazgeçerek bu işe adım atabilirsiniz. Her gün büyük, küçük demeden 1 eşyanız ile vedalaşın. Satın, bağışlayın ya da geri dönüştürün. Ama her gün en az 1 eşyadan kurtulmanız gerekiyor.

Minimalizm konusu ilginizi çekiyorsa, sitemizde bulunan ”Minimalizm Nedir? Hale Acun Aydın ile Minimalizm Üzerine” adlı röportajımıza da göz atabilirsiniz.

The Minimalists: Less Is Now Belgesel Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler