The Mandalorian 3. Sezon Dizi İncelemesi

The Mandalorian 3. sezon incelemesi
The Mandalorian

Star Wars hayranlarının heyecanla beklediği The Mandalorian dizisinin yeni sezonu geçtiğimiz günlerde nihayet seyircisiyle buluştu. Bebek Yoda lakabıyla bilinen Grogu ve Din Djarin’in yeni macerasını sizler için değerlendiriyoruz.

The Mandalorian ilk çıktığı zamanlarda Star Wars hayranlarını gerçekten heyecanlandırmıştı. Bir neslin en sevilen bilim-kurgu serisi olan Star Wars’ın evrenini daha önce hiç anlatılmamış yeni bir hikayeyle gözler önüne seren The Mandalorian, yayınlandığı ilk günden bugüne dek seyirci kitlesini çok büyütmüş durumda.

The Mandalorian Dizisi 3. Sezon Konusu

2. sezonun finalinde Moff Gideon, Din Djarin ve bebek Yoda Grogu’yu droid ordusuyla tuzağa düşürmüştü. Luke Skywalker’ın nefes kesen kurtarma operasyonu sayesinde Grogu ve usta Jedi Luke Skywalker bir araya gelmişti.

Daha sonra, Mandalorlu Din Djarin küçük Grogu’yu Jedi eğitimi almak üzere Luke’ a teslim etmişti. Mandalorlu Din Djarin, dizinin son sahnesinde Grogu’yla vedalaşırken Beskar çeliğinden yapılmış kaskını çıkararak veda etmişti.

Dizinin 2.sezonundan sonra yayınlanan ve The Mandalorian dizisiyle bağlantılı bir şekilde ilerleyen “The Book of Boba Fett” dizisinde ise Grogu, Jedi eğitimini yarıda bırakmıştı. Jedi eğitimini bırakan Grogu, manevi babası Din Djarin’e geri dönmüştü. Fakat, Din Djarin’in mensubu olduğu tarikat ile (Gözcü Çocukları) başı dertteydi.

Tarikatın öğretilerine göre, tarikata mensup üyeler ömürleri boyunca kasklarını çıkarmamak üzere yemin etmişlerdi. Din Djarin, bu öğretiyi çiğnemişti. Bu yüzden, öğretilere göre kefaret edip bu günahtan arınmanın tek bir yolu vardı: Artık bir yıkıntıdan ibaret olan Mandalor gezegeninin madenlerindeki kutsal suda yıkanmak!

Din Djarin ve Grogu
Din Djarin ve Grogu

Dizinin 3. sezonu, Mandalorlu Din Djarin’in Grogu ile birlikte kefaret arayışına odaklanıyor. Din Djarin, günahından arınmak için İmparatorluk tarafından yerle bir edilen gezegeni Mandalor‘a doğru bir maceraya atılıyor.

Dizinin ilk bölümünde bu maceraya atılmadan önce Din Djarin ve Grogu’nun yaptığı hazırlıkları görüyoruz. Din Djarin, bu yolculukta eski Mandalor naibi olan Bo-katan‘ın da yanında yer almasını istiyor. Fakat Bo-katan, Mandalorlu bu tarikatın öğretilerine inanmıyordu.

Tarikata göre Bo-katan, dinden dönen bir mürtet olarak anılıyordu. Bo-katan, Mandalor’un derinliklerinde büyülü bir su olduğuna inanmıyordu. Din Djarin her ne kadar çaba harcasa da Bo-katan’ı anavatanına yapacağı yolculuk için ikna edememişti. Bu yüzden Din Djarin bu maceraya küçük dostu Grogu ile atılmak zorunda kalıyor.

Mandalorlu Bo-katan
Mandalorlu Bo-katan

Bununla birlikte, bebek Yoda Grogu’yu yeni sezonda daha güçlü ve yeteneklerini kullanmaya daha çok alışmış bir Jedi olarak görüyoruz. Ayrıca,  Din Djarin küçük dostu Grogu ile birlikte Mandalor gezegenine doğru yapacağı tehlikeli yolculukta ekibini genişletmeye çalışıyor.

Din Djarin, 1. ve 2. sezonda gördüğümüz IG-11 droidinin tekrardan tamir edilmesi ve kendisine eşlik edebilmesi için Tatooine gezegenine gidiyor. Fakat istediği droidi tamir edemeyince, Tatooine’deki tamirci dostu Peli Motto‘dan bir R serisi droid almakla yetiniyor.

The Mandalorian 3. Sezon Dizi Yorumu

Dizinin şu ana kadar 3 bölümü yayınlanmış durumda. Yeni bölümler her hafta çarşamba günü Disney+ platformunda yayınlanıyor. Bu zamana kadar yayınlanan 3 bölüme bakacak olursak, The Mandalorian’ın yeni sezonu daha heyecanlı bir hikayeyle karşımıza çıkıyor.

Yeni sezonda Mandalor’daki yıkımın ve tarikatın göç etme hikayesi ile birlikte, eskiden bu gezegende kraliyet mensubu olarak yaşayan Bo-Katan’ın tarikat ile arasındaki fikir ayrılıklarına daha derinden şahit oluyoruz.

Yeni sezonda tarikatın anavatanı olan Mandalor’a konu olarak daha çok yer verilmesi, hikayenin devam ettirilmesi açısından önemli bir nokta olmuş. Böylece The Mandalorian‘ın  hikayesi daha da genişletilmeye ve zenginleştirilmeye çalışılıyor.  Zira önümüzdeki bölümlerde de Mandalor gezegenini bir hayli göreceğiz gibi duruyor.

Eğer sizde büyük bir Star Wars hayranıysanız ve uzay temalı yapımları izlemeyi seviyorsanız, Din Djarin ve küçük dostu Grogu‘nun maceraları tam size göre!

Ayrıca, dizinin başrolünü üstlenen Pedro Pascal’ın yeni dizisi “The Last of Us” hakkında merak ettikleriniz varsa sitemizde yer alan The Last of Us Dizisi 1. Bölüm İncelemesi yazısına göz atabilirsiniz!

The Mandalorian Dizisi 3. Sezon Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler