The Last of Us Dizisi 1. Bölüm İncelemesi

The Last of Us dizi incelemesi

The Last of Us dizisi sonunda çıktı. Ülkemizde BluTV aracılığıyla izleyebileceğiniz The Last of Us’ın ilk bölümü bolca ilgi gördü. The Last of Us oyunuyla aynı hikayeyi anlatsa da arada farklılıklar var. Haftalık yayınlanacak The Last of Us’ın 2. bölümü heyecanla bekleniyor. Sony’nin sevilen oyunlarından The Last of Us’ın dizi olması tüm hayranları sevindirdi.

The Last of Us oyunu PlayStation platformunun en sevilen oyunlarından biri. The Last of Us Part 1 ve devam oyunu The Last of Us Part 2‘den sonra da bir dizi projesi geldi. Hem oyunu sevenler hem de seriyi ilk defa duyanlar büyük ilgiyle diziyi izlemeye başladı. İlerleyen yıllarda Sony‘den The Last of Us dışında bir de God Of War dizisi gelecek.

The Last of Us dizisi HBO Max tarafından diziye çevrildi. Ülkemizde de BluTV  üzerinden izleyebileceğimiz The Last of Us tüm hayranlarını sevindirmeyi başardı. Oyundakiyle aynı hikayeyi anlatan dizi bazı farklara da sahip. Usta oyuncu kadrosuyla The Last of Us herkesin ilgisini çekti. Ayrıca büyük yankı uyandıracak gibi de duruyor.

The Last of Us Dizisi ile Oyun Arasındaki Farklar

The Last of Us dizisi oyunla temel olarak aynı hikayeyi anlatıyor. Tekrardan sevilen karakter Joel‘u takip ediyoruz. Joel dışında Ellie, Marlene ve Tommy gibi sevilen karakterler de dizide yer alıyor. Temel olarak aynı hikaye olsa da farklılıklar da mevcut. The Last of Us dizisindeki en büyük fark oyunda anlatılmayan hikayeler. The Last of Us oyununda eksik kalan kısımlara dizide epeyce yer verilmiş. Özellikle İlk bölümün başında Joel’u ve kızı Sarah’yı çok daha yakından tanıyoruz.

The Last of Us Dizisi ile Oyun Arasındaki Farklar
Oyun ve dizi arasındaki farklar

Anlatılmayan hikayeler dışında ufak eklemeler de var. The Last of Us oyununda olmayan fakat hikayeye katkı sağlayacak detaylar eklenmiş. Hikaye akışını bozmayan, hatta katkı sağlayan ufak karakterler eklenmiş. Ayrıca oyunda uzun uzun anlatılan kısımlar biraz daha kısa kesilmiş. Kısacası dizide daha detaylı bir hikaye göreceğiz. Oyunda pek göremediğimiz Boston şehri dizide daha detaylı anlatılmış. Ayrıca oyunda çok göremediğimiz Ateş Böcekleri’ni de daha fazla görebiliriz.

Dizide hikaye temelde aynı olsa da ilerleyen bölümlerde farklı şeyler görebiliriz. Oyunlarda Joel’un geçmişini atlıyorduk, fakat dizide geçmişine gidebiliriz. Ayrıca kardeşi Tommy ve kızı Sarah hakkında daha fazla şey öğrenebiliriz. Oyunlarda Tommy ve Sarah’ya fazla değinilmemişti, dizide onları bolca görebiliriz. The Last of Us hikayesinde eksik kalan yerleri dizi oldukça iyi bir şekilde kapatabilir.

The Last of Us Dizisi Oyuncuları Kimler?

1. Joel

The Last of Us Joel (Pedro Pascal)
The Last of Us Joel (Pedro Pascal)

The Last of Us Part 1’in ana karakteri Joel’u kimin oynayacağı büyük bir soruydu. Joel’u The Mandalorian ve Narcos dizilerinden tanıdığımız Pedro Pascal oynuyo. Oyunlarda ünlü seslendirmen Troy Baker tarafından oynanan Joel’u ekranlarda Pedro Pascal’ın canlandırdığını görmek gerçekten güzel. Hem karaktere benzemesi hem de usta bir oyuncu olması onu Joel için en uygun aktör yapmış. Joel oyunlarda kendisinden pek bahsetmediği için onu tanımakta zorlanabiliyorduk, fakat dizide Joel’u daha iyi tanıma şansına eriştik.

2. Ellie

The Last of Us Ellie (Bella Ramsey)
The Last of Us Ellie (Bella Ramsey)

The Last of Us Part 1 ve The Last of Us Part 2’de bolca oynadığımız Ellie hayranların belki de en sevdiği karakter. Oyunlarda Ashley Johnson tarafından oynanmıştı. Dizideyse karakteri genç oyuncu Bella Ramsey canlandırıyor. Oyunların hikayesini bildiğimizden Bella Ramsey’i uzun süre dizide göreceğiz. Ellie karakterinin gelişimini oyunlarda oldukça iyi bir şekilde görmüştük. Dizide kendisini çok daha yakından tanıma şansını yakaladık.

3. Tess

The Last of Us Tess (Anna Torv)
The Last of Us Tess (Anna Torv)

The Last of Us Part 1’de kısa süreliğine görmüş olsak da Tess oyundaki en önemli karakterlerden biriydi. Dizideyse oyuna göre çok daha fazla göreceğiz gibi duruyor. Avustralyalı oyuncu Anna Torv tarafından canlandırılan Tess hikaye için oldukça önem arz ediyor.  Oyunda kendisini fazla tanıyamamıştık ama dizide kendisini daha yakından görüyoruz.

4. Marlene

The Last of Us Marlene (Merle Dandridge)
The Last of Us Marlene (Merle Dandridge)

The Last of Us hikayesinin en önemli karakterlerinden biri Marlene’di. Özellikle oyunun başında Marlene ile bolca vakit geçiriyorduk. Hikaye için önemli olsa da oyunda fazla görememiştik. Dizide daha fazla göreceğimizden eminim. Marlene karakterini Merle Dandridge canlandırıyor. Ateş Böcekleri’nin liderlerinden biri olan Marlene, diziye sağlam bir giriş yapıyor.

The Last of Us Part 1 PC’ye Geliyor

The Last of Us dizisinden sonra PC oyuncuları için de iyi bir haberimiz var. Yıllardır PlayStation platformuna özel olan The Last of Us, 3 Mart 2023’de PC platformuna geliyor. İlk olarak 2013’de çıkan oyun 10 yıl sonra güncel grafikler ve yeni oynanış mekanikleriyle hem PlayStation 5 hem de PC platformlarına geliyor. Oyunun çıkış tarihi ve özellikleri hakkındaki detayları The Last of Us Part 1 Steam sayfasından oyunu istek listenize ekleyerek takip edebilirsiniz.

The Last of Us dizisi ilginizi çektiyse “Resident Evil: biohazard Konusu ve Dizi İncelemesi” adlı inceleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

The Last of Us 2. Bölüm Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler