Hayatta Kalma Oyunu The Long Dark İncelemesi

Kahvelerinizi hazırlayın. İliklerinize kadar işleyecek bir soğuğa hazır olun.
The Long Dark oyun incelemesi

Tüm zamanların en ikonik hayatta kalma ve keşif oyunu The Long Dark incelemesi yapıyoruz. Oyun hakkında önemli hayatta kalma ipuçları paylaşıyoruz ve modlar hakkında çeşitli bilgiler veriyoruz.

Dondurucu bir soğuğun ortasında yalnız başınıza vahşi yaşamla iç içesiniz. Tek dostunuz yanınızda taşıdığınız uyku tulumunuz ve önünüzde yanan küçük bir kamp ateşi. En ikonik hayatta kalma oyunlarından biri olan The Long Dark, Hinterland Studio tarafından geliştirilmiş, muhteşem bir hayatta kalma oyunudur.

Bunun yanında The Long Dark Türkçe dil seçeneğine sahip olması, oyunun hikayesine kendinizi tamamen kaptıracağınız anlamına geliyor. Hikayesiyle, grafikleriyle, müzikleriyle tam bir fevkalade!

Oyundaki atmosferi ciddi anlamda hissediyorsunuz. Özellikle kış ayında oynadığınız zaman istemsizce bir üşüme geliyor. Oyunu 3 mod altında oynayabiliyorsunuz. Wintermute, hayatta kalma modu ve mücadeleler.  Bu oyun incelemesinde tüm detaylarıyla The Long Dark oyununu inceliyoruz ve oyun hakkında önemli ipuçları veriyoruz.

The Long Dark Wintermute Hikaye Modu

The Long dark Wintermute
The Long Dark Wintermute

Hikaye modu yani Wintermute 5 bölümden oluşuyor. Ancak şuan yayınlanan 3 bölümü açık. Yeni bölümlerin gelmesi biraz uzun sürebiliyor. Buna rağmen kesinlikle beklenir. İlk iki bölümde Mackenzie karakterini oynuyoruz. Üçüncü bölümde Mackenzie’nin eski eşi Astrid rolündeyiz.

Mackenzie eski eşi Astrid’in ricası üzerine, bol fırtınalı bir günde Astrid’i götürmek için uçakla yola çıkıyor. Tam da kuzey ışıklarının o muazzam dansını gördüklerinde uçağın elektrikle olan bütün mekanizması bozuluyor ve uçak düşüyor.

Bu bozulmaya jeomanyetik fırtına sebep oluyor ve  uçağın düştüğü yerel bölgede elektrik kesintileri yaşanıyor. Ta ki kuzey ışıkları yeniden görünene kadar, kuzey ışıkları kısa süreli de olsa elektrikli mekanizmaları tekrar çalıştırıyor.

Düşen uçaktan canlı ama yaralı bir şekilde kurtulan bahtsız Mackenzie eşini aramak için Kanada’nın vahşi ve soğuk doğasına karşı göğüs germek zorunda bunu da bizim yardımımız olmadan başaramaz. Düşen uçaktan kurtulduktan sonra tehlikelerle dolu yolumuza devam ediyoruz ve kurtlarla ayılarla aynı güzergahta yürüyoruz.

Yerel halkın çoğu öldüğünden dolayı haritaların neredeyse çoğunda hayat yok. Yalnızca vahşi doğa ve donarak ölmüş cesetler var. Wintermute modunda insanlarla karşılaşıyoruz çünkü hikaye modunun işlemesini sağlayan karakterler bunlar.

Karşılaştığımız insanlardan Astrid’i ve neden elektriklerin kesintiye uğrayıp insanların öldüğünün cevabını alıyoruz. Çoğu bize yardımcı oluyor. Tabi onlara yardım etmemiz karşılığında. Umarım Astrid ve Mackenzie sonunda birbirlerine kavuşurlar.

The Long Dark Hayatta Kalma Modu

The Long Dark hayatta kalma modu
The Long Dark hayatta kalma modu

The Long Dark oyununun hikaye kısmını bitirdiniz ama oynamalara doyamadıysanız bu mod tam size göre. Hayatta kalmak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerekecek. Zorluk seviyelerini kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

  • Seyyah seviyesi; daha çok keşif yapmayı sevenler için, ben harita keşfetmek istiyorum, gezeceğim orada ne var burada ne var merak ediyorum. Gezerken de vahşi hayvanlar bana saldırmasın diyorsanız ve yeni başladıysanız seyyah seviyesi size göre, bu seviyede vahşi hayvanlar siz kışkırtmadığınız sürece size saldırma gafletinde bulunmuyorlar.
  • Korucu seviyesi; seyyah seviyesinden bir tık daha zordur. Bu seviyede yine keşif yapabilirsiniz ama vahşi yaşam siz kışkırtmasanız bile size saldırır. İzci seviyesi hem hava olarak hem de vahşi yaşam olarak zorlaştırılmıştır.
  • Mütecavız seviyesi; eğer soğuk havaya karşı koyarım, hızlı koşarım, vahşi hayvanlar saldırırsa öldürebilirim, en zorunu getirseler yine de en uzun ben hayatta kalırım diyorsanız bu seviye tam size göre. Ve en son olarak Alışkanlık seviyesi, bu seviyede oyunun kurallarını biz belirliyoruz. Vahşi yaşam ne kadar sık olsun, hava ne kadar sert olsun bu gibi seçenekleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Oyunda yeni eklenen haritayla birlikte toplamda 11 tane harita yer alıyor. Hayatta kalma modunda istediğiniz haritada başlayabiliyorsunuz. 11 haritanın 11’ine de oyunu oynarken geçebilirsiniz. Çünkü haritalar birbiriyle bağlantılı, bir mağara bulduğunuzda oranın diğer haritaya açılıyor olma ihtimali çok yüksek. Kısacası güzel bir keşif macerası sizi bekliyor.

The Long Dark Mücadeleci Modu

The Long Dark mücadeleci modu
The Long Dark mücadeleci modu

Bu mod da ya ben kuru kuru gezemem bir amacım olması gerekiyor diyenler için. Toplam 8 tane tamamlanması gereken mücadele sizleri bekliyor. Her mücadelede farklı bir amaç var.

Hepsinde her zaman olduğu gibi hayatta kalmaya çalışırken aynı zamanda amacınız olan şeyleri gerçekleştirmeye çalışmalısınız. Modların hepsinden başarım kazanabiliyorsunuz. Ve her mücadelenin zorluk seviyesi yanında belirtiliyor. Mücadelelerin hepsi birbirinden güzel ve zorlayıcı..

The Long Dark Nasıl Oynanır?

The Long Dark oynanış
The Long Dark oynanış

Oyunda amacımız hep hayatta kalmak diye bahsettik ama nasıl olacağını anlatmadık. En önemli şey yakacak olarak bol bol odun ve ateş. Ateş olmadan hipotermi veya soğuk ısırmasına yakalanırsınız. Bu da canınızı oldukça azaltır.

Canınız azaldıkça da sonsuz karanlık bir uykuya dalarsınız. Oyunda hayatta kalmanızı belirleyen 4 faktör var. Açlık, susuzluk, yorgunluk ve ısınma. Biri bile düşecek olsa karakteriniz yavaşlamaya ve acı çekmeye başlar.

Peki bu yiyecekleri ve içecekleri nereden bulacaksınız? Yakın civarlarda bir ev ya da konteyner varsa bunların içinde yiyecek ve içecek bulmanız çok olası. Peki çevrenizde hiçbir şey yoksa ne yapacaksınız? Kendi yemeğinizi kendiniz bulacak, kendi suyunuzu karları eriterek kendiniz üreteceksiniz.

The Long Dark'ta avlanma
The Long Dark’ta avlanma

Yemek için etrafta gördüğünüz tavşan ve geyikleri avlayabilirsiniz. Ya da çok şanslıysanız kurtların parçaladığı bir geyik leşi bularak etinden bağırsaklarından ve kürkünden faydalanabilirsiniz. O da yoksa balıkçı kulübelerine denk geldiyseniz balık avlayarak besininizi sağlayabilirsiniz.

Buraya dikkat! Eğer bulduğunuz etleri pişirmeden yerseniz gıda zehirlenmesi yaşarsınız ki bu da bizim hiç istemeyeceğimiz bir şey. Yaktığınız bir ateşte etlerinizi kolaylıkla pişirebilirsiniz. Ayrıca ateşte kar eriterek su üretebilirsiniz. Ateş bu oyunun olmazsa olmazlarındandır.

Etrafta bulduğunuz bitkilerden çeşitli çaylar yaparak da ilaç niyetine içebilirsiniz. Hem sıcaklık seviyeniz artar hem de herhangi bir ağrınız enfeksiyonunuz varsa bunları kolaylıkla tedavi edebilirsiniz.

The Long Dark kıyafet seçimi
The Long Dark kıyafet seçimi

Sıcaklık için sadece ateş mi önemli? Tabii ki hayır, giydiğiniz kıyafetlerde sıcaklığınızı oldukça etkiliyor varsa etraftan kıyafet bulduğunuzda üzerinize giyebilirsiniz. Hangi kıyafetin ne kadar sıcak tutacağı yanında belirtiliyor. Bunları dikkate alarak üzerinize kıyafet giyebilirsiniz. Yırtılmış kıyafetlerinizi dikiş seti ile dikmeniz giysilerinizin sıcak tutmasını arttıracaktır.

Tabi her zaman etraftan bulunan kıyafetler de sıcak tutmaya yetmeyebiliyor. O zaman da kendi kıyafetinizi kendiniz yapacaksınız. Geyik buldunuz bağırsağını derisini sıcak bir yerde kurutarak kıyafet yapabilirsiniz. Hayvanların kürk olarak kullanılmasına tabii ki karşıyız ancak oyunda bizi soğuktan koruyacak en iyi seçenek hayvan derileri. Ve olmazsa olmazımız çantamız.

The Long Dark envanter
The Long Dark envanter

Çantamız bütün maceralarımızda bize eşlik eden bizimle bütünleşmiş bir araç.. İçerisine her şeyi koyabilirsiniz ama karakteriniz çantanızı belli bir kiloya kadar taşıyabilir. Taşıyabileceği kilodan fazlasını yüklerseniz karakter koşmamaya ve yavaş yürümeye başlar. Bunun için çantayı boşaltmak bir seçenek ya da 5 kilo daha fayda sağlayacak tavşan derisinden bir kese yapmak da bir seçenek.

Oyunun gece gündüz döngüsü de oynanışı zevkli kılan mekaniklerden biri. Mümkün olduğunca gündüz avlanın, araştırın akşam olunca kendinize bir sığınak bulun ve uyuyun. Çünkü oyunda yorgunluk da önemli bir etkendir. Ayrıca gece vahşi yaşam daha çok ortaya çıkıyor. Bazı geceler ise kuzey ışıkları ile görsel bir şölen yaşayabilirsiniz.

Ayrıca bu tarz hayatta kalma oyunları ilginizi çekiyorsa, sitemizde yer alan “Sons of the Forest Hayatta Kalma Rehberi” adlı rehberimize de göz atabilirsiniz.

The Long Dark Uzun Oynanış Videosu

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler