Sons of the Forest Hayatta Kalma Rehberi

Sons of the Forest hayatta kalma rehberi

Endnight Games tarafından geliştirilen hayatta kalma ve korku oyunu Sons of the Forest’taki ilk gecenizde hayatta kalabilmeniz için yapmanız gerekenler kılavuzu.

2014 yapımı The Forest oyununun devamı niteliğinde olan hayatta kalma ve korku simülatörü Sons of the Forest 23 Şubat 2023 tarihinde erken erişime açıldı. Oyun çıktığı ilk günden bu yana olumlu eleştiriler alarak en iyi hayatta kalma korku oyunları arasına girdi.

Peki “Sons of the Forest’ın ilk gününde ne yapmalısın?” ilk oyundan da hatırlayacağınız üzere ilk gece her zaman en önemlisidir. İlk gece güvenli şekilde hayatta kalırsanız sonraki günler, oyundaki gelişiminiz açısından oldukça önem arz ediyor.

Sons of the Forest Hayatta Kalma İpuçları

Özellikle yeni oyuncular, oyuna ilk başladığınızda neler olup bittiğini ve ne yapmanız gerektiğini anlamakta zorlanıyorsanız, Sons of the Forest hayatta kalma rehberi, ilk gün ve gecenizi atlatmanıza ve harika bir başlangıç ​​yapmanıza yardımcı olacak.

Lafı daha fazla uzatmadan, işte Sons of the Forest oynamadan önce bilmeniz gereken 15 ipucu:

1. Kaza Mahallinde Ne Bulursanız Alın

Sons of the Forest malzeme çantaları
Sons of the Forest malzeme çantaları

Oyunun ilk sekansından da anlaşılacağı üzere Puff Corp için çalışan paramiliter bir askeri birliğin neferisiniz. Arama kurtarma görevi için gizemli bir adaya doğru yola çıktınız.

Ancak her ne hikmetse helikopteriniz sabote edilerek düşürülüyor. Kazada sağ kalan iki kişiden birisiniz. Amacınızın ilk etapta ne olduğu belli olmasa da adayı keşfedecek ve türlü tehlikelere karşı hayatta kalacaksınız.

Bunun için de alandaki ekipmanları ve malzemeleri toplayarak kendinizi geliştirmeli ve bir barınak inşa etmelisiniz.

İşte bunları yapabilmeniz için ilk olarak kaza mahallinde bulabildiğiniz tüm malzeme çantalarını ve eşya konteynırlarını kontrol etmeli, işinize yarayan her şeyi toplamalısınız.

2. Silahlarınızı Sırt Çantanızın Hızlı Slotlarına Yerleştirin

Sırt çantası hızlı slotlar
Sırt çantası hızlı slotlar

İlkel silahlarınızı veya bulduğunuz tabanca, tüfek, ilaç ne varsa sırt çantanızın hızlı slotlarına (Quick Slots) atarsanız herhangi bir tehlike anında erişiminiz daha hızlı olacağından oldukça faydalı bir stratejidir.

3. İlk Üssünüzü Nehrin Yanına Kurun

Nehir yakınına base kurma
Nehir yakınına base kurma

Bir nehrin yakınlarında kamp kurmanın birçok avantajı vardır. En önemlisi dehidrasyonu giderebilmek için sınırsız tatlı su kaynağına sahip olmaktır.

İkinci önemli avantaj, kampınız saldırı altındayken nehir yatağına karşı kurduğunuz kamp alanınıza gelecek saldırıların yönlerini tahmin edebilecek olmanızdır. Böylece bir yön daima güvende olacaktır. Bu nedenle acil bir durumda bu güvenli yönü değerlendirebilirsiniz.

4. Oyun Kaydı İçin Yakınlarda Daima Çadırınız Olsun

Sons of the Forest çadır kurma
Sons of the Forest çadır kurma

The Forest’ın yaklaşık 4 katı büyüklüğünde bir haritaya sahip olan Site 2’de geçen maceranız da keşif yaparken ana üssünüze kıyasla taşınabilir çadır daha avantajlıdır.

Örneğin yamyamlar veya mutantlar tarafından pusuya düşürüldüğünüzde ölürseniz uzaktaki bir ana kampta doğmak yerine hızlıca görev yerinize yakın olan çadırınızda spawn olabilirsiniz. Bunun için çadırı kurduktan hemen sonra oyunu kaydetmeniz gerekiyor.

5. Kelvin’i Temel Malzemeleri Toplamakla Görevlendirin

Sons of the Forest Kelvin
Sons of the Forest Kelvin

Helikopter kazasından sağ kurtulduğunuzda, sizinle birlikte Kelvin adlı bir asker de kazadan kurtuluyor.

Eğer Kelvin’i bulup onunla iletişime geçerseniz kazada birkaç tahtasını kaybetmiş olması dışında size oldukça fayda sağlayacaktır.

6. Baltayla Ağaçları Doğru Şekilde Kesin

Sons of the Forest ağaç kesme
Sons of the Forest ağaç kesme

Sons of the Forest ağaç kesme mekaniği bilmeyenler için oldukça hezimetli ve zaman alan bir uğraş olsa da doğru ekipman ve doğru kesme yöntemiyle daha hızlandırılabilir.

Oyunda belki de balta veya taş kullanırken en son dikkat edilecek olan crosshair, ağaç keserken rastgele vuruşlar yerine planlı vuruşlar yapmanıza olanak tanıyor. Eğer nişangahı belirli noktaları kesecek şekilde sabitlerseniz, baltayı tek bir kesi noktasına defalarca vurabilirsiniz.

Daha sonra bir ağacı daha hızlı kesmek için iki aşamalı bir yöntem uygulamalısınız. Bu yöntemin ilk aşaması; ağacı 360 derece küçük vuruşlarla daire şeklinde baltayla kesin. İkinci aşamada ise bir kesi noktası belirleyip ağacı o noktadan baltayla kesmeye başlayın. Ağacın daha hızlı kesildiğini göreceksiniz.

7. Olabildiğince Hızlı Şekilde 3D Yazıcıyı Bulun

Sons of the Forest 3D yazıcı
Sons of the Forest 3D yazıcı

Oyunda kritik ekipman ve malzemeleri üretmenize imkan tanıyan 3D yazıcı, en önemli ögelerden biridir.

Eğer bir an önce 3D yazıcıyı bulursanız ve yeteri kadar resin (reçine) malzemesine sahipseniz özellikle ok, su depolamak için şişe, kıskaç kancaları, kızak veya düşmanları sakinleştirmek için maske gibi birçok ögeyi üretebilirsiniz.

8. Ekstra Aksiyon Yaratmayın

Sons of the Forest savaş
Sons of the Forest savaş

Sons of the Forest bir aksiyon oyunu değil hayatta kalma oyunudur. Bu nedenle hayatınızı riske atacak davranışlardan kaçınmanız gerekir. Siz ne kadar yamyam ve mutant öldürecek olursanız olun, onlar yine gelecektir, azalmıyorlar yani.

Bu nedenle kendinizi öldürtecek, ekstra efor sarf ettirecek aksiyonlara girmeyin. Kısaca; saldırmadıkları sürece düşmanlardan uzak durun.

9. Egzersiz Yaparak Kas Gücünüzü Artırın

Sons of the Forest kas gücü
Sons of the Forest kas gücü

Her ne kadar aksiyona girmeyin efor sarf etmeyin demiş olsak da, bazı egzersizler kas gücünüzü artırarak yamyam ve mutantlarla daha iyi başa edebilmenizi sağlar.

Örneğin ağaç kesmek ve kütük taşımak gibi daha fazla fiziksel aktivite yaptıkça kas gücünüz artar.

10. Kılavuz Kitabı Mutlaka İnceleyin

Sons of the Forest kılavuz kitap
Sons of the Forest kılavuz kitap

Improvised Survival Structures Handbook olarak da bilinen kılavuz kitap, Sons of the Forest oyununda bir şeyler inşa edebilmeniz için size rehberlik eden kitaptır. Kılavuz kitaba istediğiniz zaman envanterden veya klavyede “B” tuşuna basarak erişebilirsiniz.

Birçok faydalı bilginin yer aldığı bu kitap sağ elinizdeyken; duvarlar, zeminler, merdivenler, kamp ateşi, ocak vb. basit yapılar için temel ipuçları verirken sol elinizdeyken önizlemeli inşa etme mekaniğini açan özelliklere sahiptir.

11. Kendi Özel Üssünüzü Oluşturmak İçin Zaman Harcayın

Sons of the Forest base inşası
Sons of the Forest base inşası

İlk gün derme çatma bir base inşa etmek için zar zor vakit bulabilseniz de oyunun ilerleyen zamanlarında dayanıklı ve kullanışlı bir üs inşa etmeniz gerekiyor.

Eğer her seferinde ilkel bir base inşa ederseniz kamp alanınız her işgal edildiğinde hem emek hem de kaynak israfı yaparak takviminizden geri kalacaksınız, demektir.

12. Mühimmatınızı Koruyun

Sons of the Forest mühimmat tasarrufu
Sons of the Forest mühimmat tasarrufu

Sons of the Forest oyununda mühimmat en önemli kaynaklardan biridir. Çok çeşitli silahlarınız olsa da merminizin olmaması sizi savunmasız kılar.

Dolayısıyla bir şarjör dolusu mermiyi birkaç hayvan avlamak veya bir kaplumbağayı kurşuna dizmek için kullanırsanız kampınıza saldıran yamyamlar ve mutantlar karşısında hiçbir şey yapamazsınız.

13. Ana Hikaye Görevleri Yerine Mağara Keşfine Öncelik Verin

Sons of the Forest mağara keşfi
Sons of the Forest mağara keşfi

İyi bir base inşa ettikten sonra sonraki adımınız GPS’inizi açıp çevreyi keşfetmek veya ana görevinize odaklanmaktır. Ancak hızlıca ana görevlere giderseniz Rebreather , Shovel ve Rope Gun gibi benzersiz eşyaları bulamayacaksınız.

GPS’inizdeki yeşil işaretler ana görevlerdir. Ancak haritada işaretlenmiş mağara girişleri de vardır. Bu mağaralara giderseniz hem ana hikaye hakkında birçok detay öğreneceksiniz hem de benzersiz ekipman ve ögelerin sahibi olacaksınız.

14. Temel Kısayol Tuşlarını Öğrenin

Sons of the Forest kısayollar
Sons of the Forest kısayollar

Hala erken erişim aşamasında olan Sons of the Forest oyununda kendinize sağlam bir temel oluşturmak istiyorsanız temel kısayol tuşlarını öğrenmelisiniz. Bu, oyunun ilerleyen aşamalarında size kolaylık sağlayacaktır.

  • Bir öğeyi almak için etkileşim düğmesine (varsayılan olarak: “E”) basın veya yenilebilirse tüketmek için etkileşim düğmesini basılı tutun.
  • Elinizde bir alet veya envanterinize koyabileceğiniz başka bir şey varsa, “Drop” tuşuna basmak onu yere bırakmak yerine envanterinize yerleştirecektir.
  • Kamp ateşiyle etkileşim halindeyken pişirme menüsünden çıkmak için “G” tuşuna basabilirsiniz.
  • Çakmak, Kılavuz Kitap ve Envanter tuşlarını daha erişilebilir olan alışkın olduğunuz tuşlara atayabilirsiniz.

15. Kışa Hazırlık Yapın, Kaynak Stoklayın

Sons of the Forest kış hazırlığı
Sons of the Forest kış hazırlığı

The Forest’ta olmayan ancak Sons of the Forest oyununa eklenen yeni bir özellik mevsimsel değişikliktir. Bu nedenle sıcak mevsimlerde zamanınızı boş işlere harcarsanız kış gelince kıtlık başlayacak ve zorlu hava koşullarında hayatta kalmak zorlaşacaktır.

Buna ek olarak insan etine olan açlıklarıyla bilinen yamyamlar daha da saldırganlaşacaktır. Dolayısıyla yiyecek ve kütük gibi inşaat malzemelerini önceden stoklamak iyi bir kış hazırlığı olacaktır.

Ayrıca Sons of the Forest oyununun ilk oyunu olan The Forest hakkında detaylı bilgi edinmek ve seriye en baştan başlamak isterseniz sitemizde bulunan “The Forest Oyun Rehberi” adlı hayatta kalma rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler