Resident Evil: biohazard Konusu ve Dizi İncelemesi

Netflix uyarlaması Resident Evil: biohazard 1. sezon dizi konusu, oyuncuları, dizi yorumu, fragmanı ve oyunun hikayesi hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara yer verdik.

Netflix’in yeni bilim kurgu dizisi Resident Evil: biohazard, sessiz sedasız bir çıkışın ardından Netflix platformu üzerinden izleyicilerle buluştu.

Capcom’un Resident Evil franchise’ından uyarlanan Netflix dizisi; aksiyon, korku, biopunk, bilim kurgu, zombi kıyameti türünde unsurlar içeriyor.

Supernatural dizisinin yapımcılığını ve yazarlığını üstlenmiş Andrew Dabb tarafından geliştirilen dizinin yönetici kadrosunda ayrıca Robert Kulzer , Oliver Berben , Bronwen Hughes , Mary Leah Sutton yer alıyor.

Resident Evil: biohazard’ın oyuncu kadrosunda ise Charlie’s Angels (2019) filminde Jane Kano rolüyle gönüllere taht kuran Ella Balinska yer alıyor. Ayrıca dizi kadrosunda Fringe (2008) ve John Wick gibi yapımlardaki üstün performansıyla ön plana çıkan usta oyuncu Lance Reddick yer alıyor.

Resident Evil: biohazard Konusu

Dizi kronolojik olarak Resident Evil: Welcome to Raccoon City’nin sonrasında dünyanın sonundan üç ay öncesi olan 2022 yılında geçiyor. Ayrıca 2036 yılında gerçekleşen olaylara da sıklıkla atıfta bulunuyor.

Albert Wesker ikiz kızlarıyla Raccoon City faicasından sonra Güney Afrika’da yeniden inşa edilen New Raccoon City’e taşınırlar. Jade Wesker ve Billie Wesker yeni taşındıkları ve Umbrella şirketinin kontrolü altındaki bu yeri pek beğenmemişlerdir.

Oldukça tuhaf görünümlü bir yer olan New Raccoon City’de hayat sözde ütopik ancak Umbrella’nın boyunduruğu altında oldukça tehlikelidir.

Henüz 14 yaşlarında olan Billie ve Jade Umbrella topluluğu ne kadar tuhaf olsa da okula gitmek zorundadırlar. Dolayısıyla okula ısınamayan kardeşler bazı sorunlarla baş etmek durumunda kalır.

Billie ve Jade

Bu arada babaları Albert’ın hiç bilmedikleri bir yönünü keşfederler.

Umbrella’nın bir işler çevirdiğinin farkına varan Jade ve Billie Umbrella’nın sırlarını açığa çıkarmak için riskli adımlar atar. Ancak henüz oldukça genç oldukları için bunun ayırdına varamayan ikili gizlice Umbrella şirketine girip başlarını büyük bir belaya sokarlar ve ardından olaylar gelişir.

2036 yılında Jade Wesker’ın zombi kıyametinden sonraki yetişkin haliyle açılış yapan ilk bölüm oldukça ürkütücü bir sahneyle başlıyor. Zira 2022’de kardeşiyle kobay tavşanları kurtarmak için girdikleri Umbrella şirketi başlarına büyük bir problem açmıştı.

Yine de 2036 yılındaki Jade kendi deney ve gözlemleri için bir tavşanı kobay olarak kullanmaktan hiç çekinmiyor.

Jade Wesker

Bir hata sonucu Jade kendini bir zombi sürüsü tarafından kovalanırken bulur. Zombilerden kurtulmak için 6 ay boyunca uğraştığı emeklerini boşuna çıkararak zombileri yok eder. Ancak bu sırada çok daha büyük bir yaratığı uykusundan uyandırır.

Yaratıkla can havliyle savaşan Jade, yağmacılar tarafından kurtarılır. Ancak bu yağmacılarda kendi çıkarları için Jade’i Umbrella’ya satmaya çalışır. Jade yine birçok sorunla mücadele ederken kendini bir tarikatın içinde bulur. Ancak burada karşılaştığı bir zombi onlarca yıllık emeğini haklı çıkarır.

Bir noktada Umbrella ile işbirliği yapmak durumunda kalan Jade, tarikatın elinden bir şekilde kurtulur ancak bu sefer de Umbrella’nın ağına düşer. Sürpriz bir şekilde kardeşi Billie ile karşılaşan Jade, Billie’nin kardeşlik hislerini kullanması sonucu Umbrella’nın tuzağına düşer.

Böylece Umbrella için bir tehdit oluşturan Üniversite adlı örgütün bir üyesi olan Jade, bağlı bulunduğu örgütün Umbrella’ya ifşa olmasına neden olur.

Olaylar gelişir ve Jade ile Billie arasından amansız bir savaş başlar.

Jade bu noktada hem kendi kızını hem de eşini korumak için zorlu bir mücadele vermek zorunda kalır.

1. Welcome to New Raccoon City (New Raccoon City’ye Hoş Geldiniz)

Welcome to New Raccoon City

Serinin 1. bölümü olan Welcome to New Raccoon City Jade’in 2036 yılındaki sahnesiyle açılıyor. Ardından 2022 yılına zombi kıyametin gerçekleşmesinden kısa bir süre öncesine 2022 yılına dönüş yapıyor. Albert Wesker ve birbirinden farklı ikizleri New Raccoon City’e taşınıyorlar.

Bu bölümde Jade ve Billie New Raccoon City’deki yeni hayatlarına alışmaya çalışırken topluluğun sırlarını deşifre edecekler ve hiç beklemedikleri tehlikelerle karşılaşacaklardır.

2. The Devil You Know (Şeytanla Anlaşma)

The Devil You Know

Dizinin 2. bölümü olan “The Devil You Know”da Jade, Umbrella’da T virüsü taşıyan bir köpeğin saldırısına uğrayan Billie için yardım ararken eski bir araştırmacı gazeteciden yardım ister. Bu arada Billie hastalık semptomları göstermeye başlar.

Albert kızlarını korumak için Umbrella’da yaşanan olayı örtbas etmeye çalışır.

3. The Light (Işık)

The Light

2036’daki Jade hayatta kalan bir ailenin Chunnels adlı tünelden kaçmasına yardım eder. Ancak Lickers adlı mutant zombilerle karşılaşan grup adeta kıyıma uğrar. Bu arada 2022’deki Albert kıyamet öncesi Umbrella’yı piyasaya sürmeye hazırladıkları Joy (Neşe) adlı anti-depresana karşı uyarır.

4. The Turn (Dönüm Noktası)

The Turn

Jade ve Umbrella operasyon lideri Baxter’ın kaderi tarikatın ellerindedir. Tarikattan kurtulmak için işbirliği yapmak zorundadırlar. Bu sırada genç Jade ve Billie, babaları hakkında üzücü bir haber alır.

5. Home Movies (Amatör Videolar)

Home Movies

Jade’in arkadaşı Simon sayesinde babasının kişisel bilgisayarını hackleyen Jade ve Billie babası hakkında ürpertici gerçeklerle ve zamanlanmış bir mesajla karşılaşırlar. Mesaj içeriğini okuyup Umbrella’nın peşlerine düşeceklerini öğrenen kızlar, önden hazırlık yapıp New Raccoon City’i terk etmeye karar verirler.

6. Someone’s Little Girl (Birinin Küçük Kızı)

Someone’s Little Girl

Jade bir şekilde Üniversite’ye dönmeyi başarır. Tarikatta öldürüp kellesini aldığı zombiyi Arkadaşı Amrita ile birlikte inceler. Daha sonra, Amrita ile birlikte T virüsünü kontrol edebilecek bir antidot geliştirir.

7. Parasite (Parazit)

Parasite

Amrita’nın ölümüyle sarsılan Jade, Billie’den intikam almak için bir plan geliştirir. Bu arada 2022 yılındaki Jade ve Billie babalarının geçmişini öğrenir.

8. Revelations (Keşifler)

Revelations

2036’da Umbrella Üniversite’yi ablukaya alır. Jade karşılığında bir pazarlığa girişirler. Bu arada Jade yeni keşfettiği antidotu Umbrella’yı alt etmek için kullanır.

Ancak işler istediği gibi gitmez. Bu arada 2022’deki Jade, Simon ile birlikte Umbrella’ya kardeşini kurtarmak için döner.

Resident Evil: biohazard 1. Sezon Dizi İncelemesi

Pop-kültür ekosisteminde çok fazla Resident Evil varken işler biraz kafa karıştırıcı olabilir. Sonuçta, bugüne kadar 24 video oyunu ve 7 film yayınlandı. Bu yeni Netflix dizisi tüm bunlara tam olarak nasıl uyum sağlıyor?

Andrew Dabb bu konuda faydalı bir açıklama yaptı:

Oyunlardan daha fazlasını inşa ettik. İlk oyundan Resident Evil Village’a kadar her şey olan bu noktaya gelen her oyun dünyamızda oluyor. Şimdi, bu noktadan sonra bu yöne gideceğiz ve oyunlar o yöne gidecek. Biraz kendi yolumuzu oluşturacağız ve onlardan yola çıkarak bir hikaye anlatacağız, ama umarım yine de her şeyin bir parçası gibi hissettirir.

Ve eğer oyunlar üç ya da dört yıl sonra harika bir şey yaparsa, bunu seve seve çalarız. Ancak kesinlikle oyunların yaptığımız hiçbir şeye yanıt vermesini beklemiyoruz.”

Bu nedenle rahatlıkla diyebiliriz ki yeni Netflix adaptasyonu dizi, filmlere bağlı bir hikaye örgüsünü izlemiyor.

Hatta Lance Reddick dizinin video oyun serisine bağlı bir hikaye örgüsüne sahip olduğunu ilk etapta bilmediğini şu sözlerle açıklıyor:

Bu proje bana geldiğinde video oyunlarına dayandığını bilmiyordum, sadece filmleri biliyordum.

Bunun peşine düşüp düşmeme konusunda karar verirken, ilk yedi bölümü bir roman gibi okuyabilme şansına eriştim. Bu yüzden o karaktere yanıt verdim…

Senaryoda ne vardı, hem karakter hem de hikaye… Asıl odaklanmaya çalıştığım şey, senaryoda olanı hayata geçirmekti. Ve video oyunu serisinin ne kadar büyük olduğunu anlamam ancak işin içine girip çekime başladığımız zamana kadar olmadı.

Dizide en çok dikkat çeken karakterlerden biri olan Albert Wesker, Resident Evil hayran kitlesi tarafından pek beğenilmese de sanırım çoğu izleyici diziyi sonuna kadar izlemeden yorum yapma gafletinde bulunmuş.

Sözde video oyunu evreninde kötülüğün mimarı, ikonik Albert Wesker ile Netflix uyarlamasındaki Albert Wesker karakter bakımından birbiriyle uyuşmuyor.

Albert Wesker orijinal karakteri

Aslında Parasite adlı 7. bölümün bir sahnesinde Albert’ın kökenine değinen bir olaya şahit olduğumuz dizide Jade ve Billie’nin babasının aslında nihai kötü Albert Wesker’ın klonu olduğu ortaya çıkar. Yani oyundaki Wesker ile dizideki Wesker arasında etnik bir farkın dışında pek bir fark yoktur.

Bilhassa dizideki Wesker klon olduğu için orijinal Wesker’ın kötü özelliklerine sahip olmayan daha nüanslı, empatik bir versiyondur.

Albert Wesker klon karakteri

Hatta bu yönüyle de Dabb diziye yeni bir soluk getirmiş, karakteri seyirci beklentilerine göre geliştirmiştir.

Dizi isim olarak “Resident Evil: biohazard” etiketi altında sunulsa da aslında video oyunu olan Resident Evil: biohazard ile bağlantılı değildir.

Filmlere aşina olan izleyici kitlesi için beklentiyi neticede karşılamayan dizi, merkezine aile çatışmalarını ve çocukluk travmalarını alıyor.

Dizi de karmaşık bir aile draması ile karşılaşsak da özünde sırlarla, örtbaslarla ve bir dizi dünyayı sona erdiren olaylar zinciriyle Resident Evil hissiyatını güçlü bir şekilde veren dizi, önyargıları kenara bırakıp izlemeniz gereken underrated sağlam bir bilim-kurgu dizisidir.

Resident Evil: biohazard 1. Sezon Fragmanı

https://www.youtube.com/watch?v=uIdjcDTc9Vk

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler