StartUp (2016) Dizi İncelemesi

Dünyadaki uyuşturucu trafiği, Darknet, federal araştırmalar ve çete savaşları benim gibi birçoğumuzun da ilgi odağıdır muhtemelen. Netflix’te bana bütün bunları içeren bir dizi önerdi: StartUp. Start up kelime anlamıyla sıfırdan başlayarak yeni bir girişim oluşturma, yani başlangıç demektir aslında. Bu dizide de Izzy lakaplı İsabel Morales kendi geliştirdiği bir para birimini hayata geçirmeye çalışıyor. Dizi; bir finansman, bir çete lideri, bir girişimci ve bir FBI ajanı olmak üzere dört karakter üzerinde gelişiyor. Neticede, hepsinin yolu birbirinde kesişiyor.

Ben Ketai ve Luis Prieto’nun yönetmenliğinde, 2016 yılında Crackle adlı platformdan yayın hayatına başlayan StartUp dizisi daha sonra Netflix‘te yer almaya başladı. Toplamda 3 sezon ve  10’ar bölüm sürdüğünü, her bölümün birbirinden iyi olduğunu söyleyebilirim.

IMDb puanı da 8 gibi iyi bir rakam. Elbette Adam Brody (The O.C.’da oynamıştı) ve Martin Freeman (Hobbit‘ten hatırlarsınız) yetenekli oyuncuları bünyesinde barındırıyor.

StartUp (2016) Dizisi Konusu

Aslına bakarsanız hikaye Izzy’nin, Gencoin’i Nick adındaki finans sorumlusunun çalıştığı şirkete sunmasıyla başlıyor. Şirket pek ilgilenmiyor fakat proje Nick’in ilgisini çekmiş olmalı. Nick ise aslında babası gibi bir finans sorumlusu fakat babası kara para aklıyor ve Nick onun yolundan gitmek istemiyor.

Nick’in babası Andrew Tolman, Ronald Dacey adındaki bir Haitili çete liderinin parasını da aklıyor. Ronald bir gün Adrew’i göremeye gidiyor fakat asistanı şirkette olmadığını ve tatile çıktığını söylüyor. Ronald ise en azından hesabındaki parayı görmek istediğini söylese de asistan kız böyle bir hesabın var olmadığını belirtiyor.

Çılgına dönen Ronald, Nick’i bulmaya gidiyor. Bir yandan da Miami’de finansal suçları araştıran FBI ajanı Phil Rask, Nick’i ziyaret eder ve babası hakkında sorular sorar. Çünkü çalınan bu paradan haberi olan Rask, Andrew’den paranın yarısını şantajla istemiştir.

Sorgulamalardan tedirgin olan Nick babasına ulaşır ve bütün banka hesaplarının içinde olan USB  belleği ondan alır. Babası bellekte yer alan parayı aklamasını söylese de Nick, içinde Ronald’ın da parası olan bütün miktarı GenCoin’i hayata geçirmek için Izzy’e verir.

Start Up dizisi oyuncuları
StartUp dizisi oyuncuları

Ronald işin izini sürer ve Nick’i bulur. Başta parasını geri vermesini istese de ailesinin ve mahallesinin sefil durumdan kurtarmak için bu projenin gerçekten işe yarayacağına bel bağlar. Sonunda Izzy, Nick ve Ronald GenCoin’in kurucu ortakları olmuş olurlar.

Ellerindeki kirli parayı kaybettikten sonra Nick,  kız arkadaşı Taylor’un verdiği partide Taylor’un babasının iş arkadaşı Benny Blush ile tanışır ve ona yeni girişiminden söz eder. Adam yatırım yapmayı kabul eder ve ilk yatırımcı o olur. Fakat sonra ajan Rask’e çalışan Deawon adındaki bir siyah şapkalı hacker tarafından GenCoin’deki bütün paralar ele geçirilir. Ajan Rask, Deawon’nın çaldığı paradan ona %10 pay verecektir.

Benny Blush, şirketi denetlemeye ve diğer yatırımcıları görme gelir. Fakat sorun tek yatırımcının kendisi olduğudur. Isabel, Alex Ben adındaki bir yatırımcının RadCoin diye bir kripto paraya yatırım yapacağını öğrenince onlar toplantıya gitmeden önce GenCoin’i kafasına sokar. Fikri beğenen Alex, GenCoin’in finansmanı olur. Izzy ile sözleşme imzalarlar fakat Nick ve Ronald devre dışı kalmıştır. Sözleşme sonucu Isabel de hakkını kaybetmiştir çünkü Alex kendinden yana birini sözleşmeye dâhil edip üç kurucu üyeden  ikisi olarak üçüncüyü devre dışı bırakmış ve bütün varlığı üstüne geçirmiştir. Sorun şu ki bu yasaldır ve bizim üçlünün elinden hiçbir şey gelmez.

Bunlar gerçekleşirken Deawon’ın hacklediği kalan parayla Rask yurtdışına kaçmayı düşünmüştür ancak paranın bulunduğu USB bellek incelendiğinde hesapta hiç para olmadığı görülür.

Sinirden köpüren Rask, Nick’i tehdit eder ancak tam o anda Rask’ı buluşmaya davet ederler. Çünkü ellerinde çok büyük bir koz vardır. Ajan Rask yaptığı kirli işi öğrenen partneri Maddie Pierce‘i öldürmüştür ve Deawon buna şait olmuştur.

Deawon,  Rask’in Pierce’i ortadan kaldırması gerektiği hakkındaki konuştuklarını ses kaydına almış e-posta ile Nick’e göndermiştir. Bu sayede Rask’i tehdit edip paralarını geri almayı istemişlerdir.

Ajan Rask, Alex’i yaptığı kara para aklama işlemlerinden haberdar olduğunu ve elindeki bütün nakit parayı vermesini ister. Tam bütün parayı alıp giderken Alex’in yardımcısı Vera ve Rus mafyası, Rask’ı yakalayarak işlediği cinayet yüzünden tehdit eder. Rask yerine Ruslar’ın kendi adamlarından biri hapse girer ve Rask Vera’nın kuklası olur.

Bunlar olduğu sırada bizim ekip yeni bir işe girişmiştir. Ronald’ın oğlu Touie, babasına Darknet’ten bahseder. Isabel, Darknet’ten çok daha güvenli ve üstün bir yazılım geliştirerek Araknet’i kurar. Çünkü Darknet hükümet kontrolünde kurulmuştur, Araknet ise tıpkı GenCoin gibi hiçbir sisteme bağlı kalmadan ilerleyen bir internet sistemidir.

Ancak her işe burnunu sokan ve en iyisi olmak isteyen Avix şirketi (yani Alex Bell ve Vera’nın şirketi) Araknet’e rakip olan Guizer ile anlaşır. GenCoin sistemine bir trojan virüsü bulaştıran Izzy, bir süre onları saf dış bırakır fakat yapanı öğrendiklerinde Izzy’i kaçırırlar ve düzeltmesini sağlarlar.

İşlem halledildikten sonra Izzy’nin ölüm emri verilir. Vera’nın isteklerini gerçekleştiren Rask bir süre bundan rahatsız olur ve Izzy’i öldürmeye götüren Rusları takip ederek Izzy’i kurtarır. Kurtarma esnasında vurulan ajan Rask bir süre hastanede yatar.

Bu olaylar silsilesi başlarına kötü şeyler açmışken babasını aramaya çıkan Nick, Panama’da ki evlerinde babasının ölüsü ile karşılaşır. Kelebek etkisi ya hani… Babasının cenazesinde de babasının arkadaşı Wes Chandler ile tanışır.

Gencoin
Gencoin

Wes, Araknet’in finansmanı olacaktır ve Avix’e karşı Nick, Ronald ve Izzy’e her türlü desteği verecektir. Bu bir türlü birbirine dayanamayan üçlü ise gelişen olaylar sonrası birbirine sıkıca tutunacaktır.

GenCoin Nedir?

GenCoin bir kripto para değil, başlı başına yeni bir para birimidir. Dünyadaki herkesin her şey bir yana en basitinden bile bir telefonla ulaşabileceğini düşünen Isabel, bankalara ve hükûmete bağlı bir merkezden bir türlü kredi alamayan insanlar için bu sistemi geliştirmiştir.

Çünkü kendi ailesi de bir zamanlar göçmen olduğundan kredi alamamış ve borçları yüzünden dükkânları, gangsterler tarafından haraç olarak ellerinden alınmıştır. GenCoin’de bir şeylerin ederini sistemdeki bütün herkes belirliyor ve alınan kredinin faiz oranı %1 gibi komik bir rakam. Izzy, Stanford’da okurken ayrılmış ve başarısız işlemler de dahil olmak üzere yaklaşık 7 sene bu programın kodunu yazmıştır.

Sırasıyla: Isabel Morales (Otmara Marrero), Nick Talman (Adam Brody), Ronald Dacey (Edi Gathegi) ve Phil Rask (Martin Freeman)

StartUp (2016) Dizisi Oyuncuları

Isabel Morales (Otmara Marrero)

Daha önceden pek duymadık ama bu dizi sayesinde adından söz ettirmiş olsa gerek! Dizideki ana eleman kendisi çünkü hem GenCoin hem de Araknet’in oluşmasını sağlamıştır. Stanford’da yapamayacağını düşünüp ayrılmış ve kendini tamamen kodlamaya vermiştir. Geçmişten tanıdığı kod yazarlarıyla birlikte Nick’in finansal, Ronald’ın korumalığı ile en büyük projelerini hayata geçirmiştir.

Nick Talman (Adam Brody)

Birçok yapımda yer alan yakışıklı oyuncumuz daha önce The O.C.’da oynamıştı. Kesinlikle dizideki rolüne uygun olduğunu düşünüyorum. Bir finans danışmanını canlandıran Brody daha sonraları işinden istifa ederek yalnızca GenCoin ve Araknet için birçok milyonerin projeye para akıtmasını sağlayacaktır. Izzy ve Ronald ile sürekli batıp çıkarak işleri bir şekilde rayına oturtmayı başaracaktır.

Ronald Dacey (Edi Gathegi)

Daha önceki filmlerini izlemesem de Edi Gathegi yine bu diziye benzer rollerde oynamış. Rolündeki duyguları izleyiciye sonuna kadar yansıtabiliyor. Bu dizide Amerika’ya göç etmiş Haitili bir elemandır kendisi. ABD, birçok Latin ülkesinden herkese kucak açsa da Kübalılar pek bundan yararlanamamış görülüyor. Miami’de küçük Haiti mahallesinde o ve dostları, uyuşturucu satarak kazanç elde ediyor. Izzy’nin de projesiyle işlerini daha da büyütüyor ve artık kimse ölmeden bu işi devam ettirmeye çalışıyorlar.

Phil Rask (Martin Freeman)

Dizideki en ünlü isimlerden biridir. Çünkü Hobbit serisinin başrolünde; The Office, Fargo, Sherlock Holmes ve daha sayamadığım birçok iyi yapımda oynamıştır. StartUp (2016) ‘da FBI ajanı rolündedir kendisi. F

akat erken emeklilik hayalleri ve daha fazla para kazanma hırsı ile yanlış yola girmiştir. Hiç işlemek istemediği bir cinayet yüzünden de işleri sarpa sarıyor.

StartUp (2016) 1. Sezon Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler