Hint Okyanusu’nun İncisi: Sri Lanka Gezi Rehberi

Sri Lanka gezi rehberi

Farklı inançların bir arada toplandığı, rengarenk doğal güzellikleri ile meşhur olan, Hint Okyanusu’nun İncisi Sri Lanka’yı keşfetmeye hazır mısınız? Bu rehberimizde Sri Lanka seyahati hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara değiniyoruz.

Sri Lanka, Hint Okyanusu’nda bulunan bir adadır. Ülkede yaklaşık 21 milyon kişi yaşamaktadır. Ticari başkenti olan Colombo, ülkenin en büyük ve en kalabalık şehridir.

Colombo
Colombo

Colombo tarihi yapıları ve doğa güzellikleri ile oldukça turist çekmektedir. Resmi dili Selyanca ve Tamilce olan Sri Lanka’da İngilizce de eğitim, turizm ve bilimsel faaliyetler amaçlarıyla çokça konuşulmaktadır. Sri Lanka ile Türkiye arasında 2 saat 30 dakika zaman farkı bulunmaktadır.

Sri Lanka Nerede?

Sri Lanka’ya seyahat planlaması yaparken akıllara gelen ilk soru “Sri Lanka nerede?” oluyor. Sri Lanka, Güney Asya’da bulunan bir ada ülkesidir. Hint Okyanusu’nda ve Hindistan’ın güneyinde yer alır.

Hindistan’a bu kadar yakın olmasının bir etkisi olarak, halkı ve kültürleri açısından Hindistan ile birçok benzer özelliğe sahip. Küçük bir ülke olsa da gezilecek birçok yer mevcut.

Sri Lanka diğer Asya ülkelerine göre daha az gelişmiş ve bununla birlikte daha az turistik bir ülkedir.

Dolayısıyla, pahalı restoranlar yerine, yerel halkın yemeklerini birlikte tadıp, daha uygun fiyatlara gezinizi planlayabileceksiniz.

Sri lanka'da bulunan çay çiftliği
Sri lanka’da bulunan çay çiftliği

Ticari başkenti olan Colombo’da hava kirliliği ülkenin çevre sorunlarını oluşturan unsurlar arasında yer alır. Bu ada ülkesinde gerçekleşen doğal afetlerin başta gelenleri kasırga ve hortumlardır.

Ülkenin genelinde muson iklimi hakim olduğu için çay ve pirinç en çok yetiştirilen iki besindir. Bu nedenle, Sri Lanka dünyanın en büyük 2. çay ihracatçısıdır.

Hindistan’ın sadece 32 kilometre dışında yer alan, eski adıyla Seylan olarak bilinen ada, 20 milyon kişiye ve sekiz Dünya Mirası alanına ev sahipliği yapıyor.

Sri Lanka’da Dini İnanç

Sri Lanka’nın hangi dine mensup olduğu merak edilen sorulardan birisidir. Ülkede nüfus yaklaşık %70’i Budist, %12’si Hindu, %10’u İslam ve %7’si Hristiyan’dır.

Sri Lanka'nın en büyük Buddha heykeli
Sri Lanka’nın en büyük Buddha heykeli

Budizm, ülkenin en yaygın dinidir ve Sri Lanka’nın kültürü ve tarihi açısından önemli bir yere sahiptir.

Hinduizm ve İslam, özellikle Tamil ve Moğol kökenli Sri Lankalılar arasında yaygın olarak uygulanmaktadır.

Sri Lanka’da Yapılacaklar Listesi

Sri Lanka, egzotik güzellikleri, zengin kültürü, lezzetli yemekleri ve tarihi yerleri ile ünlü bir turizm destinasyonudur.

Kaudulla Milli Parkı’na safariye giden turistler aynı zamanda, Midigama Plajı’nda sörf yapabilir, Piegon Adası Ulusal Parkı’nda dalış sporları ile ilgilenebilir, Ambuluwawa Kulesine çıkabilirler.

İşte Sri Lanka’da yapabileceğiniz bazı popüler aktiviteler:

 1. Sigiriya Kalesi: Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Sigiriya Kalesi, Sri Lanka’nın en ünlü turistik yerlerinden biridir. Kaleden yukarı tırmanarak harika manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.
 2. Yaban hayatı ve doğa turu: Sri Lanka, zengin doğal yaşamı, milli parkları ve ormanlarıyla turistlerin ilgisini çeker. Yala Ulusal Parkı, Udawalawe Ulusal Parkı ve Sinharaja Ormanı gibi yerlerde yaban hayatını keşfedebilirsiniz.
 3. Plajlar: Sri Lanka, Hint Okyanusu’na kıyısı olduğu için birçok güzel plaja sahiptir. Unawatuna, Mirissa ve Tangalle gibi plajlar, turistler için popüler bir yerdir.
 4. Tapınaklar: Sri Lanka, Budizm, Hinduizm ve İslam gibi farklı dinlerin etkisi altındadır ve birçok tarihi tapınak ve kutsal yerlere ev sahipliği yapar. Örneğin, Kandy’deki Sri Dalada Maligawa Tapınağı, turistlerin ziyaret ettiği önemli bir yerdir.
 5. Çay tarlaları: Sri Lanka, dünyaca ünlü çaylarıyla bilinir ve Nuwara Eliya’da bulunan çay tarlaları, turistlerin ilgisini çeken popüler bir yerdir.
 6. Galle Fort: Galle, Sri Lanka’da bir koloni şehridir ve Galle Fort, şehir merkezinde yer alan ve İngiliz kolonisi döneminden kalma bir kale ve tarihi bir yerdir.
 7. Ella şelaleleri: Ella, Sri Lanka’nın güzel bir kasabasıdır ve burada Little Adam’s Peak, Nine Arch Bridge ve Ella Şelaleleri gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Ella Şelaleleri, doğal güzelliği ve büyüleyici manzaraları ile ünlüdür.

Sri Lanka Vizesi Nasıl Alınır?

Sri Lanka’da yapılacaklar listesi, kalınacak yer ve rota oluşturuldu ama geriye tek bir şey kaldı. Hint okyanusu’nun incisi, Sri Lanka Türkiye’den vize istiyor mu?

Evet, Sri Lanka Türkiye’den vize istiyor. Fakat telaşa kapılmaya gerek yok. 30 günlük olan turist amaçlı seyahat vizesinden çok kolay bir şekilde yararlanabiliyorsunuz.

“Ben işimi garantiye almak istiyorum, gitmeden önce her şeyi hallederim” derseniz, Sri Lanka Dışişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu Sri Lanka Online Visa Application sitesine giriş yaparak formu doldurup, güncel ücreti ödeyerek 5 dakika içinde vize sahibi olabilirsiniz.

MS 5. yüzyılda inşa edilen Sigirya Kalesi
MS 5. yüzyılda inşa edilen Sigirya Kalesi

Sri Lanka, bazı ülkelerin vatandaşlarına kapıda vize uygulaması yapmaktadır. Bu uygulama, ülkeye girişte vize almak isteyen turistlerin Sri Lanka’nın sınır kapısında vize başvurusu yapmasına olanak tanır.

Kapıda vize uygulaması için, ziyaretçilerin girişte aşağıdaki belgeleri sunmaları gerekmektedir:

 • Pasaport (geçerli en az 6 ay)
 • Seyahat planı
 • Dönüş uçuşu biletleri
 • Yeterli miktarda seyahat için para (en az 30 USD günlük bütçe)

Ayrıca, kapıda vize başvurusu için ödeme yapmak gerekebilir. Bu ücret, ziyaretçinin ülkeye giriş yaptığı sınır kapısına göre değişebilir.

Ancak, kapıda vize uygulaması, herhangi bir olumsuzluğa veya gecikmeye neden olabileceğinden, ziyaretçilerin seyahatleri öncesinde Sri Lanka’nın ilgili elçilik veya konsolosluğu ile iletişime geçmeleri ve gerekli vize başvurularını önceden yapmaları tavsiye edilir.

Sri Lanka’ya Seyahat Bavulu Nasıl Hazırlanmalı?

Sri Lanka’da hava nasıl, neler giymeliyiz? İşte geldik en keyifli kısma. Ülke tropikal bir iklime sahip. Dolayısıyla ülkede oldukça sıcak ve nemli bir hava görülmektedir. Bu nedenle, kesinlikle açık renkli ve ince kıyafetler tercih etmelisiniz.

Dambulla Mağara Tapınağı, Sri Lanka
Dambulla Mağara Tapınağı, Sri Lanka

Kırışmayan ve hemen kuruyan kıyafetler, zamanınızı daha değerli kılacaktır. Bazı bölgelerde ise yağışlı muson iklimi hakimdir. Bizden tavsiye olarak, şemsiye, yağmurluk ve su geçirmeyen ayakkabıları da yanınıza almak doğru bir tercih olacaktır.

Ayrıca bu tarz gezi ve seyahat konulu içerikler ilginizi çekiyorsa, sitemizin “Gezi Rehberi” kategorisini inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler