Spor Yapanların Tüketmesi Gereken 6 Sağlıklı Protein

Spor Yapanların Tüketmesi Gereken 6 Sağlıklı Protein

Kilo vermek veya vücut geliştirmek için spor yapanların temel hedefi, yağları kasa çevirerek hem güç kazanmak hem de görüntüyü değiştirmektir. Bu listemizde sporcular için tüketilmesi gereken en sağlıklı 6 proteine yer verdik.

Şüphesiz ki kilo vermek ve yağı kasa çevirmek için gereken en önemli şey yeteri kadar protein tüketmektir. Ancak günümüzde protein denilince herkesin ilk aklına gelen et, balık ve tavuktur. Halbuki protein değeri yüksek vejetaryen ürünler de bulunmaktadır. Bu yazımızla size sporcuların tüketmesi gereken en temel 6 protein deposu besinleri, sizlere sıralıyoruz…

Spor Yapanların Tüketmesi Gereken 6 Sağlıklı Protein

Spor yapanlar, fiziksel aktivite yapmayan bireylere göre daha fazla proteine ihtiyaç duyar çünkü protein, kas onarımı ve büyümesi için gereklidir. Yeterli miktarda protein içeren bir diyet, spor yapanların genel performanslarını iyileştirmelerine yardımcı olabilir. İşte spor yapanların tüketmesi gereken 6 sağlıklı protein:

1. Yumurta

Haşlanmış yumurta

Yumurta, protein değeri olarak önemli bir besindir. Bir yumurtanın 10 gramında 1 gram protein bulunmaktadır. Örneğin 60 gram bir yumurtada 6 gram protein mevcuttur. Bu yüzden yumurta, protein kaynağı olarak nitelendirilen ve kolay ulaşılabilen en önemli besindir.

2. Yeşil Mercimek

Yeşil mercimek

Yeşil mercimek, lif oranı yüksek olarak bilinen bir bakliyattır. Ancak bunun yanında protein deposu olduğunu söylemek de yalan olmaz. Ortalama büyüklükte bir kahve fincanı yeşil mercimeğin içinde 25 gram protein mevcuttur.  Vücuda verdiği enerjiyle sporcuların ve diyet yapanların vazgeçilmezi olan yeşil mercimek, kas hücrelerinin yenilenmesini de sağlayarak kas oluşumunu hızlandırır.

3.Ton Balığı

Ton Balığı
Ton balığı

Tüm balık türlerinin aksine ton balığı, ulaşılması kolay ve en pratik proteindir. Oldukça besleyici ve düşük kalorili olan ton balığı konservesinin %60’ı proteinden oluşur. Bu oran 120 gram konservede 21 gram proteine eş değerdir. Ayrıca Omega-3 yağı ve birçok vitamine de ev sahipliği yapan ton balığı, ulaşılması kolay proteinlerden bir diğeridir.

4.Tavuk Göğsü

Tavuk Göğsü
Tavuk göğsü

Her sporcunun öğününde mutlaka tükettiği tavuk eti, yüksek protein içermektedir. Özellikle tavuğun göğüs kısmı, yağ oranının en düşük ve protein oranının en yüksek olduğu kısımdır. 100 gram tavuk göğsünde 18 gram protein bulunmaktadır. Vücut işlevleri için oldukça önemli olan tavuk eti, kilo vermek isteyenlerin yüksek proteinli diyet listelerinde ilk sıradadır.

5. Hindi Eti

Hindi Göğüs
Hindi göğüs

Hindi eti, Türkiye’de popüler olmayan bir proteindir. Ancak bu listeye eklememek de haksızlık olurdu. Çünkü hindi eti sporcular için bir velinimet. Spor yapanların ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteini aynı anda barındıran en zengin besindir. Ayrıca yağ oranı da çok düşüktür.

Hindi eti, kaliteli protein sıralamasında 1 numaradır. 100 gram hindi göğsünün tüketilmesi durumunda, bir insanın alması gereken günlük protein oranının tam %43 ü karşılanmış olunur.

6. Lor Peyniri

Lor Peyniri
Lor peyniri

Lor peyniri, kalsiyum, protein ve fosfat bakımından zengin olan bir peynirdir. Lezzetli ve düşük kalorili lor peynirinin 100 gramında 11 gram protein bulunmaktadır. Sabah kahvaltılarınızda, öğlen salatalarınızda veya ara öğün için sağlıklı tariflerinizde ele alabileceğiniz önemli bir besindir. Kalorisinin %70 inin proteinden gelmesi de güzel bir detay…

Kilo vermeyi ve spor yapmayı keyifli hale getirmek istiyorsan, sitemizde yer alan “Kilo Verirken Tüketilmesi Gereken 5 Sağlıklı Yağ” içeriğine de bakmayı unutma.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler