Kilo Verirken Tüketilmesi Gereken 5 Sağlıklı Yağ

Sağlıklı Yağlar Listesi

Kilo verirken altın kural doğru besilerin doğru şekilde kullanılmasıdır. Herkesin bildiği “yağlı yersek vücut yağlanır” tezi doğru ama eksiktir. Sağlıksız, işlenmiş ve defalarca kullanılmış yağlarla yapılan yiyecekler maalesef kilo aldırıp insan sağlığında ciddi sorunlara meydan açarken sağlıklı yağlar tam tersi etkiye sahiptir. 

İnsan sağlığının yapısı basit bir matematiğe sahiptir. Vücuda ne kadar yağ sokarsan o kadar yağ yakarsın. Ancak buradaki püf noktası yakılan yağın pis yağ ve sokulan yağın sağlıklı yağ olmasıdır.

Vücut içinde barınan pis yağları vücuttan dışarı atabilmek için sağlıklı yağlar tüketmeliyiz. Böylece vücudun enerji yakımında en çok tüketilen besinler yani yağlar yakılacaktır.

Peki vücuda pis yağ soktuğumuzda da pis yağ yakılmaz mı?

Yukarıda bahsettiğimiz denklem sonucunda aklınıza bu soru takılıyorsa cevabı çok basit. Sağlıklı yağların vücutta tutunma süresi daha uzun olduğu için vücut enerji yakımında hemen parçalayabileceği ve harekete geçireceği kolay yağları işleve sokar. Bu yüzden sağlıklı yağ alıp pis yağları kolaylıkla yakabiliriz.

Kilo Verirken Tüketilmesi Gereken 5 Sağlıklı Yağ

Sağlıklı yağ olarak tüketebileceğimiz birden fazla besin vardır. Ancak bu yağları da tüketirken bir tencere dolusu yağın içinde yiyecekleri kızartmak tüm anlattıklarımıza yine ters düşmektedir.

Doğru yağları doğru şekilde kullanmak bu işin en temel püf noktasıdır. İşte yazımızın konusu olan yağ yakımını sağlayan 5 sağlıklı yağ listemiz.

1. Zeytinyağı

Zeytinyağ
Zeytinyağ

Zeytinyağı, tekli doymamış yağlar bakımından zengin olan bir yağ türüdür. İçinde bolca  antioksidan ve asit bileşenlerini barındırması zeytinyağını sağlıklı yağ yapmakta önemli rol oynar. Birçok hastalığa iyi geldiği gibi vücuda zeytinyağı sokumu pis yağların yakımına ve kilo vermeye çok yardımcı olur.

2. Tereyağı

Tereyağı
Tereyağı

Listede tereyağı ile karşılaşmayı beklemeseniz de aslında kullanım miktarı ve kullanılan tereyağının kalitesiyle insan bedenine oldukça yararlıdır. Gerçek, doğal ve katkısız tereyağı -özellikle köyde yapılanlar- doğru miktarda tüketildiği zaman vücudun vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Tereyağı; A, E, K, D, B12, B2 vitaminlerini ve kalsiyum, fosfor minerallerini içerir.

3. Avokado Yağı

Avokado Yağı
Avokado Yağı

Avokado yağı, içinde barındırdığı vitamin ve minerallerle tek başına bir yağ harikasıdır. Tekli doymamış yağ asitleri ve omega yağ asitleri birleşerek kalp dostu bir besin haline gelmiştir.

Barındırdığı vitaminler ise vücudun tüm vitamin dengesini oluşturmaktadır. Bu bakımdan günlük yaşamımızda kullanabileceğimiz ve kilo vermemizde etki edecek önemli yağlar arasında yer almaktadır.

4. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı
Hindistan Cevizi Yağı

Son yılların en popüler ürünü haline gelen hindistan cevizi yağı, kozmetikten yemeklere, kahvelerden mumlara kadar birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Bu kadar fazla kullanılmasının ve popüler olmasının sebebi de hindistan cevizinin gözle görülür faydaları barındırmasıdır. İçerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde vücutta tokluk hissi vermeye kadar giden önemli bir serüvene sahiptir. Kilo vermek isteyenlerin de mutlaka kulanabileceği yağlardan biridir.

5. Yemiş Yağları

Fındık Yağı
Fındık Yağı

Yemiş yağları dediğimiz aslında fındık, fıstık, badem gibi yemişlerden elde edilen yağlardır. İnsan bedenine birçok faydası bulunan yemiş yağları hem kilo vermek isteyenlerin hem de yiyeceklerinde aroma keşfi yapmak isteyenlerin başvurabileceği bir besindir.

Sağlıklı 5 yağ listemizin sonunda belirtmemiz gerekir ki her şeyin fazlası zarardır. Doğru miktarda ve doğru biçimde kullanılan sağlıklı sağlar ile daha hızlı ve kalıcı kilo verdiğinizi fark edeceksiniz.

Ayrıca bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Sağlık İçin Tüketilmesi Gereken 10 Şifalı Bitki” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler