Bad Boy Bubby Film İncelemesi ve Özeti

Sinemanın en rahatsız edici filmlerinden biri olarak kabul edilen ve yönetmenliğini Rolf de Heer’in yaptığı 1993 yapımı kara komedi filmi Bad Boy Bubby’nin özetine, incelemesine ve fragmanına yer verdik.

Rolf de Heer Kimdir?

Rolf de Heer

Rolf de Heer, 4 Mayıs 1951’de Heemskerk, Noord-Holland, Hollanda’da doğdu. 1984 yılında ilk filmi Tale of a Tiger ile başladığı sinema yolculuğuna Bad Boy Bubby (1993), Alexandra’s Project (2003) ve Ten Canoes (2006) gibi birçok yapım sığdırdı. Rolf de Heer, Avusturalya’nın en tanınan yönetmenlerinden biri oldu.

Bad Boy Bubby Film Özeti

Bad Boy Bubby filmi, 35 yaşındaki Bubby (Nicholas Hope) ve annesi Florence’in (Claire Benito) yaşadığı iki odalı pis ve kasvetli evde geçer. Flo, Bubby’nin küçüklüğünden beri dışarıda zehirli gazlar olduğunu söyleyerek onu korkutmuştur. Bu yüzden Bubby hiç kimseyle iletişim kurmadan büyür, adeta bir hayvan gibi süt ve ekmekle beslenir ve kendi başına ihtiyaçlarını karşılayamaz. İletişim becerileri ise sadece karşısındakinden duyduğu kelimeleri sürekli tekrarlamakla sınırlıdır.

Bubby bir gün nihayet durumdan şüphelenir, çünkü kedisi gaz maskesi olmadan dışarı çıktığı halde sağ salim geri dönebilmektedir. Annesi bir şekilde kandırmaya devam etmeye çalışsa da bu sefer işlemez. Bubby’nin babasının yıllar sonra bir anda çıkageldikten sonra yaptığı zorbalıklar da bardağı taşıran son damla olur ve Bubby, anne ve babasını öldürür. Onun için artık yeni bir hayat başlamıştır.

Hayata attığı adımla başına gelen olaylar dizisi de başlamış olur. Polisleri peşine takar, gördüğü her kadını farkında olmadan taciz eder hatta rehabilitasyon merkezine bile uğramayı es geçmez, ayrıca bu sırada gizli bir yeteneği olarak engelli insanları anlayabildiğini keşfeder.

Daha sonra Bubby, avangard bir rock grubunun elemanlarıyla tanışır. Kısa sürede kendine has şarkı sözleriyle katkı sağladığı bu grubun vokalisti olur. Artık grubun hayranları tarafından her konserde istenen vazgeçilmez biri olmuştur. Ayrıca Bubby bu dönemde Angel (Carmel Johnson) adındaki bir kadına aşık olur. Bubby’nin güneş görmeyen odasından çıkarak başladığı ilginç hikayesi, evli ve çocuklu olmasıyla mutlu bir finalle son bulur.

Bubby, rock grubuyla sahnede

Bad Boy Bubby Film İncelemesi

Yönetmenliğini Rolf de Heer’in yaptığı ve başrollerini Nicholas Hope (Bubby), Claire Benito (Florence) ve Carmel Johnson (Angel)’nın paylaştığı Bad Boy Bubby, Avustralya yapımı bir kara komedi filmi. Film, Rotten Tomatoes %88 ve IMDB 7.3 puanlarına sahip.

Film her yeni mekan için bir tane olmak üzere 32 farklı görüntü yönetmeni ile çekilmiş ve güzel bir dokunuş olarak Bubby’yi oynayan aktör Nicholas Hope’un kafasının yanına bantlanmış radyo mikrofonlarını kullanarak binaural sesle kaydedilmiş. Bu sayede her şeyin Bubby’nin duyduğu şekilde duyulması sağlanarak seyirciyi filmin içine çekmek amaçlanmış.

Filmin ilk 30 dakikasını izlediğimiz, sosyal normların ve kuralların olmadığı ürkütücü klostrofobik ortam her yönüyle muazzam yaratılmış. Film daha sonra daha eğlenceli bir hâl alsa da hüzün ve ürkütücülük alt tonda hala kendini hissettiriyor. Hayvan zulmü, ensest ilişki, çıplaklık ve cinayet içeren yapımın sinema tarihinin en rahatsız edici filmlerinden biri olarak kabul edildiğini söylememiz gerek. Hatta filmin başında bu sebeple bir uyarı bile bulunuyor. Hassas bir yapınız varsa etkilenmeniz muhtemel.

Bubby ve Flo’nun evi

Filmin en güzel yanlarından biri ise tamamen tahmin edilemez olması, bundan sonra nereye gideceği hakkında hiçbir fikriniz yok. İlginç hikayesiyle birlikte merhamet, birey olmak, umut gibi mesajlarıyla içinizde buruk ama masum bir tat bırakıyor. Özellikle Bubby’nin rock grubunda şarkı söylediği sahnelerde çok keyif alacağınıza eminim.

Filmin kendimce beğenmediğim kısmı ise finali. Buraya kadar oldukça güçlü gelen bu hikaye, finalinde basit şekilde son buluyor. Mutlu bir sonla bitmesi bir yandan yüreğinize su serpse de hissettirdiği “bu kadar da olamaz” hissiyatı ne yazık ki beni düşündürdü. Söylenene göre çekimler sırasında yönetmen Rolf de Heer, Avustralya hükümetinin ölüm cezasını yasallaştırabileceğine dair bir söylenti duydu. Buna öfkelenerek, Bubby’nin suçlarından dolayı tutuklanıp asıldığını gösteren alternatif bir son yazdı, ama bu son asla yayınlanmadı.

Bu yazımızda Rolf de Heer’in yönetmenliğini yaptığı 1993 yapımı Bad Boy Bubby filmini inceledik. Bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Dial M for Murder Detaylı Film İncelemesi” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bad Boy Bubby Filmi Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler