Shadow and Bone 2. Sezon Dizi İncelemesi

shadow and bone 2. sezon

Shadow and Bone (Gölge ve Kemik) dizisinin geçenlerde yayınlanan yeni sezonunun incelemesini yaparken sizlerle birlikte Grishaverse’te yeni ufuklara açılıyoruz.

Türkçe çevirisi Gölge ve Kemik olan Shadow and Bone, ilham kaynağı olan Leigh Bardugo’nun kaleminden Grishaverse serisi ile var olan hayranlarına ek dizi kendine özgü bir hayran kitlesi de oluşturdu.

Dizi ilk sezonu ile izleyicilerin ilgisini üzerine çekmeyi başardı. Bu başarıyı ikinci sezon ile de daha da yükseltecek gibi görünüyor.

Shadow and Bone 2. Sezon Konusu

İlk sezonun sonunda Karanlık Lordun yenilgisi ile ana karakterimiz Karanlık Diyarını yok edecekken yan karakterimiz Mal, Alina’nın gücünü tam toplayamadığı için ertelemesini söylemesi ile Karanlık Diyarını yok etmeyi gücüne güç katacağı güne kadar öteledi.

2. Sezonda da asıl amaç kalan iki önemli büyüteci de avlayıp Alina’nın gücünü arşa çıkarmak. Bundan dolayı da Mal ve Alina Ravka’dan kaçıp Kaz’ın onlar için çıkarttığı sahte belgeler ile başka bir ülkeye gidiyorlar. Burada Karanlıklar Diyarının büyüdüğünü ve köyleri yok ettiğini öğreniyoruz.

Alina gördüğü rüyaların gerçek olduğunu da anlıyor böylece.

Shadow and Bone Mal ve Alina
Shadow and Bone Mal ve Alina

Yeni sezonda herkes Alina’nın öldüğünü zannediyor ve Karanlıklar Diyarının büyümesinden ana karakterimiz Güneş Elçisi Alina Starkov’u sorumlu tutuyorlar ve ona karşı çoğu insan nefret besliyor.

Alina, Deniz Kırbacı büyüteci ile ilgili araştırma yaparken yanlışlıkla yakalanıyor ve oradan hızla uzaklaşıyor. Alina şehrin sokaklarında hızla ilerlerken Mal’in başının dertte olduğunu görüyor ve onu kurtarmak için mecburen güçlerini kullanıyor.

Güneş Elçisini canlı kanlı gören insanlar öfkeli bir şekilde Mal ve Alina’nın peşine düşüyorlar. Alina ve Mal çıkmaz bir sokağa girdiklerinde öfkeli halkla onların arasına bir grup insan giriyor ve Alina ile Mal’in kaçmasını sağlıyorlar orada Alina’ya karşı umut besleyen insanların hala daha olduğunu görüyoruz.

Shadow and Bone Deniz Kırbacı
Shadow and Bone Deniz Kırbacı

İkilimiz Deniz Kırbacını aramak için bir gemi ile anlaşıyorlar. Ne görelim geminin kaptanı da ilk sezonda Kargalara Alina’yı yakalama işini veren kişi çıkıyor.

Kaptan, Alina’ya konan para ödülünün peşinde olduğunu söylüyor. Buna karşılık Alina kaptanı dünyayı kurtarma macerası gibi cazip bir teklif sunuyor ve kaptan bunu kabul ederek onlara büyüteçleri aramalarında yardım edeceklerini söylüyor.

Böylece ikinci sezon maceramız başlamış oluyor. İkinci sezonda fedakarlıklar ve ciddi kararlar alma üzerine kurulu, bu da diziyi izlerken izleyiciyi düşündürmeye sevk ediyor. İkinci sezon son sahnesinde ise izleyiciyi “waovv” türünden bir ruh haline sokuyor.

Shadow and Bone 2. Sezon Yorumu

Netflix bizleri 2021’de Leigh Bardugo’nun Grishaverse serisindeki Gölge ve Kemik ile Kargalar Meclisi kitaplarından esinlenerek bu iki kitabın hikayesini başarılı bir şekilde birleştiren güzel bir yapımla karşılamıştı. İkinci sezonu da oldukça düşündüren ve merak uyandıran enfes bir sezon olmuş.

Özellikle ilk sezonda yan karakter olarak gördüğümüz Mal’i bu sezonda daha çok ana karakter gibi görüyoruz hatta Karanlıklar Lordundan daha ön planda olduğuna şahitlik ediyoruz, buna da son bölümlerde tanıklık ediyoruz.

İlk sezondaki monotonluğun aksine bu sezonda daha çok aksiyon ve olayların ardı ardına gelmesi bir fantastik sever olan beni ekran başında daha çok tuttu ve aşırı şekilde tatmin etti.  Olayların sıkmadan birbirine bağlanması da bir o kadar hoşuma gitti.

Kısaca Gölge ve Kemik 2. Sezonunu oldukça beğendim ve son sahnesi ile de beni 3. Sezonu beklemeye teşvik ettim. İlk sezonu izlediyseniz muhakkak yeni sezonu da izlemenizi öneriyorum. İyi seyirler…

Bu tarz dizi incelemeleri ilginizi çekiyorsa, sitemizde yer alan ve başka bir dizi incelemesi olan “From 2. Sezon Konusu ve Detaylı Dizi İncelemesi” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shadow and Bone 2. Sezon Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler