Science’a Göre En Korkunç Filmler Listesi (2022 Güncel)

2022 Science'a Göre En Korkunç Filmler Listesi

Science’ın yaptığı araştırmayı baz alan listemizde Science’ın araştırmasını nasıl yaptığını, araştırmanın sonuçlarını ve araştırmaya göre en korkunç olan ilk 5 filmin ismine, konusuna ve oyuncularına yer verdik.

Science korku filmleri üzerine bir araştırmaya girdi. Korku bilimini incelemek ve tüm zamanların en korkunç filmlerini bulmak için ikonik korku filmlerinin bazılarında izleyicilerin kalp atış hızlarını takip ettiler.

2020 yılında korku filmlerini bilimsel kanıtlarla sınıflandırmak amacıyla BroadbandChoices.co.uk , Science of Scare Project‘i kurdu. 3 yıldır korku temalı video oyunlarını ve filmleri inceleyen proje bu yıl da en korkunç filmler listesini açıkladı.

Korku Filmleri Nasıl Ölçülüyor?

Science of Scare'e göre en korkunç filmler
Science of Scare’e göre en korkunç filmler

Science of Scare projesi her yıl uzun metrajlı filmlerin bir listesini hazırlıyor ve onları 250 denek panellerine koyuyor. Bu denekler araştırmacıların gözetiminde filmlerin özel gösterimlerini izliyor ve bu sırada özel ekipmanlarla kalp atış hızları ölçülüyor.

İzleyicilerin yorulmasını önlemek için gösterimler ekim ayından önce bütün seneye yayılarak birkaç haftada yapılıyor.

Science of Scare 2022 Sonuçları

Liste 30 film içeriyor. Bu yıl listeye dört yeni film eklendi. Bu geçen seneden dört tane filme veda edildiğini gösteriyor.

Science’a Göre En Korkunç İlk 10 Film

  1. Host
  2. Sinister
  3. Insidious
  4. The Conjuring
  5. Hereditary
  6. Terrified
  7. It Follows
  8. Dashcam
  9. A Quiet Place Part 2
  10. Paranormal Activity

Science’a Göre En Korkunç 5 Film

1. HOST (2020)

Host (2020)
Host (2020)

88 ortalama kalp atışıyla birinci olan film Host. Geçen sene de listenin başında gördüğümüz filmi Rob Savage yönetti. Korona zamanında çekilmesiyle birlikte zoom tabanlı bir film.

Host (2020) Konusu

Altı arkadaş korona zamanında bir medyumla görüşmeye karar verir. Zoom üzerinden düzenlenecek seans için medyumla anlaşırlar. Seans başladıktan bir süre sonra işler ters gitmeye başlar. Beklenmedik durumlarla karşılaşan grup çok geçmeden kötü bir ruhun evlerini istila etmeye başladığını fark eder.

Host (2020) Oyuncuları

Haley Bishop (Haley) , Jemma Moore (Jemma), Emma Louise Webb (Emma), Radina Drandova (Radina), Caroline Ward (Caroline), Alan Emrys (Alan), Patrick Ward (Caroline’nın Babası), Edward Linard (Teddy).

2. Sinister (2012)

Sinister (2012)
Sinister (2012)

Yapımını Paranormal Activity filminin yapımcılarının yürüttüğü filmin yönetmeni, The Exorcism of Emily Rose filmiyle tanınan Scott Derrickson.

Sinister Konusu

Suç yazarı Ellison Oswalt, romanına malzeme toplamak için korkunç cinayetleri araştırmaya eşi Tracy ve iki çocuğuyla birlikte ülkenin diğer ucuna seyahat eder. Kiraladıkları evde daha önce yaşayan bir aile öldürülmüştür. Evin içini araştırırken burada yaşayan ailenin işkence ve ölümlerinin çekildiği snuff filmler bulur. Bulduğu filmlerle kanı donan Ellison cinayetlerin ardında yatan gerçekleri ortaya çıkarmaya karar verir.

Sinister Filminin Oyuncuları

Ethan Hawke (Ellison Oswalt), James Ransone (Deputy), Nicholas King (Bay Boogie), Clara Foley (Ashley), Juliet Rylance (Tracy), Micheal Hall D’Addario (Trevor), Victoria Leigh (Stephanie).

3. Insidious (2010)

Insidious (2010)
Insidious (2010)

Sadece 1 milyon dolara mal olan listenin üçüncü filmi, Testere, Dead Silence ve Death Sentence gibi filmlerinde yönetmeni olan James Wan’ın imzasını taşıyor.

Insidious Filminin Konusu

Astral yolculuk üzerinde duran film, genç çift Josh ve Renai’nin yeni bir eve taşınmasıyla başlıyor. Üç çocukları olan çift, evde yaşanan olaylardan dolayı evin hayaletli olduğunu düşünür ve taşınmaya karar verirler. Oğulları Dalton ise doktorların anlam veremediği bir komaya girer. Ailenin yeni eve taşınmasıyla olaylar bitmemiştir.

Insidious Filminin Oyuncuları

Patrick Wilson (Josh Lambert), Leigh Whannell (Specs), Rose Byrne (Renai Lambert), Ty Simpkins (Dalton Lambert), Lin Shaye (Elise Rainier), Barbara Hershey (Lorraine Lambert).

4. The Conjuring (2013)

The Conjuring
The Conjuring

Konusunu gerçek bir hikayeden alan Korku Seansı listemizde 4. sırada bulunuyor. Filmin yönetmeni ilk testere filminden adını duyuran ve listedeki üçüncü filme de imza atan James Wan.

The Conjuring Filminin Konusu

Film doğaüstü olayları inceleyerek aydınlatmaya çalışan dünyaca ünlü çift Ed ve Lorraine Warren’ın karşılaştıkları ürkütücü bir vakayı ele alır. Perron ailesinin gözlerden uzak çiftlik evi nedeni bilinmeyen bir şekilde karanlık varlık tarafından kuşatılmıştır. Bu ailenin hayatını kabusa dönüşmüştür.

The Conjuring Filminin Oyuncuları

Vera Farmiga (Lorraine Warren), Patrick Wilson (Ed Warren), Sterling Jerins (Judy Warren), Joseph Bishara (Bathsheba Sherman), Shannon Kook (Drew Thomas), Joey King (Christine Perron), Lili Taylor (Carolyn Perron).

5. Hereditary (2018)

Hereditary (2018)
Hereditary (2018)

Yönetmeninin Ari Aster olduğu Hereditary filmi listede 5. sırada yer alıyor.

Hereditary Filminin Konusu

Graham ailesinden Ellen ölünce, kızı Annie ve ailesi atalarının gizemli ve korkunç sırlarını keşfeder. Keşfettikleri sırlar karanlıklaştıkça aile üyeleri miras gibi kalmış olan bu korkunç kaderden kurtulmak için mücadele ederler. Ailevi bir trajediyi uğursuz ve derinden sarsıcı bir şeye dönüştüren olaylar, kalan paramparça mirasın gölgesini taşımaktadır.

Hereditary Filminin Oyuncuları

Toni Collette (Annie Graham), Alex Wolff (Peter Graham), Milly Shapiro (Charlie Graham), Gabriel Byrne (Steve Graham), Ann Dowd (Joan), Mallory Bechtel (Bridget).

Bu tarz yazılar ve korku filmleri ilginizi çekiyorsa yine sitemizde bulunan ”Az Bilinen En İyi 5 Korku Filmi” isimli yazıya da göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler