Sabahattin Ali ”Kürk Mantolu Madonna” Kitap İncelemesi

Sabahattin Ali ''Kürk Mantolu Madonna'' Kitap İncelemesi

Sabahattin Ali’nin kaleme aldığı ”Kürk Mantolu Madonna” kitabının konusu, özeti, özellikleri, yorum ve incelemesine değindik.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin askerlik yıllarında bir gazeteye yazmış olduğu dokunaklı aşk hikayesini anlatan kitabıdır.

Kitap, 1943 yılında yayımlanmış ve 2015 yılında Türkiye’de en çok okunan kitap olarak raflarda yerini almıştır.

Sabahattin Ali Kimdir?

Peki, Sabahattin Ali Kimdir? Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 tarihinde Bulgaristan’ın Eğridere şehrinde dünyaya gelmiş Türk yazar, şair ve öğretmendir.

Yazar, eğitim hayatına Üsküdar’da bulanan Osmaniye Mektebi‘nde başlamış ve daha sonra İstanbul Muallim Mektebi‘nden mezun olmuştur.

Sabahattin Ali
Sabahattin Ali

Yozgat’ta öğretmenlik hayatına başlayan Sabahattin Ali, birkaç yıl sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışına dil öğrenimi için gönderilir.

Bu süreçte Dünya edebiyatını yakından tanıma fırsatı bulur ve eserlerinde de etkisi olacak geniş bir perspektif sunar.

Sabahattin Ali, Cumhuriyet Dönemi’nin en etkili yazarları arasında olup, roman, öykü, şiir ve oyun gibi birçok türde eser kaleme almıştır.

Kendini ‘Toplumcu Gerçekçi’ bir yazar olarak nitelendiren Sabahattin Ali, ”Kürk Mantolu Madonna”, ”Kuyucaklı Yusuf” ve ”İçimizdeki Şeytan” başta olmak üzere birçok dile çevrilen eserleri ile Dünya edebiyatına da katkılarıyla bilinmektedir.

Sabahattin Ali kimdir?
Sabahattin Ali kimdir?

Eserleri, halen günümüzde okunan ve birçok konuda eleştirilen bir bakış açısı sunmasıyla da popüler bir yer edinmiştir.

Yazar, nesnelerde toplumsal eleştirel yönleriyle incelemiş ve bunun en iyi örneğini ”Kürk Mantolu Madonna” gösterir niteliktedir.

Takındığı eleştirel bakış ve duruş yüzünden birçok eleştiriye maruz kalan yazar, 2 Nisan 1948 tarihinde öldürülmesiyle hayata gözlerini yummuştur.

Kürk Mantolu Madonna’nın Konusu

Kürk Mantolu Madonna’nın Konusu Nedir? Kürk Mantolu Madonna, içinde yalnızlaşma, yabancılaşma ve aşk temaları barındıran bir eserdir.

Kitap, baş karakter olan Raif efendinin Almanya’da gördüğü bir tablo ile başlar. Daha sonra tabloda gördüğü kadına tutuklu kalan Raif efendinin aşk hikayesi, melankolik ve derin tahlillerle anlatılır.

Kürk Mantolu Madonna
Kürk Mantolu Madonna

Raif efendi, bu zamana kadar hep başkalarının isteklerine göre hayatını idame ettirmiş biridir ve tablodaki kadın olarak resmedilen Maria Puder adlı gerçek karaktere aşık olması ise ona hayatının tüm noktalarını sorgulattırır.

Havranlı Raif Efendi’nin yolunun Berlin’e düşmesi ile olaylar gelişir. Sergide gördüğü, adını ”Kürk Mantolu Madonna” olarak betimlediği tabloya hayran kalır. Ne tesadüftür ki Maria ile bir gün yolları bu sergi ile kesişir. Daha sonrasında gelişen olaylar sonucu ise Raif efendinin ağzından dinlediğimiz bu hikaye ile bir sancılı aşk dramına şahit olmaktayız.

Kürk Mantolu Madonna Romanının Özellikleri

”Kürk Mantolu Madonna” romanının özellikleri nelerdir? Sabahattin Ali’nin ”Kürk Mantolu Madonna”sı Hakikat Gazetesi’nde Büyük Hikaye başlığıyla 48 sayı şeklinde tefrika edilmiştir.

Eser, yazarın ikinci kez askere alındığı dönemde kaleme alınmış ve Sabahattin Ali’nin en çok okunan ve üstünde konuşulmasıyla bir kült haline gelen kitabı olmuştur.

Roman, 18 Aralık 1940 – 8 Şubat 1941 yılları arasında tefrika edilmiş ve ilk kez 1943 yılında Remzi Kitabevi tarafından kitap haline getirilmiştir.

”Kürk Mantolu Madonna” Kitap Kapağı Görseli

Roman, Türk Kütüphaneciler Derneği’nin yayımladığı istatistiklere göre 2015 yılında Türkiye’de en çok okunan kitap olma özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda da 2017 yılında üniversite kütüphanelerinde en çok ödünç alınan kitaplar listesindedir.

Roman, Almanca, Arapça, Rusça, İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca gibi birçok dile çevrilmiş olup tiyatro ve sinema alanın da uyarlanması söz konusudur.

Kürk Mantolu Madonna Yorumu ve İncelemesi

”Kürk Mantolu Madonna” esasında bir aşk hikayesi olarak anlatılsa da her karakterin gelişimi, usta bir kalemle resmedilmesiyle büyük bir başarı meydana getirmiştir.

Romanda, duygusal çöküntüler ve yaşanan hisler, derin psikolojik tahlillerle daha bir anlam kazandırmış ve kitaba dünya edebiyatının kapılarını açmıştır.

Hüzünlü bir aşk hikayesini konu alan roman; yalın, sade, yormayan bir bakış açısıyla akıcı bir anlatım sunuyor.

Eğer bu tarz kitap incelemeleri ilginizi çekiyorsa sitemizde bulunan ”Ben, Malala Kitap Yorumu ve İncelemesi” adlı inceleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler