Ruhsal Rehber: Erk Hayvanı ile Tanışma Meditasyonu

Her insanın doğuştan sahip olduğu, koruyucu ve yönlendirici güce sahip ruh rehberleri ve erk hayvanı (Nagual) tanışma meditasyonu nasıl yapılır? Geçmişten günümüze bir çok kültürden inanç sistemine kadar varlığını sürdüren ruh rehberleri hakkında tüm detaylar.

Şaman inancında insanlara doğuştan itibaren koruyucu ve rehber bir hayvan ruhu atanıldığına inanılır. Erk Hayvanı inancına göre her insanın bir hayvanı vardır ve onu keşfetmesi gerekir. Kişiler hayvanını keşfettikten sonra hayatları kolaylaşır ve daha huzurlu olurlar.

Erk Hayvanı, Nagual ve Ruhsal Rehber Nedir?

Mezoamerikan kültürlerindeki inanca göre evrende yaratılan her şey tek bir yaratıcının takdirinde olduğundan insan, hayvan, bitki ve doğaya dair ne varsa hepsi bir bütünlük ve uyum içerisindedir. Her varlığın bilgelik gücü bulunmaktadır ve özellikle dünyada bu bilgeliği ve rehberliği insanlara sunmak, öğretici olmak amacıyla hayvanların yaratıldığına inanılır.

İnsanları koruyup kollamaya gönüllü olan hayvan ruh rehberlerine Maya dilinde Nagual denilmiştir. Onlara göre Nagual kelimesi sevgi ve saygıyı çağrıştırmaktadır.

Eski Türk Şaman geleneğinde de Erk Hayvanları çok önemli bir yere sahiptir. Tıpkı Kızılderili spiritüalizminde olduğu gibi onlarda evreni tüm canlılarla bir bütün ve uyum halinde düşünmüşler, saygı duymuşlardır. Şamanlara göre insan doğduğu zaman hayat yolculuğunda ona rehberlik eden ve koruyan bir hayvan ruhu atanır ve o ruh tarafından mistik yolculuğu şekillenir. Ömür boyu destek görür. Fakat çoğumuz ruhsal rehberlerimizin yani Erk Hayvanlarımızın farkında bile değilizdir. Peki nasıl farkına varırız?

Erk Hayvanı ile Tanışma Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Meditasyona hazırlık
Meditasyona hazırlık

Hayatımız boyunca belli zamanlarda bazen rüyalarımızda bazen günlük yaşamın içinde bazen de televizyonda belki kitaplarda veya önümüze çıkan resimlerde aynı hayvanı görmüşüzdür. Sürekli karşımıza çıkan bu hayvan Erk Hayvanımız olabilir mi? Elbette… Ya da bir hayvanı diğerlerinden daha çok sevebiliriz örneğin bir kedi, köpek, balık, kuş, geyik… 

Erk hayvanımızla tanışmak onların bilgeliğinden faydalanmak için tıpkı şamanların yaptığı gibi özel bir rüya meditasyonu yapılması gerekmektedir.

Öncelikle kimsenin sizi rahatsız etmeyeceğinden emin olunca yatağınıza geçin ve meditasyon sırasında dinlemeniz için şaman davulu içeren bir kayıt açın. Nefes egzersizleri yapıp zihninizi boşalttıktan sonra doğada daha önceden bildiğiniz ve çok sevdiğiniz bir yerde bulunduğunuzu imgeleyin.

Orada kuş seslerini ve doğanın seslerini dinleyin. Üzerine bastığınız çimleri ve ağaçların arasından süzülen güneş ışıklarını hissedin. Bir süre etrafınızı inceleyerek yürüyün. İleride heybetli çok büyük bir ağaç görüyorsunuz, ağaca doğru ilerleyin.

Önüne geldiğinizde köklerine, gövdesine, dallarına bakın. Gövdesinde rahatlıkla geçebileceğiniz bir yarık göreceksiniz. Girin oraya. Loş ışıklı tünelde yürüyüp çıkışa doğru sakin adımlarla ilerleyin. Parlak bir açıklıktan dışarıya çıkın. Yürümeye devam edin. Bulunduğunuz yer şamanların Alt Dünya ismini verdikleri yer. Onlar Alt Dünya da atalarının ve güç hayvanlarının yaşadığına inanırlar.

Alt Dünyaya geçiş
Alt Dünyaya geçiş

Şimdi dışarıdasınız ve çimenli, rengarenk çiçeklerle süslü çeşit çeşit ağaçların sıralandığı başka bir patika yolda yürüyorsunuz. Buradaki ağaçlar, gökyüzü, yol, çiçekler ve her şey bildiğimiz dünyadan farklı olabilir. Mesela insan boyunda çiçekler, belki havada duran ağaçlar, yüzen dağlar, renkli yağmurlar veya kar gibi… Alt Dünyanızı kurmak tamamen size kalmış. Kurduğunuz dünyayı her bir detayına kadar inceleyip yürümeye devam edin. Ufuk çizgisinde yine ulu bir ağaç karşılayacak sizi. Ağacın türü size kalmış, ince narin dalları yerlere kadar uzanan bir söğüt olabilir, zirvesi görülmeyen bir kavak veya kökleri çok güçlü, kalın dalları olan bir çınar.

Alt Dünya
Alt Dünya

Mutluluk ve tarifsiz huzur her yanınızı sardı, şimdi neşe içinde o ağaca gidin. Yaklaştıkça ağacın gövdesinin, dallarının ve yapraklarının rengine odaklanın. Ne kadar güzel ve farklı! Ağacın toprakla birleştiği yerde etrafını tamamen çevreleyen bembeyaz taşlardan oluşmuş bir çember göreceksiniz. Çemberin içine girin ve sırtınızı ağaca yaslayıp oturun. Gözlerinizi kapatıp içinize dolan huzur ile bekleyin. Az sonra çemberin dışına bazı hayvanların geldiğini hissedeceksiniz.

Gelen hayvanları tanımaya çalışın, bakın hangileri gelmiş? Nesli tükenmiş hayvanlar olabilir, efsanevi hayvanlar (Anka kuşu, ejderha, pegasus) olabilir… Orada duruyorlar mı? Gözlerine bakın tek tek inceleyin ve gülümseyin. Çemberin içine giren oldu mu? Bekleyin, birisi çemberi aşıp yanınıza gelecek. Kim geldi? Göz teması kuruyor sizinle ve konuşmak istiyor. Konuşun onunla. Bu konuşma telepatik olabileceği gibi sembolik bir konuşma da olabilir. Dinleyin. Size güvende olduğunuzu, mutlu olduğunuzu anlatmak istiyor. Sizinle tanışmak istiyor. Tanışın, konuşun ve akışta birbirinize sevgi ve güven aktarın. O sizin Nagual’iniz, Erk Hayvanınız.

Sizi çemberinizden çıkarmak ve Alt Dünya da vakit geçirmek istiyor. Diğer hayvanları sevgiyle uğurlayıp onunla birlikte gidin. Sırtına binebilirsiniz, birlikte uçabilirsiniz, koşabilirsiniz veya yüzebilirsiniz. Mümkün olduğunca iletişim kurmaya çalışın. Bir süre onunla kalın ve ayrılmadan önce bir sonraki görüşme için ona söz verip Alt Dünya ya geçtiğiniz tünele gelin ve ağaçtaki yarıktan dışarıya çıkın. Artık gözlerinizi açabilirsiniz.

Erk Hayvanınız yani Nagual eskiden olduğu gibi bundan sonrada hep sizinle olacak ve size destek verip koruyacak tek fark artık onu tanıyorsunuz.

Meditasyonu burada bitirebilirsiniz.

Bazı Erk Hayvanları ve Anlamları

1. Aslan

Erk hayvanı aslan
Aslan

Doğuştan cesaretin ve liderliğin sembolüdür. Onurlu, gururlu ve otorite sahibidir, ihtişam ondan sorumludur. En güçlü ruhsal rehberlerden biridir ve ailenin koruyucusudur.

2. Geyik

Erk hayvanı geyik
Geyik

Sezgileri güçlü ve oldukça hassastır. Güven, başarı ve nezaket arasında denge kurar, sanatsal yönü ve estetik zevki geliştirir. Tehlikeyi çok çabuk fark eder ve hızlı davranır.

3. Ayı

Erk hayvanı ayı
Ayı

En güçlü ruh hayvanlarından biridir ve son derece duygusaldır. Güçlü pençeleri ile yere sağlam basar ve dünya ile derin bağlantı kurar. Sessizlik ve dinlenmeyi temsil etse de cesaret ve güç ondan sorumludur.

4. Kedi

Erk hayvanı kedi
Kedi

Son derece meraklıdır ve yeni şeyler keşfetmeyi çok sever. Bağımsızlığı sembolize eder, macerayı sever. Sınırlandırılmaktan hoşlanmaz. Sabır ve içsel gücü temsil eder.

5. At

Erk hayvanı at
At

İçgüdü ve tutkunun sembolüdür, üretkendir, özgürlükten asla taviz vermez. Özgürlüğü için sonuna kadar savaşır. Sabır ve erdem çok önemlidir, güçlüdür. Güvenince sadakatinden ödün vermez.

6. Fare

Erk hayvanı fare
Fare

Detaycıdır ve araştırmaya çok önem verir. Hayatımızdaki küçük detayları gözden kaçırmamamız için rehberlik eder, sevecendir.

7. Baykuş

Erk hayvanı baykuş
Baykuş

Bilgeliğin sembolüdür, başkalarının kaçırdığı ayrıntıları fark edebilmeyi sağlar. Gizli kalanları yakalamayı ve derin anlamlar vermemizi sağlar.

8. Kurt

Erk hayvanı kurt
Kurt

Özgürlük ve iç güdülere sıkı sıkıya bağlıdır, zekidir. İç güdüleri her şeyin üstünde tutar. Diğer ruh rehberleri ile bağ kurabilme yeteneğine sahip eşsiz rehberdir o yüzden tüm enerjilerle birlikte hareket edebilir ayrıca sakin ve temkinlidir.

9.Yılan

Erk hayvanı yılan
Yılan

Yeniden doğuşun, şifacılığın ve üstün sezgi yeteneğinin sembolüdür. Yol göstericidir ve olağanüstü bir rehberdir. Güzellik, çekicilik, sanatsal yetenekler konusunda rehberlik eder. Hayatta kalma becerilerini geliştirir.

Sizde Erk Hayvanınız ile tanışıp bu eşsiz anı deneyimlemelisiniz. Ne zaman ihtiyacınız olursa onlar hep yanınızda.

Bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Dharma Nedir? Dharma Prensipleri ve Yasaları” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler