Resident Evil 4 Remake Oyun İncelemesi

Resident Evil 4 Remake İnceleme

Capcom’un sevilen serisi Resident Evil, Remake oyunlarıyla tekrardan gündeme geliyor. Resident Evil 4 Remake incelemesi ve oyuna dair tüm detaylara yer verdik.

Resident Evil 4 Remake sonunda çıktı. Capcom, Resident Evil serisinin ilk oyundan başlayarak tüm oyunları Remake yapmaya başladı.

Resident Evil 2 Remake oldukça başarılı olsa da, Resident Evil 3 Remake hayranlar tarafından pek de sevilmemişti.

Resident Evil 3 Remake’in ardından serinin hayranları gözlerini Resident Evil 4’e çevirdi. Resident Evil 4 Remake, PC, PlayStation ve Xbox platformlarına çıkış yaptı.

Resident Evil 4 Remake
Resident Evil 4 Remake

Resident Evil serisinin en sevilen oyunu olan Resident Evil 4 Remake oldukça iyi tepki aldı. Yapımcı firma Capcom, Resident Evil Showcase‘de gösterdiği fragmanla Resident Evil 4 Remake’e olan ilgi oldukça arttı.

Özellikle Resident Evil 8‘den sonra oyun için olan beklentiler oldukça arttı. Capcom orijinal oyundaki birçok detaya sadık kalsa da oynanış alanına birçok değişiklik de yaptı.

Eğer oyun ilginizi çektiyse Resident Evil 4 Remake Steam sayfasını inceleyebilirsiniz.

Resident Evil 4 Remake Oynanışı

Resident Evil 4 Remake, orijinalinin aksine daha hareketli bir oyun olmayı başarmış. Orijinal Resident Evil 4 serinin ilk aksiyon odaklı oyunuydu, fakat yine de hantal ve ağır bir oyundu.

Oyunda korku öğeleri daha önemli olduğu için Resident Evil 4 ağır bir oyun olmak zorundaydı.  Resident Evil 4 Remake’deyse aksiyon öğeleri daha iyi hale getirilmiş.

RE 4 Oyun içi görüntü
RE4 Remake oyun içi görüntü

Resident Evil 4 Remake Oynanış Değişiklikleri

Resident 4 Remake’de artık nişan alırken hareket edebiliyoruz. Orijinal Resident Evil 4’de ana karakter nişan aldığı sırada hareket edemiyordu, fakat şimdi karakter daha hareketli.

Aynı zamanda ana karakter çok daha rahat hareket ediyor. Oyunun daha hareketli olsa bile sevdiğimiz Resident Evil korku havası hala oyunda mevcut.

Resident Evil 4 Remake’e bir gizlilik mekaniği de eklenmiş. Resident Evil serisi aksiyon ve hayatta kalma öğelerini harmanlayan bir seriydi, ama bu oyunla gizlilik de oyuna eklenmiş.

Karakterimiz etraftan bulduğu bıçaklarla düşmanları sessizce etkisiz hale getirebiliyor. Oyundaki gizlilik oldukça işlevli olsa da oyun bizi hala aksiyona itiyor.

Resident Evil 4 Remake’e eklenen bir diğer yenilik de yan görevler olmuş. Capcom oyunlarında, özellikle de Resident Evil serisinde ufak yan etkinlikler her zaman olurdu. Resident Evil 4 Remake ile ekstra kaynak kazanabileceğimiz yan görevler de eklenmiş.

Resident Evil 4 Remake Karakterleri

Resident Evil 4 sevilen karakter kadrosuyla bilinen bir oyundu. Resident Evil 4 Remake’de de sevilen karakter kadrosu geri dönüş yapıyor. Orijinal oyunda sevilen karakterleri daha yakından tanıma şansına erişiyoruz.

1. Leon Kennedy

Leon Kennedy

Leon Kennedy, Resident Evil serisinde en sevilen karakterlerden biri. İlk olarak Resident Evil 2’de karşımıza çıkan Leon Kennedy, Resident Evil 4 ve Resident Evil 6 ile tekrardan biz oyuncularla buluştu. Resident Evil 4 Remake’in ana karakteri olan Leon Kennedy eskisinden çok daha iyi duruyor.

2. Ashley Graham

RE4 Ashley Graham
Ahsley Graham

Ashley Graham, Resident Evil 4 Remake’deki en önemli karakterlerden biri. Ashley Graham, Amerikan başkanının kaçırılan kızı.

Leon Kennedy ise onu kurtarmak için İspanya’ya gidiyor. Orjinal Resident Evil 4’de oyuncuları oldukça zora sokan bir karakterdi, sürekli korunması gerekiyordu.

3. Luis Sera

Luis Sera RE4
Luis Sera

Luis Sera, Leon’a en azından kendi yolunda yardımcı olan gizemli ama çekici bir karakter. Luis Sera’yı Resident Evil 4 Remake fragmanında bolca görmüştük.

Kendisi oyunda oldukça önemli bir yer kaplıyor. Ayrıca karakterin görünüşü orijinal oyuna göre oldukça değişmiş.

4. Ada Wong

RE4 Ada Wong
Ada Wong

Ada Wong, Resident Evil 4’deki bir diğer gizemli karakter. Aynı Leon gibi Ada Wong’da orjinal oyundakine oldukça benziyor. Ada Wong, Resident Evil serisine sevilen karakterlerden olsa da bu oyunda ana odak daha çok Leon’da.

5. Merchant

RE 4 Merchant
RE 4 Merchant

Merchant, Resident Evil 4 Remake’deki en önemli karakter olabilir. Merchant, Resident Evil 4’de ekipman alıp sattığımız tüccardı. Merchant, orijinal tasarımı ve replikleriyle Resident Evil 4 Remake’de tekrar bizlerle.

6. Ingrid Hunnigan

RE 4 Ingrid Hunnigan
Ingrid Hunnigan

Ingrid Hunnigan, Resident Evil 4’deki en büyük yardımcımız. Ingrid Hunnigam, Leon’a telsizi aracılığıyla elinden gelen tüm yardımı yapıyor.

Orjinal Resident Evil 4’de kendisini fazla göremesek de Resident Evil 4 Remake’de kendisini bolca görüyoruz.

Resident Evil 4 Remake Hikayesi

Resident Evil 4, serideki en iyi hikayeye sahip oyun olabilir. Resident Evil 4 Remake’in hikayesi de orijinal oyunla neredeyse birebir aynı.

Yapımcılar ve tasarımcılar hikayedeki birkaç detayı güncelleştirme adına değiştirmişler. Oyuna birçok replik eklenmiş ve orijinal oyunda eksik kalan detaylar kapatılmış.

Resident Evil 4 Remake
Resident Evil 4 Remake hikayesi

Resident Evil 4 Remake hikayesi Ashley Graham ve Leon Kennedy etrafında dönüyor. Amerikan başkanının kızı olan Ashley Graham, Los Iluminados adındaki bir örgüt tarafından kaçırılır.

İspanya‘ya kaçırılan Ashley Graham’i kurtarmaksa Leon Kennedy’e düşüyor. Raccoon City’den kurtulan Leon, Ashley Graham’ı kurtaracak ve Los Iluminados’u bitirecek tek kişi.

Resident Evil 4 Remake Sistem Gereksinimleri

Minimum

  • AMD Ryzen 3 1200 / Intel Core i5-7500
  •  8 GB RAM
  • AMD Radeon RX 560 /NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti

Önerilen

  • AMD Ryzen 5 3600 / Intel Core i7 8700
  • 16 GB RAM
  • AMD Radeon RX 5700 / VIDIA GeForce GTX 1070

Korku oyunları ilginizi çekiyorsa “2023’de Çıkacak En İyi 6 Remake Korku Oyunu” adlı listemize göz atabilirsiniz.

Resident Evil 4 Remake Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler