2023’de Çıkacak En İyi 6 Remake Korku Oyunu

2023'de Çıkacak En İyi 6 Remake Korku Oyunu

Geçtiğimiz aylarda birçok korku oyunu duyuruldu. Hem eski ve sevilen korku oyunlarının Remake versiyonları hem de yeni oyunlar geliştiriliyor. Bu listede çıkması planlanan 6 korku oyununu sizler için listeledim. Oyunların büyük bir kısmı 2023’de çıkışını gerçekleştiriyor.

1. Outlast Trials

 

Outlast ilk olarak 2013 yılında, Red Barrels stüdyosu tarafından geliştirilmişti. Döneme damgasını vuran Outlast, korku oyunlarını yeni bir seviyeye çıkarmıştı. Ardından gelen Outlast Whistleblower ve Outlast 2‘de ilk oyun gibi büyük ilgi görmüştü.

Görsel yeniliklerin dışında Outlast Trials’da birçok yenilik var. Öncelikle eski oyunların aksine Outlast Trials çok oyunculu bir oyun. Kendi karakterinizi yaratıp arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. Outlast oyunlarında düşmanlara karşı mücadele etmemiz beklenmezdi, ama bu sefer farklı. Düşmanlara doğrudan saldıramasak bile basit şekillerde kendimizi savunabiliyoruz ve yaralarımızı iyileştirebiliyoruz.

Outlast Trials Ne Zaman Çıkacak?

2020 yılında duyurulan Outlast Trials‘ın henüz bir çıkış tarihi yok. Ama beta sürümünü biz oyunculara açan Outlast Trials‘ın bitmeye yakın olduğu ortada. Yapılan tahminler oyunun en geç 2023 ortasında çıkacağı yönünde.

2. Resident Evil 4 Remake

Capcom son zamanlarda Resident Evil Remake oyunlarıyla ön plana çıktı. Çok başarılı bir şekilde yenilenen Resident Evil 2 ve Resident Evil 3‘ün ardından 4. oyunun geleceği biliniyordu. Resident Evil Showcase‘de çok daha net gördüğümüz Resident Evil 4 Remake geliştirme aşamasının sonuna gelmiş durumda. Leon ile İspanya‘nın korkutucu tarikatlarına karşı mücadele ettiğimiz oyun eskisinden çok daha iyi duruyor.

Capcom’un yenilenmiş oyun motoru RE Engine, Resident Evil 7 Biohazard ile kullanılmaya başlanmıştı. Devil May Cry 5 ve Monster Hunter’da da kullanılan RE Engine bu seferde marifetini göstermiş. Resident Evil 4’ün RE Engine’le yeniden hazırlanmış hali görsellik açısından oyunu çok ileriye taşımış. Dokular, modeller ve efektler gerçekten farksız duruyor.

Görsel gelişmelerin dışında oynanış mekanikleri de ilerleme kaydetmiş. Özellikle aksiyon mekanikleri geliştirilmiş. Leon eskisine göre çok daha çevik ve hareketli. Leon daha hareketli olsa da oyunun ağır korkusu bozulmamış. Ayrıca çevre etkileşimleri ve farklı düşman animasyonları gerilimi arttırmış.

Resident Evil 4 Remake Zaman Çıkacak?

Resident Evil 4 Remake için planlanan çıkış tarihi 24 Mart 2023. Steam üzerinde ön siparişe açılan oyun bir erteleme olmazsa 2023’ün ilk çeyreğinde bizlerle. Capcom geliştirme süreçlerini iyi yürüten bir firma olduğundan bir erteleme gelme olasılığı düşük.

3. Silent Hill 2 Remake

Remake çılgınlığına eklenen bir başka oyun da Konami’nin Silent Hill serisi. Metal Gear serisinin babası olarak kabul edilen Hideo Kojima‘nın Silent Hill P.T. adlı çalışması iptal edildiğinde birçok oyuncu serinin bir daha dirilmeyeceğini düşünmüştü. Ama SILENT HILL Transmission etkinliğinde duyurulan Silent Hill oyunları serinin ölmediğini bizlere gösterdi. Silent Hill 2 Remake dışında duyurulan Silent Hill F, Silent Hill: Townfall, Silent Hill Ascension ve bir de yeni Silent Hill filmi duyuruldu.

2003 yılında çıkan Silent Hill 2 dönemine göre çok üstün bir oyun olsa da pek iyi yaşlanmadığı ortada. Özellikle oynanış açısından günümüz oyunlarının çok gerisinde. Henüz kapsamlı bir oynanış videosu görmemiş olsak da Silent Hill 2’in oynanış bakımından değişeceğini biliyoruz. Biraz daha ağır bir tempoya sahip olan oyunun günümüz standartlarına yaklaşacağı neredeyse kesin.

Oynanış dışında görsel gelişmeler de var. Konami’nin gösterdiği kısa fragmanda oyunun özellikle de görsel açıdan tam anlamıyla yenilendiği ortada. Son yıllarda büyük bir çıkış yapmamış olan Konami’nin yeni Silent Hill oyunlarıyla eski şöhretine kavuşacağı kesin gibi.

Silent Hill 2 Remake Ne Zaman Çıkacak?

Silent Hill 2 Remake çıkış tarihi için henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ekim ayında duyurulan oyunun 2023 içerisinde çıkacağı tahmin edilse de Konami’nin son yıllarda bulunduğu durum oyunun ertelenebileceği yönünde.

4. Dead Space Remake

İlk olarak 2011 yılında Glen Schofield ve Visceral Games tarafından geliştirilen Dead Space bu sefer EA Motive tarafından geliştiriliyor. Kozmik korku türünün oyun dünyasındaki en iyi temsilcilerinden bir olan Dead Space serisi Remake versiyonu ile yeniden diriliyor.

Oynanış bakımından hala güncelliğini koruyan Dead Space bir kısım oyuncuya göre hala gayet iyi. Remake versiyonunda da oynanış ve temel mekanikler aynı olacak. Oynanış bakımından yapılan en büyük yenilik yerçekimsiz uçuş kısımlarının eklenmesi olmuş.

Oyundaki asıl gelişme görsel alanda olmuş gibi duruyor. Dönemine göre çok iyi görsellere sahip olan Dead Space günümüzde çok da iyi durmuyor. Yeniden hazırlanan modeller ve dokular günümüz standartlarının bile üzerinde .

Dead Space Remake Ne Zaman Çıkacak?

Steam üzerinde ön siparişe açılan Dead Space Remake, 27 Ocak 2023 çıkış yapmayı planlıyor. Uzun zamandır güncellenmesi beklenen seri 2023 yılında bizlerle tekrardan buluşuyor.

5. The Callisto Protocol

Orijinal Dead Space serisinin geliştiricisi olan Glen Schofield yeni projesi The Callisto Protocol ile biz korku severlerin karşısına yeniden çıkıyor. The Callisto Protocol aynı Dead Space gibi ağır ve gerilim dolu bir oyun olacak. Geliştirici Glen Schofield kendi formülünü bozmamış olsa da araya yeni tatlar kattığı ortada.

Dead Space formülünden devam eden Glen Schofield bizlere alışık olduğumuz bir oyun veriyor. Oyun aynı Dead Space gibi uzay temasını işliyor. Oyun Jüpiter‘in bir uydusu olan Callisto‘da geçiyor. Uzaylı bir hastalık tarafından kuşatılan Callisto’da Jacob Lee adında bir mahkum olarak oynuyoruz.

Oynanış olarak Dead Space bir hayli andıran The Callisto Protocol dikkatli bakıldığında farkları ortaya çıkıyor. Dead Space oyunlarında bir mühendis olan Isaac Clarke ile oynuyorduk. Isaac kendisini savunma konusunda becerikli olsa da hantal ve yavaş bir karakterdi. Jacob ise çok daha çevik ve kuvvetli bir karaktere benziyor, ayrıca silahlar konusunda daha becerikli. Dead Space’e göre daha akıcı bir oynanışa sahip olacak The Callisto Protocol güncel korku türünün en iyi örneklerinden bir olacak.

The Callisto Protocol Ne Zaman Çıkacak?

Bu listedeki en erken çıkış tarihlerinden birine sahip olan The Callisto Protocol, 2 Aralık 2022′de bizlerle buluşuyor. Ön siparişe açık olan oyun aylar içerisinde biz oyuncularla buluşacak.

6. Alan Wake 2

Max Payne serisinin yazarı Sam Lake‘in en iyi işlerinden biri olan Alan Wake, oyuncular tarafından sevilse de genel oyuncu kitlesinin ilgisini pek çekememişti. Geliştirci Remedy eski serilerine pek dönmese de duyurulan Max Payne Remake ve Alan Wake 2 ardından tekrardan oyuncuların gözüne girdi.

Sam Lake’in söylediğine göre Alan Wake 2 korku kısmına daha fazla yatırım yapacak. İlk oyunu başlarda korku odaklı olsa da sonlara doğru aksiyon konusunda çok daha ön plana çıkmıştı. Bu oyundaysa korkunun daha da ön planda olacağı öne sürülüyor. Görsel olarak da gelişme kaydedecek oyun bu güncel neslin en iyi oyunlarından biri olacak gibi duruyor.

Alan Wake 2 Ne Zaman Çıkacak?

Kesin bir çıkış tarihi verilmese de oyunun 2023‘de çıkacağı kesin gibi. İlk olarak 2021 yılında duyurulan Alan Wake 2’i söylentilere göre geliştirme aşamasını bitirmek üzere. Bir aksilik olmazsa 2023 yılında oyun severlerle buluşacak.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler