Predator Spin-Off Filmi PREY (2022) İncelemesi

Dan Trachtenberg imzalı yeni Predator Spin-Off filmi PREY, konusu, film incelemesi, PREY vizyon tarihi ve yeni bilim kurgu filmi PREY hakkında bilmeniz gereken tüm detayları mercek altına alıyoruz.

Cloverfield film serisinin devamı olan 2016 yapımı Cloverfield Yolu No: 10 (10 Cloverfield Lane) filminin yönetmenliğini yapan Dan Trachtenberg’den kült bilimkurgu serisi Predator’e yeni bir spin-off geliyor!

Amber Midthunder, Dane DiLiegro ve Dakota Beavers gibi yıldızı parlayan oyuncuların yer aldığı film tam olarak 300 yıl öncesinde Komançilerin anavatanı Comancheria’da geçiyor.

PREY filmindeki Komançiler

Günümüzde bu topraklar, ABD’deki New Mexico’nun doğusu, güney Kolorado, güney Kansas, Oklahoma’nın tamamı ve kuzey ve güney Teksas’ın büyük bölümünü kaplayan topraklardır.

Predator serisinde farklı bir dönemi anlatan pek bir örnek olmadığından PREY (2022) filmi de bu yönüyle ardıllarından ayrılıyor.

PREY Filminin Konusu Nedir?

PREY filminde olaylar Amerika’nın yabanıl topraklarında tam 300 yıl öncesine odaklanıyor. Ovada yaşayan yerli halk Komançiler yaşamlarını idame ettirebilmek için vahşi hayatla mücadele edip nesillerini yetiştirirken Naru adlı genç bir kız, kabilesine yeteneklerini kanıtlamak için bir ayı avlamaya yelteniyor.

Zira başından büyük bir işe bulaştığını geç de olsa fark eden Naru, ayının pençesinden mucizevi bir şekilde kurtuluyor. Ancak bu kurtuluş onu ve kabilesini daha büyük bir tehlikenin pençesine sürüklüyor.

Komançi

Ancak pes etmek nedir bilmez Kızılderililer, bu ne idüğü belirsiz tehlikeyi bertaraf etmek için ellerinden ne geliyorsa yapmaya hazırlar! Aynı şekilde İspanyollar da…

PREY (2022) Film İncelemesi

Predator filmlerine aşinaysanız genellikle askeri temaya sahip hardcore komandoların ağır makineli tüfeklerle sağı, solu taradığı buram buram testosteron kokan o sahneleri kesinlikle biliyorsunuz demektir.

Predator (1987) filminden bir sahne

Ama bu tarz Predator filmlerini görmekten gerçekten sıkıldıysanız PREY filmi tam size göre! Ayrıca film, Predator olarak adlandırılan Yautja’nın orijin hikayesine de değiniyor.

Avcı Avcıya Karşı: Yautja vs. Komançi

Komançi topraklarına gelen Yautja ilk kez o dönemin insanlarının bakış açısıyla ele alınıyor. Hatta öyle bir ironidir ki, iki farklı tür avcıyı karşı karşıya getirerek “Komançi vs Predator” temasını çok iyi bir konseptte ele alıyorlar.

Amber Midthunder (Naru)

Üstelik diğer filmlerden tanıdığımız bu kurgusal tür (fictional species) hal ve davranışları bakımından da Kızılderililere benzemiyor değil. Birini kesip biçtikten sonraki ritüelleri olsun, intikam anlayışı olsun hatta prensipleri bakımından da çok özdeşleştiği Kızılderililerle ortak noktalara sahip.

Ayrıca Hish -qu-Ten atalarının yaşadığı kölelik tarihleri, çileleri vs. sonra devrimci Yautja’nın önderliğinde refaha kavuşmaları… Tabi hep bunlar avcılık sevinçlerinden ileri gelen gelişmeler. Bu uzaylılar avlamayı o kadar çok seviyor ki adeta av etkinlikleri düzenliyor (Bknz: Adrien Brody’li Predator filmi).

Predator

Zaten bu niyetlerini her Predator filminde görmek muhtemeldir. Ancak bu film yani PREY, harika bir atmosferde alışık olmadığınız türden bir savaşı gözler önüne seriyor.

Son derece vahşi ve şiddet dolu olan PREY, Predator film serisinin belki de en underrated filmi olmaya aday. Yine de izlerken belli başlı klişeler ve bir Cowboys & Aliens havası taşıyor.

Ama bu detaylar da işin tuzu biberi. Tekrardan belirtmekte fayda var. Orijinal seriye sadık ve bir o kadar da yenilikçi bir yapım.

PREY Ne Zaman Vizyona Girecek?

Yeni Predator Spin-Off filmi PREY, 6 Ağustos 2022 tarihinde Hulu platformu üzerinden erişilebilir olacak. Bu muhteşem filmi izlemeden önce Predator film serisini izlemeyenler PREY vizyon tarihine kadar seriyi en başından izlemeyi düşünebilirler.

Ayrıca bu tarz filmler ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Shadow in the Cloud Film İncelemesi” adlı film inceleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

PREY (2022) Filminin Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler