Pesketaryenlik Nedir? Pesketaryen Beslenme Nasıl Olur?

Vejetaryen beslenmenin alt gruplarından olan pesketaryenler sadece balık ve deniz ürünleriyle beslenirler. Bu yazımızda peskateryenlik nedir, peskateryen beslenmenin yararları ve zararları nelerdir? ve pesketaryen beslenenler neden balık yer? gibi sorulara yanıt arayacağız.

Pesketaryenlik Nedir?

Pesketaryenlik, İtalyanca’da balık anlamına gelen pesce ve İngilizce’deki vejetaryen sözcüklerinin birleşiminden oluşur. Merriam-Webster sözlüğü, “pescetarian” sözcüğünün kökenini 1993 yılına dayandırır ve “beslenmesinde balık dışında başka ete yer vermeyen kişi” şeklinde tanımlar.

Pesketaryen beslenme; temelde vejetaryen beslenmeyle aynıdır, tek ayrıldıkları nokta pesketaryenler deniz mahsullerini yerken vejetaryenler hiçbir hayvansal et ürüne yer vermezler. Fakat süt, yumurta gibi hayvansal ürünler tercihe bağlıdır. Kişi isterse bunları yiyebilir. Yani pesketaryen beslenmeyi benimseyenler kırmızı et ve kümes hayvanı tüketmezler, sadece deniz ürünlerine yer verirler.

Pesketaryen Beslenmenin Yararları Nelerdir?

Pesketaryen Besinleri
 • Deniz ürünleri yüksek miktarda Omega-3 bakımından oldukça zengindir. Bu sayede pesketaryenler Omega-3 bakımından eksiklik yaşamazlar.
 • Omega-3’ün insan sağlığı için sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir.
 • Kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar.
 • Unutkanlığı önler. Hatta Alzheimer hastalığını önlediği araştırma sonuçlarıyla kanıtlanmıştır.
 • Deniz mahsulleri Omega-3 bakımından zengin olduğu için göz sağlığını da korumaya yardımcı olur.
 • 77 bin 659 kişi üzerinde yapılan ve 7 yıl süren bu araştırmanın sonuçlarına göre vejetaryen beslenenlerde et yiyenlere göre %22 daha az bağırsak kanseri vakası görülmüş. Veganlarda ise bu riskin %16 daha az olduğu ortaya çıkmış.

Araştırmaya göre en az bağırsak kanseri riskini taşıyan grup pesketaryenler oldu. Ayda en az 1 kez balık yiyen ve diğer et türlerini hiç yemeyen pesketaryenler et yiyenlere göre %43 daha az bağırsak kanserine yakalanma riski taşıyor.

 •  Pesketaryen beslenmeyi benimseyen kişilerde kilo verme artar, kilo alma minimuma düşer. Sebzelerin düşük kalorisi ve balığın da sağlıklı yağlar içermesi kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Özellikle hamilelerin yeterli miktarda Omega-3 alması, bebeğin görme kabiliyetinden zeka gelişimine kadar birçok katkısı vardır.
 • Cilt bağ dokusunun korumasına yardımcı olan Omega-3’ün bu özelliğiyle birlikte yaşlanma ve kırışıklığın önüne geçtiği de faydalarının arasında.
 • Depresyon, anksiyete gibi duygu durum bozukluklarının hafiflemesinde de Omega-3’ün katkısı büyük.
 • Pesketaryen beslenme doğayı ve çevreyi korur. Hayvansal beslenmedikleri için hayvanların beslenme kaynağı olarak görülmesini katliam olarak nitelendirirler.
 • Balık hafif bir besindir, bu da hazmı kolaylaştırır, mideyi yormaz.

Pesketaryen Beslenmenin Zararları Nelerdir?

Pesketaryen Beslenme
 • Menülerde sadece deniz mahsullerine yer verdikleri için bu beslenme şekli diğer beslenme türlerine göre daha maliyetli olabilir.
 • Pesketaryenlik cıva oranı bakımından yüksek bir olan bir beslenme şeklidir. Yüksek miktarda cıva içeren balıkların başında köpek balığı, balina, ton balığı ve kılıç balığı gelir. Bunun yanında konserve ton balıkları da balığın boyutuna bağlı olarak yüksek miktarda cıva içerebilir.

Vücutta fazla cıva birikmesi kronik hastalıklara yol açabilir. Özellikle hamile ve ve üç yaş altı çocuklar için büyük risktir. Kanda biriken cıva anne sütünden bebeğe geçer ve bebeğin başta beyin gelişimi olmak üzere bütün gelişimlerini sekteye uğratır.

Yüksek miktarda cıvaya maruz kalan üç yaş altı bebeklerde motor becerilerinde bozukluk, dikkat eksikliği, hafıza bulanıklığı ve zeka gelişiminde gerileme görülür.

 • Cıva miktarı düşük deniz ürünlerinin haftada en fazla iki öğün tüketilmesinin bebek veya yetişkin insanlar üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı araştırmalarla görülmüştür.
 • Pesketaryenler beyaz ve kırmızı eti asla tüketmiyor. Ancak süt, yumurta veya hayvansal gıdalar bakımından esnekler. İsteğe bağlı olarak tüketebilirler.

Hayvansal gıdaları da hayatından çıkaran bazı pesketaryen bireyler besin değeri bakımından oldukça yüksek besinleri alamayacağı için vücudun alması gereken vitamin ve minerallerin düşüklüğünden dolayı halsizlik, yorgunluk gibi bazı sağlık sorunları yaşayabilirler.

Pesketaryen Beslenenler Neden Balık Yer?

Pesketaryen beslenmenin en temel ve diğer beslenme türlerinden ayıran en büyük özelliği, beyaz veya kırmızı et hiç tüketmeyip sadece deniz mahsulleriyle beslenmeleridir. Doğrudan protein ihtiyaçlarının neredeyse hepsini deniz ürünlerinden karşılarlar.

Balık her mevsimde taze şekilde tüketilebildiği için vücudun ihtiyacı olan protein ve vitamine her mevsim taze bir şekilde erişilebilir.

Diyet listelerinin başında düşük maliyetli olması ve erişilebilirlik açısından kolaylık sağladığı için balık yer alır. Yüksek besin değeri ve sağlığa olan katkısıyla başlarda çok istenmese de ilerleyen zamanlarda yaşam biçimi haline gelir ve dengeli kiloda kalınmasını sağlar.

Et grubunun fazla tüketilmesi insan sağlığı açısından çok da yararlı değildir, farklı hastalıklara yol açabilir. Ancak deniz mahsullerinin sağlığa olan faydası zararından daha çok olması nedeniyle tercih sebebidir.

Balık doyuruculuğu yüksek en hafif gıdaların başında gelir. Bu da deniz mahsullerine olan ilgiyi artırır.

Balık her yaşta bireyin zihin ve beden gelişimini desteklediği için et grubuna göre daha çok tercih edilir. Özellikle yüksek Omega-3 kaynağı olduğu için Alzheimer, depresyon ve anksiyete gibi birçok hastalığın ilaçsız, doğal tedavi kaynağıdır.

Somon balığı

Hayvanların zevk için kesilmeleri, besin kaynağı olmaları için vahşice katledilmeleri ve küçücük kafeslerde yaşamaya mahkum bırakılmaları etik değerleri yüksek hayvan severleri balığa yönlendiren nedenlerden biridir.

“Pesketaryenlik nedir?” denildiğinde, et grubunu tamamen hayatından çıkaran bunun yerine besin değeri oldukça yüksek balıkla beslenen kişiler denebilir.

Pesketaryen beslenmenin yararları oldukça fazladır. Hafif bir besin kaynağı olduğu için ağır yemeklerden hoşlanmayan ama doyuruculuğu fazla olsun isteyenlerin en çok tercih ettiği besinlerin başında gelir.

Elbette ki pesketaryen beslenmenin zararları da mevcut. Fakat yararları o kadar çok ki zararları çok da önemsenecek sağlık sorunlarına yol açmıyor, tabii dikkat edildiği sürece.

Bu yazımızda pesketaryenlikten, yarar ve zararlarından ve pesketaryen beslenenler neden balık yer? sorusunun cevabından bahsettik. Eğer sağlıklı yaşam konusuna meraklıysanız sitemizde yer alan “Sağlık İçin Tüketilmesi Gereken 10 Şifalı Bitki” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler