Odyofiller İçin Hi-Fi Özellikli 10 Kulaklık Önerisi

Yüksek kaliteli (Hi-Fi) müzik dinlemek isteyenler, müzisyenler ve yüksek çözünürlükte müzik üretiminin sınırlarını zorlayan odyofiller (Audiophile) için kulaklarınızın pasını giderecek en iyi kulak üstü ve kulak içi kulaklıkları (Headset) listeliyoruz.

Ses endüstrisinde çok sayıda üst düzey kulaklık bulmak mümkündür. Fakat mümkün olabilecek en saf, en pürüzsüz dinleme deneyimini arıyorsanız? İşte o zaman yüksek çözünürlüklü (Hi-Res) 24 ve 48 bit kalitesinde müzikleri en iyi şekilde örnekleyen odyofil kulaklıklarına bakmanız gerekiyor.

Ses kalitesine sıkı sıkıya vurgu yapan bu kulaklıklar, yüksek bit değerlerinde ses ürettiği için genellikle profesyonel işlerde kullanılmaktadır. Ayrıca oldukça pahalı olan odyofil kulaklıklar herkesin bütçesine uymayabilir.

Ancak bu audiophile kulaklık önerisi listesinde piyasadaki en iyi ama en ucuz Hi-Res ses özellikli kulak üstü ve kulak içi kulaklıkları listeliyoruz. Kesinlikle aşırı pahalı değiller ancak çok yüksek çözünürlükte ses ürettikleri için bu fiyatlar piyasasına göre taban fiyatlarıdır diyebiliriz.

Hi-Res ve Hi-Fi Özellikli Kulaklık Tavsiyeleri

Hi-Res audio formatlarını orijinal kalitede, sıkıştırılmadan dinleyebileceğiniz en iyi, yüksek çözünürlüklü ve Hi-Fi özellikli kulaklıkları aşağıdaki listemizden inceleyebilirsiniz.

1. Grado SR325x

Grado SR325x
Grado SR325x
Tarzı Kablo Uzunluğu Gürültü Önleyici Soket Tipi Ağırlık
Kulak üstü 2 metre Yok 3,5 mm (6,35 mm adaptör ile) 340g

Brooklyn menşei Amerikan Hi-Fi kulaklık üreticisi Grado Labs’ın en çok dikkat çeken kulaklıklarından biri olan Grado SR325x kulaklığı, 4. Nesil Grado sürücüleriyle eşsiz bir ses deneyimi sunuyor. Stüdyo kullanımı için idealdir.

SR325x’in dış kafa bandı dikişli deridir. Ayrıca kulak yastıkları daha düz bir yapıdadır. 44 mm’lik sürücü ünitesine sahip olan SR325x verimliliği artırmak ve sesteki bozulmayı önlemek için revize edilmiş bir motor sistemine, sağlam bir diyaframa ve güçlendirilmiş bir bobine sahiptir.

Ayrıca kulaklıkta sesin saflığını artırmak için 8 mm’lik tavlanmış bakırdan iletken bir örgü kablo kullanılmıştır.

Prestij serisinin en gözde kulaklığı Grado SR325x Hi-Fi özellikli kulaklık önerilerinin başında gelmektedir. Piyasada stokları hızla tükenen bir ürün olduğu  için Grado Labs’ın resmi sitesinden alışveriş yapmanız yararınıza olur.

2. Sennheiser IE 900

Sennheiser IE 900
Sennheiser IE 900
Tarzı Kablo Uzunluğu Gürültü Önleyici Soket Tipi Ağırlık
Kulak içi 1.2 metre Yok 3,5 mm, 2,5 mm, 4,4 mm 4+4g

Sennheiser’ın kablolu amiral gemisi Sennheiser IE 900 kulak üstü kulaklıklara taş çıkaran kulak içi tasarımıyla yüksek ses kalitesindeki standartları belirliyor.

Nitekim 24 ve 48 bit arası Hi-Res bir ses kaynağından temiz ve anlaşılır bir ses almak isteyenler için tasarlanmıştır.

Hi-fi teknolojisi kullanan rakiplerine göre Sennheiser tek sürücüyle yoluna devam ederek büyük risk alsa da etkileyici bir şekilde net ve oldukça pürüzsüz bir ses deneyimi sunmaktadır.

Bilhassa stüdyo kaydı esnasında prodüksiyonun derinliklerine inebilir. High-end bir kulaklık olduğu için Türkiye fiyatı oldukça yüksektir.

3. Sennheiser HD 820

Sennheiser HD 820
Sennheiser HD 820
Tarzı Kablo Uzunluğu Gürültü Önleyici Soket Tipi Ağırlık
Kulak üstü 3 metre Yok 6.3mm 360g

Sennheiser HD 820 kaliteli kulak üstü, odyofil kulaklığı arayanlar için en iyi tercih olabilir, ancak fiyat açısından bütçeleri epeyce zorlayabilir.

Arkası kapalı olan kulaklık bu nedenle ses yalıtımına sahiptir diyebiliriz. Yine de deneyimlerimize göre, arkası kapalı kulaklıkların performans eşiği, geleneksel olarak benzer fiyatlı arkası açık kulaklıklardan çok daha düşük.

Ancak arkası açık HD800 kulaklık gibi hassas bir yapıda dizayn edilen Sennheiser HD 820 ardıllarının üstün performansını aratmıyor ve derinlikli ses dinamizmi sunuyor.

Odyofil müzik dinlemek isteyenler için biçilmiş kaftan olan kulak üstü kulaklık, ayrıca uygun fiyatıyla tavsiye edebileceğimiz en iyi odyofil kulaklıklar arasında yer almaktadır.

4. Beyerdynamic DT 900 Pro X

Beyerdinamic DT900 Pro X
Beyerdinamic DT900 Pro X
Tarzı Kablo Uzunluğu Gürültü Önleyici Soket Tipi Ağırlık
Kulak üstü 1.8 metre, 3 metre Yok 3.5mm 345g

Oldukça ucuz fiyatıyla dikkatleri üzerine çeken Beyerdynamic DT 900 Pro X, A kalite stüdyo mikrofonudur. Ancak her ne kadar profesyonel kullanım için üretilmiş olsalar da Beyerdynamic DT 900 Pro X’i evde, okulda ve işte kullanmamak için hiçbir özel neden yok!

Kulaklıkta usta işi bir işçilik var, rahatlar ve kulağa harika geliyorlar, bu yüzden stüdyo için tasarlansa da tasarlanmasa da her türlü kullanım için uygundur.

Nihayetinde bu kulak üstü kulaklığı stüdyoda kullanmak istiyorsanız da bir ses kaydını dinlemek için gereken tüm özelliklere, kararlılığa ve kontrole sahip olduğunu söyleyebiliriz.

5. Beyerdynamic Amiron

Beyerdynamic Amiron
Beyerdynamic Amiron
Tarzı Kablo Uzunluğu Gürültü Önleyici Soket Tipi Ağırlık
Kulak üstü 3 metre Yok 3.5mm 340g

Beyerdynamic Amiron etkileyici şekilde şeffaf ve yüksek çözünürlüklü ses dinleme kapasitesiyle alınabilecek en iyi stüdyo kulaklığıdır. Ergonomik tasarımı sayesinde kulağa iyi oturur ve ağırlık hissi vermez.

Yine de Hi-Fi ses deneyimi için kaliteli bir kaynağa ve kayıtlara ihtiyacınız olacak! Yüksek çözünürlükteki sesleri editlerken tüm frekans aralığını adım adım ilerleten Beyerdynamic Amiron bu üstün özelliği sayesinde zorlu şarkıların üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

6. Grado SR80x

Grado SR80x
Grado SR80x
Tarzı Kablo Uzunluğu Gürültü Önleyici Soket Tipi Ağırlık
Kulak üstü 1.8 metre Yok 3.5mm 240g

Grado’yu odyofil tarihine yazdıran 91 yapımı SR80e’nin modern bir yorumu olan Grado SR80x sınıfının lider özelliklerine sahip ve oldukça ucuz bir odyofil kulaklığıdır.

Eğer kaliteli ve ucuz bir odyofil kulaklığı arıyorsanız Grado SR80x tam da aradığınız kulaklıktır. Selefleri gibi sonik ses özelliğine sahip olan kulaklık daha net, daha temiz ve daha ayrıntılı ses kalitesi sunuyor.

Dördüncü nesil 44 mm sürücüye sahip olan Grado SR80x sesin bozulmasını azaltan özellikleriyle daha verimli bir kullanıcı deneyimi yaşatıyor.

7. Focal Clear Mg

Focal Clear Mg
Focal Clear Mg
Tarzı Kablo Uzunluğu Gürültü Önleyici Soket Tipi Ağırlık
Kulak üstü 1.2 metre Yok 3,5 mm (6,3 mm adaptörlü), 4 pimli XLR 450g

Yüksek kaliteli hoparlör üreticisi Focal’ın altın standart olan Clear Mg kulaklığı lüks arayan seskolikler için nispeten daha iyi özelliklere sahiptir. Hi-Fi kulaklık deneyimini doruklarda yaşamak isteyenler için oldukça ideal ancak her bütçeye uygun değil.

Olağanüstü ses performansı ve sofistike tasarımıyla göz kamaştıran Focal Clear Mg, markanın yüksek kaliteli hoparlör tecrübesi baz alındığında şaşırtıcı derecede gerçek ses kalitesi sunmaktadır.

8. Shure Aonic 5

Shure Aonic 5
Shure Aonic 5
Tarzı Kablo Uzunluğu Gürültü Önleyici Soket Tipi Ağırlık
Kulak içi 1.27 metre Yok 3.5mm 24.5g

Kulak içi kulaklık tercih edenler için hem mikrofon hem de kulaklık konusunda kaliteli teknolojiler ortaya koyan Shure markasını inceleyebilirler.

Özellikle Shure Aonic 5, hem tasarımı hem de yüksek kaliteli ses özelliğiyle piyasadaki tüm kulak içi kulaklıklara meydan okuyor!

Çift woofer’lı üç adet yüksek çözünürlüklü dengeli armatür sürücüye sahip olan Shure Aonic 5, gerçek ses deneyimiyle odyofil kulaklık arayanlar için yeni bir alternatif yaratıyor.

Ortalama bir bütçeyle satın alınabilecek olan kulaklık, kulak üstü kulaklıkların büyük boyutuna nispeten tercih edilebilir nitelikte.

9. Beyerdynamic T1 (3rd Generation)

Beyerdynamic T1 (3rd Generation)
Beyerdynamic T1 (3rd Generation)
Tarzı Kablo Uzunluğu Gürültü Önleyici Soket Tipi Ağırlık
Kulak üstü 3 metre Yok 3.5mm 360g

Beyerdynamic’in orijinal T1 modelinden bu yana sürekli geliştirilen odyofil kulaklık, Beyerdynamic T1 3. nesil özellikleriyle ses açısından, önceki modellerine göre biraz daha temiz ve Hi-Res kalitede ses deneyimi sunuyor.

Bas frekanslarının aşırıya kaçmadığı kulaklık, elektronik müziklerde daha dengeli olan takdire şayan bir performans sergiliyor. Sürekli geliştirilen bir model olması Beyerdynamic T1 modelini deneyimlerinden ders alan bir kulaklık haline getirdi.

Bu kulaklık için pek uygun fiyatlı bir seçenektir diyemesek de ses deneyimi ve performansı açısından gönül rahatlığıyla satın alınabilir diyebiliriz.

10. Sony WH-1000XM5

Sony WH-1000XM5
Sony WH-1000XM5
Tarzı Kablo Uzunluğu Gürültü Önleyici Soket Tipi Ağırlık
Kulak üstü Kablosuz Var Yok (Bluetooth) 250g

Kulaklık olayında yenilikçi tasarımlar ortaya çıkaran Sony, birçok odyofil kulaklığı üreticisine göre farklı bir kulvarda seyreden WH-1000XM5 modeliyle hem kablosuz hem de gürültü önleyici teknolojisini kullanarak seskolikler için yeni bir alternatif sunuyor.

Özellikle Bluetooth ile ses kalitesinin ters orantıda ilerlediği kulaklık endüstrisinde Sony WH-1000XM5 tamamen kablosuz ve gürültü önleyici kulaklığıyla Hi-Fi ses deneyimini dengeli bir performans sergileyerek yaşatıyor.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler