NGL Ne Demek? Anlamı Ne? Cümlede Nasıl Kullanılır?

NGL ne demek

İnternet jargonuna her geçtiğimiz zaman yeni kısaltmalar ekleniyor. Özellikle TikTok, Twitter, Reddit gibi sosyal medya platformlarında bu kısaltmalar oldukça popüler. Peki bu kısaltmaların en iyilerinden biri olan NGL nedir? Ne anlama geliyor ve cümlede nasıl kullanılıyor? İşte detaylar:

Sosyal medyada, özellikle Reddit, TikTok ve Twitter’da, bilinmeyen kısaltmalarla karşılaşabilirsiniz. İnternet jargonu bazen kafa karıştırıcı olabilir. Gençler arasında yeni kısaltmalar sürekli olarak ortaya çıkmakta ve bunları anlamak herkes için kolay olmayabilir. Bu kısaltmalardan biri de şüphesiz NGL’dir. Peki NGL ne anlama geliyor? Detaylıca inceleyelim.

NGL Ne Anlama Geliyor?

NGL İngilizce bir kısaltma olup “Not Gonna Lie” ifadesini temsil eder. Bu ifade, genellikle bir şeyi açıkça, dürüstçe ve bazen de biraz şaşırtıcı ya da beklenmedik bir şekilde ifade ederken kullanılır.

Bu ifadeyi kullanan kişi, söylediği şeyin kişisel bir görüş, itiraf veya hissiyat olduğunu ve bu yorumun tamamen dürüst bir temele dayandığını vurgulamak istediğinde “NGL” kısaltmasını kullanabilir.

Bu kısaltma, özellikle sosyal medya platformlarında ve metin tabanlı iletişimde (SMS, anlık mesajlaşma vb.) sıkça kullanılır. Çünkü bu tür platformlarda insanlar, duygu ve düşüncelerini daha kısa ve etkili bir şekilde ifade etme eğilimindedir.

NGL’in Tarihi

“NGL” (Not Gonna Lie) kısaltmasının tam olarak ne zaman ve nerede ortaya çıktığına dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte, bu ifade 2000’lerin ortalarından itibaren İnternet kültürü ve online iletişimde sıkça görülmeye başlamıştır. Kısaltmaların popülerliği, özellikle Twitter gibi karakter sınırlaması olan platformlarda, kısa ve öz mesajlar yazma ihtiyacından doğmuştur.

Buna ek olarak bu kısaltma TWC News Austin muhabiri Lauren Mickler ve kameraman Jesse Moloney, Patriots’un Vandegrift’i bir puan farkla yenmesinin ardından East View Lisesi futbolcusu Apollos Hester ile röportaj yaptığı esnada ortaya çıktığı düşünülüyor.

Nitekim Hester, röportaj esnasında; “They had us in the first half, I’m not gonna lie” diyerek NGL kısaltmasını farkında olmadan internet jargonuna kazandırmıştır.

2000’lerin sonlarına doğru ve 2010’lu yıllarda, özellikle gençler arasında online iletişimde kullanılan argo ve kısaltmaların kullanımı arttı. “NGL”, “LOL” (Laugh Out Loud), “BRB” (Be Right Back) ve “SMH” (Shaking My Head) gibi kısaltmalar, bu dönemde popülerlik kazanmıştır.

Bu tür kısaltmalar, özellikle anlık mesajlaşma platformları, sosyal medya ve forumlarda sıkça kullanılır hale geldi. “NGL” gibi ifadeler, kullanıcıların hislerini ve düşüncelerini daha doğrudan ve kısa bir şekilde ifade etmelerine olanak tanıdı.

NGL Nasıl Kullanılır?

Apollos Hester
Apollos Hester

“NGL” (Not Gonna Lie), “Dürüst olmak gerekirse” ya da “Yalan söylemeyeceğim ama” anlamına gelir. Bu kısaltma, genellikle bir şeyi açıkça, dürüstçe ve bazen de biraz şaşırtıcı ya da beklenmedik bir şekilde ifade ederken kullanılır.

Cümle Başında: Bir cümle ya da ifadenin başında kullanılarak, söylenecek şeyin önemli veya sürpriz bir itirafta bulunma ihtimali olduğunu belirtir.

Cümle İçinde: Bazen “NGL” ifadesi cümle içerisinde, genellikle bir virgülün ardından, belirli bir yorum veya değerlendirmeyi vurgulamak için kullanılabilir.

Cümle Sonunda: Nadiren, bir cümle ya da ifadenin sonunda da kullanılabilir. Bu, genellikle söylenen şeyin bir özet veya sonucu olduğunu belirtmek için yapılır.

NGL Örnekleri

Cümle Başında:

“NGL, this new album is really good.”
(NGL, bu yeni albüm gerçekten iyi.)

“NGL, I don’t agree with you on this.”
(NGL, bu konuda seninle aynı fikirde değilim.)

Cümle İçinde:

“I read that book and, NGL, it was pretty boring.”
(Bu kitabı okudum ve, NGL, oldukça sıkıcıydı.)

“I like your new style, NGL.”
(Yeni stilini beğendim, NGL.)

Cümle Sonunda:

“Making this dessert was harder than I expected, NGL.”
(Bu tatlıyı yapmak beklediğimden daha zor oldu, NGL.)

Bu örneklerde “NGL” ifadesi, kişinin söylediği şeyin dürüst bir temele dayandığını vurgulamak için kullanılıyor. Bu, kişinin belirli bir konuda doğrudan ve açıkça nasıl hissettiğini ifade etme arzusunu yansıtır.

Ayrıca bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa, yine sitemizde yer alan “Evde Çocuklara İngilizce Öğretmenin En İyi Yöntemleri” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler

Nevruz Nedir, Ne Değildir?

Nevruz denildiğinde herkesin aklında ya baharın gelişi ya da belli bir etnik kökene ait olan bahar bayramı gelir. Kimi zaman ise Nevruz kavramına aksettirilen anlamlar değişiklik göstermektedir. Peki aslında Nevruz nedir? Bilinmeyen yönleri ile de aslında ne değildir? Gelin hep beraber öğrenelim.
Devamını oku