Evde Çocuklara İngilizce Öğretmenin En İyi Yöntemleri

Bu yazımızda “Evde çocuklara nasıl İngilizce öğretebiliriz? Çocuğumuza İngilizce öğretmenin faydaları ve “Öğretme sürecinde neler yapmalıyız?” Çocuklara evde İngilizce öğretmek için en faydalı yöntemler!

Günümüzde birçok ebeveyn İngilizce öğrenmenin ne kadar önemli olduğunun farkında ve çocuklarını desteklemek için birçok yola başvuruyor. Yabancı bir bakıcı bulmak, dil okullarına, kurslarına göndermek bunlardan bazıları.

Peki bunların dışında bir ebeveyn olarak çocuğunuzun İngilizce öğrenmesini desteklemek için evde neler yapabilirsiniz?

Birçok ebeveyn çocuklarına evde İngilizce öğretmek istiyor ama nasıl başlayacağını bilmiyor. Hadi gelin adım adım neler yapabiliriz öğrenelim.

Çocuğuma Neden İngilizce Öğretmeliyim?

İngilizce öğretmek, çocuğunuza verebileceğiniz bir hediyedir. İngilizce konuşmak onların geleceğini kolaylaştırabilir ve hayatlarını zenginleştirebilir.

Ülkemizde çocukların çoğu okulda İngilizce öğrenmeye başlar. Bu noktada, dili resmi bir ortamda öğrendikleri için motivasyon kaynakları başarı ve notlardır. Ev ödevi, testler ve notlar (sonuç odaklı öğrenme) aslında çocukları dil öğrenmekten uzaklaştırabilir.

Çoğu zaman, öğretmenler yaygın olan bir veya iki öğrenme stilini tercih eder ve farklı bir öğrenme stili olan çocukları dışarıda bırakır. Erken bir başlangıç yapmak bu yüzden önemlidir.

Çocuklara rahat ve baskının olmadığı bir ortamda oyun, şarkı veya tanıdık çizgi film karakterleri aracılığıyla İngilizce öğrettiğinizde, başarıya dayalı bir ilgi yerine dile karşı gerçek bir ilgi geliştirirler. Bu merak, daha sonra sınıfta da mükemmelliğe dönüşür.

Çocuklara ikinci bir dil öğretmenin birçok faydası vardır.
Çocuklara ikinci bir dil öğretmenin birçok faydası vardır.

Sadece bu da değil, araştırmalar küçük çocuklara ikinci bir dil öğretmenin birçok faydası olduğunu gösteriyor. Yapılan araştırmalarda ikinci bir dil bilen çocukların, yalnızca ana dillerini konuşanlara göre daha uzun dikkat sürelerine sahip olduklarını ve dikkat dağıtıcı şeyleri daha kolay engelleyebildiklerini öne sürdü. Bu beceriler çocukların hem okul hayatında hem de daha sonraki süreçte çok faydalı ve önemlidir.

Küçük yaşta İngilizce öğrenen çocuklar aynı zamanda yeni insanlara ve kültürlere daha açık olacak ve dil becerileri sayesinde gelecekte daha fazla kariyer fırsatına sahip olacaklardır. Dil ve düşünce her zaman el eledir. İnsanlar sadece kendi dilleri izin verdiğince düşünebilir ve hayal kurabilir derler. O yüzden her yeni dil, çocuğunuza yeni bir bakış açısı ve sonsuz hayal gücünün kapısını açacaktır.

Çocuğuma İngilizce Öğretmeye Nerden Başlamalıyım?

Birçok ebeveyn çocuklarına evde İngilizce öğretmek istiyor ama nasıl başlayacağını bilmiyor. İngilizcenizin mükemmel olmaması önemli değil. En önemli şey, hevesli olmanız ve çocuklarınızı bolca cesaretlendirmeniz ve övmenizdir.

Çocuğunuza İngilizceyi sevdirin
Çocuğunuza İngilizceyi sevdirin.

Bu süreçte sabırlı olmak önemlidir. Çocuğunuz hemen İngilizce konuşmaya başlamazsa endişelenmeyin. Çocuğunuzun dili özümsemek için belirli bir süreye ihtiyacı olacak ve dili çözümlediği an yavaş yavaş konuşmaya başlayacaktır.

1. Dili Olabildiğince Erken Tanıtın

Çocuğunuza ikinci bir dil öğretmeye başlamak için en iyi zaman şu andır. Bazı ebeveynler daha anadilini tam oturtamamış çocuklarına ikinci bir dili öğretmeye başlamaktan korkuyor. Çocuğun anadilini öğrenirken sorun yaşayacağını düşünüyor.

Sanılanın aksine, çocukların dil öğrenme mekanizması inanılmazdır ve sesleri ayırt etme kabiliyetleri yetişkinlerden çok daha iyidir. Noam Chomsky tarafından 1960’lı yıllarda Dil Edinim Cihazı(LAD) teorisi ortaya atılmıştır.

LAD kavramı, bir bebeğin dil edinmesini ve üretmesini sağlayan içgüdüsel bir zihinsel kapasitesini ifade eder. Bu teori, insanların dil edinme içgüdüsü veya “doğuştan gelen yetenek” ile doğduğunu ileri sürer.

Bu yüzden çocuklar iki dili hatta daha fazlasını bile aynı anda güzel bir şekilde öğrenip konuşabilirler. İki ve üç yaşındaki çocuklar yalnızca sözcük dağarcıklarını geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda doğduklarından beri duydukları konuşma kalıplarını da tanımaya başlarlar.

İkinci bir dili ne kadar erken başlatırsanız, çocuğunuzun o dile özgü sesleri tanıması o kadar kolay olacaktır. Bu sebeple, çocuğunuz ikinci bir dil öğrenmeye başlamak için çok küçük değil, aslında şimdi tam zamanı.

2. Rutinler Oluşturun

Eğer çocuğunuz neyi ne zaman yapacağını bilirse daha özgüvenli ve rahat olacaktır. Bu şekilde de dil öğrenmeye karşı önyargısı kırılacak ve rahat hissettiği için dil edinimi kolaylaşacaktır. Rutinler oluşturmak bu açıdan çok önemli ve gereklidir.

Çocuğunuza evde İngilizce öğretmek  için kendinize bir zaman dilimi seçin. Belirli aktiviteleri hep günün aynı saatinde yapmaya çalışın. Çocukların dikkat süreleri kısadır, eğer çocuğunuz küçükse gün içinde 10-15 dakikalık birkaç tekrar yapmak daha verimli olacaktır. Daha büyük çocuklarda dikkat süresi de artacağından süre uzatılabilir.

Çocuğunuza İngilizce öğretirken onun ilgisini çekecek kısa süreli ama eğlenceli ve eğitici şeyleri kullanın. Mesela her gece yatmadan önce İngilizce bir kitap okumak ya da beraber İngilizce bir ninni söylemek güzel bir rutin örneğidir.

Çocuğunuzun İngilizce öğrenme saatinin geldiğini anlaması için bir şarkı seçip, her gün İngilizce saatine o şarkıyla başlayabilirsiniz. Ya da alkışlarla oluşturduğunuz bir ritim veya tekerleme bile çocuğunuzun İngilizce saatini anlaması ve rahat hissetmesi için çok güzel bir yöntemdir.

3. Temel Şeyleri Öğreterek Başlayın

Temelleri öğreterek başlayın.
Temelleri öğreterek başlayın.

Çocuklara İngilizce öğretiminde basitten-karmaşığa, somuttan-soyuta yaklaşımı takip edilmelidir. Çocuğun anadili öğrenme süreci ve ikinci dil edinim süreci aynıdır. Çocuklara görmediği, bilmediği bir şeyi öğretmek çok zordur.

Evinizdeki objelerden, çevresinde gördüğü canlı ve cansız varlıklardan başlayın. Öğretme sürecini resimler ve gerçek objeler kullanarak destekleyin. Ve unutmayın ki, ana dil ediniminde bile önce kelimeler, sonra sözcük öbekleri ve daha sonrasında cümleler gelir.

Çocuğunuza zaman tanıyın ve bol bol tekrar yapın. Eğer çocuğunuz küçükse, hem dili sevmesi için hem de dile maruz kalması için sayılar, renkler, oyuncaklar, selamlaşma gibi temel bilgileri öğrenerek İngilizce ile tanıştırmaya başlayabilirsiniz.

4. Günlük Dili Kullanın

Dil günlük hayatımızda kullandığımız bir araçtır. Çocuklar dili kullanmak için bir amaca ihtiyaç duyar bu sebeple dili doğal bir şekilde günlük yaşam akışında öğrenmek çocuklar için daha anlamlıdır.

Evde İngilizce öğretmenin avantajı, dili doğal olarak ve bağlam içinde pratik yapmak için günlük durumları ve evinizdeki gerçek nesneleri kullanabilmenizdir.

Örneğin, markete gittiğinizde meyve ve sebzeleri öğretmek, çocuk için daha anlamlıdır. Hatta çocuğunuza resimlerden oluşan bir market listesi oluşturup alışverişinizi İngilizce konuşarak tamamlayabilirsiniz.

Çocuğunuzla parka gittiğinizde, oyun alanı hakkında konuşabilirsiniz, gökyüzünü inceleyebilirsiniz, çocuğunuz bir hayvan gördüğünde ve ilgisini çektiğinde bunu İngilizce öğretmek için fırsata dönüştürebilirsiniz. Yaratıcılık sınırlanamaz, dil öğretirken çocuklarınızın ilgi alanlarını günlük hayatın içine uyarlamak, çocuğunuza İngilizceyi sevdirmek için güzel bir şanstır ve kalıcı öğrenmenin temelidir.

5. İngilizce Şarkıları, Hikayeleri Kullanın, Oyun Oynayın

İngilizce kitap okuyun.
İngilizce kitap okuyun.

Şarkılar, yeni kelimeler öğrenmenin ve telaffuzu geliştirmenin gerçekten etkili bir yoludur. “Action Songs” diye adlandırılan şarkı eşliğinde belirli eylemler yapmayı gerektiren şarkılar, çocuğunuzun dinleyerek ve dans ederek İngilizce öğrenmesini sağlar.

Çocuğunuz eğlenirken farkında bile olmadan dil öğrenir. Bu tarz şarkıları bir süre dinlettikten sonra çocuğunuzun şarkıdaki yönergeleri öğrenip şarkıdan bağımsız bir şekilde bile takip edebildiğini göreceksiniz.

Bir diğer yandan, resimli kitaplar çocukların ilgisini çeken güzel bir dil öğretme aracıdır. Çocuğunuzla bir kitap alıp resimleri inceleyip, resimlerdeki nesneleri, renklerini, sayılarını İngilizce olarak konuşabilirsiniz.

Çocuğunuza İngilizce olarak sorular sorun, bırakın o cevapları Türkçe versin, siz İngilizce konuşmaya devam edin. Bir süre sonra çocuğunuz kendini hazır hissettiğinde “kedi” demek yerine “cat” diyecektir.

Bunlara ek olarak oyunlar da çok etkili bir öğretme metodudur. Çocuklar eğlenirken doğal olarak öğrenirler. Oyunlarla İngilizce öğretmek, çocuklar için en kalıcı ve kolay yoldur. Resimli kelime kartlarıyla kolayca oyun kurabilir, çocuğunuzla vakit geçirirken bir yandan da İngilizce öğretebilirsiniz.

Aklınıza gelebilecek her oyunu, evcilik, saklambaç gibi İngilizce konuşarak oynayabilirsiniz. Eğer yaratıcılığınıza çok güvenmiyorsanız, internette basit ve etkili çok güzel oyun fikirleri yer alıyor. Küçük bir araştırma sonucunda binlerce fikre ulaşmanız çok kolay.

6. Bol Bol Tekrar Yapın

Tekrar yapmak, sıkıcı veya zaman kaybı gibi görünebilir, ancak aslında dil öğreniminde başarının anahtarıdır. Pratik yapmak, özellikle düzenli olarak yapılırsa mükemmelleştirir. Kendi dilinizde konuştuğunuz zamanı düşünün. Bir olayı bir kez mi anlatıyorsunuz yoksa birkaç farklı kişiye mi anlatıyorsunuz? Olayı arkadaşınıza anlatıp daha sonra meslektaşınıza veya ailenize anlatırken daha kısa veya daha eğlenceli hale getirmek için biraz değiştiriyor musunuz?

Günlük hayatımızda hikayelerimizi ve konuşmalarımızı sürekli tekrarlıyoruz; onları sürekli olarak daha kısa, daha öz veya daha ilginç hale getiriyoruz. Bu kural dil öğrenirken de aynıdır. Aynı görevi tekrarlamakla ilgili değil sürekli daha iyiye gitmekle, ilerlemenizi görmekle ilgilidir. Tekrarlama esastır çünkü çocukların kendilerini üretmeye hazır hissetmeden önce kelimeleri ve cümleleri birçok kez duymaları gerekir.

Bu yüzden çocuğunuza öğrettiğiniz konuları, oynadığınız oyunları, hikayeleri veya şarkıları tekrar etmek önemlidir. Her seferinde yeni bir konuya geçmektense önceden öğrettiğiniz kelimeleri içeren yeni şarkılar ve oyunlarla devam etmek, öğrendikçe yeni birkaç kelime eklemek daha mantıklı bir yaklaşımdır.

7. Sabırlı Olun ve Çocuğunuzu Bol Bol Övün

Bir ebeveynin, çocuğunun hızlı bir şekilde öğrenmesi için istekli olması ve yavaş ilerleme karşısında hayal kırıklığı yaşaması doğaldır. Ancak, bir çocuğa ilk kez İngilizce öğretiyorsanız, her şeyin yeni olduğunu unutmayın. İngilizce sesler ona çok yabancı, hatta çocuk sadece sizinle ders sırasında İngilizceye maruz kalıyor.

Bu nedenle, çocuk ilk yeni kelimelere ve İngilizce seslere alışana kadar yavaş yavaş ilerlemeyi, ona zaman tanımayı ve sabırlı olmayı öğrenmelisiniz.

Dil öğrenme ve öğretme süreci hem emek hem de sabır gerektirir. Çocuklar teşvikle ve her şeyden önce ebeveynlerinin teşvikiyle gelişirler. Çocuğunuz İngilizce öğrenmek için elinden gelenin en iyisini yapıyorsa, çabalarının sizi gururlandırdığını bilmelerini sağlayın.

Çocuğunuzu bir başarı duygusu geliştirmesi için övün ve İngilizce konuşması için onu cesaretlendirin. Onları çok sık eleştirmeyin veya her hatayı düzeltmeyin, bir dil öğrenirken hata yapmak sorun değil ve hatta çok normal. Kısacası, çocuklarınızı bol bol övün.

Çocuğunuzu bu süreçte bol bol övün.
Çocuğunuzu bu süreçte bol bol övün.

Çocuğunuza İngilizce öğretmek onun gelişimi ve geleceği için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Çocuğunun İngilizce öğrenmek için okula başlamasını beklemeyin. Çocuğunuza evde İngilizce öğretmeye hemen başlayın.

Bu süreç zorlu görülse de eğer yeterli motivasyon ve sabrınız varsa bir o kadar da eğlencelidir. İngilizcenin her yerde olduğu, internetin kaynaklarla dolup taştığı bu yüzyılda, bir ebeveyn olarak çocuğunuza İngilizce öğretmeniz mümkün.

Eğer İngilizceniz iyi değilse bile bu sizin için bir fırsat. Çocuğunuzla beraber hem İngilizce öğrenin hem de eğlenin, oynayın, şarkılar söyleyin. İnanın göründüğü kadar zor değil, yeter ki istekli olun ve bir adım atın.

Ayrıca İngilizce dili ile ilgili konular ilginizi çekiyorsa, sitemizde yer alan “Spanglish Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı ve Nerede Kullanılır?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler