Netflix’te Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Anime Dizisi

Son zamanların en popüler medya platformu Netflix’te mutlaka izlemeniz gereken 10 anime dizisine yer verdiğimiz listemizde anime hayranları için farklı türde (korku, komedi, macera, fantastik vs.) 10 Netflix orijinal anime dizisini inceliyoruz. Kesinlikle izlemeye değer olan anime serilerinde işte bizim favorilerimiz:

10. Castlevania

Video oyunlarının TV uyarlamaları genelde hüsranla sonuçlanır. Ancak Castlevania yüksek bütçesi ve kaliteli prodüksiyonu ile bu klişeyi çürüteli çok oldu. Sanatsal bir perspektif ve 3DCG efektlerle tam bi başyapıt olan Castlevania 4. sezonunun yayınlanmasının ardından şok edici bir sezon finaliyle noktalandı ve eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar aldı.

Çizgi roman yazarı ve video oyun senaristi Warren Ellis tarafından yaratılan Castlevania, Konamı’nın aynı adlı japon video oyun serisine dayanıyor. Animenin seslendirme kadrosunda; Hobbit filminde Thorin Meşekalkan rolüyle yıldızı parlayan Richard Armitage, Alejandra Reynoso, James Callis, Graham McTavish, Jaime Murray ve Theo James yer alıyor.

Epizodik bir konu anlatımının benimsendiği anime dizisinde bildiklerimizin dışında bir Dracula hikayesine şahit oluyoruz. Ortaçağ atmosferine adım attığımız dizide birden Vlad Tepeş’in şatosuna çekiliyoruz. Lupu köyünden Lisa adlı, gözü kara genç bir kadın Vlad Tepeş’ten gizli ilimleri öğrenmek için yardım istiyor. Vlad bu isteğe şüpheci yaklaşıyor nitekim Lisa’nın cesur davranışları sayesinde bu teklifini kabul ediyor. Zamanla ikili arasında bir aşk peydah oluyor. Ve evleniyorlar. Tam olarak 20 yıl süren mutlu evlilik, Lisa’nın cadı olarak itham edilmesi ve devamında diri diri yakılmasıyla son buluyor. Vlad, Eflak halkının neden olduğu bu katliam karşısında öfkesine yenik düşerek insanları yok etmek için canavar ordusu yaratıyor ve bölgeye bir lanet hakim oluyor.

9. Kakegurui: Compulsive Gambler

Anime, Homura Kawamoto’nun aynı adlı shonen manga serisine dayanmaktadır. Mappa tarafından animeye uyarlanan Kakegurui, Japonya’da özel bir okul olan Hyakkaou Akademisi’nde yaşanan olayları konu alıyor.

Adeta kamu spotu olabilecek bir anime dizisi olan Kakegurui, kumar ve benzeri oyunların ne kadar yıkıcı olabileceğinin sosyolojik bir tezahürü!

Kakegurui her şeyden bir tutam bulabileceğiniz benzersiz bir olay örgüsüne sahip. Tipik anime tarzındaki karakterler fazlasıyla cinselliğe yatkın olsa da zekice tasarlanmış ve ikonik bir duruş sergiliyor.

Animenin konusu; Hyakkaou Akademisi, seçkin ailelerin çocuklarının eğitim aldığı ve müfredatı oldukça ilginç bir lise kurumudur. Bu akademide sizi öne çıkaracak şey ne kitaplar ne de atletik vücudunuz… hatta ailenizin statüsü dahi bu akademide geçersiz! Kast sisteminin en saf haline şahit olabileceğiniz Hyakkaou’da sosyal merdiveni tırmanarak rakiplerinizi elemek zorundasınız. Yoksa sadece birer köle olursunuz. Okuldan mezun olmak ve hiyerarşik düzende üst sıralara yerleşmek için de tek yapmanız gereken kumar oynamak!

8. Dota: Dragon’s Blood

Valve’ın küresel ölçekteki en popüler MOBA oyunu Dota 2’den uyarlanan Dota: Dragon’s Blood oyun severler ve anime hayranları için gelişigüzel bir teaser ile duyurulduğunda şok etkisi yarattı. Anime dizisinin Netflix’te yayınlanmasının ardından da sükse yapan Valve, Dota evreninin genişlemesine katkıda bulunacak serinin 2.sezonu içinde onay aldı.

Güney Kore menşei Studio Mir ve Kaiju Boulevard ortaklığıyla gerçekleşen Dota anime dizisi 2021 yılının en iyi Netflix anime dizileri arasında kuşkusuz en dikkat çekeni…

Eğer bu anime ilginizi çekiyorsa DOTA: Dragon’s Blood Netflix Animasyon Dizisi adlı detaylı inceleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

7. Seven Deadly Sins

Biraz Akame Ga Kill biraz da Fullmetal Alchemist karışımı olan Seven Deadly Sins alternatif arayan anime hayranları için ideal bir Netflix dizisi.

Stereotipik savaş sahneleri ve olgunlaşmamış mizah ögeleri dışında tempolu ve baştan çıkarıcı!

Seven Deadly Sins’in konusu; Kraliyet ailesinden olan Prenses Elizabeth, Liones kralına ihanet ettiği söylenen Yedi Ölümcül Günah adlı çeteyi bulmak için bir yolculuğa çıkmıştır. Bir gün yolu küçük bir çocuğun işlettiği bir bara düşer. Barın sahibi çocuk, Elizabeth’e Yedi Ölümcül Günah’ı arayışında yardım etmeyi teklif eder. Elizabeth’de bunu kabul ederek çocukla bir anlaşmaya varır. Gel zaman git zaman çocuğun aslında Yedi Ölümcül Günah çetesinden Gazap Günahı Meliodas olduğu ortaya çıkar.

6. Devilman Crybaby

Yönetmenliğini Masaaki Yuasa’nın yaptığı 1970’li yıllarda yayınlanan Go Nagai imzalı Devilman mangasından uyarlanan anime, gösterişli şiddetin vukuu bulduğu tuhaf bir Netflix dizisi.

Akira ve Ryo adlı liseli iki arkadaşın etrafında dönen olaylara odaklanan Devilman Crybaby, dini ve edebi göndermeler ile kullandığı marjinal perspektifle izleyenlere özgün bir anlatı sunuyor.

Şeytanların gerçek olduğu ve insanların arasında yaşadıklarını savunan Ryo bunu kanıtlamak için arkadaşı Akira’yı da yanına alarak bir italyan konseptli lüks bir gece kulübüne gider. Bir kaos yaratan Ryo, dozajı arttırarak şeytanların ortaya çıkmasını sağlayacak davranışlar sergiler. Bir süre sonra amacına ulaşan Ryo bir katliama sebep olur. Akira ise gördükleri karşısında dehşete düşer ve kanıtları birer birer videoya çeker. Ancak Ryo’nun etrafı bir grup şeytan tarafından sarılmıştır. Arkadaşını kurtarmak için harekete geçen Akira bir an da Büyük Cehennem Markisi AAmon tarafından ele geçirilir. Bu kez Akira’da katliama katılır ve bilinçsizce çevresine saldırır.

5. Beastars

Paru Itagaki tarafından yazılan aynı adlı mangadan uyarlanan Beastars, antropomorfik hayvanların yaşadığı alternatif bir dünyada geçer. Nüfusun tamamen hayvanlardan oluştuğu bu dünyada yırtıcılar ve otçulların olduğu iki sınıf vardır. Hayvanlar aleminde ilkel iç güdülerini dizginlemek ve her iki sınıfın barış içinde yaşamasını sağlamak için eğitim kurumlarında ortak eğitim alınmasında karar kılınmıştır. Bu eğitim kurumlarından biri de Cherryton Academy’dir. Akademinin amacı gençlere barışçıl bir toplumun gereklerini aşılamaktır. Ancak iki sınıfın bir arada olduğu akademide korkunç bir cinayet işlenir. Bir kurt bir keçiyi öldürmüştür. Olaylar bu saatten sonra iki sınıf arasında soğuk rüzgarlar estirmeye başlar. Bir yandan yıl sonunda düzenlenecek olan Beastars festivaline hazırlanan barışçıl hayvanlar bir yandan art niyet gözeten ve ilkel içgüdülerine yenik düşen hayvanlar akademinin amacına gölge düşürür. Tüm bu kargaşanın arasında drama kulübü üyesi olan Legoshi adlı bir gri kurt, adı çıkmış, cüce tavşanı olan Haru’ya aşkını itiraf eder.

4. Dorohedoro

Aykırı mangaka Q Hayashida tarafından yaratılan Dorohedoro; distopik, steampunk bir atmosferin hakim olduğu dünyada; iki ayrı boyutta yaşayan insan ve büyücü ırklarının mücadelesini işleyen tuhaf bir anime dizisi. Caiman ve Nikkaido adında iki büyücü avcısının maceralarına odaklanan animede kertenkele adam lanetine kurban gitmiş Caiman’ın, laneti yapan büyücüyü bulmak ve hafızasını geri kazanmak için büyücüler dünyasına gitmesi işleniyor. Çarpıcı psikolojik sekansların yer aldığı ve saykodelik unsurların peydah olduğu Dorohedoro yılın en iyi Netflix anime dizisi!

Eğer bu anime ilginizi çekiyorsa Dorohedoro: 2020’nin En Saykodelik Animesi adlı detaylı inceleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

3. Great Pretender

https://youtu.be/TZaqRLKjY10

Attack on Titan ve Vinland Saga gibi animelerin yapımcı stüdyosu Wit Studios’tan harika bir anime dizisi daha! Great Pretender, bir grup organize soyguncunun yaşamına odaklanan ve con-artist terimini geniş kitlelere duyuran ilgi çekici bir Netflix anime dizisi.

Queen grubunun solisti Freddie Mercury’nin 1987’de The Platters’ın The Great Pretender isimli şarkısını seslendirmesi üzerine yaptığı bir röportajda şarkının kendi hislerini yansıttığını ve sahne hayatı dışındaki yaşamında sahte karakterlere büründüğünü belirtmiştir. Bu yorumdan feyz alan Wit Studio hem Mercury’nin seslendirdiği şarkıyı animenin outrosunda kullanırken hem de karakterlerin duygusal yönlerine katkıda bulunmuştur.

Great Pretender’ın konusu temel olarak Fransız beyefendisi ve aynı zamanda bir hırsız olan Laurent Thierry’nin pençesinde; Tokyo’dan Los Angeles’a kadar süren bir ali cengiz oyununa kurban giden Makoto Edamura’nın çevresinde şekilleniyor.

Netflix’te izleyebileceğiniz en iyi ve fantastik etiketi dışında yer alan en realist anime Great Pretender.

2. Violet Evergarden

Pollyannavari bir öykü olan Violet Evergarden içinizi ısıtacak cinsten bir light novel anime dizisi. Hem yaratıcı stüdyosunun Kyoto Animation olması hem de sanatsal açıdan keyifli bir izlenim bırakması Violet Evergarden’ı özel kılan nedenlerden sadece bazıları…

Melodramatik bir kurguya sahip animenin duygusal yönden güçlü sekansları var.

Eskiden asker olan Violet Evergarden trajik bi kaza sonucu vasisi olan Binbaşı Gilbert’in ölmesi sonucunda yalnız kalır. Ancak Gilbert’in en yakın arkadaşı Hodgins, Violet’e acır ve onu kendi işlettiği Otomatik Hafıza Bebeği şirketinde çalışması için yanına alır. Violet askeri yeteneklerini artık geride bırakmış ve çalıştığı şirkette bir mektup yazıcısı olmuştur. Bu iş ona hem yeni yetenekler bahşedecek hem de yabancısı olduğu toplumda dünyayı yeniden keşfedecek.

1. Blood of Zeus

Powerhouse Studios tarafından Netflix için yaratılan Blood of Zeus olağanüstü animasyon teknikleriyle bezenmiş büyüleyici bir Yunan mitolojisi anlatısı.

Castlevania kadar vahşet dolu olan Blood of Zeus’ta mitolojik unsurların ayrıntılı ve güncel bir tasvirle anlatıldığı tarihi nüanslar diziyi yılın en iyi animesi olarak taçlandırıyor.

Animenin konusu tanrı Zeus ve Korint Kraliçesi Electra’nın gayri meşru oğlu Heron’un etrafında şekillenir. Heron, Zeus’un diğer tanrılardan koruduğu küçük bir köyde annesiyle sefalet içinde bir hayat sürmüştür. Ancak iblisler köyü ele geçirdiğinde işler daha kötü bir hal alır. Nihayet Electra oğluna soyunun tanrılardan geldiğini itiraf eder. Ardından iblislerin lideri Seraphim, Electra’yı Heron’un önünde öldürür. Heron annesinin ölümünden tanrıları ve iblisleri sorumlu tutarak intikam yemini eder. Her ne olursa olsun kaderiyle yüzleşmesi gerektiğini anlayan Heron tehlikelerle dolu destansı bir maceraya atılır.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler