Netflix 1899 Dizi İncelemesi

1899 Netflix dizi incelemesi

Dark’ın yapımcılarından yeni bir Netflix bilim kurgu dizisi olan 1899 konusu, dizi incelemesi, oyuncuları, detaylı dizi analizi, 1899’un çalıntı olup olmadığı hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar.

Dark’ın arkasındaki yaratıcı ekip; Jantje Friese ve Baran bo Odar’dan yeni bir Netflix bilim kurgu dizisi olan 1899, hayran teorileriyle birçok tartışmayı gün yüzüne çıkaracak tuhaf ve son derece eğlenceli bir hikayeyi temel alıyor. Biraz Lost esintisi biraz da Dark minvalindeki 1899 dizisi ilerleyen günlerde adından sıkça bahsettirecek!

1899 oyuncuları
1899 oyuncuları

Dizinin oyuncu kadrosunda; Emily Beecham (Maura Franklin), Andreas Pietschmann (Eyk Larsen), José Pimentão (Ramiro), Gabby Wong (Yuk Je), Mathilde Ollivier (Clémence), Rosalie Craig (Virginia Wilson) yer alıyor.

Netflix Yeni Bilim Kurgu Dizisi 1899 Konusu

1899, 20. yüzyılın hemen başında geçen dizi, New York’ta yeni bir hayat kurmak için Londra’dan Kerberos adlı buharlı gemiyle seyahat eden bir grup Avrupalı ​​göçmeni konu alıyor.

1899 Detaylı Dizi Analizi

Son derece zevkli bir dizi olsa da öncelikle dizinin eksilerinden bahsetmek daha yerinde bir davranış olacaktır. Öncelikle dizinin ilk 3 bölümünün durağan bir akışkanlıkta ilerlediğini söyleyebiliriz. Özellikle ilk üç bölümdeki olaylar kaplumbağa hızında ilerliyor ve izleyenlerin sabrını zorluyor. Zaten Dark’ı izlediyseniz bu tarz sekanslara alışıksınızdır. Ancak durağanlık bir nebzede olsa seyirciyi sıksa da diğer bölümler daha dinamik bir akışkanlıkta izleyiciyi kazanmayı başarıyor.

Karakter gelişimi ise aynı Lost dizisindeki gibi ve Dark minvalinde seyrediyor. Bu bir eksi olsa da pozitif olarak da görülebilir. Yine de bu tarz bir karakter yaklaşımının dizinin geneline hakim olduğu göz önüne alınırsa cevaplardan çok soruların ortaya çıktığını varsayabiliriz. Bu da sabırları zorlayabilir. Zira baştan itibaren heyecan arayan seyirciler için son derece sıkıcı bir dizi haline gelebilir.

1899, kendi tarzında iyi olsa da, Dark’ın yapımcılarından geldiği için beklentiler ortada ve Dark hayranları 1899’daki basit olay örgüsünden dolayı biraz hayal kırıklığına uğrayabilir.

1899 yolcular
1899 yolcular

1899, teknik olarak en iyi dizilerden biri olarak kolayca sınıflandırılabilir. Sanat departmanının çalışmaları o kadar mükemmel ki bir sekansta bile görsel açıdan çok şey vaat ediyor. Dizinin tamamı bir gemide geçmesine rağmen, teknik ekibin dehası aklımıza bu düşünceyi getirmiyor ve bizi dizinin derinliklerine çekiyor.

Gergin atmosfer, Ben Frost’un seriden sonra bile kesinlikle aklımızda kalacak olan çarpıcı arka plan müziği tarafından mükemmel bir şekilde inşa edildi. Nikolaus Summerer’ın sinematografisi birinci sınıf, ciddi ve ürkütücü ruh halini mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Kostüm departmanı da 1890’lar dönemini yansıtan muhteşem bir iş çıkardı. Yapımcılar, her karede kendini gösteren diziye astronomik rakamlarda para harcadı.

Genel olarak, 1899, çoğunlukla sürükleyici bir dizidir. Çarpıcı performanslar, mükemmel prodüksiyon tasarımı ve olağanüstü arka plan müziği, gösterinin itici faktörleridir. Bununla birlikte, yavaş ilerleme ve sıkıcı sekanslar, genel etkiyi azaltır. Ancak yönetmen bunu bazı keskin kıvrımlar ve dönüşlerle telafi ediyor ve böylece gösteri iyi bir izleme deneyimi ile sonuçlanıyor. Sürükleyici gizemleri izlemeyi sevenler kesinlikle bir şans verebilir.

1899 Dizisinin Kopya Olduğu İddiaları Gerçek mi?

17 Kasım’da Netflix tarafından yayınlanan, Jantje Friese ve Baran bo Odar’ın yeni dizisi 1899’un intihal olduğu yönünde birtakım iddialar ortaya atıldı. İddiaların kaynağı ise Brezilyalı sanatçı Mary Cagnin. Cagnin dizinin yayınlanmasından 3 gün sonra harekete geçerek Black Silence adlı çizgi roman eserinin 1899 dizisi tarafından çalındığını öne sürdü.

1899 ve Black Silence benzerliği
1899 ve Black Silence benzerliği

Sanatçının iddiaları ise son derece tutarlı ve iki içeriğin birçok yönden birbirine benzer niteliklere sahip olduğu da yadsınamayacak derecede. Henüz Netflix ve yaratıcı ekip tarafından resmi bir açıklama yapılmamış olsa da ilerleyen günlerde -özellikle dizinin birçok ülkede bir numaraya tırmanmasına istinaden- bir açıklama yapılması muhtemeldir.

Ayrıca bu tarz dizi incelemeleri ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Netflix Freud Dizi İncelemesi” adlı inceleme yazımıza göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler